Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

Τελευταια τον βλεπουμε στα μαυρα του τα χαλια ,οποτε ηρθε η ωρα να τον δουμε και στην πρωτη νιωτη του μεσα απο μια φωτογραφια του 1979 σαν NILS HOLGERSSON με τα σινιαλα της  ΤΤ-Linie .Το πλοιο ειναι στην αρχικη του μορφη χωρις το κουτι στην πρυμη

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 8 months later...

Ας δουμε ενα βιντεο με μια μανουβρα του πλοιου στη Μυτιληνη απο το 2010.

Στο τελος του βιντεο μπορουμε να δουμε οτι ενω το πλοιο εχει φτασει πολυ κοντα στο ντοκο στεκεται σχεδον ακινητο και τελικα ερχεται σιγα σιγα πισω μονο με τους καβους.Χαρακτηριστικη σκηνη και οι ναυτες οι οποιοι ειναι ετοιμοι και με το που ακουμπαει ο κατεπελτης ριχνουν τα πεδιλα του

Εκεινη τη μερα ηταν το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στο παλιο γαμα,το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ στο νεο γαμα ,οποτε ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ εδεσε μπροστα απο το τελωνειο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ας δούμε το Θεόφιλος μαζί με τους παλιούς συναγωνιστές του στη ντάνα του Σπανοπουλου. Να σημειώσω ότι από τη δεξιά πλευρά της τσιμινιέρας έχει φύγει το σινιάλο της ΝΕΛ.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Άμα το παρατήρησε κανείς έχουν σβηστεί και τα σινιάλα από την δεξιά μπάντα. Επίσης και στο φουγάρο πιο πολύ για βαμμένο μου φαίνεται το σήμα , όχι τόσο να έχει αποκολληθεί.  

Edited by george p.
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πως ίσως έρθει η ώρα τους με το Μυτιλήνη , αλλά αυτό το ακούω χρόνια τώρα . Αν κατάφεραν να μεταφέρουν όλα τα χρέη σε άλλο πλοίο (σαν ανεν η σαν νελ δε ξέρω )

Link to comment
Share on other sites

On 4/18/2022 at 11:21 AM, Petros P said:

Ακούγεται πως ίσως έρθει η ώρα τους με το Μυτιλήνη , αλλά αυτό το ακούω χρόνια τώρα . Αν κατάφεραν να μεταφέρουν όλα τα χρέη σε άλλο πλοίο (σαν ανεν η σαν νελ δε ξέρω )

Αν βρέθηκε η λύση με τα χρέη τους τα πλοία θα φύγουν . Όσο ξέρω πουλημένα είναι ήδη . Εδώ και … 2 χρόνια 
 

Link to comment
Share on other sites

Στην σελιδα του παντελη φυσσα στο facebook γραφεται ότι θα φυγει για απεναντι  ρυμουλκουμενο απο το christos lxi ισως και σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/6/2022 at 12:00 AM, Petros P said:

Αν βρέθηκε η λύση με τα χρέη τους τα πλοία θα φύγουν . Όσο ξέρω πουλημένα είναι ήδη . Εδώ και … 2 χρόνια 
 

Εχει βρεθεί η λύση,το πλοίο φεύγει.Στο καλό να πάει .

Link to comment
Share on other sites

Από το 1994 σε ελληνικά χέρια, στην αρχή για λίγο Αδριατική και από το καλοκαίρι του 95 στο βόρειο Αιγαίο όπου ταξίδεψε 19 χρόνια. Στο τέλος έγινε συνώνυμο της ταλαιπωρίας σε γενικό πλαισιο παρακμής της νελ. Έγραψε τη δική του ιστορία. Τελευταιο ταξίδι 30/7/2014. Έκτοτε σαπιζε. Με πηγαινοεφερνε Μυτιλήνη όταν υπηρετουσα στο στρατό. Προσπαθουσα να ταξιδευω τις μέρες που είχε δρομολόγιο το Μυτιλήνη που λάτρευα αλλά δεν το κατάφερνα παντα. Να ζήσουμε να το θυμόμαστε. 

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως, υπηρχαν πολλοι φανταροι που το προτιμουσαν γιατι τους βολευαν αυτα τα οκτακλινα υπνωτηρια απεναντι απο το μπαρ-ντισκοκλαμπ (με λαικα και σκυλαδικα) που ειχαν φτειαξει..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...