Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

On 5/1/2011 at 10:08 AM, TankerShip said:
BLUE SKY (IMO: 7037208)

Κατασκευάστηκε το 1972 στη Φινλανδία ("Savonlinnan Konepaja Oy, Savonlinna"). Έχει μήκος 81,1 μέτρα και πλάτος 11,8 μέτρα. Απ' το 1994 και μετά, ονομαζόταν Vassilios, ενώ απ' το 2004 ως και το 2010, Maria P.

gallery_3072_22_100120.jpg

Το πλοίο αυτές τις ημέρες είναι τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο Καραγεώργη του Περάματος για εργασίες συντήρησης.

gallery_2102_22_187064.jpg

gallery_2102_22_226058.jpg

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

υγ : Eχω επίσης την αμυδρά αίσθηση (η πληροφορία ελέγχεται, θα προσπαθήσω να τη διασταυρώσω) ότι το νυν μπλου σκαι (blue sky, πρώην μαρία π) είναι το παλιό Bασίλειος σκέτο. στο equasis αναφέρει μέχρι το μαρία π αλλά νομίζω κάτι τέτοιοι είχε πιάσει το αυτί μου, χωρίς να είμαι και σίγουρος.

Oντως αυτό είναι, και μάλιστα, από το καλοκαίρι του 2011 ονομάζεται ALFA I ! "Bασίλειος" ονομαζόταν από το 1994 (ή 95) ως και το 2005, οπότε και ονομάστηκε MARIA P, ενώ από τα τέλη του 2009 ονομαζόταν BLUE SKY.

υγ: με τον όρο "εφοδιαστικά", είτε στον τίτλο του thread είτε στην gallery δεν αναφέρομαι μόνο στα (αν)εφοδιαστικά των πλοίων, αλλά και στα πλοία που εφοδιάζουν με βενζίνες, πετρέλαια θέρμανσης κλπ τα νησιά και τα διάφορα άλλα λιμάνια της χώρας!

Edited by TankerShip
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...