Jump to content
Shipfriends

Ήπειρος 3 (IMO 7116042)


Recommended Posts

Αυτό το πλοίο, το οποίο θυμίζει πάρα πολύ ένα γνωστό μας πλοίο, ταξίδεψε κάποια στιγμή στη ζωή του από Ηγουμενίτσα για Ιταλία;

Περιμένω την απάντησή σας.

post-360-128326965051_thumb.jpg

 

_________________________________________________________

(1971, ex- Hayabusa No. 1, later Corsica Mira, Anna Maria Lauro, Anna Maria d' Abundo)

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Το κατασκεύασμα είχε ταξιδέψει ως ΗΠΕΙΡΟΣ ΙΙΙ στη γραμμή Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα-Μπάρι, νομίζω το 76-77. Στα τέλη του 77 ήταν να κάνει Βόλος-Λαττάκια αλλά δεν ξέρω αν ξεκίνησε, πάντως σύντομα παροπλίστηκε.

Η Epirus Line του Πολέμη είχε φέρει τότε 5 γιαπωνέζικα φέρι, τα 4 εκ των οποίων ταξίδεψαν και στη γραμμή της Ιταλίας, το 5ο ήταν το μοιραίο ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

Απο τα 5 απομένουν τα 3: ο γνωστός μας ΑΓΙΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ, ο ΜΑΚΕΔΩΝ και το εικονιζόμενο.

Κάποιοι συγγενείς μου είχαν ταξιδέψει με κάποιο απο τα 4 ΗΠΕΙΡΟΣ προς Ιταλία και μου είχαν περιγράψει το ταξίδι με τα χειρότερα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ψάχνοντας παλιά αποκόμματα εφημερίδων & περιοδικών (ας είναι καλά ο αγαπητός φίλος που με εφοδίασε) βρήκα και ανεβάζω την φωτογραφία απο το περιοδικό Ναυτιλιακή του 1977. Είναι τα εγκαίνια και το πρώτο ταξίδι του ΗΠΕΙΡΟΣ 3 στη γραμμή Βόλος-Ταρτούς, εγκαίνια στα οποία παρέστησαν και μίλησαν όλοι οι γνωστοι &μη εξαιρεταίοι (δήμαρχοι, νομάρχες, λιμενάρχες, μητροπολίτες κλπ) του τόπου. Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Αυγουστής Πολέμης είχε μιλήσει για τη σπουδαιότητα της νέας γραμμής και τόνισε ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα το πλοίο θα αντικατασταθεί απο ένα μεγαλύτερο, στο οποίο θα δινόταν το όνομα ΑΡΓΩ. Το πλοίο εκτελούσε ένα ταξίδι ανά 4 ημέρες.

post-1854-0-81470900-1332352483_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Στο σύντομο χαιρετισμό του ο Αυγουστής Πολέμης είχε μιλήσει για τη σπουδαιότητα της νέας γραμμής και τόνισε ότι σε σύντομο χρονικό διάστημα το πλοίο θα αντικατασταθεί απο ένα μεγαλύτερο, στο οποίο θα δινόταν το όνομα ΑΡΓΩ. Το πλοίο εκτελούσε ένα ταξίδι ανά 4 ημέρες.

Που δεν ειναι αλλο απο το Κρητη/Σουπερναιας/Εξπρες Αρης ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • proud_ionian changed the title to Ήπειρος 3 (IMO 7116042)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...