Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη Α (IMO 7205075)


Recommended Posts

Το Πηνελόπη Α έβγαλε και τους δυο τελικούς άξονες (δεν τους είδα πουθενά στη δεξαμενή). Και είδα να ταπώνουν τα χωνιά των τελικών αξόνων. Όποτε θα πέσει από τη δεξαμενή (μάλλον τη Δευτέρα ή τη Τρίτη, γιατί το ΣΚ έχει απεργία ο ΟΛΠ)και θα βάλει τους τελικούς άξονες σε νέο δεξαμενισμό, όπως συνέβη και με το Καπετάν Αλέξανδρος Α.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από όσο ξέρω στις δεξαμενές Βασιλειάδη δεν γίνεται αμμοβολή που χρειάζεται για να πέσει μετά η πλαστικοποίηση.

Δεν ξέρω αν στον επόμενο δεξαμενισμό βγεί σε κανένα Σκαραμαγκά ή Αυλίδα για να κάνει,αλλά στου Βασιλειάδη δεν κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πέρνώντας σήμερα από το γκαράζ της ΠΟΠίτσας είδα στην είσοδο του γκαράζ τα φτερά των προπελών τα οποία ή πήγαν και επέστρεψαν από μηχανουργείο ή που είναι να πάνε (ίσως για κανα γέμισμα?).

Όπως και να έχει πάντως θα ξανανέβει εκ νέου στην δεξαμενή όπως μας είπε κι ο φίλος Π100.

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την πλευρα μου θα συμφωνησω με αυτο που υποννοει ο φιλος μου ο valencay. Οτι δηλαδη καλως η κακως το πλοιο αυτην τη στιγμη απο αποψη ποιοτητας χωρων επιβατων, υστερει σε συγκριση με τον ανταγωνισμο της Ραφηνας. Και προσωπικη μου αποψη ειναι οτι εχει ερθει η ωρα για αντικατασταση του, οσο κι αν θα με πονεσει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ με τη σειρά μου δύο φωτογραφίες κατα τη διαρκεια της ρυμούλκησης της Πηνελόπης στο Νέο Μώλο.

Επίσης τα φτερά βρίσκονται στην εισοδο του γκαραζ αρκετές μέρες.Δειχνουν σε καλή κατάσταση, οπότε ή μόλις ήρθαν από μηχανουργείο, ή ειναι καινούρια.

post-120-128326973473_thumb.jpg

post-120-128326973476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α επεσε απο την δεξαμενή Βασιλειάδη και πήγε στον νέο μόλο οπότε για αύριο που είχε προγραμματιστεί να ξεκινήσει δρομολόγια χλωμό το βλέπω.

Από εβδομάδα θα ξεκινήσει λογικά Δευτέρα ή Τρίτη.

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα προβλεψει:D

Εγώ θα κράταγα μια «πισινή»;), για την ημερομηνία έναρξης των δρομολογίων του.

Και εγώ δε πιστεύω ότι θα είναι έτοιμο για αύριο, γιατί το ξενοδοχειακό δεν είναι έτοιμο.;):(

Link to comment
Share on other sites

Χθες το απόγευμα (γύρω στις 17:00) το Πηνελόπη Α έφυγε από το Ν.Μ Δραπετσώνας για τη Ραφήνα, όπου σήμερα ξεκίνησε τα δρομολόγια του.

Καλά το είχα προβλέψει ότι τη Παρασκευή θα είναι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ίσως όμως μετά το Πάσχα επιστρέψει πάλι Πειραιά για μικροεπισκευές όπως πέρσι. Θυμάστε την απουσία 2 εβδομάδων στο καπάκι από Τρίτη του Πάσχα;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στο δρομολόγιό του σήμερα το πλοίο. Δεν έχω καθόλου ενημέρωση για το γίνεται με το ζήτημα της ράμπας αλλά θεωρώ δεδομένο ότι για να φύγει αποκαταστάθηκε ΠΛΗΡΩΣ. Κατά τις 12:45 την έκανε από το μέσα λιμάνι για το έξω όπου όπως συνηθίζει τα τελευταία χρόνια, θα γιορτάσει το Πάσχα στο νησί των ανέμων.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΩΣ, ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ:( ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΨΕΥΔΟΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΖΟΥΝ ΤΙΣ......ΤΟΥΑΛΕΤΕΣ:D

Να επιβεβαιωσω ότι δεν έγινε σοβαρή ανακαίνιση στο βαπόρι. Η μόνη αλλαγή που διαπίστωσα ήταν ότι έβγαινε περισσότερος αέρας από τους αεραγωγούς του κλιματισμού. Βεβαια το καλοκαίρι είναι κοντά και θα δείξει αν θα ψηθούμε όπως άλλες χρονιές.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Το πλοίο αναμένεται να δέσει στα μέσα του Φεβρουαρίου για περίπου 2 μήνες για να κάνει την ετήσια επισκευή του.

Νομιζω για τις 16/2 το εχουν προγραμματισει. Την ιδια μερα θα επιστρεψει Ραφηνα το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τραυματισμός ναυτικού στο Ε/Γ – Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α»

Πηγή: ΥΕΝ

Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες 08/02/09, η Λιμενική Αρχή Άνδρου, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ – Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α» Ν.Π. 9906, για περιστατικό τραυματισμού 39χρονου ναυτικού, μέλους πληρώματος, κατά τη διάρκεια εκτέλεσης προγραμματισμένου δρομολογίου από Ραφήνα για Άνδρο – Τήνο – Μύκονο.

Ο τραυματίας μεταφέρθηκε αρχικά σε ιατρείο του Γαυρίου, για την παροχή πρώτων βοηθειών και στη συνέχεια σε Νοσοκομείο των Αθηνών, για περαιτέρω ιατρική περίθαλψη.

Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...