Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη Α (IMO 7205075)


Recommended Posts

Εστω και πολυ καθυστεριμενα , ενα ευγε στο βαποραρο τη Πηνελοπαρα .

Ταξιδευσα 4/5/06 απο Ραφηνα για Μυκονο με 7 - 8 μποφορακια γεματα και απο το Καβο ντορο πανω απο 8 ισως και 9 , ισως το πιο αψογο βαπορι στον καιρο απο οσα εχω ταξιδεψει ...

Επισης καλη εντυπωση μου εκανε το ποσο καθαρο ηταν ολο το πλοιο αλλα ιδιαιτερα το γκαραζ του....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 658
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οντως το βαπορι βρισκεται σε πολυ καλη κατασταση και σε χωρους αλλα και σε ταχυτητα.Καθε μερα φτανει στη μυκονο 1205 με 1215 το πολυ,που σημαινει ραφηνα-μυκονος μεσω ανδρου&τηνου 4 ωρες και 30 λεπτα!Εχει φοβερο καπετανιο!Μη την ματιασουμε την ΠΟΠΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Το άκουσα και εγώ ότι το πλοίο είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και τηρεί τα ωράριό του και με το παραπάνω.Πάντως είμαστε τυχεροί που έχουμε στη Ραφήνα 2 από τα καλύτερα πλοία που κυκλοφορούν στις κυκλάδες:mad:

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α το Σάββατο (30/05/05) ήταν σταθερό σε ταχύτητα κοντά 19,2knots...
ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α. (Σάββατο 20/5/06): Από 18,1 έως 18,6
Το άκουσα και εγώ ότι το πλοίο είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση και τηρεί τα ωράριό του και με το παραπάνω.

κατι δε μου κολλαει καλα. εχει ενα μιλι λιγοτερη ταχυτητα απο περσυ και κανει τους ιδιους χρονους; επειδη περσυ την ανοιξη οντως πηγαινε σταθερα 19+ μπορει να επιβεβαιωσει καποιος αν παρα τη μειωση ταχυτητας κανει τους ιδιους χρονους;

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που ανέλαβε ο Βελαλόπουλος το πλοίο πάντα πάει γυαλό γυαλό όπως και το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΡΥ. :P Προφανώς τα ωράρια έχουν υπολογιστεί με την πραγματική του ταχύτητα μεν, συν ότι στα λιμάνια δεν χάνει καθόλου χρόνο κι έρχεται πάντα στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια τα προβλήματα παραμένουν στις ημέρες με παραπάνω κίνηση. Οποιος ταξίδεψε την Δευτέρα του Πάσχα από Ανδρο το βραδυ το διαπίστωσε ενώ με το αέρα που είχε εκείνη την βραδιά στο Γαύριο και το ελλειπές δεσιμο του βαποριού η καθυστέρηση ήταν μεγαλύτερη αφού 1-2 φορές και μέχρι να ριξουν δευτερο καβο στον καιρό σταματούσε η φόρτωση γιατί υπήρχε μεγάλη κλίση....

Link to comment
Share on other sites

Στο επιβεβαιώνω proudάκο:eek: Στη Μύκονο έχει άφιξη 12:05 και το αργότερο που έχει φτάσει μετά την ετήσιά του είναι 12:15.

Μολις τωρα το προσεξα τι εγραψε ο George , εγω στη Μυκονο εφτασα στις 12.30 με κανονικη αναχωριση απο τη Ραφηνα ..

Ισως ομως να ηταν λογω καιρου ???

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς βρε Παναγιώτη μέρες με 8 μποφόρ και όταν το πλοίο ψηλώνει στον καιρό δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτσι κι αλλιώς στην επιστροφή είνια προγραμματισμένο να κάνει λίγη ώρα παραπάνω λόγω της παραπάνω παραμονής του στα λιμάνια. Για την ακρίβεια το Μύκονος - Ραφήνα δίνεται σε 4:50. Τώρα λίγο ο καιρός, λίγο τα ρεύματα, το τράβηξαν πίσω ένα τεταρτάκι. Δεν πιστεύω να σε χάλασε;:D Αν ναι, θα τιμωρηθείς:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Σάββατο 24/6 τι ώρα έφτασε στη Μύκονο από Τήνο? Σα να μου φάνηκε, κατά τις 12.30, ότι πήγαινε πίσω από το SFII.

Είδα σωστά ή πάσχω από την γνωστή νόσο του Nick?:confused: Κοινώς κάνουν πουλάκια τα ματάκια μου;)

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΗΝΕΛΟΠΗ ήρθε 12:30 στο λιμάνι της Μυκόνου ενώ το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ ήρθε 12:50 και το ΙΘΑΚΗ 13:10 στο έξω. Για όποιον δεν πιστεύει υπάρχουν ντοκουμέντα επειδή ο μικρός George ήταν στο λιμάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραια η φωτογραφια του Superfast VI εδω. Το θεμα ομως στη συγκεκριμενη φωτο δεν ειναι το Θαλασσινη, αλλα το Πηνελοπη Α που κανει αριστερη στροφη για πλαγιοδετηση μεσα στο παλιο λιμανι. Μανουβρολογος-Ρεμετζολογος Δρ. Κωστας Βελαλοπουλος στο στοιχειο του...:P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πως κρίνεται ότι η μανούβρα του Πηνελόπη είναι σωστή??

Τα στοιχεία δείχνουν λάθος.

Εάν υπάρχου σχόλια πολλά, ας μεταφερθεί στο κουιζ, για περαιτέρω κουβέντα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πηγη ΥΕΝ

Συντριπτικό κάταγμα κάτω πέρατος κνήμης και περόνης δεξιά, υπέστη, χθες το πρωί, 50χρονη επιβάτης του Ε/Γ-Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α΄» Ν.Π. 9906, όταν έπεσε μέσα στο πλοίο, το οποίο βρισκόταν εν πλω εκτελώντας προγραμματισμένο δρομολόγιο από Άνδρο για Τήνο.

Η ανωτέρω διεκομίσθη στο Κέντρο Υγείας Τήνου.

Προανάκριση διενεργείται από την οικεία Λιμενική Αρχή.

Τι προανάκριση θα κάνουν:rolleyes: ?? Θα ελέγξουν εάν ήταν βρεγμένο το κατάστρωμα, και γιατί δε είχε σκουπιστεί ή στεγνώσει εγκαίρως!!

Πάλι καλά που δεν συνέλαβαν και το πλοίαρχο, για το ατύχημα:D !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την έξοδο με την "όπισθεν" την συνηθίζει όταν είναι δεμένος στο δόντι. Πιο πολλές φορές έβγαινε έτσι όταν ερχόταν το ΙΘΑΚΗ το οποίο έπρεπε να δέσει από μέσα, οπότε για να αποφύγει την περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, έβγαινε με ανάποδα και ξανάμπαινε μέσα. Ομολογουμένως όμως κανονική αναχώρηση με ανάποδα δεν πρέπει να το έχει ξανακάνει. Ε θα βαρέθηκε και την εσωτερική αριστερή στροφή και είπε να βγει έτσι για αλλαγή!:rolleyes:

edit

Tελικά έχω αρχίσει να ξεχνάω! Εγώ ο ίδιος το είχα ξαναπεί εδώ.:D

Link to comment
Share on other sites

Πηγη ΥΕΝ

Τι προανάκριση θα κάνουν:rolleyes: ?? Θα ελέγξουν εάν ήταν βρεγμένο το κατάστρωμα, και γιατί δε είχε σκουπιστεί ή στεγνώσει εγκαίρως!!

Πρόπερσι σέ μιά από τίς εκδρομές μου στόν Πόρο,έφαγα ένα μεγαλοπρεπές γλίστρημα στό κατάστρωμα τού ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2 περίπου κοντά στό μπάρ.Ευτυχώς δέν δέν έσπασα τίποτε,διότι έπεσα περίπου μέ το..οπίσθιο.Τό περιστατικό έγινε λίγο πρίν ξεκινήσουμε -ήταν το πρώτο πρωϊνό δρομολόγιο και επομένως το κατάστρωμα μόλις λίγο πρίν είχε σφουγγαριστεί.Αυτό βέβαια δέν σημαίνει οτι υπήρξε αμέλεια από τό πλήρωμα,γιατί και αυτοί τρέχουν σάν παλαβοί να προλάβουν να είναι το βαπόρι έτοιμο να φύγη στην ώρα του.Απλά έτυχε να μήν είχε στεγνώσει το μέρος εκείνο τού καταστρώματος.

Γιά τον ίδιο λόγο πιστεύω οτι καί το συγκεκριμένο συμβάν στο ΠΗΝΕΛΟΠΗ ήταν τυχαίο (άν βέβαια η επιβάτιδα έπεσε στό κατάστρωμα και όχι σέ άλλο σημείο).

Αυτή την έξοδο με την "όπισθεν" την συνηθίζει όταν είναι δεμένος στο δόντι. Πιο πολλές φορές έβγαινε έτσι όταν ερχόταν το ΙΘΑΚΗ το οποίο έπρεπε να δέσει από μέσα, οπότε για να αποφύγει την περιστροφή γύρω από τον εαυτό του, έβγαινε με ανάποδα και ξανάμπαινε μέσα. Ομολογουμένως όμως κανονική αναχώρηση με ανάποδα δεν πρέπει να το έχει ξανακάνει. Ε θα βαρέθηκε και την εσωτερική αριστερή στροφή και είπε να βγει έτσι για αλλαγή!:rolleyes:

edit

Tελικά έχω αρχίσει να ξεχνάω! Εγώ ο ίδιος το είχα ξαναπεί εδώ.:D

Πάντως όταν είχα ταξιδέψει εγώ,την αναχώρηση την έκανε κανονικώτατα μέ δεξιά στροφή καί έξοδο από το λιμάνι (ήταν πρυμνοδετημένο).Μέ τον ίδιο τρόπο έφευγε καί τίς άλλες φορές που το έβλεπα κατά την παραμονή μου στη Μύκονο.

Link to comment
Share on other sites

Το Πηνελοπη επανελειμενα βγαινει με την πρυμνη απ΄το λιμανι ,ποσο χρησιμο θα ηταν σε λιμανια οπως της Μυκονου (και αλλα) να καναν τα πλοια χρηση του visor που γενικα διαθετουν (αν και σφραγισμενοι ολοι):D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Απόστολε σε αυτό κάνεις λάθος. Την μανούβρα αυτή την είχε καθιερώσει. Το προπελάκι είχε χαλάσει πέρσι τον Δεκέμβρη και ήταν νεκρό μέχρι που σταμάτησε για ετήσια. Η φώτο όμως που έχω βάλει στο παραπάνω Link είναι πέρσι το Μάη και το πλοίο και πάλι βγαίνει με ανάποδα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...