Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Συμφωνα με το openseas απο αυριο Σαββατο 28/3 το πλοιο Διαγορας σταματαει τα δρομολογια του στην γραμμη Χιου-Μυτιληνης 
Μηπως γνωριζει καποιος τι γραμμη θα αναλαβει ?? Η απλα θα κανει ετησια ακηνισια ?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
On 5/8/2020 at 7:45 AM, enas chiotis said:

 

γ) Και επειδή το Σάμος τα καταπίνει όλα, ο κάτοικος της Μυτιλήνης θα μείνει μέσα στο πλοίο 16-17 ώρες, περνώντας από Νάξο - Ψαρά - Οινούσσες - Χίο.

Βολικό...

ΑΦΙΞΗ 14:48 ΣΤΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗ!!!19 ΩΡΕΣ

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει βρε παιδια δικιο εχετε,αλλα μια φορα εγινε.Και ποσους επιβατες να ειχε το Σαμος στο συγκεκριμενο δρομολογιο;

Τι σου κανει ομως το μονοπωλιο.Αναπολεις αυτους που κατηγορουσες και δεν υποστηριζες.Ηταν καλος ο Ευρωπαιος και το Μυτιληνη με τις 12 ωρες αλλα οι περισσοτεροι προτιμουσαν Πατμος και Χιος.

Αναφερομαι γενικα,και οχι στα μελη του φορουμ.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Έχει ξαναγίνει με την προσθήκη άλλοτε της Σάμου, άλλης φοράς της Τήνου, κλπ. Κακό πράγμα το μονοπώλιο, σε όλες τις γραμμές, όποιο και να είναι το πλοίο, όποια και να είναι η εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δευτέρα σήμερα 25/05, και το πρώτο διαθέσιμο εισιτήριο για κρεββάτι από Πειραιά για Χίο - Μυτιλήνη (κάθε τύπου, με το Νήσος Σάμος & Μύκονος), είναι την Τετάρτη 03/06. Το ρουσφέτι θα πάει σύννεφο έτσι και συνεχίσουμε έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστό , ο οποίος λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα έπρεπε οπωσδήποτε να φύγει στις 1/6 για Χίο . Το μόνο διαθέσιμο κρεβάτι ήταν η pet cabin (+12€) και αυτήν από ότι κατάλαβα την πήρε μετά από χίλια βάσανα.. Εγώ φεύγω μεθαύριο. Ας είναι καλά το γραφείο μου που έχει θέσεις στο γκαράζ και καμπίνες κρατημένες  επι 12μηνης βάσεως:D

Link to comment
Share on other sites

Καλά με το Ν. Μύκονος και με Ικαρία -  Σάμο δεν μπορεί κανείς να περιμένει κρεβάτι. Δεν νομίζω ομως οτι θα καθυστερήσει να μπεί στη γραμμή το Ν. Ρόδος, αφου θα πρέπει να αποδεσμευτεί απο τη γραμμή των Χανίων.

Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω για το Ρόδος,το πιθανότερο είναι να επιστρέψει το Διαγόρας μιας και δεν θα μπει φέτος στην άγονη.

Link to comment
Share on other sites

Το Χιος και φετος τα Σαββατα στην γραμμη των Μεστων Χιου-Σιγρι Λεσβου μεσω Μυκονου, απο 4 Ιουλιου μεχρι τις αρχες Σεπτεμβρη..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον είναι το σκεπτικό της επιλογής του Χίος αντί του Πάτμος.

Quote

Παρότι υπήρχε σκέψη από την Blue Star Ferries να δρομολογήσει το «Blue Star Patmos» στη συγκεκριμένη γραμμή, τελικώς κάτι τέτοιο δεν προχώρησε αφού το πλοίο είναι μακρύτερο, ενώ διαθέτει και διπλό καταπέλτη, κάτι που καθιστά δυσκολότερη την αγκυροβόλησή του στα μικρά λιμάνια των προορισμών του.

Τα μικρά λιμάνια είναι η Μύκονος, τα Μεστά και το Σίγρι.😄

Απλά respect.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με Διαγόρας και Σάμος χρειάζεται ένα ακόμα πλοίο. Εξάλλου η Μυτιλήνη δεν είχε ποτέ ιδιαίτερο τουρισμό και τα καράβια εξυπηρετούν κατά κύριο λόγο τους ανθρώπους που μένουν στην Ηπειρωτική Ελλάδα και έχουν καταγωγή από το νησί,επομένως η κίνηση αυτή δεν νομίζω πως θα μειωθεί ιδιαίτερα φέτος λόγω του Covid.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...