Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη Α (IMO 7205075)


Recommended Posts

apo plirofories filwn pou taxidevan to sabbato to mesimeri apo mikono pros rafina to pinelopaki sti tino edese panw ston exw faro kai oxi sti provlita tou exw limaniou(parallila me tin problita),gegonos paradoxo afou den exei xanasimbei me apotelesma na sigkentrwthei kosmos giati nomize oti kollise...fisika anaxwrise stin wra tou gia rafina!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 657
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ο απίστευτος και ανεπανάληπτος Βελαλόπουλος κούφανε μέχρι και τους πελεκάνους πάλι σήμερα στη Μύκονο. Παρά τη θάλασσα που καβάλαγε μόλους κι έμπαινε ζωντανή μέσα, παρά τον αέρα που σήκωνε και τις πέτρες, παρά το άθλιο μέσα λιμάνι του νησιού και παρά το ότι ήταν μόνο του το βαπόρι στο λιμάνι, κατά την αναχώρηση του πλοίου κάνει αριστερή στροφή (!!!), ανάποδα (!!!) και βγαίνει με την πρύμη από το λιμάνι. Στη συνέχεια και αφού βγήκε από το λιμάνι κάνει μια ανοιχτή δεξιά στροφή τόσο που έφτασε κοντά στον κόλπο του Ορνού και σιγά σιγά πήρε το δρόμο προς Τήνο. ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ!!! :D

Φυσικά για όσους έχουν παρακολουθήσει το πλοίο ο καπτα Κώστας αυτό το έκανε σχεδόν κάθε μέρα το καλοκαίρι όταν μετά την άφιξή του, έπρεπε να βγει ξανά έξω για να μπει το ΙΘΑΚΗ και να ξαναδέσει δίπλα του για φόρτωση. Αλλά και για όσους δεν είχαν την τύχη να το δουν, τους δίνω την ευκαιρία με καλοκαιρινή φωτο!!

post-17-128326956081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φαίνεται ήμουν από τους.....άτυχους :rolleyes:

Την μέρα που ταξίδεψα (αρχές Αυγούστου),τό έβγαλε κανονικά μέ δεξιά στροφή και με την πλώρη και πάλι δεξιά γιά πορεία πρός Τήνο.

Μπορεί όμως νά μήν είδα την συγκεκριμένη μανούβρα που αναφέρει ο George,πλήν όπως είχα γράψει και στο trip report μου,ήκουσα μέ τά ίδια μου τα αυτιά τον καπτά-Κώστα άδοντα επί τής γεφύρας (και μάλιστα άδοντα σωστά και ουχί φάλτσα),ενώ ταυτοχρόνως εκτελούσε με θαυμαστή ακρίβεια και ταχύτητα την μανούβρα γιά πρόσδεση στην Τήνο.

Και ήταν εμφανές (ακόμα και γιά μένα που δέν είμαι σχετικός μέ το ναυτικό επάγγελμα) οτι ο άνθρωπος ξέρει και το βαπόρι και τά λιμάνια που πιάνει "μέ κλειστά μάτια"....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με πρόχειρους υπολογισμούς πιστεύουν ότι το πλοίο θα βγει για ετήσια 5 Φεβρουαρίου.Ωστόσο αν η ιστορία με το ΝΑΞΟΣ τραβήξει παραπάνω, τότε και η ΠΟΠΗ θα μείνει περισσότερο. 30 - 40 θα διαρκέσει η ακινησία του πλοίου και σίγουρα τη χρειάζεται επειγόντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φαίνεται τα μερη του Ντίνου είναι τόσο όμορφα που τα παιδιά της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ θέλουν να θυμούνται για καιρό ότι έκαναν έστω ένα δρομολόγιο εκεί και άφησαν τον πίνακα έτσι!!:)

post-17-128326956997_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την ευκαιρία να θυμίσω ότι το ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α είχε ξανακάνει δυτικές κυκλάδες ως ΕΞΠΡΕΣ ΠΗΝΕΛΟΠΗ για μερικά δρομολόγια με πλοίαρχο τον καπτα Μπάμπη τον Παντελή λίγο πρωτού πωληθεί στον κ.Μίμη.

Ήταν και η τελευταία γραμμή που εξυπηρέτησε με τα χρώματα της τότε HELLAS FERRIES.

Λέτε τα ταμπελάκια να είναι από τότε και να ξεθάφτηκαν από καμιά αποθήκη?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το πρωι γυρω στις 11 ηταν διπλα στο Jetferry 1, ακομα και ο Παναγια Εκατονταπυλιανη θα το εβλεπε:D. Υποψιαζομαι μηπως αναχωρησε προωρα για Ραφηνα ωστε να καλυψει τη βλαβη του Superferry II.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το ΠΗΝΕΛΟΠΗ?ΟΕΟ!!Κατι μου λεει πως ανεβαινει Ραφηνα για να καλυψει το ΣΟΥΠΕΡΦΕΡΥ 2 μεχρι να διορθωθει η βλαβη.Οποιος ξερει ας ενημερωσει αμεσα το φορουμ.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τόσο σοβαρή είναι η βλάβη του ΦΕΡΡΥ που χρειάζεται αντικατάσταση!! Ψυχραιμία παιδιά!! Δεν μπορεί το πλοίο να "επιστρατευτεί" έτσι απότομα γιατί μετά από γερή επισκευή δεν έχει κάνει ούτε ένα δοκιμαστικό. Αν όντως το βαπόρι έφυγε από το λιμάνι τότε κάνει δοκιμαστικό, αλλά για Ραφήνα εγώ το αποκλείω. Με αυτή τη λογική θα μπορούσε να κλειθεί και το ΑΚΟΥΑ αλλά δεν γίνεται για τους ίδιους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι γυρω στις 11 ηταν διπλα στο Jetferry 1, ακομα και ο Παναγια Εκατονταπυλιανη θα το εβλεπε:D. Υποψιαζομαι μηπως αναχωρησε προωρα για Ραφηνα ωστε να καλυψει τη βλαβη του Superferry II.

Για να ηρεμήσετε εκείνη την ώρα ήταν δεμένο στο λιμάνι (17:00 έως 18:00), νωρίτερα έκανε δοκιμαστικό με τη παρουσία των επιθεωρητών , γιατί ήμουν στη προβλήτα του Σαρωνικού και το έβλεπα!!

ΥΓ. Λάθος υποψίες έχεις Nick The Greek!!!

Link to comment
Share on other sites

Και κάτω από το γκαράζ έχει γίνει εξαιρετική δουλειά. Σχεδόν φύλο και φτερό έγινε το πλοίο μηχανολογικά. Εσωτερικά θέλω να δω τι έγινε γιατί άκουσα για αλλαγές. Όσο για το βάψιμο έχω μείνει έκπληκτος!! Καιρό είχα να δω βαπόρι να λάμπει έτσι!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω ειδικα ηθελε περιποιηση γιατι οπως ειχε ειπωθει και εδω το βαπορι δεν ειχε ουτε προπελακι, παθαινε μπλακ αουτ κτλ...

Γνωριζει κανεις ποιος ειναι Α Μηχανικος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν οι αλλαγές που έγιναν στην ΠΟΠΗ είναι: αλλαγή (επιτέλους) των καλυμάτων στα καθίσματα της αριστερής μεριάς όπου έγιναν μπλε ανοιχτό και όλο το πλωριό σαλόνι της οικονομικής ανακαινίστηκε. Άλλαξε η μοκέτα, μπήκαν καινούριοι καναπέδες και το μόνο που θυμίζει το αγγλικό στυλ πλέον είναι τα ξύλα γύρω γύρω. Αν ξεχνάω κάτι που θυμάται κάποιος άλλος, ας μας το γράψει Please.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...