Jump to content
Shipfriends

Διαφημίσεις πλοίων και εταιρειών


Recommended Posts

  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μιάς και οι παραπάνω έγειραν μονόπατα το φόρουμ με τα τρισκατάρατα:confused: ...είπα να έρθουμε στα ίσα μας με τον Καπτά Μάκη που με το Ανθή-Μαρίνα (και μάλιστα με το νέο look...στο photoshop) ανοίγει πανιά για τας...νήσους του Πάσχα!!!

Όπου νήσοι του Πάσχα είναι η Πάτμος και η Σαντορίνη. Και παρακάτω στη διαφήμιση υπάρχουν και πακέτα εκδρομών 4-5-6 ημερών της GA Travel σε συγκεκριμένα καταλύματα. Αυτό το κομμάτι το έκοψα, γιατί εντάξει να διαφημίσουμε τον Άρχοντα...δικός μας άνθρωπος είναι...αλλά όχι και να κάνουμε ρεκλάμα και στους ξενοδόχους. :(

Και για να μη το ξεχνάμε...ο Καπτά Μάκης (στο κυκλάκι) μας το θυμίζει ότι είναι χορηγός στο πρωτάθλημα βόλλεϋ. :)

.

post-31-128326962712_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τις τελευταιες ημερες πανω αριστερα στην πρωτη σελιδα της εφημεριδας Φιλαθλος, υπαρχει διαφημιση της Strintzis Ferries με φατσα καρτα τη Ζωζω και την Επτανησαρα. Πραγματικα θα ηθελα να ηξερα την επιχειρηματικη και διαφημιστικη λογικη του να βαλει μια ναυτιλιακη εταιρεια διαφημιση σε μια αθλητικη εφημεριδα και συγκεκριμενα στο Φιλαθλο. Εκτος βεβαια και αν η εξηγηση ειναι τοσο απλη οσο το γεγονος οτι οι Στριντζαιοι ειναι πατριωτες με τον εκδοτη της εφημεριδας, Μακη Κουρη:D:P

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο άσχετο, είναι εν μέρει σχετικό. Προχθές, είδα μια αθλητική (?) εφημερίδα, η οποία αναφερόμενη στην νίκη της Εθνικής στη Μάλτα είχε πρωτοσέλιδο τίτλο: "Εδώ είναι το ταξίδι!" :D

ΥΓ. Δεν θυμάμαι το όνομα της εφημερίδας,΄γιατί την έβλεπα για πρώτη φορά..καθότι άσχετος;)

ΥΓ2. Ελπίζω να μη ρωτήσει κανείς τι σχέση έχει ο τίτλος με την ακτοπλοϊα...γιατί θα τον στείλω πακέτο...στην Ερυθρά!:D

Link to comment
Share on other sites

Η νέα καμπάνια της HSW είναι εμφανώς επηρεασμένη από τις παράλληλες ενασχολήσεις (Aegean) του μεγαλομετόχου της εταιρείας. Όλο παραλληλισμούς και συνειρμούς με τα αεροπλάνα είναι τα σποτάκια. Αλλά, κάτι δε πάει καλά με τον διαφημιστή που τα σκέφτηκε.

Βγαίνει η ρεκλάμα με "τα φτερά του Πήγασου"...σε 2-3 μέρες πάρτον κάτω τον Πήγασο με βλάβη...δυό μέρες στο κρεβάτι!

Βγαίνει το σποτάκι με τα ταχύπλοα της εταιρείας που πετάνε στα 4000 πόδια πάνω από τις Κυκλάδες...πάρτο κάτω το HS1 με (μικρο)βλάβη στη Μήλο...και μάλιστα έπαθε βλάβη μετά από πάρα πολύ καιρό.

Θα μου πείτε τώρα γιατί τα λέω? Μα απλούστατα είδα την ρεκλάμα που λέει ότι τώρα "πετάμε για Χίο-Μυτιλήνη...με το Νήσος Μύκονος":D

Η λύση? Απλούστατη! ;)

Να κρεμάσουν τον διαφημιστή από το "μεσιανό κατάρτι" του Νήσος Μύκονος...μπας και εξευμενισθούν οι Θεοί της θάλασσας:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τις τελευταιες ημερες πανω αριστερα στην πρωτη σελιδα της εφημεριδας Φιλαθλος, υπαρχει διαφημιση της Strintzis Ferries με φατσα καρτα τη Ζωζω και την Επτανησαρα. Πραγματικα θα ηθελα να ηξερα την επιχειρηματικη και διαφημιστικη λογικη του να βαλει μια ναυτιλιακη εταιρεια διαφημιση σε μια αθλητικη εφημεριδα και συγκεκριμενα στο Φιλαθλο. Εκτος βεβαια και αν η εξηγηση ειναι τοσο απλη οσο το γεγονος οτι οι Στριντζαιοι ειναι πατριωτες με τον εκδοτη της εφημεριδας, Μακη Κουρη:P:D

σημερα η ιστορικη και ενδοξη εφημεριδα Αυριανη, του Γιωργου Κουρη, ειχε την ιδια ακριβως διαφημιση. Μηπως ο φιλαθλος ειναι και αυτος του Γιωργου;

ο συγκεκριμενος εκδοτης και ευπατριδης της κεφαλονιας, ειναι τακτικος επιβατης, τα καλοκαιρια, του δρομολογιου των 20.30 καθε παρασκευη. στα αναπαυτικα στρωματα των καμπινων του κεφαλονια εχει ξαποστασει πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

σημερα η ιστορικη και ενδοξη εφημεριδα Αυριανη, του Γιωργου Κουρη, ειχε την ιδια ακριβως διαφημιση. Μηπως ο φιλαθλος ειναι και αυτος του Γιωργου;

ο συγκεκριμενος εκδοτης και ευπατριδης της κεφαλονιας, ειναι τακτικος επιβατης, τα καλοκαιρια, του δρομολογιου των 20.30 καθε παρασκευη. στα αναπαυτικα στρωματα των καμπινων του κεφαλονια εχει ξαποστασει πολλες φορες.

Εδώ και παρά πολύ καιρό έχει αυτή τη διαφήμιση (πάνω από ένα μήνα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έναρξη διαφημιστικής περιόδου για τη ΝΕΛ με τον Κώστα Κεντέρη να ποζάρει σε ολοσέλιδες καταχωρήσεις, μέσα στη γέφυρα των ομώνυμων πλοίων. Κουστουμαρισμένος και κρατώντας τα χειριστήρια μας προτρέπει να “Λάβουμε θέσεις.. με NEL Lines”.

Link to comment
Share on other sites

Την είδα λοιπόν την ολοσέλιδη καταχώρηση της ΝΕΛ και μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσε καθόλου. Την βρήκα εντελώς άνευρη και χωρίς καμιά αίσθηση θάλασσινού ταξιδιού. Ο κουστουμαρισμένος Κεντέρης στη γέφυρα…μου έμοιαζε περισσότερο για μηχανοδηγός σε intercity…άσε εκείνο το βλέμμα του που μάλλον με κρύωνε, παρά με καλοδεχόταν.

Πιθανώς, βέβαια να μην ανήκω στο target group που απευθύνεται η καμπάνια…

Εξάλλου ανήκω στους αργόπλοους και στους «δαγκωτό Μυτιλήνη». Άσε που δεν ξεχνάω στα 3 χρόνια.

Ανεξάρτητα όμως από το εάν μου άρεσε εμένα ή όχι…την κίνηση αυτή της ΝΕΛ να μετονομάσει τα πλοία σε Αίολος Κεντέρης Ι & ΙΙ…και να χρησιμοποιήσει σαν κεντρικό πρόσωπο στην καμπάνια της τον Κεντέρη (fame & power)…την βρίσκω πολύ επιτυχημένη από άποψη marketing. Κανείς δεν μιλάει πιά για Αίολο Εξπρές, ούτε καν για Αίολο Κεντέρη Ι ή ΙΙ, αλλά όλοι μιλάνε για ΚΕΝΤΕΡΗ. Και βεβαίως συνειρμικά τους έρχεται στο μυαλό «το ταχύτερο πλοίο της Μεσογείου»…από την περσινή καμπάνια.

Τώρα εάν αυτό θα είναι μεσοπρόθεσμα καλό ή κακό για την εταιρεία…θα δείξει.

Πάντως, βραχυπρόθεσμα πιστεύω ότι λειτουργεί θετικά…στο target group που απευθύνεται η καμπάνια, βεβαίως!

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν μιλάει πιά για Αίολο Εξπρές, ούτε καν για Αίολο Κεντέρη Ι ή ΙΙ, αλλά όλοι μιλάνε για ΚΕΝΤΕΡΗ.

Προς αυτή την κατεύθυνση (και σωστά άλλωστε) βοηθάει και το μέγεθος της γραμματοσειράς που χρησιμοποιήθηκε στην καταχώρηση: ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ I

Link to comment
Share on other sites

Πρεμιέρα για την τηλεοπτική διαφήμιση των Μινωικών στο ημίχρονο του τελικού, πρόλαβα να δω μόνο το τελευταίο πλάνο. Μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν η μόνη εταιρία που έπαιξε διαφήμιση στο ημίχρονο, χωρίς να είναι χορηγός της διοργάνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν μέσα στο Κνωσσός...Είχχε αρκετή πλάκα.Για λίγο νομίζαμε ότι έβαλαν,καταλάθος,το βίντεο που παίζει σε καθε ταξίδι :eek:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, η ΝΕΛ είχε πάλι ολοσέλιδες με τον Κεντέρη, αλλά όχι πάλι κουστουμαρισμένο στη γέφυρα.

Αυτή την φορά ο Κεντέρης -καλοντυμένος και καλοστημένος- ποζάριζε μπροστά στον ακίνητο Αίολο Κεντέρη Ι. Και αυτή την φορά δεν μου άρεσε το σύνολο, αν και ο Κεντέρης ήταν καλύτερος από την πρώτη. Δεν μου άρεσε, γιατί η όλη εικόνα μου θύμιζε φωτογράφηση μοντέλου για ρεπορτάζ μόδας...και απλώς πίσω υπήρχε και ένα πλοίο για σκηνικό. Το μόνο που έλειπε ήταν να γράφει από κάτω: σακάκι από τον τάδε 1600 Ευρώ...πουκάμισο από τον δείνα 350 ευρώ...παντελόνι 470 ευρώ κοκ.

Ειλικρινά δεν τους καταλαβαίνω. Πληρώνουν τον Κεντέρη για να πρωταγωνιστήσει στην καμπάνια τους...και αντί να αναδείξουν όλα όσα μπορεί να σημαίνει αυτός και το όνομά του...τον βάζουν να ποζάρει στημένος σε γέφυρες και σε προβλήτες...μπροστά σε ένα πλοίο ακίνητο.

Μα όταν θέλεις να προβάλλεις τα ταχύπλοά σου...την δύναμη και την ταχύτητά τους...και έχεις και τον Κεντέρη...ψάχνεις να δημιουργήσεις μιά δυναμική εικόνα που να συμβολίζει την δύναμη και την ταχύτητα. Τόσο δύσκολο είναι πιά?

Θα μου πείτε και τι μέ κόφτει εμένα? Σωστά ομιλείτε...δικά τους είναι τα λεφτά και αυτοί αποφασίζουν το βέλτιστο γι' αυτούς.

Αλλά, απλώς, επειδή απευθύνονται και σε εμένα...τους λέω το πως το εισπράττω.:eek:

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα για ποιο λογο στα διαφημιστικα δειχνουν το καμαρι μου (Highspeed 4) αλλα εχουν γραψει πανω 5:confused: Δεν καταλαβαινω.Να ειχαν τους ενδοιασμους τους στο να εδειχναν τα 1,2,3 το καταλαβαινω αλλα γιατι δε βαλανε κατευθειαν το 5? Παντως το Αριαδνη το διαφημιζουν κανονικοτατα για Χανια, το Χιος για Χιο-Μυτηληνη και το Μυκονος για Σαρδηνια εεε...... συγγνωμη για Ικαροσαμια.Προτρεχουν?Καναν διαφημιστικη γκαφα?Αντε να δουμε τι θα δουμε στο τελος :eek:

post-331-128326965114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα διαφημιστικής γκάφας απλά δε τους ενδιαφέρει θα μπορούσε κάλιστα να έχει φωτογραφία το 4 και να γράφει 2 έχει συμβεί νομίζω σε άλλη διαφήμιση της εν λόγω εταιρείας δίοτι ο μέσος επιβάτης δε καταλαβαίνει κάτι και ούτε και ασχολείται και η ΝΕΛ έβγάλε διαφήμιση με τον αίολο 2 να γράφει αίολος 1 άλλα τι σημασία έχει άφου μόνο έγω εσύ και τα λοιπά μέλη του forum καταλαβαίνουμε τη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου συμπερασμα απο τα παραπανω ειναι οτι δυστυχως πλεον δεν ειναι μονο απροσωπα τα πλοια αλλα και τα ονοματα.Τι Highspeed 4 τι Highspeed 5 για το μεσο επιβατη ολα ιδια ειναι...Αλλο ομως Εξπρες Αθηνα (ε συγνωμη Εξπρες Λημνος ηθελα να πω) και αλλο Superferry.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε μου κάποιοι στην ΝΕΛ σε ''άκουσαν'' για τις παρατηρήσεις που έκανες και σήμερα στο MEGA κατά τις 22.00 είδα διαφήμιση του Κεντέρη 1.

Άρχισε με τον αγώνα στους ολυμπιακούς και την νίκη του και μετά συνέχισε με τον Αίολο Κεντέρη Ι να ''τρέχει'' στη θάλασσα για Ρέθυμνο σε 5 μόνο ώρες.

Καλόγουστη μου φάνηκε.Συνδυάζει το όνομα του Κεντέρη και την ταχύτητά του,με το πλοίο.Σαφώς καλύτερη από τα κουστούμια και τα στατικά πλάνα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, χαίρομαι ιδιαίτερα όταν η καλόπιστη κριτική λαμβάνεται υπ' όψη και δεν θεωρείται μέρος μιας συνομωσίας "σκοτεινών κύκλων", οι οποίοι "απεργάζονται" το κακό της εταιρείας. Και το σχόλιο αυτό δεν αφορά μόνο την ΝΕΛ...αλλά όλες τις εταιρείες:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...