Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη Α (IMO 7205075)


Recommended Posts

Ta Savvata exi allaksi tin ora anaxorisis tou apo Mykono me nea ora stis 15.00. Etsi kopike ke to topiko tis Androu tin idia mera. Afto egine gia na eksipiretei kalytera ta one-day trips pou kanoun ta groups gia Tino (anaxorisi stis 16.00) i exoume Theologos effect?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σήμερα έκανε και γυμνάσιο εγκατάλειψης στην Μύκονο με καθαιρεση όλων των λεμβών.

Σαββάτα αν δεν κάνω λάθος δεν είχε τοπικό για Άνδρο.Μόνο Παρασκευή και Κυριακή.

Link to comment
Share on other sites

Και οι πελεκάνοι έμειναν με ανοιχτό ράμφος όταν την ώρα που το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ αδυνατούσε να δέσει και στο έξω λιμάνι και στον μεγάλο μώλο του μέσα η ΠΟΠΑΡΑ έφυγε κάπως έτσι...;) Αυτό το πλοίο δεν υπάρχει μία φορά που να μην σου κεντρίσει το ενδιαφέρον...

post-17-128326965556_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε και γυμνάσιο εγκατάλειψης στην Μύκονο με καθαιρεση όλων των λεμβών.

Για να πάρουμε λίγο μυρωδιά λοιπόν;)

post-17-128326965588_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σάββατο σήμερα και η ποπη έφτασε στην Τήνο πριν το AQUA JEWEL που έφυγε από ραφήνα 0720 αντί 0735 της Πηνελόπης:eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ταξιδάκι πριν λίγες μέρες με την ΠΟΠΗ και δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, βλέποντας κανείς το ξενοδοχειακό κομμάτι του πλοίου, γιατί η έλευση του ΘΕΟΛΟΓΟΣ έχει επηρεάσει την φετινή κίνηση του πλοίου περισσότερο από το SUPERFERRY και AQUA. Είναι αρκετά πίσω ξενοδοχειακά από άλλα 3 της γραμμής, με δύσκολη πρόσβαση στο κυρίως κατάστρωμα και με κλιματισμό που υπολειτουργεί. Για μένα το «έγκλημα» ήταν η ανακαίνιση του πλωριού σαλονιού. Τελείως εκτός κλίματος.

Βέβαια τόσα χρόνια που υπηρετεί με αξιοπρέπεια την γραμμή, ο κόσμος που το εμπιστεύτηκε, σήμερα του «γυρνάει» την πλάτη. Ίσως αυτά είναι μηνύματα που πρέπει πρώτα να διαβαστούν από τους εφοπλιστές.

Κορυφαία στιγμή στην Ραφήνα πριν την αναχώρηση όπου από τα μεγάφωνα ακούστηκε το εξής: «Ο ναύτης ο Τάσος και το τζόβενο το ένα(?) να κατέβουν αμέσως στο γκαράζ»…..Δράστης ο καπετάνιος μας… .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΑΠΟΡΙΑ .....

Το Μπαρ στο καταστρωμα της Ποπαρας γιατι μετα την Ανδρο κλεινη ?

Το πλοιο και μετα απο Ανδρο συνεχισε να εχει κοσμο αρκετο

Δεν πινουν καφε μετα την Ανδρο , απαγορευεται :(..........

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα πρόσφατα με το πλοίο.

Σε σχέση με πέρυσι δεν υπάρχει καμία διαφορά στο ξενοδοχειακό κομμάτι του (που να παρατήρησα τουλάχιστον), βέβαια, ήταν καθαρό, μέχρι που αποφάσισαν κάποιες κυρίες να φάνε στις 8 το πρωί μελιτζάνες!!!

Στο πλωριό σαλόνι παρατήρησα έναν καναπέ του οποίου η πλάτη είναι υπό διάλυση.

Όσο για τον κλιματισμό, θα συμφωνήσω με τον Α377. Γίνεται κάπως αισθητός στο πλωριό σαλόνι αλλά όσο πιο πίσω πάμε τόσο η θερμοκρασία ανεβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Πάντως στις 12 Οκτωβρίου πήγα στην Τήνο και γύρισα στις 14 με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. Έγινα οπαδός του ,μαζί με το SUPERFERRY II του οποίου ήμουν οπαδός από πιο παλιά. Επειδή δεν έκανε τώρα τη γραμμή πήγα κι ήρθα με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. Πεντακάθαρο , υπέροχοι χώροι ,καλαίσθητα σαλόνια. Τέλειο. Στα σαλόνια αλλού είχε μεγάλα με πολλά τραπεζοκαθίσματα , κι αλλού είχε στα πλάγια μεμονωμένα τραπέζια και καρέκλες για ...μοναχικούς . Η μόνη παρατήρηση που έχω είναι οι ταουαλέτες πίσω που έχει που ήταν λίγο παλιές. Λίγο Πακιστάν θύμιζαν ή Ινδίες. Κι όχι σαν του SUPERFERRY II. Επίσης όταν έβαζε ανάποδα στα λιμάνια και ήμουν πίσω πάνω το έπιανε ένα τρέμουλο σαν κομπρεσέρ που ήταν αδύνατη η λήψη με την κάμερά μου .Ήταν σαν να ήμουν καβάλα σε ένα κομπρεσέρ. Και αυτή η πίσω τροχαλία στην τελευταία πίσω αριστερή βάρκα όλο χτύπαγε αδιάκοπα και έκανε μόνιμο θόρυβο σα γρι γρι. Κανένα από το πλήρωμα δεν τον ενόχλησε αυτό; Κατά τα άλλα άριστο και ευχάριστο στην αίσθηση. Θετικό φένγκ σούι έχει. :D

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes:

Θετικό φένγκ σούι έχει.

:)

Μανιτζέβελο είναι :P

Άρωμα κυρίας δεν έχει η Ποπάρα.. Πολύ καλά σχόλεια άκουσα κι από άλλους που την ταξίδεψαν πρόσφατα... Εγώ την άκουσα που σφύριξε σήμερα στη Ραφήνα, τώρα το βράδυ λίγο μετα τις 6.. αντριχίλαααα!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά κάτι άσχετο χρονικά αλλά κοίταζα οτί υπάρχει εδώ μεσά για το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α (ωραίο καραβί αν και δεν εχω ταξιδέψει ποτέ) και εχώ μια απορία : Γιατί ο captain, κανεί μερικές φορές αυτή την αριστερή στροφή μεσα στο λιμάνι και μετά φεύγει?? Ενω με μια δεξία εχεί βγεί?

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε αυτή εδώ μάλλον ήταν λίγο "εφετζίδικη" και πρέπει να έγινε μία και μοναδική φορά. Αν τώρα μιλάς για την συνηθισμένη έξοδο από το λιμάνι της Μυκόνου με την πρύμη, αυτό μάλλον μόνο ο ίδιος μπορεί να μας το εξηγήσει αν και όσο και να σου φανεί παράξενο τις περισσότερες φορές που το έχει κάνει έχει αρκετό αέρα... Δεν μπορώ να μπω περισσότερο σε θέματα καπεταναίων γιατί το πιθανότερο είναι πω καμιά... "ομορφιά".

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε αυτή αναφερόμουν μαλλόν λιγό για "εφε" οπώς το είπες οσό για την αλλή που βγένει με την πρύμη υπαρχεί εξήγηση νομίζω , υπόθετω οτί αν φυσάει δυνατός βορίας ξεκινώντας για την δεξία στρόφη με την πολύ χαμηλή ταχύτητα που εχεί το πλοίο είναι πιθανό να το παρασερνεί ο αέρας και να μην στρίβει όσο χρειάζεται για να βγεί. εκδόχη δική μου είναι αυτή τώρα αν την είπα εγώ την "ομορφία"....καλή καρδία!

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή αναμένεται να σταματήσει το βαπόρι τα δρομολόγιά του και Δευτέρα πρωί αναμένεται να φανεί προς Πειραιά και όπου βρει θέση θα δέσει γιατί φέτος από ότι παρατηρούμε με τις θέσεις σε ΝΜΔ και Πέραμα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Το βαπόρι θα κάτσει 2 μήνες για την ετήσιά του και 10 του Απρίλη περίπου υπολογίζεται να επανακάμψει στην Ραφήνα.

Link to comment
Share on other sites

3 ωρίτσες είναι το Πειραιάς Ραφήνα.Ηταν προγραμματισμένο να φύγει αύριο στις 6 το πρωί αλλά τώρα με τα απαγορευτικά δεν εχει νόημα να κάθεται στην Ραφήνα και να το φυλάνε εξαιτίας του καιρού.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σύμφωνα με τις ακτίνες Χ που διαπερνάν ακόμα και τις πιο ανθεκτικές λαμαρίνες ,στο βαπόρι γίνεται αρκετή δουλειά και ανακαίνηση των εσωτερικών του χώρων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...