Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη (ΙΜΟ 7400261)


Recommended Posts

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ εννοώ ότι βλέποντας αυτή τη φωτογραφία, πως δεν πήγε το βαπόρι για scrap αλλά το ξαναφτιάξανε!! Και από ότι έχω δει σε κάτι φωτογραφίες μέσα από το πλοίο είναι αρκετά καλό!! Μπορεί να μην μπορεί να συγκριθεί με το Δαίδαλος, αλλά αυτό μένει και ο Δαίδαλος μας κουνάει το μαντήλι!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δε ξέρω τι να πιστέψω. Τέλη Ιουλίου που ήμουν Νίσυρο, άκουσα από επιβάτες που είχαν κάνει το ταξίδι Θεσσαλονίκη - Κω, πολύ άσχημα λόγια για το πλοίο. Ανάμεσα σε αυτά και το ότι το πλοίο μύριζε πολύ άσχημα και ότι ήταν σε κακή κατάσταση το εσωτερικό του...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επαναλαμβάνω χθεσινό μου μήνυμα, το οποίο δεν ευτύχησε να διαβαστεί!

Στις 15 Σεπτεμβρίου, δηλαδή την ερχόμενη Πεμπτη, τελειώνει η επιδότηση Θεσ/νίκη-Ρόδο.

Τι θα κάνει το πλοίο μετά?

Στο openseas, μετά τις 15/9, δεν δείχνει κανένα δρομολόγιο. Ούτε Θεσ/νίκη-Ηράκλειο.

Θα δέσει? Θα επιστρέψει Αλμπάνια? Θα κάνει άλλο δρομολόγιο? Θα κάνει τον μπαλαντέρ σε άλλες γραμμές?

Link to comment
Share on other sites

To ΠΗΝΕΛΟΠΗ εμφανιστηκε ξανα στα δρομμολογια απο Θεσσαλονικη για τις επομενες 2 εβδομμαδες.Θα ακολουθησει το προγραμμα του καλοκαιριου χωρις καποια αλλαγη...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, το είδα και εγώ. Όμως έχω μία απορία.

Το δρομολόγιο προς Ρόδο θα συνεχίσει να είναι επιδοτούμενο?

Δεν είδα πουθενά για παράταση της επιδοτούμενης δρομολόγησης.

Δεν όφειλε το ΥΠΑΙ ή η εταιρεία να πεί μιά κουβέντα?

Τίποτε? Απολύτως τίποτε?

Επαναλαμβάνω για την ιστορία την αρχική απόφαση του ΥΠΑΙ:

Με απόφαση που υπέγραψε ο Υπουργός Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής κ. Αριστοτέλης Α. Παυλίδης εγκρίθηκε από 11 / 7 / 05 μέχρι 15 / 9 / 05 η δρομολόγηση του Ε/Γ - Ο/Γ «ΠΗΝΕΛΟΠΗ» ΝΠ 11416, το οποίο ύψωσε ελληνική σημαία και εντάχθηκε στον ακτοπλοϊκό στόλο, στη γραμμή ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ – ΣΑΜΟ – ΚΩ – ΡΟΔΟ, κατόπιν διαγωνισμού για επιδοτούμενη γραμμή (μίσθωμα 39.500 € ανά δρομολόγιο).

http://www.ypai.gr/isite/page/3342%2C1%2C0.asp?mu=&cmu=0&thID=

Τελικά αυτή μυστικοπάθεια γύρω από την δρομολόγηση του ΠΗΝΕΛΟΠΗ είναι εξωφρενική!

Και όχι μόνο τώρα, αλλά εξ αρχής.

Ειλικρινά ανεξήγητη και ακατανόητη.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα Νηρεα το πιο ανεξηγητο ολων(και συγγνωμη προκαταβολικα που ξεφευγω λιγο αλλα πιστευω οτι κολλαει) ειναι το γεγονος οτι ενω μια φορα την εβδομαδα αν δεν κανω λαθος ο ΥΕΝ εχει συνεντευξη τυπου, δεν ρωτωνται τετοιου ειδους συγκεκριμενες ερωτησεις απο τους διαπιστευμενους δημοσιογραφους. Αντιθετα απ΄οσο εχω παρακολουθησει οι περισσοτερες ερωτησεις ειναι πιο γενικολογες και αοριστες.

Μηπως λοιπον η σιωπη αυτη οπως πολυ σωστα παρατηρεις, οφειλεται και σε ενα βαθμο στο γεγονος οτι αυτοι οι οποιοι εχουν τη δυναμη να ρωτησουν και να μας πληροφορησουν, δεν το πραττουν για τον ενα η τον αλλο λογο? Βεβαια αυτο δεν απαλασσει σε καμια περιπτωση το ΥΕΝ απο την υποχρεωση του να ενημερωνει απο μονο του το κοινο. Ομως πιστευω οτι δυνητικα φερουν ευθυνη και τα ΜΜΕ.

Και φυσικα δεν ειναι μονο το Πηνελοπη, μην ξεχναμε αλλωστε και τοσες αλλες περιπτωσεις για τις οποιες η ενημερωση ειναι ειτε ελλιπης, ειτε ανυπαρκτη(βλαβες, αποκαταστασεις βλαβων, δρομολογησεις, αποδρομολογησεις) με πιο κραχτο παραδειγμα την "ενημερωση" για τις αποφασεις του Συμβουλιου Ακτοπλοικων Συγκοινωνιων οπου μας λενε οτι "εγκριθηκε η τροποποιηση" η "εγινε αποδεκτο το αιτημα" χωρις να μπαινει κανεις στον κοπο να μας πει ποια ειναι η τροποποιηση η το αιτημα.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Nick έχουμε μιά εντελώς διαφορετική περίπτωση, καθώς ούτε η εταιρεία ενημερώνει ότι το πλοίο της κάνει δρομολόγια και πότε.

Βγαίνει από το openseas μόλις λήγει η επιδότηση και λες πάει σταμάτησε. Και ξαφνικά, εν τω μέσω της νυχτός, ξαναεμφανίζεται.

Λες και δεν τους νοιάζει αν το ξέρει ο κόσμος.

Λες και δεν τους νοιάζει αν θα έχουν επιβάτες!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι 2 οι πιθανότητες:

α) επειδή δεν ξεκίνησε την ημέρα που υποτίθεται ότι άρχισε η επιδότηση, πήρε παράταση μέχρι να συμπληρωθεί το αντίστοιχο διάστημα και

β) (λογικότερο). Πήρε παράταση μέχρι την ανάδειξη του μειοδότη και μόνιμου επιδοτούμενου της γραμμής από 1ης Νοεμβρίου, για να μην αφήσει την γραμμή χωρίς πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να ειναι απο τα δυο παντως δεν επρεπε ετσι ξαφνικα να εξαφανιστει και να εμφανιστει παλι ξαφνικα...

Να φανταστειτε οτι σημερα επιβατης για Σαντορινη ειχε αυξοντα αριθμο 5...!!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο δρομολόγιο του “Πηνελόπη” χθες

ΡΟΔΙΑΚΗ Ημερομηνία Σύνταξης: 29/09/2005

Το "Πηνελόπη" εκτελούσε δρομολόγια από Θεσσαλονίκη για Δωδ/σα και Κρήτη και αντίστροφα, καθώς και από Θεσσαλονίκη για Σκιάθο, Κυκλάδες, Κρήτη και αντίστροφα. Παρά το ότι, η γραμμή της Θεσσαλονίκης - Ρόδου, είχε και ενδιάμεσους σταθμούς, εντούτοις έστω και έτσι, ήρθε να καλύψει ένα κενό που υπήρχε, για την τουριστική κίνηση από τη Βόρεια Ελλάδα, προς τη Ρόδο. Εκτός αυτού, το ότι, το πλοίο συνέδεε τη Ρόδο με το Ηράκλειο, αλλά και το Ηράκλειο με τη Θεσσαλονίκη, και την Κάρπαθο, εξυπηρέτησε με μεγάλη επιτυχία το κοινό, αφού μέχρι σήμερα τέτοια γραμμή δεν υπήρχε. Στα υπέρ του θέματος είναι και το ύψος του εισιτηρίου, το οποίο ήταν αρκετά οικονομικό, κυρίως για οικογένειες, ενώ οι υπηρεσίες εντός του πλοίου και γενικά η κατάστασή του δημιούργησαν θετική εντύπωση...

Ερώτηση την εγκατέλειψε οριστικά, πιθανότητα για να αναλάβει μόνιμα τη γραμμή της Θεσσαλονίκης Κρήτης στη θέση του αποχωρούντος Δαίδαλος??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Message will be displayed until 28/11/2005

H AGOUDIMOS LINES εκτελει δρομολογια με το πλοιο της ΠΗΝΕΛΟΠΗ στο Β.Αιγαιο απο Καβαλα για Λημνο Μυτηληνη Χιο Σαμο και Ικαρια

Απο την forthcrs με αγαπη

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρον δεν υπαρχει στον προγραμματισμο προσεγγιση στην Ικαρια Ηλια...Αλλα μου κανει εντυπωση καθως η ανακοινωση της συνεχιζει να λεει για Ικαρια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα τα δρομολογια του ειναι

Καθε Τριτη απο Καβαλα για ΛΗΜΝΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΑΓ.ΚΗΡΥΚΟ

Καθε Σαββατο απο Καβαλα για ΛΗΜΝΟ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟ-ΒΑΘΥ

Το Θεσ/νικη - Κυκλαδες - Κρητη γιατι ναυαγισε :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...