Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ουτε το πληρωμα δεν θελει το συγκεκριμενο δρομολογιο αλλα δεν εχει σημασια αυτο,ουτε εμεις που γκρινιαζουμε.Αμα δεν το παρουν αποφαση οι 'μεγαλοι',τιποτα δεν θα αλλαξει.Εγω απορω παντως,πως το συνεχιζουν αφου δεν εχουν παρει το αναμενο μεριδιο στις Κυκλαδες και πιθανον να χανουν και αρκετους Μυτιληνιους με τα πρωινα ωραρια και τον χρονο ταξιδιου.

2 φορες την βδομαδα δεν θα χαλουσε κανενα να πιανει το ΧΙΟΣ Συρο και Μυκονο αφου δινεται η επιλογη να κατεβουμε εμεις Κυκλαδες και οσοι Κυκλαδουσοι θενε να ανεβουν στα 2 νησια του Β.Αιγαιου.Τουλαχιστον για το καλοκαιρι ειναι λουκουμι αφου πρακτικα μπορει κανεις να ταξιδεψει απο Μυτιληνη για Σαντορινη-Ηρακλειο(flyingcat4) μεσω Μυκονου και οχι Πειραια,και φυσικα το αντιστροφο.

Παντως υπαρχει καπνος για την επιστροφη του πλοιου στην ΧιοΜυτιληνια,ας περιμενουμε αν θα δουμε και την φωτια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και εμένα η αίσθηση μου είναι ότι δεν έχει "πιάσει" στις Κυκλαδες. Όσες φορές ταξίδεψα μόνο ψίχουλα μάζεψε στη Σύρο και τη Μύκονο.

Βλέπω όμως δύσκολο να "χαλαλίσει" ο σύντεκνος το καμάρι του στο Βόρειο Αιγαίο. Αφού βολεύεται και με το βασιλοβάπορο γιατί να κάτσει να σκάσει.

Μόνο ο ανταγωνισμός θα μας φέρει καλύτερα πλοία.

Link to comment
Share on other sites

Ο "σύντεκνος" θα πρέπει να το αφήσει (τελικά) στην παραδοσιακή του γραμμή, γιατί και κόσμο έχει, και "δικο τους" ακόμα το θεωρούν οι Χιώτες, και κυρίως γιατί ίσως κάποιο από τα νέα μπλού σταρ θα επιχειρήσει να καλύψει το κενό που θα δημιουργηθεί εκεί.

Αντε να κοπεί από τις Κυκλάδες, να έχω και εγώ επιχειρηματολογια (ταχύτητα)σε κάποιους συγγενείς μου, που έχουν κολλήσει με τις καμπίνες μεγέθους "γηπέδου τένις" του Λισσός..:mad:

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω από αύριο τι δρομολόγια ξεκινάει το πλοίο?Φεύγει οριστικά δηλ από την γραμμή?

Τα δρομολόγια που ισχύουν από χθες είναι τα ακόλουθα. Αν θέλουμε αλλαγες-ντομινο όλα θα περάσουν από ΣΑΣ για να τα μάθουμε.

post-24-128326996589_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Ο στοχος για μενα ειναι να υπαρξει ανταγωνισμος προς το παρον.Αν δεν υπαρχει ενα πλοιο να ανταγωνιστει το ΛΙΣΣΟΣ δεν υπαρχει και λογος να το αλλαξει η ΑΝΕΚ.Αρα λοιπον ας κανει καποιος κινηση στην σκακιερα και μπορουμε να δουμε αλυσιδωτες αντιδρασεις-το Ν.ΧΙΟΣ στα παλια δρομολογια η αλλο πλοιο απο την ΑΝΕΚ
ΑΝΑΜΟΝΗ για ΧΙΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ;)
Ε αμα το θες τοσο πολυ να μη σε στεναχωρουμε ρε παιδι μου. Γι αυτο συντομα μαζι με ενα ντομινο αλλαγων ισως το δεις παλι να φευγει με προορισμο ΜΟΝΟ τα δυο νησια του ΒΑ.

Μηπως στην HSW περιμενουν να δουν τι θα κανει η ΝΕΛ με το EUROPEAN και αναλογως να απαντησουν με αλλαγη δρομολογιων του ΧΙΟΣ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν νομιζω οτι στην HSW σκεφτονται το τι θα κανει η ΝΕΛ με το EUROPEAN.Μιλαμε για τελειως διαφορετικα βαπορια που δεν μοιαζουν σε τιποτα μεταξυ τους.Πιο πολυ θα πρεπει να ανησυχει η ΑΝΕΚ που εχει στη γραμμη βαπορι παρομοιας ποιοτητας

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ θα πρεπει να ανησυχει η ΑΝΕΚ που εχει στη γραμμη βαπορι παρομοιας ποιοτητας
αν ερχόταν το Χίος
εχουμε ξαναπει αρκετες φορες εδω, οτι (λογικα) ΑΝΕΚ και ΝΕΛ δεν θα κονταροχτυπηθουν. οταν ερθει το european express, η γραμμη θα εχει δρομολογημενα 3 night ferries που ταιριαζουν ακριβως στο προφιλ της και που τουλαχιστον τα δυο (μυτιληνη και european) μπορουν να βγαζουν ανετοτατα express αναχωρησεις οποτε χρειαστει. με δεδομενη και την ψυχολογια του κοινου (ειδικα στη λεσβο) δε νομιζω οτι το νησος χιος θα αντεξει για πολυ. χωρια που η sea star δε θα αφησει δυο βαπορια της να ανταγωνιζονται.
Link to comment
Share on other sites

Την περίπτωση των express δρομολογίων τη σκεφτόμουν κι εγώ, κι εδώ που τα λέμε το καλοκαίρι θα είναι λιαν χρήσιμη. Όπως και παλιά εξάλλου (ακόμα θυμάμαι express και Μυτιλήνη και...ΖΑΜΦΩ!!:D) για τους...λέσβιους ήταν εξαιρετικά βολικά. Λογικά το european με την ταχύτητα που (φαίνεται να)έχει το απευθείας το έχει για πλάκα. Αν και το ανάποδο, να μπει το Μυτιλήνη απευθείας και το european να κάνει το κανονικό δρομολόγιο πάλι καλό θα είναι...Γενικά το να μπει ένα ακόμα βαπόρι στη γραμμή νομίζω πως είναι εξαιρετικά χρήσιμο, κι ας υπάρχει ανταγωνισμός. Το μόνο που απομένει να δούμε είναι με όλη αυτή την κρίση τι θα γίνει με τον τουρισμό εν γένει, ελληνικό δε τε και ξένο. Γιατί καλά τα βαπόρια αλλά αν δεν έχεις και κόσμο να τα γεμίζει (και κατά συνέπεια να γεμίζει και τα νησιά μας!)κλάφτα...

Link to comment
Share on other sites

ειδα το εξης ονειρο:το Ν.ΧΙΟΣ ξαναγυριζει Χιο-Μυτιληνη,περιπου στα παλια δρομολογια και ενα καινουργιο trimaran της HSW αναλαμβανει να 'σκουπιζει' τις Κυκλαδες..
Ε αμα το θες τοσο πολυ να μη σε στεναχωρουμε ρε παιδι μου. Γι αυτο συντομα μαζι με ενα ντομινο αλλαγων ισως το δεις παλι να φευγει με προορισμο ΜΟΝΟ τα δυο νησια του ΒΑ.
Αυτό σιγοψιθυριζόταν εδώ καιρό ότι το Νήσος Μύκονος θα σταματήσει Παροναξια θα προστεθούν η Σύρος Μύκονος ενώ το Νήσος Χίος θα έκανε καθαρό δρομολόγιο για Χίο Μυτιλήνη.

Το http://www.ellinikiaktoploia.net/ μας λει και ποια θα ειναι τα καινουργια δρομολογια

Αλλαγές θα έχουμε σύντομα στα δρομολόγια του "Νήσος Χίος" κι έτσι έως τις 18/6 θα αναχωρεί από Πειραιά Δευτέρα,Τετάρτη και Παρασκευή στις 18:00 για Χίο-Λέσβο.

Ενώ από Λέσβο για Χίο-Πειραιά στις 18:30 κάθε Τρίτη,Πέμπτη,Σάββατο.

Από τις 19/06 το πλοίο για τους ίδιους προορισμούς θα αναχωρεί καθημερινά από τον Πειραιά στις 12:30 και από Λέσβο στις 22:00.

τα οποια μου μυριζουν πολυ μαστιχα:D

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές θα έχουμε σύντομα στα δρομολόγια του "Νήσος Χίος" κι έτσι έως τις 18/6 θα αναχωρεί από Πειραιά Δευτέρα,Τετάρτη και Παρασκευή στις 18:00 για Χίο-Λέσβο.

Ενώ από Λέσβο για Χίο-Πειραιά στις 18:30 κάθε Τρίτη,Πέμπτη,Σάββατο.

Εδώ μας λέει για 3 αναχωρήσεις από Πειραιά κάθε βδόμαδα και αντίστροφα. Μήπως είναι "καπως" λίγο? Μόνο για κατακόρυφη μείωση εξόδων μπορεί να δικαιολογηθεί.

Επίσης θα φτάνει Πειραιά 03:30? Τι να κάνεις τέτοια ώρα στον Πειραιά αν δεν έχεις μεταφορικό μέσο....

Πραγματικά τελείως άκυρα αυτά τα δρομολόγεια και δεν πιστεύω πως θα επαληθευτούν.

Από της άλλη μακάρι από 19/6 να δούμε καθημερινές αναχωρήσεις στις 12:30 :)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ μας λέει για 3 αναχωρήσεις από Πειραιά κάθε βδόμαδα και αντίστροφα. Μήπως είναι "καπως" λίγο? Μόνο για κατακόρυφη μείωση εξόδων μπορεί να δικαιολογηθεί.

polman μην ξεχνας οτι υπαρχει και το αλλο πλοιο του ομιλου(ΛΙΣΣΟΣ)οποτε με αυτα τα δρομολογια δεν 'πεφτει' πανω του ενω ταυτοχρονα πιεζει ακομα περισσοτερο το ΜΥΤΙΛΗΝΗ.Επισης μου ειχαν πει οτι ηθελαν να φευγει το πλοιο πιο αργα απο Πειραια(απο τις 12.30),ωστε να μαζευει περισσοτερο κοσμο κ οχηματα.Για το καλοκαιρι βεβαια ειναι διαφορετικα τα πραγματα γιαυτο κ υποτιθεται οτι αλλαζει μετα τις 19/6

το πλοιο θα πλεει με ταχυτητα τετοια ωστε να ειναι γυρω στις 6 με 6μιση στο λιμανι του Πειραια........

Και στο ανεβασμα(απο πειραια προς νησια) θα πηγαινει με μειωμενη ταχυτητα?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ θα ταξιδεύει το επόμενο δίμηνο με ταχύτητες ΝΕΛ αλλά χωρίς τα κρεβάτια της ΝΕΛ (το ΧΙΟΣ έχει μόνο 250)??Μιλάμε για τεράστιες περικοπές από την HSW αν αληθεύουν τα ωράρια αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα πάνω σε ποιό πλοίο της ΝΕΛ θα μπει το ΧΙΟΣ. Και επίσης, το καλοκαίρι με τα καθημερινά θα ανταγωνίζεται το Λισσός ή θα το αποσύρουν αυτό? Πάντως μου κάνουν εντύπωση αυτά τα χαλαρά δρομολόγια του ΧΙΟΣ, γιατί μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι για να είναι αποδοτικά τα γρήγορα νεότευκτα θα πρέπει να έχουν εντατική εκμετάλλευση...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η αναχωρηση των 12,30 εξυπηρετει καθαρα την ΧΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ τοσο την ΜΥΤΙΛΗΝΗ.Η αναχωρηση απο ΜΥΤΙΛΗΝΗ στης 22,00 εξυπηρετη και θα δουλεψει καθως θα τραβηξει πολυ κοσμο οπως παλια.Απομενει τωρα να δουμε τησ κινησης της ΝΕΛ.ΓΙΑΤΙ αραγε η ΑΝΕΚ το θυσιαζει το ΛΙΣΣΟΣ τι παιχνιδι παιζει.Λες ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΚΩΣΟΥΝ ΚΑΙ Η ΤΡΕΙΣ ΣΤΗΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΡΗΤΗ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ πολύ καλή τουλάχιστον για τους Χιώτες την αλλαγή στο παλιό καθεστώς δρομολογίων. Αναφέρομαι σε αυτήν από 19 Ιουνίου, αναχώρηση από Πειραιά 12:30 και αναχώρηση από Μυτιλήνη 22:00. Με αυτά τα δρομολόγια το νησί (η Χίος) ήταν πολύ πιο εύκολα προσβάσιμο.

Μακάρι μόνο να γίνει πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ και πάλι χμμμμ!όχι που δεν θα υπήρχε ανταπάντηση...

Άρα αν η ΝΕΛ βγάλει και το European στο...κλαρί (που υποθέτω-δεδομένων και των κινήσεων από τον βασικό ανταγωνιστή ότι θα το βγάλει και θα πει και ένα τραγουδάκι), μπορούμε να μιλάμε για ένα νέο γύρο "πολέμου" στο Β.Αιγαίο, κάτι που δεν είναι κακό...Με το European και το Ν.Χίος (καθαρά πλέον στη γραμμή και χωρίς ΣυροΤηνοΜυκονίες) νομίζω ότι τουλάχιστον από πλευράς προσφοράς μεταφορικού έργου η γραμμή αναβαθμίζεται σημαντικά.

Από την άλλη το Χίος εξασφαλίζει περισσότερους επιβάτες της Χίου, το European ως νελίτικο καράβι (και βέβαια ανάλογα και με τα δρομολόγια) ίσως τραβήξει τους Λέσβιους περισσότερο, το γηραλέο Λισσός μαζί με το αγέρωχο Μυτιλήνη θα παίζουν κάπου ανάμεσα κλπ κλπ. Υποθέσεις κάνω μόνο...;)

Μπορεί να μην τρελαίνομαι για το Χίος (για λόγους που έχω εξηγήσει αλλού) αλλά δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω ότι σαν βαπόρι είναι πάρα πολύ καλό και η κίνηση να ξανάρθει...αυτούσιο στα νερά μας, και κυρίως, η έλευσή του μαζί με το European αποτελεί, για μένα, όφελος για τα νησιά μας.

Μένει να δούμε τι απ όλα θα γίνει σε μια χρονιά που απ ότι φαίνεται η κρίση δε μας χτυπα απλά την πόρτα, αλλά μάλλον έχει ήδη πάρει την πορτα και έχει φύγει...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ θα ταξιδεύει το επόμενο δίμηνο με ταχύτητες ΝΕΛ

Καλα με ταχυτητες ΝΕΛ/ΛΙΣΣΟΣ κλπ δεν το πιστευω αλλα με 22μιλακια γιατι οχι.Περα απο τα ωραρια που ειδαμε,προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το απογευματινο απο Πειραια θα γινεται με την κανονικη τ ταχυτητα και το δρομολογιο επιστροφης απο τα νησια,την επομενη μερα,με την πιο συμβατικη ταχυτητα(21-22)και πιο αργα την ωρα αναχωρησης απο Μυτιληνη.

Εγώ δεν κατάλαβα πάνω σε ποιό πλοίο της ΝΕΛ θα μπει το ΧΙΟΣ.

Καταλαβαινω πως η ερωτηση σου ειναι ρητορικη αλλα μιλωντας με τα σημερινα δεδομενα κι επειδη european ακουμε αλλα european δεν βλεπουμε,μονο το Μυτιληνη υπαρχει και αυτονοητο ειναι οτι το ΧΙΟΣ θα το ακολουθει πιστα:D(εκτος αν υπαρξουν τιποτα συμφωνιες κατω απο το τραπεζι)

μεχρι τοτε μπορει να εχουν κανει 'αλλοι' την 'κινηση'.

Για μενα παντως αν επιστρεψει το ΧΙΟΣ πριν η ΝΕΛ βαλει το european,τοτε πολυ αμφιβαλω αν θα το δουμε κ ποτε στα μερη μας...(το european)

ΓΙΑΤΙ αραγε η ΑΝΕΚ το θυσιαζει το ΛΙΣΣΟΣ τι παιχνιδι παιζει...

To ΛΙΣΣΟΣ εχει την αγονη της Θεσσαλονικης 1φορα την βδομαδα,οποτε ισως να φυγει οταν βρεθει πλοιο του ομιλου(παντα)να κληρονομησει το δρομολογιο του μεχρι πανω.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΝ ΕΜΑΘΑ ΚΑΛΑ ΤΟ Ν.ΧΙΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΩΣ 18/06 ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟ-ΠΕΙΡΑΙΑ:1830 ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΑΦΙΞΗ 0630 ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΙΑ ΟΛΑ ''ΠΑΝΩ'' ΣΤΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗ.ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΠΑΛΙΑ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΛΟΓΙΚΑ.........Ο ΟΠΟΙΟΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΕΥΡΟΥΛΑΚΙ;);)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα εγκατέλειψα τα εγκόσμια και ήρθε το τέλος για τη γραμμή. Τι να πω;

Τώρα που είναι Μάης δεν πρέπει να παραμείνουν τα παλιά δρομολόγια μέχρι το Νοέβρη για να περάσουν και από το ΣΑΣ ;:D

Link to comment
Share on other sites

Ποια ΣΑΣ και υπουργεια,εδω οι αλλαγες γινονται τσακ μπαμ:eek: Ρε παιδια περιμενετε ακομα μια βδομαδα,ΣΚ πρωτομαγιας ερχεται,να μην τιμησουμε για τελευταια φορα το δρομολογιο με τις Κυκλαδες:o:(,καντε το απο την αλλη δευτερα...:P

ΥΓ.Χιωτη,τοτε αν θυμαμαι ειχαμε εκλογες τον Οκτωβρη,οποτε ο τοτε υπουργος(Βουλγαρακης)το σκεφτηκε 3φορες πριν δωσει το οκ για την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...