Jump to content
Shipfriends

Ταχύτητες - Με το κοντέρ του Shipfriends


Recommended Posts

  • Replies 599
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τα ΚΡΗΤΗ έκαναν την Αγκώνα γύρω στο 24ωρο και γι αυτό το λόγω είχαν κυλιόμενες ώρες αναχωρήσεις από Πάτρα και Αγκώνα με ένα ρεπό αν θυμάμαι καλά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Captain_Nionios said:

Εγώ ανέφερα την κόντρα για το αλατοπίπερο και όντως για να πω ότι πήγαιναν τόσο γρήγορα σε σπάνιες περίπτωσεις. 

Αυτό το αλατοπίπερο να σου πω την αλήθεια μου αρέσει :)

Φανταστείτε λοιπόν το Ionian Victory και ένα Κρήτη,τα δύο αυτά ιαπωνικά τέρατα δίπλα δίπλα, έμφορτα, με 23 μίλια,όλο τους το δρόμο να κοντράρονται.Μόνο που το σκέφτομαι θα ήταν όνειρο ζωής να ήμουν πάνω σε ένα από τα δύο πλοία στη συγκεκριμένη κόντρα.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Είτε κόντρα τον εχει τον καιρο ειτε πρυμα είναι το πιο γρήγορο που έχουμε στην χώρα μας, δεν χωράει αμφιβολία. Τίποτα δεν μπορεί να σταθεί διπλα του.

Link to comment
Share on other sites

Είτε κόντρα είτε πρύμα, το πλοίο φυσάει!!! Τι να λέμε τώρα... 

Εν τω μεταξύ, με τις ταχύτητες που πάει το μεν Hellenic Highspeed και το δε champion jet, προβλέπεται κόντρα σε κάνα δύωρο λίγο έξω από την Σητεία. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lord said:

Είτε κόντρα τον εχει τον καιρο ειτε πρυμα είναι το πιο γρήγορο που έχουμε στην χώρα μας, δεν χωράει αμφιβολία. Τίποτα δεν μπορεί να σταθεί διπλα του.

Τι να το κανω που με τα 8αρια-9αρια μελτεμια το καλοκαιρι το ζιγκ ζαγκ παει συννεφο και μεσα στεκεσαι μονο καθιστος( αν θες,και wc....βραστα....Σε νορμαλ συνθηκες δε το συζητω....Αυτο ισχυει για ολα τα γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια απορία...

Παρατηρώ αυτό το Χίος και όλο και μπερδεύομαι. Γιατί μέχρι την Κάσο, είτε το κομμάτι μέσω Ηρακλείου είτε το απευθείας, πάει με 19,5 μίλια, από Κάσο για Κάρπαθο με 21,5 και από τα Πηγάδια μέχρι τη Ρόδο με 22,5-23? Το να ξεφορτώνει τόσο πράμα και να κερδίζει δρόμο δυσκολο καθώς έχει αποδείξει πως μπορεί και 27αρια. Έχει υπάρξει καμιά υποσημείωση στην υπογραφή της σύμβασης και δεν το έχουμε πάρει πρέφα..? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μια ιδιότυπη "κόντρα" ξεκίνησε πριν λίγο, λίγο μετά το λιμάνι της Αιγινας με τα Ποσειδών Ελλάδα και ΑΧΑΙΟΣ που έρχονται Πειραιά να πηγαίνουν δίπλα-διπλα με ταχύτητες που εγώ τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί από τα συγκεκριμένα πλοία εδώ και πολύ καιρό. 

Έως 15,3 ο Αχαιός και έως 15,8 ο Ποσειδώνας και πλέουν σχεδόν παράλληλα όλη την ώρα μέχρι και το αγκυροβόλιο αυτή τη στιγμή 

Edited by hayabusagr
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε κόντρα στο υψος του Σουνίου ανάμεσα στο Thunder και στο Highspeed 4. Το Thunder πλέει με 32 μίλια και το Highspeed 4 το κυνηγάει με 37 μίλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο τόπικ αλλά αυτή την ώρα έχουμε κόντρα του Power Jet με το Santorini Palace ανοιχτά της Ντίας, το μεν με 33μίλια και το δε με 34-35 και απόσταση μεταξύ τους στα 1-2 μίλια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Λεμε για ρα ταχυπλοα 8τι πανε αργα. Αλλα και Ο ελυρος έξω από τον Άγιο Γεώργιο πλεει με 15.6. Σε λίγο θα κατέβουμε και θα  σπρώξουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να πάει ποιο γρήγορα? Αφού είναι στην ώρα του. Αν δεις την διαδρομή του, πιο πριν με 21 πήγαινε σε όλο το ταξίδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το παρατηρούσα και εγώ, ενώ μέχρι σήμερα το βλέπαμε συνήθως με 31-32. Βολεύει και ο καιρός μετά από μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...