Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Από την πρώτη μέρα που ήρθε το Ν. Χιος φανταζόμουν το ιδανικό σενάριο για αυτήν την γραμμή το οποίο το βλέπουμε επί το ήμισι τώρα.

Τους μήνες με χαμηλή επιβατική κίνηση 2 πλοία τύπου Ν. Χίος να πηγαίνουν με ταχύτητα 21 μιλίων. Αναχώρηση από Μυτίληνη 19:30, άφιξη Χίο 22:00 και αναχώρηση στις 10:45.

Αναχώρηση από Πειραιά 20:30 άφιξη Χίο 04:30 και αναχώρηση στις 05:00

(γενικά οι ώρες άφιξης στα δυο νησία ώστε να βολεύει και τα δύο είναι όντως ένα σημαντικό πρόβλημα με βραδινό δρομολόγιο, ίσως το 04:30 με 05:00 για Χιο και το 07:00-08:00 για Μυτιλήνη να είναι το καλύτερο)

Στις περίοδους υψηλής κίνησης: 3 μήνες το καλοκαίρι και ίσως Χριστούγενα - Πάσχα, το γνωστό 12:30-18:30-22:00-00:30 με 2 δρομολόγεια καθημερινά για τα Νησιά.

Πιστεύω πως με ένα σταθερό πρόγραμμα δρομολογείων και με την παράλληλη μείωση των εξόδων που έχουν τα συγκεκριμένα δρομολόγια, θα ήταν ιδιαίτερα κερδοφόρα για την όποια εταίρεια.

Παράλληλα θα μπορούσα να δρομολογείτε ενα ro-ro για να μαζεύει φορτηγά.

Σενάρια βεβαίως....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.... 2 πλοία τύπου Ν. Χίος
Τα έχουμε ξαναπεί και παλαιότερα...κι ας μη τα ξαναλέμε και θυμίζουμε στον κόσμο τα τραγικά λάθη της ΝΕΛ που αντί να βγάλει 2 Ν.ΧΙΟΣ και να κλειδώσει την γραμμή για 20 χρόνια...έβγαλε τους Αίολους...:P
Link to comment
Share on other sites

Aπο 20-25/6 θα ξεκινησει τα δρομολογια του το EYROPEAN EXPRESS και θα πεφτει πανω στα δρομολογια του ΛΙΣΣΟΣ.θα κανη 11 ωρες απο ΠΕΙΡΑΙΑ για ΜΥΤΙΛΗΝΗ και θα αναχωρει στις 18.00 ενω απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ στις 19.00.

Link to comment
Share on other sites

Αφου βλεπω οτι αλλου αλλαζουν ακομα δρομολογια,ας ριξω μια προταση μηπως και την σκεφτουν στα 3δελφινακια:D:rolleyes:

Το Κυριακατικο δρομολογιο του Ν.ΧΙΟΣ,ειτε τωρα,ειτε αργοτερα(εκτος 16/7-22/8 που θα φευγει απο Πειραια)παρουσιαζει μονο μειονεκτηματα per me.

Καλοκαιρι εχουμε πια,δεν νυχτωνει απο τις 4 τ απογευμα,γιατι να μην θελουν να κατσουν οι νησιωτες(η οι επισκεπτες)μεχρι αργα στο νησι τους και να φυγουν με το βραδυνο πλοιο για να ειναι Δευτερα πρωι Πειραια και μερικοι απο αυτους στην δουλεια τους?

Αυτη την στιγμη και για ολο το καλοκαιρι(εκτος 16/7-22/8)οποιος θελει να φυγει Κυριακη εχει τις παρακατω επιλογες: Ν.ΧΙΟΣ με μεσημεριανες αναχωρησεις,13.00 η 15.00,απο Μυτιληνη και ΝΕΛ κλασικα αναχωρηση 18.00 απο Λεσβο και 22.00 απο Χιο.

Νομιζω οτι 21.00 η 22.00 αναχωρηση απο Μυτιληνη θα ηταν ιδανικη για ολους ακομα κ αν το δρομολογιο γινονταν με ταχυτητα 23μιλιων;)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω για πρωτη φορα(με τα καινουργια απογευματινα δρομολογια)οτι το ΧΙΟΣ καταπιε:D το ΜΥΤΙΛΗΝΗ στην διαδρομη και εφτασε πρωτο στην Χιο.Υποθετω εντολες απο τα 'διοικητικα στελεχη' για να μαθουν το ποιηματακι οι επιβατες(του ΜΥΤΙΛΕΝ)''φευγω τελευταιος αλλα φτανω πρωτος'':D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NHSOS XIOS αυτό συμβαίνει κάθε Πέμπτη για τον απλούστατο λόγο ότι το τρομερό λιμάνι μας δεν χωράει 3 πλοία ταυτόχροναB)Το 3ο πλοίο είναι ο ΤΕΟ που έρχεται από Καρλόβασι και έχει αναχώρηση για Καβάλα 21.45!!! Και επί την ευκαιρία έχω και μία απορία: Οι άνθρωποι της Hellenic είναι ευχαριστημένοι με την κίνηση του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ?? Δε νομίζω, δε νομίζω...:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο ARION,το ειδα κ εγω μετα την δημοσιευση του μνματος μου,οτι τις Πεμπτες εχει πιο νωρις αφιξη στην Χιο για τον λογο που λες.Για την κινηση,αναφερεσαι σε φορτηγα η επιβατες?Το εχουμε τονισει παντως,σε παραπανω μνματα,οτι με αυτα τα δρομολογια δεν προκειται να κανει κατι το θεαματικο η ANEK...εεε η HELLENIC ηθελα να πω:D,οπως επισης και η συνεχης αλλαγη δρομολογιων μονο κακο κανει στο πλοιο:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στην κίνηση του πλοίου συνολικά, αλλά ειδικά η κίνηση στο γκαράζ του είναι τραγική μπορώ να πω...11 φγ είχε συνολικά και από τα δύο νησιά σήμερα:mad:

Link to comment
Share on other sites

οπωσδήποτε οι συνεχείς αλλαγές δρομολογίων δεν ευνοουν το ΧΙΟΣ και η κίνηση του είναι μικρότερη από το ΜΥΤΙΛΗΝΗ (σταθερή αξία) αλλά νομίζω ότι παίρνει περισσότερη κίνηση από οτι έπαιρνε πριν (με Σ-Μ)

Link to comment
Share on other sites

Για τα φορτηγα δεν μπορει να γινει κατι,το Ν.ΧΙΟΣ ετσι κι αλλιως δεν ειναι προς εξυπηρετηση των φορτηγων αλλα των επιβατων,κ επισης,ειναι δυσκολο να το εμπιστευτουν οι μεταφορικες εταιριες(αλλαγη δρομολογιων/υψηλα ναυλα).Μην ξεχναμε βεβαια οτι την συγκεκριμενη μερα(και ολες του ΧΙΟΣ)υπαρχει και ο ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ.Απο κει κ περα ειναι φανερο,οτι αυτοι που σκεφτηκαν τα συγκεκριμενα δρομολογια,ειχαν απωτερο στοχο να κοψουν κινηση απο την ΝΕΛ και οχι την επιτυχια του συγκεκριμενου δρομολογιου...

Link to comment
Share on other sites

Τον εαυτό του χτυπάει και όλους εμάς που το βλέπουμε σαν κομπάρσο στη γραμμή και όχι το Μυτιλήνη..

Με το μάτι σήμερα όπως τα είδα και τα δύο. Το Μυτιλήνη πήρε σίγουρα πολλά παραπάνω φορτηγά και έφυγε κατά 95% γεμάτο. Το Ν. Χίος με 10 λεπτά που κάθεται στο λιμάνι πραγματικά δεν νομίζω καν να προλαβαίνει να βάλει φορτηγά... Το πιο λυπητερό - αστείο της υπόθεσης είναι ότι το Μυτιλήνη έφερε παραπάνω κόσμο από Μυτιλήνη αλλά και πήρε και παραπάνω για Πειραιά.

Δηλαδή συγνώμη:

1. Πραγματικά θέλω να μάθω ποιος σκέφτηκε να βάλει δρομολόγιο στις 20:55 από Χίο πιο ΝΩΡΙΣ από τον ανταγωνισμό και να φτάνει στον Πειραιά στις 05:00 το πρωί όπου αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο πρέπει να πάρεις ταξί και να πληρώνεις και ακριβότερο εισιτήριο ιδιαίτερα αν πάρεις καμπίνα.

2. Το ακόμα πιο αστείο-λυπηρό με τα νέα δρομολόγια είναι ότι φεύγει κάθε φορά άλλη μέρα από την Χίο ! Πρέπει να έχεις ζήσει στα δύο χωριά εδώ βόρεια για να ξέρεις ότι ο κόσμος στις μη τουριστικές περιόδους ξέρει ότι το πλοίο του θα φύγει 18:00 - 22:00 (ή πριν μας είχε γίνει συνήθεια το 00:30) και αντίστοιχα από Πειραιά? Δηλαδή ότι αρκετός κόσμος δεν παίρνει το πρακτορείο να ρωτήσει συνέχεια τι ώρα φεύγει αλλά κανονίζει υποσυνείδητα? Όπως εγώ που είχα κατέβει στον Πειραιά και περίμενα το Λισσός για να φύγω (και μαζί με μένα άλλα 150 άτομα) ενώ αυτό ήταν στην Ελευσίνα παρόλο που διαβάζω Π100...

3. Να βλέπεις τον βάπορα να πηγαίνει με 20 μίλια και να κόβει και πριν από την Χίο ώστε να φτάσει στην προγραμματισμένη ώρα απλά σε λυπεί.

Δεν ξέρω κατά πόσο σας βγαίνουν τα οικονομικά εκεί κάτω στην Κρήτη αλλά δεν μπορείτε να βρείτε κάποια άλλη γραμμή για το Λισσός για να γυρίσει το Ν. Χίος σε νορμάλ δρομολόγια? Και αν δεν μπορείτε εμείς εδώ παρέα με τον Νήσος Χίος θα κάνουμε τα πάντα για να του βρούμε άλλη γραμμή ώστε να μην τον βλέπουμε :D

Ελπίζω σύντομα να φτιάξουν τα δρομολόγια του πλοίου σε κάτι σταθερό που θα κάνει όλη την χρονιά..

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ταιριάζει μια παροιμία που λέει:Πήγαν για μαλλί και βγήκαν κουρεμένοι!!!!Ενδεικτικά σας αναφέρω κίνηση 03/06 από Μυτιλήνη:

4 :eek:φορτηγά

75-80 άτομα(ΧΙΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ)!!!!!

Καλημέρα σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλα στην Μυτιληνη και το SUPERFAST XII να μπει,παλι λιγοτερα θα παιρνει απο το αντιστοιχο της ΝΕΛ:rolleyes:,μην την παιρνεις ως μετρο συγκρισης(ερχεται και η σειρα του ΛΙΣΣΟΣ σιγα σιγα:D).

Οσο για το οτι πηγαν για μαλλι και βγηκαν κουρεμενοι,συμφωνω.Οτι εχτισε ο Στριντζης στην γραμμη με τα 2 ΝΗΣΟΣ,το γκρεμισε η καινουργια διοικηση σε χρονο dt:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πολλές φορές ξανά και ξανά...Όλα γίνονται για να δουλεύει το ΛΙΣΣΟΣ!!!B) Όλο τον χειμώνα αυτό γινόταν...Τώρα βέβαια με άλλο πλοίο δίπλα του δεν ξέρω τι θα γίνει:D:D

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτικη της SEA STAR (ΑΝΕΚ-HSW) στη Χιο-Μυτιληνη μου θυμιζει την πολιτικη των Βαρδινογιαννηδων στο ΠΑΟ, δηλαδη οπισθοδρομηση, ασχετοσυνη, και ξανα οπισθοδρομηση. :(

Αντε να επανελθουν στα κλασσικα προ ΑΝΕΚ δρομολογια του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ για να σωσουνι την παρτιδα..

Link to comment
Share on other sites

Με τόση συνέχεια, με τόση ανελλιπή παρουσία, με τόση ταύτιση σε μια γραμμή. Και αυτό που το κάνει τόσο μοναδικό είναι το γεγονός ότι ποτέ δεν ήταν το βασιλοβάπορο, ποτέ δεν ήταν το πιο γρήγορο, ποτέ το πιο πολυτελές, ποτέ το πιο καθαρό, ούτε καν το μεγαλύτερο, το πιο προβεβλημένο ή το πιο φιλικό πρός τον επιβάτη. Ήταν όμως πάντα εκεί.

Πράγματι, τα έχουμε πει και ματαξαναπεί όλα αυτά. Εγώ απλώς θέλω να επισημάνω τα παραπάνω που είπε ο Nick για το ΝΑΪΑΣ 2..."Ήταν πάντα εκεί". Και ειδικά ο Nick που τα λέει αυτά δεν φημίζεται ούτε για τις παρωπίδες του, ούτε ανήκει στο fun club της Agapitos Lines. Απλώς επισημαίνει μια σημαντική παράμετρο που ορισμένοι δεν την λαμβάνουν σοβαρά υπ' όψη.

Και πράγματι η ΝΕΛ με όσα κουσούρια και με οποιαδήποτε ιδοκτησία ήταν πάντα εκεί. Όπως είπαν και παραπάνω 18.00/22.00 δεν ρωτάς τι ώρα έχει καράβι. Και ο Στρίντζης έκανε το παν για να εμπεδώσει την πεποίθηση ότι "θα είναι πάντα εκεί", και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχε. Αντίθετα με τους διαδόχους του που έκαναν το παν για να κλονίσουν αυτή την πεποίθηση. Πώς μπορείς να πείσεις ότι "θα είσαι πάντα εκεί", όταν βγάζεις δρομολόγια με το σταγονόμετρο? Ποιός ήξερε πριν 2 μήνες τι δρομολόγια θα κάνει το καλοκαίρι το Ν. ΧΙΟΣ?

Και το Λισσός, θα μου πείτε, δεν είναι πάντα εκεί? Βεβαίως και είναι τα τελευταία 2-3 χρόνια, αλλά γιατί να το βάλω πάνω από τα πλοία της ΝΕΛ που είναι εκεί 35 χρόνια? Υπάρχει κάποιος σπουδαίος λόγος? Δε νομίζω. Από κεί και πέρα νομίζω ότι η φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων, εφόσον παραμένουν στη γραμμή οι σημερινές εταιρείες , θα είναι αποχώρηση του Λισσός και επαναφορά του Ν. ΧΙΟΣ στα αρχικά του καθημερινά δρομολόγια...όλο το έτος. Και αυτό πλέον έχω αμφιβολίες κατά πόσον θα μπορέσει να ανακτήσει ποτέ τα μερίδια που είχε.

Κια νομίζω ότι είναι λάθος να τα ρίχνουμε όλα στον τοπικισμό των Μυτιληνιών. Έχουν και άλλοι τις δικές τους ευθύνες. Ειδικά αυτοί που αποτελούν τον ορισμό του τοπικισμού:rolleyes:

ΥΓ Και για να μην μπερδευόμαστε...η πρώτη μου (για να μην πω μοναδική) επιλογή στη γραμμή...είναι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ. Για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με το καλό μπει το European Express θα έχει τρία δρομολόγια την εβδομάδα και σταθερές ημέρες, δηλαδή τις ήμερες που θα έχει το Λισσος. Εάν ισχύσει αυτό που άκουσα τότε θα μείνει το Σάββατο χωρίς αναχώρηση από το Πειραιά η ΝΕΛ.

Μου κάνει εντύπωση που δεν τα βάζουν να κάνουν καθημερινές αναχωρήσεις με κυλιόμενες ημέρες??

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πιο λογικό να ήταν οι σταθερές ημέρες από Πειραιά ΤΡ-ΠΕ-ΣΑ και να μείνει η Κυριακή χωρίς αναχώρηση (της ΝΕΛ) από Πειραιά, τουλάχιστον για το καλοκαίρι....

Αλλά λογική και ΝΕΛ πολύ συχνά ακολουθούν χωριστούς δρόμους.... :D

Πάντως να κάνουν γρήγορα ό,τι είναι να κάνουν, γιατί το γκαράζ του Μυτιλήνη ήδη κοκκίνισε τις "hot" ημέρες του Αυγούστου... B)

Link to comment
Share on other sites

Του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ και του ΛΙΣΣΟΣ τα γκαράζ κοκκίνισαν επίσης εκείνες τις μέρες; :confused:

Γιατί αν όχι δεν χρειάζεται να περιμένεις κινήσεις από τη ΝΕΛ :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το EUROPEAN θα φευγει Πεμπτη απογευμα απο Πειραια και θα καθεται 2μερες Μυτιληνη να περιμενει το ΛΙΣΣΟΣ να κατεβει απο Θεσσαλονικη για να γυρισουν μαζι Σαββατο βραδυ...:D:rolleyes:

Εντωμεταξυ μεχρι να ξεκινησει το ΧΙΟΣ στα μεσα Ιουλιου τα καθημερινα των 12.30(εννοω κ Π-Σ-Κ),Παρασκευη βραδυ απο τα νησια δεν θα υπαρχει αναχωρηση...Οποιος θελει να φυγει θα πρεπει να περιμενει το πρωινο του ΝΗΣΟΣ που φτανει μεσημερι στον ΠειραιαB)

Κατα τα αλλα τις υπολοιπες μερες θα εχουμε 3 πλοια καθημερινα(EUROPEAN-ΛΙΣΣΟΣ-ΧΙΟΣ την μια μερα,ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟΣ-ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ την αλλη):eek:

Τελος η εφημεριδα ΑΛΗΘΕΙΑ σημερα επιστρεφει με εναν απολυτα σωστο τιτλο ''ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΝΟΤΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑΣ - Επιστρεφει στα 'παλια' το Ν.ΧΙΟΣ'' Παλι καλα δηλαδη που υπαρχουν και καποιοι λιγοι να το αντιλαμβανονται...

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα δηλαδη που υπαρχουν και καποιοι λιγοι να το αντιλαμβανονται...

Είναι πολλοί που το αντιλαμβάνονται;). Απλώς δεν είναι και τόσο "τοπικιστές".

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι τι θα κανει το ΧΙΟΣ.Αυτο ετσι κι αλλιως θα γεμισει πρωτο για πολλους και διαφορους λογους.

Οσο αναφορα τη μαχη ΛΙΣΣΟΣ-EUROPEAN νομιζω οτι σημαντικο ρολο θα παιξει και η τιμολογιακη πολιτικη των εταιρειων.Ετσι οπως ειναι φετος τα πραγματα μια οικογενια θα προτιμησει το πλοιο που θα ειναι φθηνοτερο εστω και 5 ευρω.Αν δεν αλλαξουν οι τιμες που μας εβαλε ο NHSOS XIOS πριν ενα μηνα θεωρω οτι η ΝΕΛ εχει ενα προβαδισμα.

Το φοβερο παντως ειναι οτι αν τα δρομολογια μεινουν οπως αναφερθει θα εχουμε τα περσινα.Δηλαδη Παρασκευη απο Πειραια μονο το ΧΙΟΣ και το ΜΥΤΙΛΗΝΗ και Κυριακη απο τα νησια παλι αυτα τα δυο βαπορια.Ελεος δηλαδη.Αντι να βαλουν αυτες τις μερες που γινεται πανικος τρια βαπορια θα εχουμε παλι δυο και μαλιστα τα δυο με το μικροτερο γκαραζ.Οπως και περσυ δηλαδη θα παρακαλαμε για μια θεση.

Για μενα μια καλη λυση ειναι να μπει το EUROPEAN τα ΣΚ και να κανει και κανα εξπρες δρομολογιο οπως εκανε το ΜΥΤΙΛΗΝΗ επι μονοπωλειου ΝΕΛ.Ταχυτητα εχει ωστε να προλαβαινει τα δρομολογια και θα μπορεσει να ξεμπουκωσει τα νησια τις δυσκολες μερες.Σε τελικη αναλυση αν ναυλωσανε ενα πλοιο για να κανει τρια κυκλικα δρομολογια ας μην το ναυλωνανε καθολου.Το θεμα ειναι να εξυπηρετιθουν τα νησια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σας βλέπω και αγχώνεσται θα σας πώ οτι το EUROPEAN EXPRESS θα κάνει

Πειραιά-Χίο-Μυτιλήνη ΤΡΙΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ ΚΥΡΙΑΚΗ

Μυτιλήνη-Χίο-Πειραιά ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Τις δύσκολες μέρες του καλοκαιριού θα κάνει και κανα EXPRESS για να εξυπηρετήσει και το φίλο polmyt που γκρινιάζει και θα θέλει να έρθει άνετος στο όμορφο χωριό του:D:D!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως για το EUROPEAN:ουτε ξερουμε ακριβως ποτε θα ξεκινησει,ουτε πλανα δρομολογιων εχουμε δει,ουτε μπορεις να κλεισεις απο τωρα για τον Ιουλιο/Αυγουστο αλλα και ουτε ξερουμε ποτε το ΣΑΣ θα εγκρινει τα παραπανω δρομολογια(εκτος κι αν γινει το γνωστο,δηλαδη εγκριση μετα απο την εναρξη δρομολογιων).Την ιδια ωρα,καποιοι που προγραμματιζουν απο τωρα τις διακοπες τους,κλεινουν με τα αλλα πλοια της γραμμης.Φανταζομαι δεν ειναι πολυ που περιμενουν το 'νεο' πλοιο της ΝΕΛ,ξερουν οτι υπαρχουν ηδη ΛΙΣΣΟΣ,ΜΥΤΙΛΗΝΗ,Ν.ΧΙΟΣ.

Επισης

1.Τιποτα προσφορες/εκπτωσεις θα κανουν οι εταιριες?Στα Χανια και το Ηρακλειο ταξιδευουν με 20ευρα,για εμας δεν εχει τετοια?:rolleyes:

2.Με τον εντονο ανταγωνισμο που θα υπαρξει στην γραμμη πιθανον να κλαινε ολοι στο τελος.Για μερικους βεβαια η χασουρα θα μετραει πιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...