Jump to content
Shipfriends

Γεωλίσθηση καταστρέφει λιμάνι στη Βραζιλία


Angelos

Recommended Posts

Φως στις μυστηριώδεις αιτίες της ολοκληρωτικής καταστροφής λιμανιού στον Αμαζόνιο έριξε χθες αυτό το ερασιτεχνικό video που καταγράφηκε από κάμερα ασφαλείας.

Την Κυριακή 17 Οκτωβρίου το ιδιωτικό λιμάνι Chibatão στην πόλη Manaus της Βραζιλίας κυριολεκτικά εξαφανίστηκε από προσώπου γης.

Σύμφωνα με τον επικεφαλής των λιμνεργατών,πάνω από 10 συνάδελφοι του σκοτώθηκαν,ενώ το ρήγμα,μήκους 300 μέτρων,που δημιουργήθηκε από τη γεωλίσθηση,''κατάπιε'' τα κοντέινερ,τα οχήματα και όλα τα υλικά εξοπλισμού του λιμανιού.Σύμφωνα με τον José Ferreira de Oliveira,ιδιοκτήτη του λιμανιού,την ώρα της γεωλίσθησης ήταν σε εξέλιξη εργασίες κατασκευής λιμενοβραχίονα.Το λιμάνι εκτεινόταν σε έκταση 80 στρεμμάτων και από αυτό γινόταν το 40% της συνολικής διακίνησης εμπορευμάτων από την βιομηχανική ζώνη του Manaus,της πόλης-πρωτεύουσας του Αμαζονίου.Κατά τους γεωλόγους η γεωλίσθηση οφείλεται στην ξηρασία καθώς το ύψος των νερών στον Αμαζόνιο βρίσκεται στα χαμηλότερα του επίπεδα από το 1902.

http://www.youtube.com/watch?v=VJcJVxxAFvY&feature=player_embedded

Πηγη: www.newsit.gr

Link to comment
Share on other sites

Από την είδηση αυτή μαθαίνουμε την ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια ότι το εξαφανισθέν λιμάνι ήταν ιδιωτικό και δέν ανήκε στο Βραζιλιανικό κράτος.Η λεπτομέρεια αυτή είναι διφορούμενη καθώς α)αποδεικνύεται ότι στην Βραζιλία,η ιδιωτική πρωτοβουλία εξαπλώνεται και στον τομέα τών λιμανιών (ενώ σέ κάτι άλλες χώρες οι κάτοικοι περιμένουν από το κράτος να μετατρέψη τίς ποντικότρυπες σε λιμάνια) και β)δέν ξέρουμε άν ο...λιμενούχος απλώς αγόρασε το λιμάνι από το κράτος ή άν το κατασκεύασε ο ίδιος εκεί.Στην δεύτερη περίπτωση,ενδεχομένως να υπάρχουν ποινικές ευθύνες γιατί έτσι όπως το είδα στο βίντεο,μού φαίνεται παράξενο να γκρεμίστηκε έτσι ξαφνικά άνευ λόγου και αιτίας το λιμάνι.Δέν είμαι μέν γεωλόγος,αλλά έχω δεί λιμάνι (το Saint-Malo στην Γαλλία) με τα νερά "τραβηγμένα" τελείως (λόγω τού φαινομένου τής παλίρροιας) και όμως οι αποβάθρες παρέμεναν άθικτες (και προφανώς παραμένουν ακόμη,αλλιώς θα είχε βουϊξει όλη η Γή).Εχω μάλιστα και φωτογραφία,όπου φαίνεται και ένα πλοιάριο δεμένο μέν στην αποβάθρα,"καθισμένο" δέ στον πάτο τού λιμανιού.Συνεπώς δέν καταλαβαίνω πώς η χαμηλή στάθμη τών νερών τού Αμαζονίου προκάλεσε την καθίζηση τού λιμανιού στην Βραζιλία....

ΥΓ.Εχω την γνώμη ότι η σωστή λέξη είναι γαιολίσθηση και όχι γεωλίσθηση,επειδή το δεύτερο συνθετικό τής λέξης αρχίζει με φωνήεν (με την ίδια λογική που γράφουμε "κατολίσθηση" και όχι "κατωλίσθηση").

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...