Jump to content
Shipfriends

Μεταφορές Στρατιωτικού Προσωπικού και Υλικού με πλοία της Ακτοπλοΐας


Recommended Posts

Για να δούμε και ένα δημοσίευμα από το Πρώτο Θέμα της Κυριακής, σελ 56, σχετικά με το ζήτημα που έχει προκύψει μεταξύ Blue Star και ΥΕΘΑ σχετικά με την μεταφορά στρατιωτών και υλικού στα Δωδεκάνησα. Το κράτος οφείλει στην BSF 1,4 εκ ευρώ και η εταιρεία αρνείται την μεταφορά με κατάσταση επιβίβασης, εάν δεν εξοφληθεί.

Κατά γνώμη μου, θα έπρεπε να βρεθεί μία λύση συμψηφισμού, μεταξύ του χρέους του κράτους και των παρακρατούμενων ποσών που θα πρέπει να αποδώσει η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να υπενθυμίσω αν δεν έχει αναφερθεί ότι οι φαντάροι μεταφερονται στα Δωδεκάνησα με τον Διαγόρα που είναι πιο αργός και φτηνός από τα μεγάλα blue star.Ολο αυτό σχετίζεται με αυτό που αναφέρει παραπάνω ο ΝΗΡΕΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Όταν ήμουν φαντάρος στη Ρόδο ταξίδευα με το μεγάλο Blue Star. Και ίσως είναι η μοναδική εταιρεία που παρόλο που διακαιόμασταν καμπίνα Β’ θέσης (δηλαδή εσωτερική), μας δεινανε και εξωτερικές καμπίνες είτε δίκλινες είτε τετράκλινες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο. Όταν ήμουν φαντάρος στη Ρόδο ταξίδευα με το μεγάλο Blue Star. Και ίσως είναι η μοναδική εταιρεία που παρόλο που διακαιόμασταν καμπίνα Β’ θέσης (δηλαδή εσωτερική), μας δεινανε και εξωτερικές καμπίνες είτε δίκλινες είτε τετράκλινες.

Ναι πρέπει να ισχύει.Σε πρόσφατο ταξίδι μου με τον Διαγόρα μου έκανε εντύπωση γιατί οι μίσοι και παραπάνω επιβάτες ήταν φαντάροι.Ρώτησα που πήγαιναν και μου απάντησαν Ρόδο η Κω.Η απορία μου ήταν γιατί δεν ταξίδευαν με το μεγάλο Blue star που θα έφταναν σε 12-13 ώρες και ταξίδευαν με τον Διαγόρα που έκανε δρομολόγιο σιδηρόδρομο και ήθελε 18+ώρες για Ρόδο.Η απορία μου λύθηκε όταν μου είπαν ότι τους βγάζουν εισιτήρια με τον Διαγόρα που είναι πιο φτηνός και ταξιδεύουν αναγκαστικά με αυτόν με καμπίνα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως εχουμε χασει λιγο την ουσια;

ο προβλημα ειναι αν οι φανταροι πηγαινουν με τα bs1/2 ή τον Διαγορα (που το βασικο του μειονεκτημα εναντι των μεγαλων ειναι μονο η ταχυτητα και τπτ αλλο) ή οτι το ΥΕΘΑ, που εχει κατασπαταλησει ενα σκασμο λεφτα (ακομη και σε καιρο μνημονιου), για αχρηστα προγραμματα προκειμενου να στηριχτουν ημετεροι, ναυπηγεια και ημετερες τσεπες, χρωστα εισητηρια αξιας πανω απο €1,5εκ που αντιστοιχουν στο τελευταιο δωδεκαμηνο και οταν η bs ζητα να πληρωθει, τους τη λενε και απο πανω.

βεβαια υπαρχει και το προηγουμενο με το κραξιμο στον αντωναρο (που ηθελε να ταξιδεψει τζαμπα και εστειλαν στον πετσαλνικο να πληρωσει το εισητηριο) και οι βολευτες μας το κρατανε μαλλον μανιατικο.

αυτο ειναι το προβλημα και οχι αν ο ξαδερφος μας πηγε με τον διαγορα και ο γκομενος μας με το μεγαλο bs.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

ο φαντάρος για να πάει Ρόδο περνά απο τα μισα νησιά του Αιγαίου.

Δεν μου φαινεται περιεργο.Παντα η μετακινηση στρατιωτων με κατασταση επιβιβασης γινοταν με το πιο οικονομικο μεσο.Για Λημνο πχ σε στελνανε απο το πλοιο που εφευγε απο Πειραια και οχι απο αυτο της Ραφηνας(τοτε που υπηρχε) και φυσικα οχι σε καμπινες αλλα σε καταστρωμα.Το ιδιο γινοταν σε σε ολα τα μεσα μεταφορας.Για να πας πχ στον Εβρο ηθελες 24 ωρες με το τρενο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι να υπενθυμίσω αν δεν έχει αναφερθεί ότι οι φαντάροι μεταφερονται στα Δωδεκάνησα με τον Διαγόρα που είναι πιο αργός και φτηνός από τα μεγάλα blue star.

Μα την ίδια τιμή έχει το εισιτήριο των μεγάλων Blue Star με το Διαγόρα για τη Κω και τη Ρόδο!!! Οι μονοί εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι πιθανόν το μεγάλο Blue Star να ήταν γεμάτο και τους έστειλαν με το Διαγόρα!! Αλλιώς εάν έφτασαν νωρίς στο λιμάνι και για να μην κάθονται στο λιμάνι τους έστειλαν με το Διαγόρας που φεύγει νωρίτερα!!

Έχω δει πολλές φόρες απόγευμα φαντάρους να περιμένουν να επιβιβαστούν στα μεγάλα Blue Star.

Link to comment
Share on other sites

Οι καταστάσεις επιβίβασης δεν ήταν με το φθηνότερο μέσο. Στον Έβρο στο 1ο κόβαμε και με τρένο(3 μέρες οδοιπορικά), και με αεροπλάνο(1 μέρα οδοιπορικά). Τουλάχιστον αυτό ίσχυε γύρω στο 2003.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

τα φανταράκια της λήμνου αναγκάζονται πλέον να πηγαινοέρχονται στο νησί με αεροπλάνο (όσοι δεν είναι από βόρεια ελλάδα) με οτι συνεπάγεται για την οικονομική επιβάρυνση των οικογενειών τους.

δεν ξερω τι γινεται τωρα αλλα μεχρι το 2000 που ημουν εγω φανταρος στη λημνο και για τουλαχιστον 7-8 χρονια αργοτερα ,ειχαμε 4 πηγαινελα αεροπορικα εισητηρια με κατασταση επιβιβασης,κοινως τσαμπα.Kαι τοτε ελαχιστοι φανταροι πηγαιναν με το πλοιο στην Aθηνα

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

ΥπάρχοΥν ακόμα, απλά για να σοΥ δώσοΥν κατάσταση επιβίβασης πρέπει:

1. να μην είσαι στην φροΥρά προτίμησης (καταγωγής δλδ) και να πηγαίνεις σπίτι σοΥ.

2. να πάρεις 4 μέρες (όχι λιγότερο) κανονική άδεια. δηλαδή όχι τιμητικές και εορταστικές.

είναι για 2 πηγαινε - έλα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεφευγωντας λιγο απο τη συζητηση που εχει Ξεκινησει, θελω να τραβηΞω την προσοχη σας στη λειτουργία του ποσκεσθαΜ, το οποιο εχει σαν αντικειΜενο το συντονισΜο Μεταφοράς υλικου απο εΜπορικά πλοια.

http://www.amscc.mil.gr/

Μ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
17 minutes ago, Highspeed 7 said:

Ναι ειναι οι μερα που γυρίζουν οι φαντάροι στο στρατόπεδο της χιου

Επιστρέφουν και οι φοιτητές σε Μυτιλήνη και Χίο.

Το πιο πιθανό είναι πως ήταν άτομα χωρίς εισιτήριο αυτοί που έμειναν απ’ εξω. Οι οποίοι θεωρούν πως τέτοια μέρα θα κατέβουν στο λιμάνι και θα βρουν. 

Edited by Nissos Mykonos
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, margaritis24 said:

το ασχημο βεβαια ηταν πως ηταν κ πολυ φανταροι που αντε να παρεις στη μοναδα κ να πεις δε ερχομαι αυριο..

Λιγο off topic σχολιο

Θεωρω ότι οι φανταροι είναι οι μονοι που δεν δικαιολογουνται.

Όταν εισαι φαντάρος και περνεις αδεια,αν θελεις να εισαι σωστος και να μην παιζεις με την τυχη σου, πρωτα κανονιζεις την επιστροφή σου και μετα φευγεις

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση επιβιβασης εκδιδεται κατα την αναχώρηση απο την μονάδα και κανεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ έκδοση των εισιτηρίων μετάβασης και επιστροφής. Επρεπε να εχουν εκδώσει λοιπον την επιστροφή τους. Δεν έχουν καμια δικαιολογία να πουν στην μοναδα τους δεν μπορω να ερθω αυριο.

Επειδή μπορω να τους καταλαβω, ελπιζω να μην ήταν αμέλειά τους αλλά άλλο το θεμα που δεν είχαν προμηθευτει εισιτηριο επιστροφής. 

Link to comment
Share on other sites

Στα groups Πάσχα και Χριστουγέννων δεν εκδίδεται κατάσταση επιβίβασης, οπότε τα έξοδα μετακίνησης επιβαρύνουν αποκλειστικά τον οπλίτη, αν και το να πάρει κάποιος άδεια είναι υποχρεωτικό. Οπότε η ευθύνη, που έμειναν εκτός, είναι αποκλειστικά δική τους. 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...