Jump to content
Shipfriends

Clare (IMO 7214727)


Recommended Posts

On 5/4/2011 at 4:52 PM, kerkini said:

Τι ΣΑΣ έχω; τα θέματα του επόμενου ΣΑΣ στις 12/05

Ποιο είναι το ΦΓ/ΟΓ ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ για Χίο - Μυτιλήνη; Σαν όνομα ταιριάζει για δίδυμο του Πελαγίτη.

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις ημέρες αναμένεται η παράδοση του πλοίου στους νέους του πλοιοκτήτες.Πάντως η επιλογή ονομάτων από τον κ. Γιώργο Καλλιμασιά τόσο των πλοίων όσο και της εταιρείας είναι εξαιρετική θα έλεγα και κυρίως έχουν περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αν και για μένα στις ονοματοδοσίες τις καλύτερες τις κάνει ο Λελάκης, θα συμφωνήσω σε αυτό που λες.........Πάντως είναι όμορφο βαποράκι.......... Βέβαια θα πω την κακκία μου - Ελπίζω να προλάβει........ως τον Αύγουστο........Και ο Πελαγίτης θα ξεκινουσε Ιούνιο-Ιούλιο και ξεκίνησε..........

EDIT: Σε γενικά καλή κατάσταση φαίνεται - ενάμισι μήνα πριν σχεδόν.......

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ο Πελαγιτης καθυστέρησε να ξεκινήσει γιατί υπήρχε το θέμα με το λιμάνι που θα ξεκινά (αντί για Πειραιά έλεγαν Ελευσίνα ή Λαύριο). Μόλις διευθετήθηκε το θέμα με το λιμάνι αφετηρίας το Πελαγιτης και τα Ro-Rο της ΝΕΛ ξεκίνησαν δρομολόγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι όπως έχω πει αυτές τις ημέρες παραδίδεται στον νέο του πλοιοκτήτη. Άμεσα θα ετοιμαστούν τα χαρτιά και θα κατηφορίσει. Θα πάει Χαλκίδα για τις επισκευές του όπως είχε πάει κι ο ΠΕΛΑΓΙΤΗΣ. Υπολογίζεται ότι θα προλάβει όλη την σεζόν.

Γνώμη μου είναι ότι πρόκειται για μια πολύ καλή αγορά. Προφανώς επειδή το πλοίο έχει χρόνια στην πλάτη του θα αγοράστηκε σε πολύ καλή τιμή, αν είναι και σε καλή κατάσταση τότε ακόμη καλύτερα, έχει 114μ μήκος pitch προπέλες και 2 τιμόνια στοιχεία που του επιτρέπουν να παίξει μπάλα σε όλα τα λιμάνια του Αιγαίου, μικρή ιπποδύναμη που φανερώνει μικρή κατανάλωση και μια πολύ καλή χωρητικότητα 60 φορτηγών.

Link to comment
Share on other sites

O ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ στο Β.Αιγαιο B)

Συνεδρίασε σήμερα στον Πειραιά, υπό την προεδρία του Γενικού Γραμματέα Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής, Δημήτρη Χαλκιώτη...Επίσης, στο πλαίσιο της Συνεδρίασης εγκρίθηκε και το δρομολόγιο του οχηματαγωγού πλοίου «Αρμενιστής» από Πειραιά για Μυτιλήνη, για το οποίο ο κύριος Χαλκιώτης, ζήτησε να εξετάσει η εταιρεία το ενδεχόμενο επέκτασής του μέχρι τη Λήμνο.

http://www.chiospress.gr

Link to comment
Share on other sites

To βαπορι βρισκεται δεμενο στο Grenaa της Δανιας πανω απο 2 μηνες και αν με πληροφορουν σωστα οι καταδοτες μου δεν εχει παραδωθει ακομα και παραμενει σβηστο στο παραπανω λιμανι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Όχι είναι σίγουρο ότι γι αυτό πρόκειται ο φερόμενος ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ. Αλλά από ότι φαίνεται κι από το λινκ μάλλον χάλασε η δουλειά όπως προειχαμε πει και το βαπόρι πιθανότατα να το ετοιμάζουν για σκραπ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μιας και δεν προχώρησε η δουλειά με το Clare, ίσως δούμε κάποιο άλλο Ro-Ro που επιθεώρησαν πρόσφατα από την Τουρκία, άνθρωποι της εταιρείας του κ. Καλλιμασια

Μόνο το 6 να μην είναι, όλα τα άλλα καλά φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...