Jump to content
Shipfriends

Θεόφιλος (ΙΜΟ 7362108)


Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Oχι βεβαια αγαπητε,

αλλα επειδη πρεπει να υπαρχει αναγνωριση των αναστηματων για να μην υποπεσουμε και σε ενταφιασμο των τιποτενιων, αναγκαστικα πρεπει να λεμε τα συκα συκα και τη σκαφη σκαφη, δεν νομιζεις?

Παρεπιπτωντως το κεφαλονια μπηκε σημερα σφηνα σωρο μαλια κουβαρια που λενε στο χωριο μου, στο περαμα

Link to comment
Share on other sites

Κλεινοντας την παρενθεση για τον καπτα-Διαμαντη και για να επανελθουμε και στο θεμα του Θεοφιλου, τελικα γνωριζει κανεις βασιμα αν τελικα εγινε η απαιτουμενη σε βαθος συντηρηση στα μηχανικα του μερη? Περα απ' αυτο οφειλω να συμφωνησω με τον Polman οτι δε θα ηταν καθολου ασχημο να αλλαχτει και καμια μοκετα ειδικα στο αυθαιρετο οπου δεν βρισκονται σε καθολου καλη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε proud θα πρέπει να γνωρίζεις ότι οι θρύλοι χτίζουν τ'όνομά τους σιγά-σιγά και ο καπτα-Διαμαντής δικαίως κάποια μέρα θα γίνει. Είναι ένας τύπος λαικού ήρωα με τον ανάλογο τσαμπουκά στο ταξίδεμά του αλλά και στην εν γένει νοοτροπία του.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε PROUD δεν χρειαζεται να εισαι πληρωμα σε καποιο πλοιο για να αναγνωρισεις την αξια καποιου καπετανιου και με βρισκουν συμφωνο ο LEFTERIS69 και ο capnikos.

Link to comment
Share on other sites

Εκανε ΔΕΞΙΑ στροφη η οποια συζητηθηκε και εκανε εντυπωση.

Ο πρώτος που είδα να κάνει δεξιά μανούβρα στη Χίο είναι ο Μαμίδης με το 35 ετών ΝΗΣΟΣ ΛΗΜΝΟΣ και πραγματικά μου είχε φύγει το καφάσι.

Θα ήθελα πολύ να δώ και το μεγαλύτερο ΘΕΟΦΙΛΟΣ σε δεξιά μανούβρα αν και αυτό που γράφτηκε παραπάνω (αν είναι λογικό να κάνεις δεξιά αφού αριστερά στρίβεις μόνο 90 μοίρες ενώ δεξιά 270 μοίρες) ισχύει.

Καραβολατρικά πάντως θα ήταν οπτασία.

Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχει πιάσει όλους με την δεξιά μανούβρα ;) Στο τέλος θα τον ματιάσετε τον καπετάνιο.

Άσε που έχει και κακιά προϊστορία το πλοίο στη Χίο.

Επίσης, αφού ξεκαθαρίσω ότι τον Καπετάν Διαμαντή δεν τον γνωρίζω καθόλου και δεν μπορώ να πω εάν είναι καλός ή κακός, θέλω να επισημάνω ότι το ταξίδι του πλοίου διαρκεί 13 ώρες και η μανούβρα στη Χίο 10 λεπτά.

Ο πλοίαρχος, όμως, κρίνεται και τις 13 ώρες. Εύχομαι να είναι το ίδιο καλός και στα υπόλοιπα καθήκοντά του.

Και, βέβαια, αυτό αφορά όλους τους πλοιάρχους.

Πάντως, όσες φορές έχω ταξιδέψει με το πλοίο (με άλλους πλοιάρχους) το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν εάν έδεσε με δεξιά ή με αριστερή στροφή.

Άλλα ήταν αυτά που με ενδιέφεραν και με ενοχλούσαν στο πλοίο. Και ήταν αρκετά αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ακριβως ετσι ειναι.Οχι τιποτα αλλο αλλα δεν προλαβε καν να ξεκινησει τις εργασιες ετησιας συντηρησης το Μυτιληνη και ξαναβγηκε λογω της βλαβης.Να δουμε παντως ποσο θα παρει να φτιαχτει ο Ταξιαρχης που ξυρισε την προπελα κανοντας ζημια (μεγαλη διαρροη λιπαντικου)και στον αξονα ισως.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το πλοίο έφυγε στις 18:00 αντί για 19:00 και σήμερα έχει πάλι δρομολόγιο στις 20:00!! Αυτή η αλλαγή στην ώρα αναχώρησης φαντάζομαι με τη ζημία στο Ταξιάρχη.

βασικά όσοι είχαν είχαν εισητήριο και έγραφε πάνω 19:00 πως πήγαν στο λιμάνι στις 18:05 πως έφυγαν?

Είναι δυνατόν να αλλάζουν το δρομολόγιο έτσι??

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεινεις εισητηριο αρκετες μερες πριν τον αποπλου δινεις και τηλεφωνο να σε ειδοποιησουν σε τετοιες περιπτωσεις. Περα απ αυτο οι περισσοτεροι εχουνε μαθει για τη βλαβη του Ταξιαρχη.

Και κατι αλλο... Αληθευει οτι το πλοιο περασε τα 17,5 και παει για 18??

Link to comment
Share on other sites

λογικό... αφού έχει απογορευτικό. και το μύκονος εδώ ειναι.

εμένα απο πειραιά (φανάρι) έφυγε 19:11 και έφτασε χίο 03:34 φανάρι.

δηλαδή 8 ώρες και 23 λεπτά. τώρα πόσα μίλια είναι δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

kalhmera, apo oso kserw exei apagoreytiko apo xthes to meshmeri stis 14.00 kai tipota dene xei fygei apo peiraia, oute krhtika douleyoun, ara den einai to mono pou den efyge o theofilos.

to nhssos mykonos akoma krathmeno sthn xio einai.

Link to comment
Share on other sites

α) Στις 9 η ώρα το πρωί ήταν στη Χίο το Μύκονος. Δεν παίζει να φύγει κανένα στο βόρειο Αιγαίο. Έξω γίνετε ο απόλυτος χαμός. Δεν το κόβω να φεύγει να φεύγει κανένα σύντομα.

Τελος πάντων, έχουμε ξεφύγει από το θέμα.

β) Ως για το γεγονός που έφυγε μια ώρα πριν εμένα μου φαίνετε ψιλοαπαράδεκτο! Που να το ξέρει ο άμιρος επιβάτης? Εγώ όσες φορές έχω πάρει εισητήριο είτε δεν μου ζητάνε τηλέφωνο αλλά και να μου ζητήσουν δεν με πήραν όταν έτυχε κάτι. (ήταν μια μέρα με το Μύκονος το οποίο έφυγε στις 11 για Μυτιλήνη αντί για 7 που έλεγε το δρομολόγειο και εγώ έτρεχα σαν μ....ς να το προλάβω και όταν έφτασα νόμισα ότι έχασα!). Αδυνατό να καταλάβω την λογική τους να φύγει μια ώρα πιο πριν πως θα το μάθαινε ο κόσμος. Δεν είναι αρκετή δικαιολογία για μένα ότι το έκανε για να προλάβει να κάνει extra δρομολόγιο. Ώστε κι αλλιώς όσους εξυπηρέτησε την επομένη άλλοι τόσοι το χάσανε την προηγούμενη .... (λογικά)

γ) μου βγαίνουν 18,2 μίλια την ώρα. πολλά δεν είναι? Πάντως ο πρακτικός χρόνος ταξιδιού ήταν 8 ώρες και 45 λεπτά... οπότε μου φαίνοντε λογικές οι 9 ώρες που λέει ο ένας Χιώτης.

Link to comment
Share on other sites

14/12 το πλοίο ήταν στη δεξαμενή. Μετά από λιγότερο από δύο μήνες και δείτε τι έχει φυτρώσει στα ύφαλα.

Το ερώτημα είναι αν το έβαψαν αποκάτω με νερομπογιές ή δεν το έβαψαν για να το κάνουν προς το καλοκαίρι.

post-24-128326956875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο ουτε καθαριστηκε ουτε βαφτηκε.. Μη με ρωτησετε γιατι δεν ξερω γιατι εγινε αυτη η μ...κινηση:P

Θα ξαναβγει πριν το καλοκαιρι και ισως ανεβει και μεχρι Χαλκιδα για καμια αμμοβολη

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε πλακα μας κανετε???

Αυτη η φωτο ειναι απο το δεξαμενισμο του Ιουνιου. Και συγκεκριμενα εχει τραβηχτει στις 28-6.. Εδω μιλαμε αν βαφτηκε στο δεξαμενισμο του Δεκεμβριου.. Το πλοιο τοτε φυσικα και δε βαφτηκε. Απλα εκαναν μια επιθεωρηση πισω στους αξονες και ξαναεπεσε..

Link to comment
Share on other sites

σήμερα ήρθε Χίο στις 04:05. Αρά γιατί το βγάλενε έξω? Έγινε καμιά δουλειά (σοβαρή) όσο βγήκε?

πάντως επαληθεύοντε οι 9 ώρες που είχε πει ο φίλος ένας χίωτης για πειραιά - χίο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...