Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

μάλλον ετοιμάζεται ηρωϊκή έξοδος του Νήσος Μύκονος.

Ξέρω πως το μήνυμά μου αυτό δεν προσθέτει κάτι και χωρίς να ξέρω κάτι παραπάνω, κι εγώ πιστεύω πως αργά ή γρήγορα το πλοίο θα φύγει από τη γραμμή. Υπήρχε στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου αλλά τα λεγόμενα της εταιρίας κάπως μου έκαναν πιο έντονη αυτή την υποψία.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σε ποια λεγόμενα αναφέρεσαι?

νομιζω οτι καθε πλοιο πρεπει να εκτιμαται ξεχωριστα με βαση τα χαρακτηριστικα/κοστος/εσοδα του.

Αφού λοιπόν θέλεις να το δεις ανά πλοίο, δες τον ισολογισμό της ΝΕΛ. Από εκεί φαίνεται πως αυτά τα πλοία δεν κατάφεραν να είναι κερδοφόρα ούτε στο εννιάμηνο. Γιατί λοιπόν να είναι κερδοφόρα φέτος όταν θα έχουν λιγότερη κίνηση και χαμηλότερες τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν υποστηριξα πουθενα οτι ειναι κερδοφορος η ΝΕΛ. Εγω αυτο που λεω απο την αρχη ειναι οτι η ΝΕΛ εχει πολυ χαμηλοτερη βαση κοστους(αδιαμφισβητητα) κι οτι εκμεταλλευεται αυτο για να κανει πολεμο τιμων με σκοπο να οδηγησει το Νησος Μυκονος στην εξοδο. Δε διαφωνουμε λοιπον. Ειναι αν θες ενας "πολεμος αιμορραγιας".

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που απλά υποστηρίζω είναι πως εκμεταλλεύεσαι το χαμηλότερο λειτουργικό κόστος των πλοίων σου και κάνεις πόλεμο τιμών όταν είσαι κερδοφόρος και έχεις περιθώριο να αιμορραγήσεις βραχυχρόνια για να κερδίσεις μακροπρόθεσμα.

Όταν όμως η εταιρία είναι ζημιογόνος δεν μπορεί να υποστηρίξει κανείς ότι αντέχει να κάνει ένα πόλεμο τιμών λόγω χαμηλότερου κόστους. Εφαρμόζει απλά μια εξοντωτική τιμολογιακή πολιτική τα αποτελέσματα της οποίας θα φανούν στα οικονομικά αποτελέσματα του δ’ τριμήνου του 2005 και του α’ τριμήνου του 2006.

Το ρητορικό ερώτημα που θέτω εγώ είναι αν είναι λογικό να επιτρέπεται σε μια ζημιογόνο εταιρία να εφαρμόζει τέτοια τιμολογιακή πολιτική η οποία μακροπρόθεσμα επηρεάζει αρνητικά τη συγκεκριμένη ακτοπλοϊκή γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η υγιης εταιρεια θα αντεξει λογικα περισσοτερο απο την εταιρεια που ηδη βρισκεται στα κοκκινα. Οσο απλοικο κι αν φαινεται, ισως να εχουμε να κανουμε με μια σκεψη του στιλ "χαμενοι για χαμενοι ειμαστε, ας δοκιμασουμε κι αυτο" η αλλιως οπως λενε και στο χωριο μου στο Δυτικο Yorkshire, "in it for a penny, in it for a pound":D .

Οσο για το ρητορικο ερωτημα που θετεις, η απαντηση νομιζω ειναι οτι στον πολεμο, στον ερωτα και ειδικα στον καπιταλισμο, ολα επιτρεπονται.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η Ναυτιλιακη με τη πολιτικη που εφαρμοζε στις τιμες ειχε κανει το κοστος μεταβασης σε Χιο και Μυτιληνη απαγορευτικο (ιδιαιτερα για μια οικογενεια που ηθελε να ταξιδεψει με αυτοκινητο) Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ενα μεγαλο ποσοστο κατοικων της Λεσβου θεωρουν τη ΝΕΛ πληγη του νησιου κυριως στο τομεα του τουρισμου.Οποτε καιρος ηταν γινουν καποιες εκπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Όμως οι τίμες φίλε μου θα επανέλθουν στα "φυσιολογικά" περυσινά επίπεδα κατα την "υψήλη" περίοδο..

Σιγουρα ήταν απαγορευτικό το ναύλο για μια 4-μελή οικογένεια και έτσι επιλέγαν ένα άλλο νησί.

Ο μόνος τουρισμός που εκινείτο με ΝΕΛ τα προηγούμενα χρόνια ήταν γκρουπάκια με γριές για προσκύνημα στον Αγ.Ραφαήλ.

Δεν νομίζω ότι ξαφνικά ασχολούνται οι Βεντούρηδες με το καλό του τόπου.

Απλά προσπαθούν να "πήσουν την Ελλήνικ ότι το χειμώνα δεν θα βγαίνει με τίποτα, οπότε να παεί να "παίξει παραπέρα" ή μάλον παρακάτω.:eek:

Τώρα αν ναυαγήσουν και οι ίδιοι δεν ξέρω, αλλά σίγουρα έτσι δεν θα προχωρήσουν (αμφότεροι)για πολύ καιρό.

Κάτι τέτειο βλέπει και ο Μανούσης και δεν μπαίνει πολύ βαθιά στην γραμμή ακόμη, αλλά περιμένει σαν το κοράκι πότε θα τραυματιστεί ο ένας από τους δύο για να ορμήσει να φάει κι αυτός το μερίδιο που του "αναλογεί".

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διευκρίνιση: Οι τιμές δεν καθορίζονται βάσει της πολιτικής της εταιρίας αλλά καθορίζονται θεσμικά. Αν τα εισιτήρια είναι ακριβά ή όχι είναι άλλη συζήτηση, αλλά σίγουρα γι αυτό δεν φταίει η ΝΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το χειμωνα η συγκεκριμενη γραμμη δεν σηκωνει δυο πλοια την ημερα μεγεθους ΜΥΤΙΛΗΝΗ/ΘΕΟΦΙΛΟΣ και ΜΥΚΟΝΟΣ Αν ομως η ελλενικ μεινει στη γραμμη το καλοκαιρι μαλλον θα εκλειψει το φαινομενο να ψαχνει καποιος εισητηριο τελη αυγουστου και να βρισκει 5 σεμτεμβριου Μενει να δουμε ποιος θα ειναι τελικα ο νικητης μετα το τελος των εκπτωσεων της ΝΕΛ Οσο για τις τιμες των ναυλων σιγουρα αυτες καθοριζονται θεσμικα αλλα η ΝΕΛ μπορουσε να κανει εκπτωσεις και προσφορες και πριν νιωσει την απειλη του Μυκονος

Πιστευω οστοσο οτι ηΝΕΛ πρεπει να μεινει στη γραμμη και να συνεχισει να υπαρχει ακομα και σαν παρουσια παρολο που εξυπυρετει δυστυχως τα συμφεροντα του Βεντουρη και της υπολοιπης παρεας

Link to comment
Share on other sites

Ας αναφέρω εμβόλιμα στην κουβέντα σας, ότι σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο, http://ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&f=18481&m=N15&aa=1

θα δρομολογηθεί στη γραμμή και ταχύπλοο της HSW. Έχει ακουστεί κάτι τέτοιο? Δεν μου φαίνεται και πολύ νορμαλ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η Ναυτιλιακη με τη πολιτικη που εφαρμοζε στις τιμες ειχε κανει το κοστος μεταβασης σε Χιο και Μυτιληνη απαγορευτικο (ιδιαιτερα για μια οικογενεια που ηθελε να ταξιδεψει με αυτοκινητο) Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε που ενα μεγαλο ποσοστο κατοικων της Λεσβου θεωρουν τη ΝΕΛ πληγη του νησιου κυριως στο τομεα του τουρισμου.Οποτε καιρος ηταν γινουν καποιες εκπτωσεις

σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτο. Για μια οικογένεια τετραμελής με αυτοκίνητο η οποία ήθελε να έχει κάποιες ανέσεις στο ταξίδι της ήθελε 720 ευρώ για να πάει και να γύρισει... Ποσό πολύ μεγάλο...

Όμως οι τίμες φίλε μου θα επανέλθουν στα "φυσιολογικά" περυσινά επίπεδα κατα την "υψήλη" περίοδο..

Θα επανέλθουν ακριβώς οι ίδιες με πριν την έκπτωση?? Γιατί αυτό το 10ευρω για Χίο - Πειραιά με είχε βολέψει απίθανα! Είχα κάνει την διαδρομή σαν το σπίτι μου - περίπτερο :mad:. Πάντως δεν νομίζω να τα πάει τόσο ψηλά καθώς δεν την συμφέρει και θα αδυνατεί να ανταγωνιστεί το Ν. Μύκονος. Ιδιαίτερα το καλοκαίρι όπου πολλοί μη νησιώτες ή μη μαθημένοι στην θάλασσα θα προτιμήσουν το πιο γρήγορο Ν. Μύκονος...

Πιστευω οστοσο οτι ηΝΕΛ πρεπει να μεινει στη γραμμη και να συνεχισει να υπαρχει ακομα και σαν παρουσια παρολο που εξυπυρετει δυστυχως τα συμφεροντα του Βεντουρη και της υπολοιπης παρεας

Ναι ενώ όσο δεν την είχαν αυτοί, είδαν τα νησιά μας άσπρες μέρες.... Είμαστε πλέον στην εποχή του καπιταλισμού και εταιρείες λαικής βάσης (όπως ξεκίνηση η ΝΕΛ) δεν γίνετε να υπάρχων. Καλοί είναι οι τοπικισμοί αλλά δεν ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν επιβιώνουν πια στην εποχή μας....

Επίσης τα ΝΕΑ αναφέρουν εκτός από το ταχύπλοο(???) της HSW θα μπει και ταχύπλοο της ΝΕΛ! Καλά δεν είχαν πει ότι δεν θα βάλουν άλλο καθώς η γραμμή καλύπτετε με τα συμβατικά? Και να βάλουν ποιο? (άλλο ερώτημα αυτό !!) Και ποιος θα τα πληρώνει όλα αυτά? Σε λίγο άμα γίνουν αυτά που λένε τα ΝΕΑ η γραμμή μαζί με Ro-ro θα έχει καμιά 10αρια πλοια την μέρα να πηγαινοέρχοντε λες και είναι Μπαχάμες εδώ... ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Αν η HSW βελει ταχυπλοο στη γραμμη τετε θα ειναι ευκολοτερο για τη ΝΕΛ να την ανταγωνιστει γιατι θα παιζει στην εδρα της με ισαξιο πλοιο οποτε βλεπω πιθανο να δρομολογειται καποιο απο τα Παναγια Παρου η θαλασσινη οσο για τα Αιολος και Αιολος2 δεν πιστευω πως θα δρομολογηθουν ουτε φετος εκτος και αν ολη η ιστορια με τις μηχανες εγινε για να παροπλιστουν τα πλοια επειδη δε συνεφερε να ταξιδευουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΝΕΛ άνοιξε σήμερα τα πλάνα της για την περίοδο του Πάσχα (μέχρι 30/4).

Οι τιμές των εισιτηρίων επανέρχονται στην προ HSW εποχή: 22€ για Χίο και 27€ για Μυτιλήνη.

Link to comment
Share on other sites

E μα συγγνωμη. Ποιο φτηνα πηγαινα στη Χιο παρα στη Συρο. Δεν ηταν κατασταση αυτη. Και με καμπινα ε?

Αντε να δουμε τωρα με τις παλιες τιμες τι θα πιασει η ΝΕΛ

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε τωρα με τις παλιες τιμες τι θα πιασει η ΝΕΛ

Λογικα την περιοδο του Πασχα σεν θα εχει προβλημα.Και τις 15 μερες τα βαπορια θα εχουν μεγαλες πληροτητες ετσι κι αλλιως.Μετα και μεχρι να αρχισε η full καλοκαιρινη σαιζον πιστευω οτι θα εχουμε παλι καποιες εκπτωσεις μικροτερης οχι ομως τοσο μεγαλες οσο μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αξιοσημείωτο είναι ότι στις 19-04 ο ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ έχει δρομολόγιο στις 16:30 για Μύκονο-Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Θεσσαλονίκη. Επίσης στις 20 υπάρχει δρομολόγιο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ μόνο για Χίο.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές των εισιτηρίων επανέρχονται στην προ HSW εποχή: 22€ για Χίο και 27€ για Μυτιλήνη.

Η Ν.Ε. Λέσβου ανακοίνωσε τη νέα τιμολογιακή της πολιτική. Παρατείνει την προσφορά των 10 € έως 13/4, την αποσύρει το Πάσχα, την επαναφέρει 2/5-15/6

Με το παρακάτω δελτίο Τύπου της η Ν.Ε. Λέσβου ανακοίνωσε την τιμολογιακή πολιτική της για την επόμενη περίοδο, εν όψει Πάσχα και καλοκαιριού. Χαρακτηριστικό είναι ότι κρατά την προσφορά των 10€ σε περιόδους μη αιχμής, όπως πριν και μετά το Πάσχα, θέλοντας προφανώς να διατηρήσει μ' αυτό τον τρόπο ένα σημαντικό μερίδιο της επιβατικής κίνησης.

Αναλυτικά οι τιμές που ανακοίνωσε έχουν ως εξής:

Α) ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

Από 01/04/06 – 13/04/06 η ισχύουσα τωρινή Εμπορική Πολιτική.

Από 14/04/06 – 01/05/06 ( περίοδος ΠΑΣΧΑ ) κανονικές τιμές υψηλής περιόδου, έκπτωση μόνο στην οικονομική θέση ( DECK και SEAT ) και στην ΑΒS4, 30% για τις παρακάτω κατηγορίες επιβατών : συνταξιούχοι του ΝΑΤ, Πολύτεκνοι, Φοιτητές, Στρατιωτικοί και Α.Μ.Ε.Α. Το Παιδικό (από 5 έως 10 ετών) 50% έκπτωση στις παραπάνω κατηγορίες και ποσοστό έκπτωσης στην Β κατηγορία καμπίνων.

Από 02/05/06 – 15/06/06 οι τρέχουσες τωρινές τιμές εκτός από τις τιμές των LUX, AAX2, AX2, AS2 και AS3 καμπίνων που θα ισχύουν οι τιμές της υψηλής περιόδου.

Β) ΤΙΜΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Ι.Χ.

1. Καταργείται ο ναύλος στις κατηγορίες Ι.Χ.2 και ΜΟΤΟ 2 όλα το οχήματα και οι μηχανές θα κόβονται με το ναύλο του Ι.Χ.1 και ΜΟΤΟ 1 αντίστοιχα (οι κατηγορίες ΜΟΤΟ2 και ΙΧ2 εμφανίζονται στο σύστημα για σωστή κράτηση στο γκαράζ).

2. Δε θα ισχύει καμία έκπτωση την περίοδο του Πάσχα (14/04/06 – 01/05/06).

3. Τις υπόλοιπες περιόδους (από 01/04 – 13/04 και από 02/05 – 15/06) 25% έκπτωση στο εισιτήριο της επιστροφής με ταυτόχρονη έκδοση εισιτήρίου μετ’ επιστροφής για όλες τις ημέρες.

Γ) ΤΙΜΗ ΚΑΜΠΙΝΩΝ Β ΘΕΣΗΣ.

Διαμορφώνονται ως εξής (οι παρακάτω τιμές της Β θέσης θα ισχύουν για το Πάσχα 14/04/06 – 01/05/06) :

Πειραιάς – Μυτιλήνη 33,00€

Μυτιλήνη – Πειραιάς 35,00€

Πειραιάς – Χίος 25,00€

Χίος – Πειραιάς 27,00€

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η παραπάνω εμπορική πολιτική υπόκειται σε τροποποιήσεις.

Από το ΑΙΠΕ,

http://www.chiostimes.com/online/portal.asp?cpage=ARTICLE&returnPage=INDEX&articleid=25681

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεμε και σε αλλο σημειο συμφωνα με τη χτεσινη κινηση ειχαμε 25 φορτηγα ο Αρχαγγελος και 47 ο Θεοφιλος, συνολο για τη ΝΕΛ 72. Τους μεσους ορους της γραμμης δεν τους ξερω, εδω δεν τους ξερουν -η κανουν πως δεν τους ξερουν- οι εταιρειες αλλα με 72 φορτηγα για τη ΝΕΛ, τι να εκανε χτες το Νησος Μυκονος?

Link to comment
Share on other sites

Τι να έκανε το Νήσος Μύκονος? Για χτες δεν ξέρω αλλά σήμερα πριν λίγο έβγαλε 8 φορτηγά και καμιά 20αρια αυτοκίνητα στη Χίο. Από κόσμο καλά αλλά σήμερα έχει και το ταξιάρχης απεναντί του. Για Μυτιλήνη πήρε 8 αυτοκίνητα και 5 φορτηγά. Στο Χίο - Μυτιλήνη έχει αποκτήσει πολύ μεγαλή διαφορά καθώς η ώρα αναχώρησης του είναι πολύ καλυτερη και η διαφορά στη τιμή είναι 4 ευρώ. (από Χίο είναι πιο φτηνά να πας Πειραιά παρά Μυτιλήνη........ - δεν ισχύουν οι εκπτώσεις της ΝΕΛ).

Από ότι ξέρω κάνει πολύ καλές τιμές η ΝΕΛ στα φορτηγά και προτιμάτε δεόντος. Επίσης η αλλαγή πράκτορα στην Μυτιλήνη (η επαναφορά του παλιού, που ήταν επί 20 και χρόνια κεντρικός) βοήθησε. Ο τωρινός ξέρει καλά την "γλώσσα" των φορτηγατζίδων, τον ξέρουν και γενικά γνωρίζει πως να τους προσελκύει.

Συνεπώς αν το Θεόφιλος πήρε 47 φορτηγά σημαίνει (με 350 ευρώ μέσο όρο το ένα) 16450 ευρώ και με 497 επιβάτες (με 15 ευρώ μέσο όρο εισητήριο - αρκετοί παίρνουν καμπίνες) έχουμε 7500 ευρώ έσοδα. Επίσης με 42 αυτοκίνητα (90 ευρώ μέσο όρο) έχουμε 3780 ευρώ. Στο σύνολο 27730 ευρώ έσοδα. Δλδ μια χαρά λεφτά βγάζει αν σκεφτεί κανείς και την ιλλιγγιώδη ταχύτητα των.........13 μιλίων που πήγαινε το Θέοφιλος χτες...

Αντίθετα για μένα ο μόνος λόγος που κάθετε το Μύκονος είναι για να μην χαλάσει το image της εταιρείας και για να βγάλει λεφτά το καλοκαίρι. Ο στόχος της εταιρείας να κάνει ανεπανώρθωτη ζημιά στην ΝΕΛ δεν πέτυχε όπως όλα δείχνουν. Σχεδόν κάθε δρομολόγειο του είναι ζημιογόνο για την εταιρεία. Μάλλον στην HSW δεν έλαβαν υπόψη το γεγονός ότι τον χειμώνα ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ είναι τα φορτηγά και όχι οι επιβάτες....

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα είχαν υπολογίσει ότι θα έχουν ζημίες στη γραμμή το χειμώνα!! Γιατί με τις ώρες αναχωρήσεων από Πειραιά κυρίως, δε θα έπαιρνε μεγάλο μερίδιο από τα φορτηγά, (όπως συνέβη και στα Χανιά με το Blue Star 2). Θα περίμεναν να πήγαιναν λίγο καλύτερα, αλλά η τιμολογιακή πολιτική της ΝΕΛ τους κατέστρεψε!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως βιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα σχετικά με τα αποτελέσματα των εταιριών στη συγκεκριμένη γρμμή.

Από ότι ξέρω κάνει πολύ καλές τιμές η ΝΕΛ στα φορτηγά και προτιμάτε δεόντος
Συνεπώς αν το Θεόφιλος πήρε 47 φορτηγά σημαίνει (με 350 ευρώ μέσο όρο το ένα) 16450 ευρώ

Το ένα σου σχόλιο αναιρεί το άλλο… με τη ΝΕΛ να κάνει μεγάλες εκπτώσεις στα φορτηγά, ο μέσος ναύλος της είναι μικρότερος από 250 ευρώ.

Θα περίμεναν να πήγαιναν λίγο καλύτερα, αλλά η τιμολογιακή πολιτική της ΝΕΛ τους κατέστρεψε!!

Μέχρι τη Δευτέρα η ΝΕΛ θα δημοσιεύσει τα οικονομικά της αποτελέσματα για το 2005 και ξεχωριστά (όπως υποχρεούνται πλέον οι εταιρίες) για το δ’ τρίμηνο του χρόνου. Όταν δούμε αυτά τα στοιχεία θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπεράσματα για το ποιος καταστρέφεται από αυτή την πολιτική. Σκέψου μόνο τα εξής:

1. Η εταιρία μεταφέρει σημαντικά λιγότερους επιβάτες και φορτηγά από πέρσι

2. Από τους λιγότερους επιβάτες που μεταφέρει εισπράττει τιμές μέχρι και 50% μειωμένες σε σχέση με πέρσι ενώ και στα φορτηγά οι εκπτώσεις είναι σημαντικές.

3. Για να πραγματοποιήσει αυτό το μειωμένο μεταφορικό έργο, εκτελεί περισσότερα δρομολόγια από την αντίστοιχη περσινή περίοδο.

Η γραμμή έχει σημαντική κίνηση και είναι σίγουρο πως υπάρχει χώρος και για τις 2 εταιρίες. Το ποια εταιρία ακολουθεί την καλύτερη πολιτική, θα το δείξει ο χρόνος.

Περισσότερα σχόλια, με την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων.

Link to comment
Share on other sites

με 72 φορτηγα για τη ΝΕΛ, τι να εκανε χτες το Νησος Μυκονος?

Διευκρινιζω προς αποφυγη εντυπωσεων πως τα παραπανω μου λεγομενα ειναι απλως η πραγματικη μου απορια, δεν ειχαν σκοπο να δημιουργησουν οποιαδηποτε εντυπωση για οποιαδηποτε απο τις 2 εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...