Jump to content
Shipfriends

Nick the Greek

Recommended Posts

Αλλο ενα ωραιο trip report σε διαφορετικο κλιμα απο το προηγουμενο.

Συνήθως ζητώ δίκλινη καμπίνα γιατί όπως θα γνωρίζετε και εσείς υπάρχουν λόγοι σοβαροί. Πρώτον όταν έχω κουκέτα και όχι κάθισμα απλώνω κανονικά τις παλιοκοκάλες μου και έτσι μπορώ να τις μαζέψω πάλι πολύ εύκολα το πρωί. Δεύτερο και εξ ίσου σημαντικό είναι το γεγονός ότι στην τετράκλινη άλλος έρχεται αργά και σε ξυπνά, άλλος βήχει, άλλος φτερνίζεται άλλος κλ-νει και εγώ πάλι ανησυχώ τους άλλους γιατί κάνω εκείνο το ροχάλισμα το βρικολακίσιο το τρομερό. Στο σπίτι η γυναίκα μου βρήκε τον τρόπο να κοιμάται, γιατί μου στάζει λίγο μέλι στο στόμα και εγώ το γλύφω και σταματώ το ροχαλητό.

Τέλος πάντων μεσάνυχτα θα απόπλεε το πλοίο και όταν έφθασα στο λιμάνι κατάλαβα ότι θα δεινοπαθήσω γιατί είδα πλήθη φοιτητών που γυρνούσαν από τις Πασχαλινές τους διακοπές. Μπήκα και εγώ στο μπουλούκι και έφαγα τις σπρωξιές μου από τα κρεμασμένα σακίδια αυτών που στρέφουν δεξιά και αριστερά. Ανακουφίστηκα όταν μπήκα στην καμπίνα μου αλλά η ανακούφισή μου δεν κράτησε πολύ. Δίπλα στο προσκεφάλι μου, τρις πιθαμές χαμηλότερα στο πάτωμα είδα κάτι τεράστιες παπούτσες σαν αυτές που μόνο σε ναυπηγείο μπορούν να κατασκευασθούν. Προφανώς εκείνος που τις φορούσε για να αποφύγει τη μπόχα τους τις έβαλε κάτω από το προσκέφαλο του διπλανού, αυτό είναι η σμίκρυνση της συμπεριφοράς κοινωνιών που θέλουν τους ΧΥΤΑ και τα στρατόπεδα των λαθρομεταναστών στη περιοχή των γειτόνων τους. Πήρα τις παπούτσες και τις έβαλα κάτω από τη μύτη του ιδιοκτήτη να τις μυρίζει αυτός.

Τρείς είμαστε ξαπλωμένοι, σε λίγο ήρθε και ο τέταρτος, ‘’καλώς τον είπα, καλό ταξίδι’’ αλλά δε μου απάντησε σημάδι ότι ήταν ή κουφός ή βουβός, ή κουφός και βουβός. Αυτός πήγε και κάθισε στο κάθισμα του γραφείου και πότε κρατούσε το κεφάλι του, πότε έτρωγε τα νύχια του και συμπέρανα ότι ή έχει πονοκέφαλο, ή ήρθε από καυγά. Έκλεισα τα ματάκια μου τα έρημα αλλά σε λίγο ένοιωσα την ανάγκη μου, σηκώθηκα να το πάω στην τουαλέτα για να ουρήσει και τι να δω! Οι τέσσερις κουκέτες ήταν κατειλημμένες και μια κορμάρα ήταν ξαπλωμένη στο στενό διάδρομο ανάμεσα στο γραφείο και τη ντουλάπα. Κατ’ αρχήν νυσταγμένος όπως ήμουν νόμισα ότι ήταν γυναικεία η κορμάρα που ευχαρίστως θα μπορούσα να την ανεχθώ. Ατυχώς όμως όταν συνήθισε το μάτι μου στο ελάχιστο φως και λειτούργησε το ζουμπερέκι μου, διάκρινα έναν μαντράχαλο παιδοβούβαλο που το κεφάλι του ήταν στην πόρτα και τα πόδια του ήταν απέναντι κοντά στο φιλιστρίνι. Δε μπορούσα να περάσω, φοβήθηκα μην τον πατήσω και με δαγκώσει στο πόδι, γι’ αυτό γύρισα στη θέση μου να κάνω υπομονή. Έτσι σφιγγόμουνα, σφιγγόμουνα μέχρι που η ανάγκη έγινε απόγνωση και οργή, οπότε σκέφτηκα να σταθώ από πάνω του και να τον καταβρέξω για να ηρεμήσω και να ανακουφιστώ. Τον κλώτσησα λίγο και μαζεύτηκε, μπήκα στη τουαλέτα, ανακουφίστηκα και μετά κάθισα στην λεκάνη χωρίς να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος και έβαλα το κεφάλι μου στην παλάμη για να σκεφτώ.

Σκέφτηκα ότι πιθανόν να τον καταζητούσε η αστυνομία στη Χίο και να τον είχε πάρει ο φίλος του στη καμπίνα για να τον κρύψει, ή ότι πρόκειται για κάποιον από εκείνους τους Ελληναράδες που με την ‘’πλούσια φαντασία’’ τους, εφευρίσκουν τρόπους για να κάνουν τη ζωή τους καλύτερη και τη ζωή των άλλων χειρότερη. Και οι δύο μου φάνηκαν αθέμιτες ενέργειες, εξοργίστηκα τα μπέρδεψα, κάνε στην άκρη να βγω του είπα και με το σώβρακο ευτυχώς ανεβασμένο όρμησα προς το λογιστήριο. Το γεγονός μου θύμισε τα χαρτάκια προτεραιότητας στις τράπεζες που μας τα δίνει κάποιος άγνωστος και συνεργούμε στο σφετερισμό της προτεραιότητας δεκάδων που ήρθαν πριν από εμάς, καθώς και άλλες ενέργειες συναφείς. Ένα αξιοπρεπές σύστημα επινοήθηκε για να μην τρώει ο ένας του άλλου τη σειρά, και αυτό ακόμη καταφέραμε να το αχρηστέψουμε. Θυμήθηκα και τον άδειο κεσέ γιαουρτιού που μου πέταξε στο πρόσωπο από το παραθύρι του αυτοκινήτου ένας οδηγός. Θυμήθηκα την οδική ζούγκλα που δημιουργούμε για να κάνουμε ο ένας του άλλου πιο δύσκολη τη ζωή, θυμήθηκα τους αδερφοφάδες και τους αθώους που μαρτυρούν από τις δικές μας συμπεριφορές. Κάποιοι θα πουν ότι αυτά είναι πταίσματα εμείς όμως θα τους απαντήσουμε ότι το μέγεθος της παρανομίας ή του εγκλήματος εξαρτάται από τις δυνατότητες που του δίνει η ζωή. Αρκετοί από αυτούς θα γίνουν αργότερα πολιτικοί. Εικόνα σου είμαι κοινωνία και σου μοιάζω, φωνάζει κάθε τόσο των Ελλήνων η βουλή.

Στέλιος Δ. Καράβολος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ταξιδάκι λοιπόν το τριήμερο τού Αγίου Πνεύματος στην Τήνο με το BS NAXOS.Παρ'όλο που εγώ,ώς γνώστης τών συνθηκών που επικρατούν σε τέτοιες καταστάσεις,ήμουν στον καταπέλτη τού πλοίου από τίς 6.30,τα υπόλοιπα 2 μέλη τής παρέας έφτασαν γύρω στίς 7.10 και επιβιβαστήκαμε εν τάχει μπάς και βρούμε θέση να κάτσουμε.Γιά καλή μας τύχη βρήκαμε στο επάνω πρυμνιό κατάστρωμα,δεξιά από το μπάρ στους ανεμοθώρακες.Μαζί με εμάς επιβιβάστηκε και ένας απίστευτος αριθμός σκύλων-πρέπει να ήταν πάνω από 25,κάθε ράτσας,χρώματος και μεγέθους,ελάχιστοι δέ κυνοκτήτες τα είχαν μέσα σε κλουβιά (δικά τους ή τού πλοίου) και ακόμα ελαχιστώτεροι είχαν βάλει φίμωτρο σε όσα δέν ήταν σε κλουβιά.

Λύσαμε κάβους στίς 07.35 ΑΚΡΙΒΩΣ και περάσαμε το κόκκινο στίς 07.45,ακολουθώντας το "νεούδι" ΔΗΛΟΣ που είχε αναχωρήσει σχεδόν ταυτόχρονα με εμάς.Από ταχύτητα,σύμφωνα με ένα μέλος τής "ομάδας υποστήριξης" που είχε μείνει στην Αθήνα και διέθετε AIS,στο ύψος τής Κέας πηγαίναμε με 20 μίλια.Πάντως,φτάνοντας κοντά στην Σύρο πρέπει να ελαττώσαμε ταχύτητα-ίσως έχουν κι'εκεί κάποιο separation λόγω τής ύπαρξης και τού ναυπηγείου.Πάντως το φανάρι το περάσαμε στίς 11.45,δηλαδή κάναμε το Πειραιάς-Σύρος σε 4 ώρες ακριβώς,

Δέσαμε στίς 11.50 και αποβιβάστηκε αρκετός κόσμος και σχεδόν όλο το σκυλολόϊ-ζήτημα να έμειναν 2-3 σκυλιά επάνω.Ησυχία όμως δέν βρήκαμε διότι ανήλθαν επί τού πλοίου δύο συμπαθείς κατά τά άλλα κύριοι με λευκά σακκάκια που διαλαλούσαν το εμπόρευμά τους-λουκούμια και ένα άλλο προϊόν που δέν συγκράτησα το όνομά του-σ'όλη την διάρκεια τής διαδρομής μέχρι την Τήνο.

Στην δεξαμενή βρισκόταν η Αριάδνη ντυμένη με τά χρώματα τής Algerie Ferries και δίπλα της (εκτός δεξαμενής,φυσικά) ώς πτωχός συγγενής το BLUE HORIZON.....

Αποπλεύσαμε απ'την Σύρο στίς 12.02,περάσαμε το φανάρι στίς 12.05 και μετά από ένα σύντομο ταξιδάκι μισής ώρας δέσαμε στην Τήνο,στο "νέο" λιμάνι.Οι νέες μπλέ και κόκκινες διαγραμμίσεις πιό πολύ δυσκολεύουν παρά εξυπηρετούν γιατί το τέταρτον μέλος τής παρέας (μόνιμος κάτοικος Τήνου) που ήρθε να μάς πάρη με το αυτοκίνητο μπερδεύτηκε και αντί να βρεθούμε στον δρόμο που οδηγεί στην πόλη,καταλήξαμε ξανά στην αποβάθρα.Τελικώς με κάτι περίεργες μανούβρες καταφέραμε και βγήκαμε στον δρόμο.Οταν είπα στον φίλο μας πόσο εκόστισε το έργον (βάσει τών όσων έχω διαβάσει στο σχετικό thread),παραλίγο να μείνη εμβρόντητος.

Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε σύντομο χρονικό διάστημα.

ΥΓ.Μετά λύπης μου πληροφορήθηκα ότι τα Goody's στο μπάρ τού πλοίου δέν διαθέτουν πλέον draft beer,οπότε άν με ξαναδή ο Στρίντζης στά βαπόρια του,να μού στείλη e-mail.Τον Αύγουστο που θα ξαναπάω στην Τήνο,θα ταξιδέψω από την Ραφήνα.....

ΛΙΑΝ ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

Αρκετός ο κόσμος,άν και δέν θα'λεγα ότι είχαμε πρωτόκολλο.Το στριμωξίδι ήταν αντιληπτό κυρίως στους ανοιχτούς χώρους,στα αεροπορικά καθίσματα και τα σαλόνια ήταν κάπως πιό υποφερτά τα πράγματα.Πάντως είναι ένα μυστήριο αυτά τα BlueStarάκια,όσο κόσμο και να έχουν,είναι πάντα πεντακάθαρα,ακόμα και στίς τουαλέτες.Μπράβο στά πληρώματα που τα ταξιδεύουν και τα κρατάνε καθαρά με τέτοιες συνθήκες!

Η επιστροφή έγινε στίς 4 τού μηνός με το αυτό πλοίο,όμως χωρίς τά άλλα δύο μέλη τής παρέας,που είχαν αναχωρήσει νωρίτερα με την ΠΟΠΑΡΑ επειδή,ώς μή φρονίμων παιδιά,δέν είχαν βγάλει εισιτήριο με επιστροφή από τον Πειραιά όπως εγώ (που είμαι φρονίμων παιδί).Προφανώς λοιπόν στην επιστροφή είχαμε πρωτόκολλο.Λύσαμε κάβους στίς 14.59 (η αναχώρηση ήταν στίς 15.00) και φτάσαμε στην Σύρο στίς 15.30 ακριβώς,ούτε ο προαστιακός δέν είναι τόσο ακριβής στίς ώρες του.Η Αριάδνη έλειπε-προφανώς είχε ολοκληρώσει τίς εργασίες και είχε αναχωρήσει γιά τον Πειραιά (ή ενδεχομένως γιά το Αλγέρι,όπου ηχεί το άσμα τού καμηλιέρη).Ετσι το BLUE HORIZON ήταν πλέον μόνο κι'έρημο και ελπίζω πως αυτή η μοναξιά του δέν θα κρατήση πολύ αλλά θα ξαναγυρίση σύντομα στίς θάλασσες τίς Ελληνικές (μήν σάς μπαίνουν ιδέες γιά τίποτε μακρυνά ζεστά παράλια......).

Στην Σύρο μαζέψαμε αρκετούς απ'όσους είχαμε αφήσει στον πηγαιμό καθώς κι'όλο το σκυλολόϊ.Επίσης πρέπει να μπήκαν και αρκετοί επιπλέον,αφού ήταν δυσκολώτερο να βρώ θέση παρ'όλο που ήμουν μόνος μου.Τελικά πήρα μιά καρέκλα και την έστησα στο δεξί κατάστρωμα,λίγο μετά τους ανεμοθώρακες τής πρύμνης.Αργότερα αποδείχτηκε πως δέν ήταν και τόσο καλή θέση αφού έκανα ένα θαυμάσιο ψυχρό αερόλουτρο επί τρεισήμισι ώρες,που μού άφησε ένα κρυολογηματάκι από το οποίο μόλις τώρα αρχίζω και συνέρχομαι.Λύσαμε κάβους στίς 16.00 και στίς 19.00 ήμασταν όξω απ'το separation τού Πειραιά.Αλλο ένα μισαωράκι γιά να πάμε κούτσα-κούτσα απ΄το Σούνιο και στίς 19.35 περνούσαμε το πράσινο τού υπερ-λιμένος επινείου τών Αθηνών.Δέσαμε γύρω στίς 19.45 και η αποβίβαση έγινε εν πλήρει τάξει

Κλού τού ταξιδιού ένα ωραιότατο σκυλί "husky" (το είχα δεί και στον πηγαιμό δεμένο στην ίδια θέση) που πρέπει να ήταν άρρωστο γιατί κάποια στιγμή λίγο μετά την αναχώρηση απ'την Σύρο κένωσε το περιεχόμενο τού στομάχου του κοντά στο σημείο που βρισκόμουν.Εγινε γενική πλήν διακριτική κινητοποίηση από επικούρους και θαλαμηπόλους,μέχρι και ο αρχιθαλαμηπόλος ενεπλάκη στο συμβάν το οποίο σε σύντομο χρονικό διάστημα είχε αισίαν κατάληξιν χωρίς να καταλάβουν οι υπόλοιποι επιβάτες το παραμικρό.......

Link to comment
Share on other sites

Με το BLUE STAR 1 είχα ταξιδέψει πριν μερικά χρόνια!

Ξεκινήσαμε από Πάτρα για Μπάρι, Νοέμβριος του 2006, με καταιγίδα και πολύ δυνατούς ανέμους! Μέχρι την Ηγουμενίτσα, το ταξίδι ήταν σχετικά καλό! Φυσικά κούναγε, αλλά μετά έγιναν χειρότερα τα πράγματα...!!!

Αφού φυγαμε από Ηγουμενίτσα και μετά απο καμιά ώρα, ο καιρός αγριευε και το βαπόρι έκανε τραμπάλα στα κύματα....!!! Μέσα να πέφτουν τα πιάτα από τις λατζες της τραπεζαρίας και να σπάνε, ο κόσμος να μη προλαβαίνει να πάει τουαλέτα, το πλήρωμα που κοιμόταν (ήταν περίπου 12-1 το βράδυ) να έρχεται στη reception και να μοιράζει σακούλες κτλ...!!!! Αυτό κράτησε μέχρι και που φτάσαμε στο λιμάνι του Μπάρι στις 7 το πρωί...!!!

Είχα ακουσει έναν του πληρώματος να λέει ότι είχε βοριά και 8 γεμάτο...!!!!

Πάντως ειναι πολύ συμπαθητικό καράβι και είχα φάει και μακράν τη καλύτερη μακαρονάδα σε αυτο!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επιτέλους μετα απο καιρό ξαναταξίδεψα στο αιγαίο!

Αναχώρηση την τρίτη 24/07 στις 07:35 για μύκονο με το Blue Star Naxos. Μου έκανε εντύπωση οτι το (μικρό) γκαράζ του πλοίου ήταν μισογεμάτο, αφού περίμενα να γίνεται χαμός τέλη ιουλίου. Απο κόσμο ήταν αρκετά καλά και έιχε τουλάχιστον 1000 άτομα, αλλά όχι προτόκολο. Αντίθετα το δήλος που φόρτωνε δίπλα πρέπει να έφυγε με προτόκολο σε επιβάτες και οχήματα, αφού φόρτωνε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο και ο κόσμος ξεχείλιζε στα καταστρώματα. Στα του πλοίου τώρα: ήταν πεντακάθαρο, συνωστισμός δεν υπήρχε αλλά εμείς δεν βρήκαμε θέση μέσα και καθίσαμε στο κατάστρωμα. Στα ωράριά του ήταν συνεπέστατο και στη μύκονο 13:05 είχαμε ήδη αποβιβαστεί, αλλα η αλήθεια είναι οτι στο εσωτερικό κάποια σημεία έδειχναν τη δεκαετία που κουβαλά στις πλάτες του.

Επόμενη αναχώρηση ήταν στις 27/07 απο μύκονο για πάρο με το Aqua Jewel. Αναχωρήσαμε στις 13:50 και φτάσαμε πάρο στις 15:40, δηλαδή 1 ώρα και 50 λεπτά απο ντόκο σε ντόκο. Μέσα το καράβι ήταν αξιοπρεπέστατο και κουνούσε λιγότερο αποσο περίμενα με 6-7 μποφορ. Στα αρνητικά το ένα και μοναδικό bar του πλοίου του οποίου η ουρά ήταν αποτρεπτική καθώς και το πλήρωμα το οποίο ήταν ανεπαρκές και με ελάχιστη γνώση αγγλικών. Μάλιστα άκουσα εναν ξένο που παραπονιόταν σε μέλος του πληρώματος για τα αγγλικά του και του απάντησε οτι τα αγγλικά του ήταν μια χαρά. Τέλος μου έκανε εντύπωση οτι όλες οι πόρτες, τα τζάμια και οι σκάλες είχαν το σήμα της alpha ferries και της νελ το μόνο που υπάρχει είναι κάτι αφίσες που διαφημίζουν τα δρομολόγιά της.

Επιστροφή την 01/08 για πειραιά με το Blue Star Delos. Aντί για 19:25 αναχωρήσαμε απο πάρο στις 20:35 και δέσαμε πειραιά στις 24:45. Δεν κουνούσε πολυ, παρόλο που είχε γεμάτο 7άρι, απο κόσμο γινόταν χαμός (μου είπαν τουλάχιστον 2000 άτομα) και βρήκαμε να κάτσουμε μόνο στα goodys. Το πλοίο ήταν εκπληκτικό, ειδικά το πλωριό σαλόνι και οι τουαλέτες με το παράθυρο. Πιστεύω οτι δεν έχω ξαναμπεί σε καράβι με τόσο γούστο. Τέλος περνούσε κάθε μια ώρα μέλος του πληρώματος για να μαζέψει σκουπίδια και έτσι το πλοίο ήταν πεντακάθαρο. Μόνη μου ένσταση η ταχύτητά του αφού περίμενα να καλύψει λίγο την καθυστέρηση και να μην κάνει το πάρος πειραιάς 4 ώρες και 10 λεπτά. Μέλος του πληρώματος μου είπε οτι η καθυστέρηση οφείλεται στην υπερβολική κίνηση του πρωινού. Αναρωτιέμαι εγω: δεν έχει κανένα περιθώριο να καλύπτει καθυστερήσεις που προκύπτουν;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αγαπητοί καραβολατρες,

Οι καλοκαιρινές διακοπές στην Ελλάδα για κατοικους της μέσης Ευρώπης είναι από τα σημαντικότερα συμβάντα του χρόνου.

Ως καραβολατρης προτίμησα και πάλι το αυτοκίνητο και το πλοίο. Για μας (περίχωρα Ζυρίχης) πιο βόλικο λιμάνι είναι η Ανκόνα. Έχουμε ταξιδέψει και από Βενετία, αλλα η Ανκόνα απαιτεί από μας 740km οδικώς και προσφέρει ένα ικανοποιητικά μακρύ καραβοταξειδο.

Ανκόνα τον Αύγουστο σήμαινε αρκετά πρόωρη κράτηση. Δυο οικογένειες κάναμε κρατήσεις (Internet) και πληρώσαμε από τον Μάρτη.

Επιλογή μας ήταν η Minoan, και γιατί η παροχή υπηρεσιών είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο και γιατί υπάρχει εμπιστοσύνη και γιατί έχω παρακολούθηση το πλήρωμα να κάνει με σοβαροτητα ασκησεις ασφαλειας (κιόλας τη δεκαετια του 90). Όσο για τον ανταγωνισμο τι να πω? Η ΑΝΕΚ έχει τα όμορφα "φοσσενακια" αλλα οι εσωτερικοί χώροι υστερούν ειδικά σε συνθήκες πρωτοκόλλου. Έχει ακόμη και το image του πιο φτηνού της γραμμής. Τα superfast από την άλλη δεν κατάφεραν ποτε να με κερδίσουν.

Kάθε μια από τις δυο οικογένειες πληρώσαμε 1400Euro, απο ένα αυτοκίνητο και μία Junior Suite. Η επιλογή έπεσε σε αυτή την κατηγορια γιατί η καμπίνα είναι πιο ευρυχωρη. Φυσικά το ποσό δεν είναι λίγο όχι όμως και υπερβολικό για την μεσαία τάξη στη μέση Ευρώπη.

Το τι επικράτησε με τα δρομολόγια της Minoan αυτό το καλοκαίρι, λίγο-πολύ το ξέρετε: Διαρκής αλλαγές στα προγραμματισμένα ωράρια. Λάβαμε τον Ιούνιο κάποιο Mail που μας συμβούλευε να κοιτάμε την ιστοσελιδα για αλλαγές. Το αποκορύφωμα της σύγχυσης ήρθε για την δεύτερη οικογένεια: Τα εισιτήρια επιστροφής τους ήταν για τις 15.8 από Ηγουμενίτσα, δρομολόγιο που καταργήθηκε, το πλοίο πήγε από Πάτρα κατευθιαν Ανκόνα, για να ελαττώσουν καθυστερήσεις όπως μας είπαν επί του πλοίου. Μόνον που η minoan τους ειδοποίησε με mail στις 10.8, βεβαια προσφέροντας εναλλάχτικες ημερομηνίες και δωρεάν γεύματα, αλλα βρισκόμασταν ήδη στην Ελλάδα και κατά τύχη είδαμε το mail. Θέλει ο Γκριμάλντι αν διαλύσει όλη την φήμη της Minoan?

Δευτερα 6.8 φθάσαμε στην Ανκόνα λίγο μετά τις 14:00 (μετά από γερο μποτιλιάρισμα γύρω από την Bologna). Στον σταθμό του check-in όλα πήγαν καλά. Επιμένω ότι η ιδέα να απομακρυνθεί το check-in από τα πλοία και την κίνηση του λιμανιού ήταν η πιο σωστή. οι χώροι του check-in άνετοι για όλα τα πλοία. Στη minoan μεγάλος συνωστισμός εκεί που οι έχοντες εισιτήρια Βενετίας έπρεπε να τα αλλάξουν. Θετικό στοιχειο ότι στο check-in ο επιβάτης παίρνει αμέσως το κλειδί της καμπίνας του και έτσι δεν δημιουργουνται ουρές στη Reception του πλοίου.

Μετά το check-in πήγαμε στο χώρο αναμονής για φόρτωση στο λιμάνι. Hταν ήδη πολλοί εκεί. Η μια προβλήτα γεμάτη έτσι οι ουρες των αυτοκινήτων προεκτάθηκαν στον παραδίπλα μώλο κάτω από τους μεγάλους γερανούς που άχρηστοι πια σκουριάζουν.

Η Cruise Europa είχε καθυστερηση και δεν είχε φτάσει ακόμη. Στο λιμάνι ήταν τρία πλοία: Regina della Pace, Riviera del Conero και Sveti Stefan. Κατά τις 17:00 (προγραμματισμένη αναχώρηση στις 17:30) εμφανίζεται η Cruise Europa έξω από τους μόλους. Θέαμα εντυπωσιακό. Μπαίνει στο λιμάνι, κάνει την πάντα θεματική μανούβρα της και δένει. Το έχω γράψει και αλλου στο Forum είναι πολύ όμορφο πλοίο με ιταλική φινέτσα αν και τόσο μεγάλο. Η εξωτερική της κατάσταση πολύ καλή, λιγα τρεξιματα στις άγκυρες και λίγα σημάδια στην πίσω πόδια από βίαιες επαφές με μόλους. Το ξεφόρτωμα πολύ θεαματικό και σύντομα άρχισε και το φόρτωμα. Τα καταφέρνουν να φορτώνουν από τον ένα καταπέλτη και να τελειώνουν το ξεφόρτωμα από τον άλλο. Τα αυτοκίνητα που περίμεναν δύσκολο να μετρηθούν. Campers πάνω από 60 και νταλίκες περίπου άλλες τόσες. Τα περισσότερα αυτοκίνητα τοποθετηθηκαν στον έβδομο όροφο που γέμισε τελείως. Για οικογένειες πολύ πρακτικό και άνετο. Θυμάμαι και στα Παλάτια και στη Superfast να ανεβαίνω από το τελευταίο υπόγειο.

Γρήγορα βρήκαμε την καμπινα μας στον 9ο όροφο. Καμπίνα ευρύχωρη και όμορφη με πολύ μεγάλο παράθυρο. Η κατάσταση της καλή αν και είχε ακόμη 1-2 σκουπίδια από τους προηγούμενους επιβάτες. Το πιο καλο στοιχειο είναι το μεγάλο παράθυρο όπου η τρίχρονη κόρη μου μπορούσε να σταθεί όρθια. Όπως έχω γράψει σε προηγούμενο Post απαίσιο και πολύ μικρό ήταν το μπανάκι. Ο κλιματισμός από την άλλη δούλευε καλά.

Τα δυο πιο ωραία σημεία του πλοίου είναι το μπροστινο σαλόνι με θεα στην πλώρη και το πίσω μέρος του ανοικτού καταστρώματος. Όμορφη στιγμή όταν το πλήρωμα του μπροστινού σαλονιού (Έλληνες) μας καλωσόρισε αναγνωρίζοντας μας από το περσινό ταξείδι. Να τονίσω ότι παρόλο τον κόσμο στο πρωραίο σαλόνι μας εξυπηρετησαν πολύ καλά και πάντα φιλικά. Γενικά εκτος από το garage και ίσως τις απονεμες θέσεις στο κατάστρωμα δεν υπήρχε καθόλου στρίμωγμα.

Η θεα στην Ανκόνα από το πλοίο όμορφη. Εγώ, λαίμαργα να ανασαίνω τις μυρουδιές της θάλασσας και του λιμανιού. Ξεκινήσαμε με καθυστέρηση γύρω στις 3,5 ώρες και είχε βραδιάσει. Γνωστοί είχαν κανονίσει να πάρουν το πλοίο από Ηγουμενίτσα στο αμέσως επόμενο ταξείδι (του πλοίου) επιστροφής στην Ανκόνα. Η καθυστέρηση είχε αυξηθεί στις 5 ώρες. Σκεφτείτε ότι κανονική αναχώρηση θα ήταν μεσάνυχτα. Δηλαδή έπρεπε να περάσουν την νύχτα στο λιμάνι για να μπούν γύρω στις τέσσερις. Ζήτησαν (στο λιμάνι) να τους επιστρέψει η Minoan όλα τα χρήματα τους, πράγμα που έγινε, και έτσι πήραν τελικά το SuperfastI για Μπάρι.

Ας επιστρέψουμε όμως στο δικό μας ταξείδι. Συνιστώ στο πλοίο την επίσκεψη στο Fitness και το μασσαζ. Αλλα μια ώρα μασσαζ για 30 Ευρώ είναι (τουλάχιστον για μεσοευρωπαικα δεδομένα) πολύ καλή τιμή. Η σύζυγος μου έχει επιλέξει το μασσαζ σε όλα τα τελευταία ταξείδια μας με την Minoan και για αυτήν είναι το μασσαζ λόγος επιλογής της Minoan. Φυσικά δεν νομίζω ότι ακόμη και μέσα στην κρίση υπάρχει Ιταλός η Έλληνας που να κάνει αυτήν την δουλειά στα πλοία. Το μασσαζ έκαναν συμπαθής κοπέλες από την Ρουμανια (μην πάει ο νους σας στο πονηρό αν και δεν μπορώ να το αποκλείσω και 100%).

Στο Self-service το φαγητό ήταν καλο. Επειδή νομίζω ότι και στην κανονική τραπεζαρία και στο Self Service το ίδιο φαγητό σερβίρεται, προτιμούμε το Self Service. Οι τιμές μας φάνηκαν κάπως καλλίτερες από πέρσι και το φαγητό ήταν και νόστιμο και καλο. Δυο άτομα και ένα παιδί χρειαστηκαμε λιγότερο από 40 Ευρώ. Περισσότερη ανάλυση για τις τιμές του φαγητού στην ανταπόκριση του ταξίδου επιστροφής με την Cruise Olympia. (αν τα μέλη του Forum δεν έχουν βαρεθεί την πολυλογία μου)

Αργότερα το βραδυ δεν μείναμε στο μπροστινό σαλόνι : Αιτια ο «καλλίφωνος» καλλιτέχνης που πρέπει να τραγουδήσει προς τέρψιν επιβατών. Βεβαια είναι και τα μπροστινα παράθυρα καλυμμένα για να μην φέγγουν στη πλώρη αποκλείοντας κάθε θεα προς την πλώρη. Το δεύτερο σαλόνι πάντως ευχάριστο. Διπλα βρίσκεται και το δωματιάκι για τα παιδιά, αν και σε πλήρη διάλυση.

Ο καιρός καλός, άνεμος 3-4, έτσι το πλοίο προχωρούσε ήσυχα στη νύχτα πορεία νοτιοανατολικά. Κραδασμοί μηδαμινοί έτσι μια τελευταία βόλτα στα καταστρώματα, ζεστη βραδια του αυγούστου, ένα ουζάκι και σιγά-σιγά καμπίνα.

Το πρωί κατευθείαν στο πλωραίο σαλόνι για καφέδες, ο βαπορίσιος Espresso είναι ξεχωριστή εμπειρία. Από το παρελθόν δεν συνιστώ το πρωινό στο πλοίο, τουλάχιστον σε όσους έχουν συνηθίσει σε μεσοευρωπαικα πρωινά.

Η καθυστέρηση είχε και ένα καλο: Την επομενη μέρα ήμασταν σε λογικές ώρες (7:30 και πέρα) σε πλήρες ταξείδι και έτσι εφχαριστηθηκαμε όλη την πλεύση δυτικά της αλβανικής ακτής, ανάμεσα Κέρκυρας και Αλβανίας και την είσοδο στην Ηγουμενίτσα. Η θεα στην Ηγουμενίτσα από το πλοίο είναι πάντα εντυπωσιακή. Όταν αποβιβαστήκαμε στην Ηγουμενίτσα (διπλα μας δεμένο το Acqua Jewel) ήταν περασμένες 13:30.

Αφού επεξεργαστώ τις ταινίες που τράβηξα θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω στο Forum.

Link to comment
Share on other sites

Με καθυστέρηση κάποιων...ωρών προχωρώ λοιπόν σε trip report Πειραίας -Χίος - Μυτιλήνη (Bs Πάτμος) και τούμπαλιν (Ευρωπαίος - παίος -παίος !!)

Αller με το Πάτμος, κύριος στην ώρα του. Από κόσμο, αν και καθημερινή είχε αρκετό, ενω και στο γκαράζ δεν πήγε άσχημα. Οκ δεν γέμισε, αλλά πήγε αξιοπρεπως. Κατά τα άλλα, είπαμε, είναι βάπορας, με την κυριότερη αδυναμία του να εστιάζεται στο γεγονός της έλλειψης ελεύθερων χώρων στα καταστρώματα, για όσους θέλουν να κάνουν μια βόλτα ρε αδερφέ. Ουσιαστικά δεν σου αφήνει επιλογή από το να παλουκωθείς μέσα ή έξω και τελείωσε το θέμα. Θάλασσα χορταίνεις από το πλάι και από...πίσω! B) Μου άρεσε πολύ αυτό το μπεζ που έχουν βαφτεί τα καταστρώματα, σαφώς πιο πρωτότυπο από το γαλάζιο ή (ακόμα πιο πίσω)από το αρχέγονο πράσινο που κυριαρχούσε κάποτε. Νομίζω είναι περιττο να πω ότι το πλοίο ήταν πεντακάθαρο μέσα έξω.

Ιδέα περί του εσωτερικού του έχουμε πλέον, όπως είχα πει και πιο παλιά, κατ'εμέ ο βάπωρ κινείται σε άλλο επίπεδο από τον άμεσο ανταγωνιστή (ναι στο Χίος αναφέρομαι). Φοβερή ποιότητα και γούστο στην εσωτερική διακόσμηση. Τα σαλόνια, όπως και το self service είναι ευρύχωρα, το πλήρωμα ευγενέστατο (για τους επιβάτες το συζητάμε, για ακόμα μια φορά... ). Κατά τη διάρκεια του πλου επέπεσε εις την προσοχήν μου ελαφρύ αλλά αισθητό vibration, αλλά τουλάχιστον δεν είχαμε τα αλλοπρόσαλλα -πλην όμως ευγενή- κουνήματα της προηγούμενη φοράς. Θα δείξει. Πάμε τώρα σε 2/4κλινη εσωτερική καμπίνα, όπου όταν μπαίνεις με το κλειδί (που είναι στο ειδικό φακελάκι σου )σου φτιάχνει το κέφι ο διάκοσμος, αλλά σε αφήνει άφωνο η στενότητα του χώρου. Οι βαλίτσες στο πάτωμα που φαίνονται δίνουν μια ιδέα του τι συμβαίνει. Τη νύχτα με τα τρία κρεβάτια σε πλήρη ανάπτυξη καταλαβαίνει κανείς ότι δεν ειναι και ότι πιο ευχάριστο, αν και τουλάχιστον η απόσταση μεταξύ του πάνω και του κάτω κρεβατιού είναι πολύ καλή. Πραγματικά πάντως θα έπρεπε να μην ειναι τόσο στενα. Αυτό βέβαια, ευνοεί τη σύσφιξη των σχέσεων μεταξύ...κοιμωμένων όπου ο δείκτης do not disturb που υπάρχει μπορεί να φανεί χρήσιμος!!! Στο συγκεκριμένο ταξίδι πάντως ο εκπληκτικός διάκοσμος του τοίχου εστάθη αδύνατον να χαλαρώσει τα τσιτωμένα νεύρα του γράφοντος, καθώς οι δυο έτεροι συγκάτοικοι ροχάλιζαν πιο δυνατά και από την τσιμινιέρα του european express. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια ο γράφων κατέβασε τη θερμοκρασία της καμπίνας σε επίπεδα Αρκτικής και έτσι εις εκ των...ροχαλιζόντων...πέθανε!!!! :D

Και περνάμε στην θεαματικότερη στιγμή του ταξιδιού, όπου περίπου μισή ώρα πριν την άφιξη στη Χίο (να ήταν 4:30 πρωινή ; ; ; περίπου) χτυπά λυσσασμένα το τηλέφωνο της καμπίνας! Ο γράφων απαντά και ενημερώνεται ευγενέστατα ότι ο κύριος επιβάτης που πρέπει να κατέβει στη Χίο να ξυπνήσει!!!!! Περίπου ένα τεταρτο αργότερα δε, από το πλήρωμα χύπησαν την πόρτα της καμπίνας και ενημέρωσαν τον κύριο τάδε να κατέβει. Προσωπικά, τόσα χρόνια ταξιδεύω στη γραμμή ουδέποτε μου έτυχε επιβάτες για Χ-Μ να πηγαίνουν ανάκατα στις καμπίνες. Πραγματικά απαράδεκτο και αδικαιολόγητο, ειδικά όταν το δρομολόγιο είναι νυχτερινό. Το θεωρώ φάουλ και ευελπιστώ ότι ήταν μόνο ένα λάθος. Κατά τα άλλα το ταξίδι κύλισε ομαλά. Άποψή μου είναι ότι το πλοίο έχει κερδίσει το στοίχημα των επιβατων στη γραμμή.

Επιστροφή με τον...παλαίουρα την αδυναμία στο πρόσωπο (άντε, στην πλώρη) του οποίου ουδέποτε αποκρ'υψαμε βεβαίως βεβαίως . Εδώ τα περισσότερα είναι γνωστά, να πω πάντως ότι πραγματικά 2 χρόνια περνάνε εντελώς διαφορετικά για ένα πλοίο άνω των 35. Μπορεί να υπάρχει άπλα και πληθώρα χώρων στα καταστρώματα αλλά τα καταστρώματα 6&7 (αν δεν κάνω λάθος) πρύμα χρειάζονται αμμοβολές, ματσακόνια, και ότι άλλο απαραίτητο. Ελπίζω όταν βγει σε επισκευή να τα τακτοποιήσουν αυτά τα πράγματα. Το κατάστρωμα 8 δεν είχε τετοια προβλήματα, μόνο επιμένω ότι χρειάζεται ένα γερό πλύσιμο, και κλασσικά, ειδικά κάτω από την τσιμινιέρα, τα ντουμάνια της οποίας ειναι must.Αντίθετα η πλώρη μαζί με το μπαλκόνι της ήταν μια χαρά. Η καμπίνα, αν και σαφέστατα φτωχότερη μπροστά στο Πάτμος, ασύγκριτα πιο φαρδιά αλλά η κουβερτούλα Nippon Car Ferry δεν αντέχει σε οιαδήποτε σύγκριση με το παπλωματάκι του Πάτμος...Κάποια στιγμή επίσης υπήρξε ένα ελαφρυ vibration αλλά για λίγο.

Να πω πάντως ότι αν στη ΝΕΛ είχαν περισσότερα μυαλά και δεν ξοδεύαν τόσο μαρούλι σε άσκοπες ναυλώσεις θα μπορούσαν να ρίξουν λίγο ακόμη στο πλοίο και να σταθεί έτσι σε ένα ψηλότερο σκαλί όσον αφορά στο εσωτερικό. Έτσι, ενώ στο deck 7 όπως μας είχε δείξει ο φίλος alcaeos ο διάκοσμος έχει κάπως έτσι,στο deck 5 προς πρύμα είναι έτσι ενώ προς πλώρα αλλιώς. Εντωμεταξύ στο πλάνο του πλοίου βλέπουμε ότι ο χώρος του casino ειναι ουσιαστικά ανεκμετάλλευτος (υπάρχουν μέσα καρέκλες και τραπέζια κλπ για ωρες που προφανώς το πλοίο ταξιδεύει με πρωτόκολλο) αλλά πιστεύω ότι εύκολα θα μπορούσε εκεί να γίνει ακόμα ένας χωρος με αεροπορικά, μιας και υπάρχουν πολύ λίγα. Το ασανσερ βρίσκεται στη μέση, (όπως και η reception) ενώ οι φωτεινές επιγραφές του δεν βοηθάνε, δεν βοηθάνε ! ! ! :lol:

06:02 ακριβώς μανουβράραμε στον Πειραια, με τη μανούβρα να κρατά 5 λεπτάκια. Το πλοίο ήταν πεντακάθαρο μέσα, αν και από κόσμο είχε λίγα πράγματα, ένω γκαράζ δεν τα πήγε άσχημα κάτω ήταν αρκετα γεμάτο, με έναν "διάδρομο" από κάθε πλευρά ουσιαστικά ανοιχτο, ενώ είδα και αυτοκίνητο να κατεβαίνει από το πατάρι.

Να λοιπόν για ποιους λόγους ένα ταξιδι με πλοίο μπορεί να είναι τόσο γοητευτικό...

Edited by kyr1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν το λες ακριβώς θαλάσσιο ταξίδι αλλά τέλος πάντων έχει σχέση. Σε προηγούμενη σελίδα του ιδίου θέματος έχω αναφέρει το πέρασμά μου με το Stena Europe από το Harwich στο Hoek van Holland εν έτει 1996, προχωράμε λοιπόν να πάρουμε μια γεύση από πράγματα που είδαμε στο επίγειο μέρος του ταξιδίου και να τελειώσουμε με το ταξίδι της επιστροφής στο Harwich.

Λίγα λόγια για το λιμάνι της Αμβέρσας(Antwerp στα αγγλικά, Antwerpen στα φλαμανδικά, Anverse στα γαλλικά αν δεν κάνω λάθος). Τεράστιο λιμάνι και αυτό, όχι όμως τόσο όσο το Rotterdam. Μεγάλο πρόβλημα της Αμβέρσας η ανάγκη για την ύπαρξη locks για την πρόσβαση, κάτι που αυξάνει το χρόνο, κόστος και δυσκολία του λιμανιού. Για το φιλοθέαμον κοινό όμως όπως εμείς είναι tamam όμως, γιατί μπορούμε να δούμε από κοντά πλοία όπως το SV Trader που πάει για να μπεί σε ένα lock, ή το Superflex Bond που μόλις έχει βγεί από ένα. Ταυτόχρονα έχουμε access σε ένα graving dock όπου και βλέπουμε τη φρεγάτα(νομίζω) Westdiep να δεξαμενίζεται.

Πίσω στο Rotterdam επισκεφτόματε διάφορα terminals και σημειώνουμε το Jo Selje που φορτώνει στις εγκαταστάσεις της Van Ommeren. Από ferry θυμόμαστε το Rosebay που τότε συμπλήρωνε το Stena Seatrader στη σύνδεση με την Αγγλία, όπως και το Pride of Suffolk που βλέπουμε εδώ στο Felixstowe να φορτώνει για το Rotterdam. Οι γραμμές αυτές υπάρχουν ακόμα φυσικά, θα δούμε πως δείχνουν σήμερα στο μέλλον. Επιστροφή χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο από το Hoek van Holland για το Harwich, με το Koningin Beatrix που κράτησε την ποιότητα που είδαμε νωρίτερα με το Stena Europe. Στα αξιοσημείωτα φυσικά οι εγκαταστάσεις του Hoek van Holland αλλά και το on board entertainment πάνω στο πλοίο. Για κάποιον ο οποίος πρίν λίγες μέρες από το συγκεκριμένο ταξίδι είχε πάει στη Μύκονο για Πάσχα με το Ναιάς Εξπρές, καταλαβαίνετε τι εντύπωση δημιουργήθηκε :). Shipfriends δεν υπήρχε τότε ούτε στη φαντασία αλλά το international το χτίζαμε από τότε για να το μοιραστούμε μαζί σας σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δεν γνωρίζω αν είναι το κατάλληλο topic για την αναφορά που θα κάνω, αλλά τώρα που σιγά σιγά τελειώνει το καλοκαίρι θα ήθελα να γράψω 2-3 πράγματα που μου έμειναν φέτος από τα ταξίδια μου, και από καποια πράγματα που συζήτησα με αρκετούς φίλους που ταξίδεψαν.

Πέρα από τα καραβολατρικά με τις μανούβρες και τα λιμάνια, θα σταθώ στις συνθήκες που επικρατούν μέσα σε καποια πλοία. Υπάρχουν αρκετά παράπονα στο θέμα εξυπηρέτησης των επιβατών από τα πληρώματα του ξενοδοχειακού. Από τη μια είναι λογικό όταν τα πλοία ταξιδεύουν με τον κόσμο να πλησιάζει τον αριθμό του πρωτοκόλλου να μην είναι δυνατόν να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι, αλλά καποια πράγματα όπως η καθαριότητα των καταστρωμάτων και των κοινοχρήστων χώρων και φυσικά των τουαλετών νομίζω πρέπει να είναι η πρώτη προτεραιότητα του πληρώματος. Δεν μπορεί να υπάρχει δικαιολογία ότι το πλοίο έρχεται από ημερήσιο δρομολόγιο και γι'αυτό είναι βρώμικο, ούτε μπορεί να δικαιολογηθεί η αναμονή μιας ώρας σε μπαρ του πλοίου για να εξυπηρετηθεί ένας πελάτης. Έτσι και η εταιρεία χάνει έσοδα αφού καποιος που αγόρασε κατι δεν θα ξαναστηθεί στην ουρά, και οι επιβάτες δεν μένουν ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που τους παρέχονται. Κατανοώ ότι καποιοι καμαρώτοι μπορεί να είναι μήνες απλήρωτοι, σίγουρα ο αριθμός τους έχει μειωθεί σε καποια πλοία σε σχέση με άλλες χρονιές (και έτσι ξεζουμίζονται αυτοί που μένουν), αλλά το να μην γνωρίζει καποιος που είναι το τάδε Κάλυμνος σαλόνι του πλοίου ή πως πάνε στην δείνα καμπίνα του Μυτιλήνη με οδηγεί σε δεύτερες σκέψεις σχετικά με την ασφάλεια σε περίπτωση ανάγκης. Δεν τους ζητώ να γνωρίζουν φατσικά ή ονομαστικά τον πλοίαρχο, αλλά απαιτώ να γνωρίζουν πως θα οδηγήσουν τον κόσμο στις σωσίβιες λέμβους σε περίπτωση ανάγκης, και να είναι σε θέση να φτάσουν στην καμπίνα 151 του Μυτιλήνη χωρίς να χαθούν στους διαδρόμους. Επαναλαμβάνω ότι αυτά που αναφέρω δεν στρέφονται κατά των καμαρώτων, αλλά κατά του τρόπου λειτουργίας του συστήματος σε ορισμένες εταιρείες.

Ένα άλλο θέμα είναι αυτό με τις βλάβες των πλοίων. Καποιες εταιρείες νομίζω ότι πρέπει να κατανοήσουν ότι τα βαπόρια δεν είναι μοτοσακό που τα έχουμε παρατημένα στο Πέραμα και σε 2-3 μέρες τα ετοιμάζουμε, τα καβαλάμε και κάνουμε σούζες. Νομίζω αυτό φάνηκε σε αρκετά πλοία, διαφόρων εταιρειών, φέτος το καλοκαίρι. Συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει χρήμα ούτε για τα βασικά της συντήρησης, αλλά νομίζω ότι ένα πλοίο που έχει πλήρωμα πάνω (ταξιδεύει) όλο το χρόνο μπορεί να αποφύγει πολλές μικροζημιές που παρουσιάζονται μετά από μακρές περιόδους παροπλισμού. Ενδεχομένως καποιες εταιρείες να μην υπάρχουν σε ένα μήνα από τώρα, οπότε να μου πείτε τι συζητάς ρε Χιώτη για συντήρηση, αλλά προσωπικά έτσι το βλέπω.

Τέλος νομίζω ότι η απουσία του Υπουργείου και των ελεγκτικών του μηχανισμών είναι κατι διαχρονικό, απλά στις αρχές του καλοκαιριού ίσως φάνηκε λίγο παραπάνω με τις συνεχείς βλάβες των ΝΕΛοπλοιων και την έλλειψη βούλησης για κάτι πιο δραστικό στο θέμα των άγονων γραμμών. 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μια συντομη αναφορα σ´ ενα κλασσικο πλεον (για μενα) πηγαινελα της Αδριατικης!

Αναχωρηση απο Πατρα με το CO. Συνολικα μαζι με το SF του Μπαρι, το Grimaldοπλοιο του Μπριντιζι και την κοινοπραξια, τα φορτηγα δεν ηταν ουτε 150 και για τα 4 δρομολογια και τα ΙΧ απο ελαχιστα εως ανυπαρκτα! 50 περιπου φορτηγα στο CO και 15-20 ΙΧ, 40 στην κοινοπραξια και τα υπολοιπα σε Μπαρι/Μπριντιζι με τα καμπριολε πλοια να φαινοντα αδεια εντελως απ οπου κ αν τα κοιταζες!!! Στην Ηγουμενιτσα φανηκε κοσμος στο πλοιο οπως φανταζομαι κ ανεβηκαν και τα φορτηγα του γκαραζ, γιατι τα ΙΧ δεν γινανε παραπανω απο 25! Η αναχωρηση ολων των δρομολογιων ηταν οπως ειχε προγραμματιστει χωρις καθυστερισεις και στην Πατρα και στην Ηγουμενιτσα!

Στα του CO ενα τεραστιο πλοιο αδειο λες και ταξιδευα μονος μου!!! Τις ιδιες ακριβως εντυπωσεις ειχαν κ απο την κοινοπραξια φιλοι που ταξιδευαν παραλληλα!!! Αρνητικο μονο η ελλειψη internet λογω βλαβης της κεραιας του πλοιου ενω στην κοινοπραξια η ελλειψη μαχαιροπιρουνων!!!

Η αφιξη στο λιμανι (για να μην το σχολιασω αλλιως) της Ανκωνας παρολο που ημασταν ontime, με τον ελεγχο που γινεται απο λιμενικους και τελωνειακους σε ΙΧ κ φορτηγα να κραταει 2-3 ωρες η καθυστεριση και τα νευρα ολων ηταν κατι παραπανω απο δεδομενη! Για παραδειγμα στο αυτοκινητο μονο τα πατακια δεν σηκωσαν να δουν τι εχουν απο κατω... Και φυσικα το κλασσικο μποτιλιαρισμα και οι ταχυτητες πρωτη-δευτερα μεχρι να βγουμε απο την πολη... Το "σοκ" για μενα που μιλουσα ιταλικα ηταν η ερωτηση του τελωνειακου: "εχετε χρηματα για ταξιδια διακοπων;"

Μια εβδομαδα μετα η επιστροφη και τα πραγματα ηταν τελειως διαφορετικα!!! Το CO σε ολα του τα γκαραζ γεματο. Δε μπορεσα να μετρησω φορτηγα αλλα δεν υπηρχε χωρος ουτε για καρφιτσα και το ιδιο οπως μου ειπαν και στο HS!!! Παρολο που κ εδω η αναχωρηση των πλοιων απο την Ancona ηταν ontime με 1:30 του HS και 2:00 του CO πολυ συντομα ειχαμε την πρωτη προσπεραση θυμιζοντας αλλες εποχες!!! Το CO εδεσε πρωτο στην Ηγουμενιτσα και μιση ωρα αργοτερα το HS, αλλα το HS εφυγε πρωτο προφανως λογω λιγοτερου ογκου φορτηγων!!! Μιση ωρα μετα φυγαμε κ εμεις με το CO και δευτερη προσπεραση ξανα μετα απο λιγο!!! Ετσι η αφιξη στην Πατρα ενω ηταν κανονικη για το CO το HS ηρθε αφου αρχισαμε να αποβιβαζομαστε ηδη!!!

Αρνητικα του CO και εδω η ελλειψη ιντερνετ και απο την κοινοπραξια η απουσια ποικιλιας φαγητων (δεν μπορω να το επιβεβαιωσω απλα το μεταφερω) κ η αργη εξυπηρετηση σε μπαρ-εστατορια-selfservice κλπ!

Το αποκορυφωμα και στα δυο πλοια ηταν η ανακοινωση της αστυνομιας πατρων οτι απαγορευεται η διελευση φορτηγων απο την πατρα και τις εθνικες οδους της χωρας!!! Δεν μπορω να πω τι ακουστηκε αλλα φανταζεστε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Ταξιδέψαμε πριν λίγες μέρες με πρακτορείο στη Σκανδιναβία και το πρόγραμμα περιλάμβανε δύο διαδρομές με καράβια. Η πρώτη ήταν απο το Ελσίνκι για τη Στοκχόλμη με το Silja Symphony το οποιο μας άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Η διάθεσή μας χάλασε απο την αρχή όταν συνειδητοποιήσαμε οτι η καμπίνα μας ήταν στο deck 2 δηλαδή μπροστά απο το μηχανοστάσιο και κάτω απο το γκαράζ του πλοίου. Αλλάξαμε καμπίνα φυσικά με δική μας επιβάρυνση αλλά λέω το περιστατικό επειδή απόρησα που ένα μεγάλο πλοίο με πολλές καμπίνες πουλάει εν έτει 2014 καμπίνες κάτω απο το γκαράζ. Κατά τα άλλα το φαγητό στον μπουφέ του ήταν καταπληκτικό, το bar στον τελευταίο όροφο είχε απίστευτη θέα και το αίθριο στο κέντρο του πλοίου σου έδινε την εικόνα οτι βρίσκεσαι στη στεριά. Στα αρνητικά του επίσης οτι δεν ήταν πολυ καλόγουστο, σου θύμιζε δηλαδή πιο πολύ αμερικάνικο καράβι παρά ευρωπαϊκό και ο πολύς κόσμος (95% πληρότητα μας είπαν) που δικαιολογείται λόγω του οτι ταξιδέψαμε στις 17/08.

Η δεύτερη διαδρομή ήταν με το Pearl Seaways της DFDS απο Κοπεγχάγη για Όσλο στις 22/08. Το πλοίο μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις μιας και είχε παρα πολλά και καλόγουστα εστιατόρια και καφέ με θέα πλώρα και πρύμα κάτι που δεν είχε το προηγούμενο καράβι, οι καμπίνες (εσωτερικές) είχαν τηλεόραση, τα εξωτερικά του καταστρώματα ήταν αμέτρητα και παρόλο που είχε 100% πληρότητα όπως μας είπαν δεν του φαινόταν. Το μόνο αρνητικό που βρήκα ήταν η πολύ κακή του διαρρύθμιση με αποτέλεσμα να περπατάνε όλοι στο πλοίο σαν χαμένοι μην ξέροντας που να πάνε.

Τέλος, περάσαμε δύο πορθμεία με τις αντίστοιχες παντόφλες που έχουν οι οποίες μας άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις απο άποψη καθαριότητας, ταχύτητας και εξωτερικού σχεδιασμού.

Φωτογραφίες υπάρχουν πολλές αλλά θα ανεβαίνουν σταδιακά λόγω έλλειψης χρόνου  :D

Link to comment
Share on other sites

Στο βορρά δεν έπαψαν ποτέ να χρησιμοποιούν τις κάτω καμπίνες, όπως στη Μεσόγειο.

Και όσον αφορά την πληρότητα, ειδικά μεταξύ Σουηδίας και Φινλανδίας τα πλοία είναι σχεδόν πάντα γεμάτα λόγω ... αλκοολικού τουρισμού ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

28Η Οκτωβρίου έκανα ταξιδι επιστροφης απο Λέσβο προς Πειραια με την Αριάδνη στα τελευταια της – για τη σεζον- δρομολόγια.  Να πω εδω ότι πρώτη φορά ταξιδευω με το συγκεκριμένο πλοίο το οποίο γενικώς μου άφησε καλές εντυπωσεις.

 

Καταρχας θα ήθελα να σημειώσω ότι όπως έφτασα γυρω στα 25 λεπτά πριν την αναχώρηση το πλοίο είχε τις μηχανες σε λειτουργία και μπορώ να πω ότι η κάπνα ήταν αξιοσημείωτη. ΟΚ δεν εφτανε στα επίπεδα του European αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν το έλεγες άκαπνο. Απλώς η πόλη της Μυτιλήνης ήταν...τυχερή γιατί ο αέρας έπαιρνε όλο τον καπνο προς τη θάλασσα. Απο κει και έπειτα, η κίνηση προς Πειραιά και Χίο ήταν (εκτός απο τραγικη για πλοίο του μεγεθους) απλώς μια απόδειξη ότι τους χειμερινους μήνες η κίνηση ειναι πολύ μικρή. Και ναι μεν ειναι λογικό να υπάρχουν γκρίνιες για 1 βαπόρι στη γραμμή αλλά θεωρώ ότι τα 4 δρομολόγια (που μπήκαν με τη γνώμη του ΣΑΣ) ειναι μια πολύ καλή λύση, τουλάχιστον μέχρις ωτου η γραμμή απαιτήσει το παραπάνω. Από Λέσβο, μεχρι 15 λεπτά πριν την αναχώρηση μέτρησα καμιά 30αρια αυτοκίνητα στο πάνω γκαράζ, 2 φορτηγα, 1 επικαθήμενο, 2 μικρά φορτηγάκια και ένα πουλμαν. Κοινώς έπαιζες ποδόσφαιρο και χόκευ ταυτόχρονα. Κάτω είχε κάποια φορτηγα αλλα οχι σπουδαια πράγματα. Απο Χίο τώρα, μπήκαν 6 νταλίκες, 2 σταγιερούμπες, ^_^  1 πουλμαν και 1 μικρό φορτηγό.Και νετα!  Απο επιβάτες πάντως είχε πολλους.

 

Εσωτερικά το Αριάδνη μου άρεσε καθώς ήταν στο γνώριμο (και πετυχημένο) στυλ του νήσος Χιος απλά σε πολύ μεγαλύτερο.  Πάντως στις  μοκέτες στα διάφορα σαλόνια οι λεκέδες ήταν απο εμφανεις εως πασιφανεις, κάτι που ειχα παρατηρήσει και στο ενα σαλόνι του Χιος πιο παλιά. Το φαγητό στο self service κάπως δεύτερο σε ποιότητα αλλα οι τιμές παραδόξως χαμηλες, κάτι που μου έκανε εντύπωση. Βέβαια, επειδή λειπω απο την Ελλάδα αρκετό καιρό  γενικώς βρίσκω τις τιμές (όχι όλες βεβαια) κάπως κατεβασμένες. Το ίδιο το self service είναι ωραίο, μεγάλο ντυμένο με ποιοτικά υλικά. Η φωτογραφία που ειχε ανέβει στο γκάλερυ ειναι χαρακτηριστική κι έτσι δεν χρειάζεται να βάλω άλλη.

 

Η καμπίνα τωρα, ήταν άνετη, σε μέγεθος όμοια σχεδόν με αυτες του European Express κοινώς φαρδιά, άνετη και με χώρους. Καμία σχέση εδώ με το Πάτμος στην οποια νιώθουν άνετα μόνο τα στρουμφάκια. :)   Βέβαια ο διάκοσμος ειναι καλύτερος στο Πάτμος αλλα αυτο μικρό ρόλο παίζει. Μου έκανε εντύπωση ότι στις καμπίνες έδιναν κλειδί ενώ υπάρχει και η εγκατάταση για το σύστημα εισόδου με κάρτα. Η καμπίνα ήταν εξοπλισμένη με τηλεόραση ενώ η ντουλάπα θα βρόνταγε όλη τη νυχτα αν δεν εβαζα τις αποσκευές μου μέσα ώστε να μεινει το ένα φυλλο μισάνοιχτο.

 

Εξωτερικά το πλοίο ηταν σε καλή κατάσταση τα καταστρώματα καθαρά και καλοβαμμένα ενω εντύπωση μου έκανε (ειδικά αν σκεφτούμε ότι η σαιζόν έκλεινε γι αυτό) ότι όταν φτάσαμε στον Πειραιά κάποιοι ναύτες έπλεναν απο το ντόκο το πλοιο. Μπορεί πάντως να μην διαίθεται άπειρος χώρος για τα καταστρώματα όμως οι χώροι ειναι αξιοπρεπεις και τουλάχιστον καλύτεροι απο του Πάτμος, αν θυμάμαι καλά. Ένα μειον που βρήκα ειναι ότι το pet village όπως ονομάζεται βρίσκεται στον ίδιο χώρο με τους εργάτες για τους κάβους. Απο προσωπική εμπειρία μπορώ να πω ότι το μέρος ειναι εντελώς ακατάλληλο καθώς εχει πολύ θόρυβο ειδικά στις φάσεις του απόπλου-κατάπλου. 6 σκυλιά (μαζί και το δικό μου πιάνει για 2 :lol: ) που ξεσήκωσαν το καράβι όταν πιάσαμε Χιο ήταν η ζωντανή απόδειξη ως προς αυτό. Πάντως ο χώρος ήταν καθαρός και τα κλουβια είχαν αλλάξει σε σχέση με μερικους μηνες πριν και τώρα ήταν πιο άνετα.

 

Απο ταξίδεμα δεν καταλαβα τιποτα περα απο ελάχιστο κουνημα μιας και η θάλασσα ήταν ήρεμη. Τα ωράρια του πλοίου τηρήθηκαν ενώ η έξοδος απο το γκαράζ δεν πρέπει να κράτησε πάνω απο ένα λεπτό αν και το αμάξι μου ήταν στο πάνω γκαράζ.

 

Άποψή μου είναι ότι το πλοίο στη γραμμή αυτη βρήκε ένα ρόλο (ειδικά το καλοκαίρι) και καλύτερα που μένει εδώ να το χαιρόμαστε παρά να ειναι ναυλωμένο έξω.

 

Και ναι, η Αριάδνη απέξω είναι μια κούκλα ! ! :wub:

 

ΥΓ: Το πρωί που έφτασα στον Πειραιά μου έκανε μεγάλη εντυπωση (αν λάβουμε υπόψη τις περιστάσεις) οτι το European που ακόμα βρίσκεται εκεί ήταν σημαιοστολισμένο (προφανώς λόγω της γιορτης).

 

Κι έτσι το ταξίδι μου έκλεισε με μια συνάντηση του παλιού με το νέο, και μπορεί να τα χωρίζουν 22 ολόκληρα χρόνια όμως η Αριάδνη είναι ένα παράδειγμα ότι τα νεώτερα σκαριά, με όλους τους συμβιβασμους που μπορουν να γινουν στο θέμα της σχεδίασης-ελέω καλύτερης εκμετάλλευσης του εσωτερικού-μπορουν ακόμα να ειναι τόσο όμορφα και τα παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πρώτο ταξίδι με τα μεγάλα των Μινωικών και ομολογώ, πως έμεινα πολύ ευχαριστημένος :)

Το κυριότερο, ήταν πολύ περισσότεροι Έλληνες στο πλήρωμα απ' ό,τι περίμενα.

 

Θετικά:

 

- Πολύ καθαρό πλοίο (εκτός από τις κοινόχρηστες τουαλέτες)

- Καλή ποιότητα των σνακ (καλύτερη απ' ό,τι στα Παλάς)

- Πιο μεγάλη καμπίνα απ' ό,τι στα Σούπερφαστ

- Ωραία, Δωρικού τύπου εσωτερική διακόσμηση

- Ευγενικό πλήρωμα που είχε διάθεση για κουβέντα

- Ενημερώσεις από τη γέφυρα σχετικά με την ομίχλη που συναντήσαμε

- Το άνω γκαράζ για τα Ι.Χ. Περνάς μια πόρτα και βρίσκεσαι αμέσως στις καμπίνες του 7ου ντεκ και στο κλιμακοστάσιο. Όχι κατάβαση στα άδυτα του πλοίο όπως στα περισσότερα άλλα

- Η θέα από το πλώριο σαλόνι

- Ξύλινες εξωτερικές πόρτες

 

Αρνητικά:

 

- Πολύ ακριβές τιμές

- Πολύ λίγο προσωπικό στα μπαρ (3 άτομα και για τα δύο εσωτερικά μαζί, 1 στο εξωτερικό)

- Σεντόνια και κουβέρτες με τρύπες!

- Πάρα πολύ λεπτά στρώματα

- Πολύ μικρή ποικιλία στο σελφ-σέρβις και το εστιατόριο

- Κακή (φτηνή) ποιότητα του εξωτερικού φινιρίσματος, ειδικά της μπογιάς (π.χ. συγκρίνετε την καμινάδα με αυτή στα Σούπερφαστ)

 

Το καλοκαίρι με 3.000 άτομα πάνω, τα πράγματα θα είναι βεβαίως διαφορετικά, αλλά για το Χειμώνα, το πλοίο είναι μια χαρά!

 

Υ.Γ.: Το «νέο» λιμάνι τζάμπα πήγε ... Δώθηκε η ευκαιρία στην Πάτρα να αποκτήσει λιμάνι από λευκό χαρτί και τι έγινε; Ένα τεράστιο μπάχαλο! Εάν συμβαίνουν τόσα το Δεκέμβρη, δε θέλω να ξέρω τι γίνεται το καλοκαίρι!

 

- Κανείς δεν ενδιαφέρεται για τη σήμανση εντός του λιμένα. Ο καθένας παρκάρει όπου θέλει και ακούγονται παντού φωνές και σαματάς. Όσοι δεν ξέρουν Ελληνικά, είναι χαμένοι.

- Το Λιμενικό, αντί να επιβάλλει την τάξη, το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να τρέχει πέρα δώθε με ιλλιγιώδη ταχύτητα στις μοτοσυκλέτες και να κορνάρουν σαν τρελλοί λογώ των λαθρομεταναστών. Και όποιον πάρει ο Χάρος σε αυτό το τρέξιμο!

- Δεν τηρείται η σειρά επιβίβασης, επειδή απλούστατα δεν υπάρχουν πλέον γραμμές σήμανσης στο οδόστρωμα, ούτε πινακίδες.

- Το αστικό λεωφορείο θα πρέπει να αυξήσει τα δρομολόγιά του. Όπως το είδα, υπάρχει συγκοινωνία μεταξύ του νέου λιμένα και της πόλης κάθε 1 ώρα περίπου.

- Ο τριγύρω χώρος του λιμένα θέλει οπωσδήποτε μια γερή αναβάθμιση. Ούτε ένας φούρνος δεν  υπάρχει (για να κυριολεκτίσω, υπάρχει ένας αλλά δεν τόλμησα να μπω μέσα με αυτα που έβλεπα ...). Παντού μόνο ερείπια και παλαιά εργοστάσια, κλεισμένα προ πολλού. Όσο σκέφτομαι το παλιό ... Ήσουν μέσα στην πόλη, στα μαγαζιά, μπορούσες να πιεις ακόμα κάτι ή να συναντήσεις γνωστούς.

post-2359-0-98925400-1419425809_thumb.jp

post-2359-0-87999700-1419425845_thumb.jp

post-2359-0-85078700-1419425899_thumb.jp

post-2359-0-30808800-1419425926_thumb.jp

post-2359-0-83230600-1419425959_thumb.jp

post-2359-0-11965900-1419425979_thumb.jp

Edited by Ariadne
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αλλο ενα ταξιδι στην Ιταλια εφτασε στο τελος του (εδω και μερες αλλα που χρονος για αναφορα!)

 

Το ξεκινημα απο το Ηρακλειο 1/1 ηταν με πολλα μποφωρια οποτε η αφιξη στον Πειραια ηταν "κουρασμενη" απο το χτυπημα, ελπιζωντας σε κατι καλυτερο στην Αδριατικη!

 

2/1 στην Πατρα με αρκετα καλο καιρο θα ελεγα, chek in στον νεο επιβατικο σταθμο της Πατρας με 50 ατομα ουρά στις Μινωικες σε αντιθεση με την κοινοπραξια που ηταν 1-2, επιβιβαση στο CE χωρις κανεναν ελεγχο απο τους λιμενικους, σε ενα πλοιο που μετα την ταλαιπωρια στην επιχειρηση διασωσης των ναυαγων ηταν πεντακαθαρο και το πληρωμα χαμογελαστο και ευδιαθετο! Χωρις ιντερνετ διοτι η κεραια ειχε στραπατσαριστει απο ναυαγο που κατεβηκε απ'το ελικοπτερο και με τιμες οντως τσιμπιμενες οπως λεει και ο Ariadne!

 

Αναχωρησαμε στην ωρα μας αλλα λογω παρα πολλων επιβατων και στην Ηγουμενιτσα (και παρολο που ταξιδευαμε με μειωμενο πρωτοκολλο λογω χαμενης λεμβου), το πλοιο εφυγε με μια-μιση ωρα καθυστεριση απο εκει! Σε αντιθεση με περισυ φετος ειχε παρα πολυ κοσμο παντου! Τα γκαραζ ηταν γεματα ασφυκτικα απο το 2 μεχρι το 7 και δεν χωρουσε να περασει ουτε ο αερας!

Και μετα την αναχωρηση απο την Ηγουμενιτσα και πριν την αφιξη στην Ανκωνα, self service και εστιατοριο ηταν γεματα κοσμο και με αρκετα μεγαλες ουρες απ εξω! Ειδικα στην Ανκωνα, στο ακουσμα του μηνυματος για 15 λεπτα ακομη ανοικτα, η ουρα εφτασε στα μαγιαζια! Φαγητο με αρκετη ποικιλια και πολυ γευστικοτερο του παλατιου της προηγουμενης μερας (τουλαχιστον σε οτι δοκιμασα εγω και η παρεα μου!)

 

Φτασαμε στην Ανκωνα με μια ωρα καθυστερηση λογω καθυστερησης αναχωρησης απο την Ηγουμενιτσα οπου στο ασφυκτικα γεματο γκαραζ ξεκινησε ενας ιταλο-γερμανικος πολεμος με μπολικο βρισιμο και καντηλια και απο τις δυο πλευρες! Ο λογος; Οι βιαστικοι γερμανοι "αναβαν" τα αυτοκινητα τους και οι ιταλοι τους εβριζαν γιατι θα πεθαιναμε απο τις αναθυμιασεις! Παρολο που υπηρχε πληρωμα, δυστυχως μονο ξυλο δεν εφαγε οταν προσπαθησε να ηρεμησε τα πραγματα! Επισης κατα τη διαρκεια του ταξιδιου και μιας και ηταν προσφατο το θεμα τι γινεται στα γκαραζ, οσες πορτες και αν προσπαθησα να περασω για να φτασω σε καποιο γκαραζ δεν κατεστει δυνατο! Οι πορτες ανοιξαν μετα την ανακοινωση οτι μπορουμε να κατεβουμε στα γκαραζ του πλοιου! Το ιδιο και τα ασανσερ που δεν κατεβαιναν στα γκαραζ μεχρι εκεινη την ωρα!

 

Επιστροφη στις 9/1 στο πρωτο δρομολογιο του CO μετα τον δεξαμενισμο του στην Κροατια φετος! Το πλοιο ελαμπε και εξωτερικα και εσωτερικα και υπηρχε αρκετος τεχνικος κοσμος πανω στο πλοιο που εφτιαχνε οτι ειχε μεινει σε εκρεμμοτητα! Εδω το ιντερνετ του πλοιου δουλευε κανονικα και ηταν αρκετα γρηγορο σε σχεση με αλλες φορες! Επισης εχουν μπει αρκετες πινακιδες "WiFi Zone" σε ολο το πλοιο! Ο κοσμος δεν ηταν τοσος πολυς οσο στο CE αλλα και παλι ηταν αρκετος για το συγκεκριμενο δρομολογιο! Αναχωρησαμε κανονικα στην ωρα μας με το SFXII να μας περιμενει εκτος λιμανιου μεχρι να βγουμε! Ο δε πιλοτος μολις αφησε το CO μπηκε στο SFXII! Και εδω ο λιμενικος ελεγχος φετος ηταν ανυπαρκτος! Ουτε καν για τα εισητηρια περα απο το check in!

 

Δεν ξερω αν ηταν λογω του προσφατου δεξαμενισμου, αλλα το ταξιδι ηταν πολυ ηρεμο και ησυχο! Ουτε vibrations ουτε τριξιμο ουτε φασαρια απο τις μηχανες πουθενα! Φυγαμε ακριβως στην ωρα μας και παρολο που το SFXI εφυγε μια ωρα πριν απο εμας φτασαμε μαζι στην Ηγουμενιτσα και στην Πατρα! Το φαγητο υπεροχο για μια ακομη φορα! Παλι στο γκαραζ δεν υπηρχε προσβαση απο πουθενα! 

 

Και του χρονου ;)

post-2743-0-47706700-1421581453_thumb.jp

post-2743-0-85432900-1421581462_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναφορά ενός ταξιδιού που έκανα στις 8/2 και μόλις τωρα βρίσκω την ευκαιρία να γράψω. Με το Blue Star Patmos λοιπόν, για Παρο και επιστροφή αυθημερόν.. Ναι, ναι κυρίως για το πλοιο εγινε το ταξιδάκι. Επιφυλάσσομαι για φωτογραφίες ελπιζω σύντομα. Το πλοιο ειναι πραγματικά υπέροχο. Μπορεί να υπάρχει σχετική έλλειψη εξωτερικών χωρών, ομως οι εσωτερικοί αποζημιώνουν και με το παραπάνω. Η αισθητική νομίζω ειναι αυτή ακριβώς που πρέπει, μοντέρνα, μινιμαλιστική και χωρίς ίχνος υπερβολής. Το σαλόνι της διακεκριμένης υπέροχο με τα μεγάλα παράθυρα που δίνουν άπλετη θέα. Πολυ ωραίο και μοντέρνο και το εστιατόριο ενώ ιδιαίτερη εντύπωση κανει ο φωτισμός των εξωτερικών χωρών που ειναι πολυ μοντέρνος και δεν κουράζει.

Το πλοιο έφτασε στην ωρα του στην Παρο, ομως στην επιστροφή φύγαμε με περίπου 20' καθυστερηση αφου καθυστέρησε στη Σαντορίνη περιμένοντας τους παίκτες της τοπικής ομάδας (ποδοσφαίρου; ) της Παρου. Στον πειραια δέσαμε 23:40 αντί για 23:25. Την κίνηση θα τη χαρακτήριζα ικανοποιητική για την εποχή, τουλαχιστον ετσι μου φάνηκε εμένα με περισσότερο κοσμο στο έλα. Στο πήγαινε υπήρχαν αρκετοί Ασιάτες (Κινέζοι; ) με προορισμό μάλλον τη Σαντορίνη. Απο καιρό ενα 4αρι με 5αρι στο πήγαινε με κάποια κουνήματα που εμένα, που ειμαι μάλλον άπειρος σε αυτα τα θέματα με ενόχλησαν λιγο. Στην επιστροφή με 6αρι 7αρι ομως δεν ενοχλήθηκα συγκριτικά. Περίεργο μάλλον αλλα μάλλον ειναι υποκειμενικό το θεμα.

Κλείνοντας να πω πως θεωρώ οτι πλοια σαν το συγκεκριμένο πραγματικά αναβαθμίζουν την ακτοπλοΐα της Ελλάδας κι ελπιζω να μείνει χρονια σε αυτήν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέρυσι το καλοκαίρι ταξίδεψα με το Ηλιδα ΙΙ (IMO No: 8136295) της Joy Cruises από τη Κέρκυρα για τους Παξούς και επιστροφή απο τους Παξούς με το ίδιο πλοίο την επομένη ημέρα. Εναλλακτικά υπήρχε το Αγία Θεοδώρα από Κέρκυρα μέσω Ηγουμενίτσας όποτε ουσιαστικά έχανες την ημέρα σου εν πλω!! Το μικρό επιβατηγό Δέσποινα Π της Kamelia Lines και το επιβατηγό Zanadu της Joy Cruises. Η καλύτερη λύση ήταν το Ηλιδα ΙΙ που το εισιτήριο είχε 23€ ανά διαδρομή (άσχετα εάν το έκλεισα με επιστροφή δεν είχε κάποια έκπτωση). Το πλοίο εσωτερικά ήταν με παλαιού τύπου αεροπορικά καθίσματα (διάταξη του πλοίου όπως φαίνεται στο σχέδιο), όπου πολλά από αυτά ήταν χαλασμένα στο μεσαίο και το πρυμνιό σαλόνι (δεν πιστεύω ότι χάλασαν όλα μέσα στη σεζόν αλλά ήταν από την αρχή της σεζόν κάποια χαλασμένα)!! Στο ένα σκέλος του ταξιδίου καθόμουν στο πρυμνιό σαλόνι και στο άλλο σκέλος στο πλωριό σαλόνι (καλύτερα να κάθεστε στο πρυμνιό όποιος έχει θέματα ναυτίας)! Στη διάρκεια του ταξιδίου σου επιτρέπουν να καθίσεις στον πρυμνιό ανοικτό κατάστρωμα (μόνο στον απόπλου από το λιμάνι μέχρι να σηκωθεί το δελφίνι δεν το επιτρέπουν) και στο μεσαίο σε όλη τη διάρκεια. Το κλου του ταξιδίου ήταν κατά τη διάρκεια της αναχώρησης από τους Παξούς που περάσαμε σε απόσταση αναπνοής από τη πλώρη του Άγιου Θεοδώρα

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα την περασμένη Κυριακή με το Superfast I -το γνήσιο- από το Σφινόουστσε (Świnoujście) για Ύσταντ (Ystad) στο νυχτερινό δρομολόγιο. Το ημερήσιο από το Πολωνικό λιμάνι εκτελείται από το Polonia. Ήθελα καιρό να κάνω αυτό το ταξίδι για να ξαναδώ το πρώην Eurostar Roma, το συνδίασα με δύο ημέρες στη Βαρσοβία κι εσωτερική πτήση για Szczecin, αλλά την επόμενη θα είναι μέσω Βερολίνου με τραινάκι. Όταν θα είναι ξανά τέλος πάντων (δεν αποκλείεται σύντομα γιατί το Świnoujście μ' άρεσε πολύ σαν μέρος και τοπίο κι έχει ενδιαφέρον όσον αφορά ferries, αν και σειρά τώρα έχει άλλο fast).

Η διαφορά, λοιπόν, ανάμεσα σε Ι και ΧΙ είναι τεράστια. Πολύ μικρότερο πλοίο, περιορισμένοι κοινόχρηστοι χώροι και αισθητή η έλλειψη πλωριού σαλονιού. Οι κοινόχρηστοι χώροι αυτοί εκτείνονται στο μέσο και πρύμνιο μέρος του 7ου καταστρώματος (δύο καταστήματα, self service εστιατόριο, bar, disco, casino και a la carte εστιατόριο), ενώ πλώρα είναι οι καμπίνες, ανάμεσά τους και οι λουξ του καθρέφτη στην τιμή της οποίας είχαμε και το πρωινό. Το άλλοτε ανοιχτό μέρος του 8ου καταστρώματος έχει γίνει σαλόνι και το υπόλοιπο τμήμα του είναι καμπίνες και corference -ουσιαστικά meeting- rooms. Στο 9ο υπάρχουν αεροπορικά καθίσματα. Το πλοίο εκτελεί το ταξίδι του με κάθε άλλο παρά superfast ταχύτητα, δεδομένου του ότι δεν τη χρειάζεται (και στα επίπεδα της δεκαετίας του '90 δεν τη διαθέτει κιόλας :D ). To Polonia, επίσης του 1995, είναι καλύτερο όσον αφορά τους εσωτερικούς χώρους, αλλά το Superfast I είναι η αυτό που λέμε "η πρώτη αγάπη" για μένα στον τομέα. Φώτος από το κομοδέσιο θα ανέβουν στο 500px κάποια στιγμή, για την ώρα δεν παίζει χρόνος για "κόψε-ράψε".

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Μάιο μου δώθηκε η ευκαιρία, για πρώτη φορά, να ταξιδέψω με πλοίο στην Τυρρηνική θάλασσα. Πρέπει να ομολογήσω, πως στην αρχή είχα ενδοιασμούς και ήμουν σίγουρος πως τα δικά μας πλοία, οι δικές μας εταιρείες και οργάνωση στην Αδριατική και Ιόνιο, θα ήταν πολύ πιο επαγγελματικά απ’ ό,τι οι αντίστοιχες Ιταλικές/Γαλλικές στην Τυρρηνική. Δυστυχώς για εμάς, διαψεύστηκα παταγωδώς ...

Μπορεί κάποιος να αντικρούσει, πως έτυχε, πως δεν είναι πάντα έτσι. Πιστεύω όμως, πως δεν ισχύει αυτό. Τα τελευταία 3-4 χρόνια, όλα τα ταξίδια μου στην Αδριατική ξετυλίγονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ανεξαρτήτως επιλεγμένης εταιρείας και τα δύο ταξίδια μου στην Τυρρηνική, ήταν σε τελειώς διαφορετικές ρότες, με διαφορετικά πλοία και πληρώματα διαφορετικής εθνικότητας και νοοτροπίας και όμως, αποκόμισα και στα δύο ταξίδια την ίδια καλή γενική εντύπωση.

 

Αρχικά σκέφτηκα να γράψω το παρόν κείμενο, λαμβάνοντας υπόψη όλους τους παράγοντες. Ακόμα και αυτούς, που δεν μπορώ σαν επιβάτης να επηρεάσω και δε με αφορούν σε τελική ανάλυση προσωπικά. Τελικά όμως, άλλαξα γνώμη. Γράφω καθαρά από τη σκοπιά του απλού επιβάτη με Ι.Χ. και οικογένεια, που πληρώνει ακριβά για ένα συγκεκριμένο προϊόν και έχει την απαίτηση να λάβει ακριβώς αυτό. Τίποτα παραπάνω, αλλά και τίποτα λιγότερο!

 

Ας αρχίσουμε λοιπόν ...

 

Πάτρα-Αγκώνα

Cruise Europa

Δίκλινη εσωτερική με Ι.Χ.

463,- €

 

Άφιξη του πλοίου με μισή ώρα καθυστέρηση. Αρκετός κόσμος για την εποχή. Γρήγορο ξεφόρτωμα. Στα θετικά των δύο μεγάλων Ιταλικών πλοίων, συγκαταλέγεται κατά τη γνώμη μου το επάνω πλώριο γκαράζ για τα Ι.Χ. Δε σε στοιβάζουνε στον Άδη, όπως στα άλλα πλοία της γραμμής. Απόπλους με 20 λεπτά παραπάνω καθυστέρηση (σύνολο 50 λεπτά) λόγω του ό,τι περιμέναμε ένα (1!!!) φορτηγό ...

Οι τιμές στα μπαρ εξωφρενικές όπως πάντα, ειδικά σε σύγκριση με τα ταξίδια που θα ακολουθήσουν στην άλλη μεριά της Ιταλίας. Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι μικροί για σχεδόν 3.000 επιβάτες και ειλικρινά απορώ, πώς και πού χωράνε τόσο πολλοί τους καλοκαιριάτικους μήνες!!!

Άφιξη στην Ηγουμενίτσα με 30 λεπτά καθυστέρηση. Απόπλους ακριβώς στην ώρα μας! Μέσα μου έλεγα «μπράβο, τα καταφέρανε». Πού να ήξερα ...

Άφιξη στην Αγκώνα με 30 λεπτά καθυστέρηση, η οποία αυξήθηκε σε 1:30 ώρα, επειδή μέσα στο λιμάνι βρισκόταν (επίσης με μεγάλη καθυστέρηση) το Cruise Olympia και εξαιτίας αυτού, δεν μπορούσαμε να μπούμε να δέσουμε. Απορία: Το λιμάνι της Αγκώνας, με το Cruise Olympia και το Marko Polo, γεμίζει και δε χωρά άλλο; Παλιά, πώς βρισκόταν ταυτόχρονα στο λιμάνι 5-6 πλοία; Εντάξει, ήταν μικρότερα, αλλά πολύ περισσότερα!

Αφότου δέσαμε, περιμέναμε άλλα 45 λεπτά μέχρι να μας επιτραπεί να βγούμε. Τελικά μπήκαμε στον αυτοκινητόδρομο 3 ώρες μετά την προγραμματισμένη άφιξη του πλοίου (είχαμε να υποστούμε και το πλέον καθιερωμένο μποτιλιάρισμα στους δρόμους της Αγκώνας ...)!

Θα μου πείτε, δε φταίει η εταιρεία για τη διαμόρφωση του λιμανιού. Συμφωνώ (αλλά για την καθυστέρηση του αδερφού πλοιου ...;). Ούτε όμως εγώ ως επιβάτης! Πληρώνω και δε λαμβάνω το αντίσοιχο αντίτιμο. Εάν αυτό συνέβαινε παντού, για σκεφτείτε πως θα κατέρρεε η οικονομία μας ...

 

«Προσωπική άποψη: Το να αναφέρεις στα δρομολόγια σου, την ώρα άφιξης/επιβίβασης του πιλότου, είναι καθαρή κοροϊδία. Γιατί δεν κάνουν το ίδιο τόσες άλλες εταιρείες σε Μεσόγειο και Βόρεια Ευρώπη;»

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως, η προαναφερόμεη ροή του ταξιδιού μπορούσε κάλλιστα να είχε γίνει και με πλοίο της ΑΝΕΚ, Superfast και Grimaldi. Δεν έχει πλέον διαφορά όπως παλαιότερα. Όλοι το ίδιο είναι σε γενικές γραμμές και σαν επιβάτης, τα ίδια προβλήματα αντιμετώπιζει κανείς σε όλους ...

 

Λιβόρνο-Μπαστιά

Corsica Marina II

Δίκλινη εσωτερική με Ι.Χ.

133,- €

 

Οδήγηση μέχρι το Λιβόρνο, όπου και φτάσαμε κατά τις 22:00 ώρα. Η Corsica Ferries προσφέρει κάτι το πολύ έξυπνο. Εάν φτάσεις στο Λιβόρνο μέχρι τις 23:00 ώρα και ταξιδεύεις με το πρωινό δρομολόγιο της επόμενης ημέρας για την Κορσική (Μπαστιά), μπορείς με μια μικρή επιπλέον οικονομική επιβάρυνση, να μπεις κιόλας στο πλοίο και να κοιμηθείς σε καμπίνα. Επιλέξαμε και εδώ μια δίκλινη εσωτερική. Το πλοίο ήταν αρκετά γεμάτο. Πολλοί ήταν αυτοί που έκαναν χρήση αυτής της προσφοράς.

Το άλλο πρωί, το πλοίο γέμισε εντελώς. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν, πως ενώ την Corsica Ferries φαίνεται να την προτιμούν οι επιβάτες με Ι.Χ., τα φορτηγά προτιμούσαν το αντίστοιχο δρομολόγιο της Moby Lines.

Αναχώρηση ακριβώς στο λεπτό και μετά από λίγο το πρώτο (θετικό) σοκ: Οι τιμές για ποτά και φαγητό! Μεγάλο καπουτσίνο (και εννοώ μεγάλο) 1,80 €, χυμοί από 2 €, σάντουιτς από 2,30 € κ.ο.κ. Για συγκρίνετε τις τιμές με τις αντίστοιχες δικές μας ... Δεύτερο (θετικό) σοκ, το πλήρωμα. Όλοι τους με καλή διάθεση, χαμογελαστοί και πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Και όλα αυτά με γεμάτο πλοίο. Θυμάμαι κάτι ταξίδια στα μέρη μας, που με γεμάτα πλοία, το σέρβις ήταν ... το κάτι άλλο ... (αρνητικά, δυστυχώς).

Άφιξη στην Μπαστιά 2 λεπτά πριν την προγραμματισμενη ώρα, έξω στο δρόμο 7 λεπτά αργότερα!!!

 

Μπαστιά-Σαβόνα

Mega Express I

Κατάστρωμα με Ι.Χ.

77,- € (για ταξίδι σχεδόν 6 ωρών!!!)

 

Άφιξη στο λιμάνι της Μπαστιά, πλήρως οργανωμένο με άτομα να σε καθοδηγούν στη σωστή λωρίδα και επιπλέον ηλεκτρονικούς πίνακες σε κάθε λωρίδα που να αναφέρουν την επόμενη προγραμματισμένη αναχώρηση (σε πραγματικό χρόνο), ώστε να μην παρκάρει κανείς σε λάθος λωρίδα.

Άφιξη του πλοίου, γρήγορο ξεφόρτωμα/φόρτωμα και αναχώρηση ακριβώς στην ώρα μας.

Ρώτησα στο γκαράζ και έμαθα, πως σήμερα είχαμε φορτώσει συνολικά 417 Ι.Χ. και φορτηγά.

Η πρώτη (και η δεύτερη, τρίτη, ...) εντύπωση από το πλοίο, ήταν κάτι παραπάνω από θετική!!! Ένα πλοίο πανέμορφο, με χωρητικότητα περίπου 1.800 επιβατών και 500 οχημάτων, σε «μόνο» 170 μέτρα μήκος, με πάρα, μα πάρα πολλά ανοιχτά καταστρώματα για βόλτες, τους πιο ευρύχωρους διαδρόμους και κλιμακοστάσια που έχω δει ποτέ σε πλοίο (εξαιρετικά σημαντικό σε περίπτωση ανάγκης), πεντάκαθαρο, φωτεινό και με περισσότερους κοινόχρηστους εσωτερικούς χώρους από τα δικά μας πλοία, παρόλο τα σχεδόν 800 κρεβάτια του σε τέσσερα καταστρώματα και το μικρότερο μέγεθός του!

 

Πιστεύω, πως αυτό και το αδερφό του, στα χέρια μιας νοικοκυρεμένης εταιρείας, όπως αυτές που υπήρχαν παλιά (Στρίντζης, Φραγκουδάκης, κτλ.) θα μπορούσε να κερδίσει μερίδιο της αγοράς στην Αδριατική, δίνοντας έμφαση στους επιβάτες, όχι στα φορτηγά. Η Corsica δε βγάζει τα λεφτά της με τα φορτηγά. Αυτά προτιμούς τη Moby (από την Ιταλία) και τη CMN (από τη Γαλλία). Αλλά, βγάζει πολύ καλά λεφτά με τους επιβάτες και μόνο, κάτι που δεν περνά ούτε σα φευγαλέα σκέψη από τους δικούς μας. Σε εμάς, χρυσοπληρώνεις τα εισιτήρια και αισθάνεσαι λες και σου κάνουν και χάρη που σε παίρνουν μαζί τους. Το μόνο που μετρά είναι τα φορτηγά. Πώς άραγε έβγαζαν κέρδος οι παλιές μας εταιρείες ...; Απορίας άξιον ...

 

Και τελικά το κερασάκι στην κορυφή της τούρτας. Μπορεί να έτυχε σε μένα, μπορεί να συμβαίνει και τακτικά. Δεν ξέρω και δε με ενδιαφέρει. Αυτό που ξέρω είναι, πως κατενθουσιάστηκα και σίγουρα θα ξαναπροτιμήσω την Corsica:

Προγραμματισμένη άφιξη 20:00 ώρα. Δέσιμο στις 19:47 ώρα, στον αυτοκινητόδρομο στις 19:59 ώρα!!! Επειδή βγήκαμε σχεδόν τελευταίοι, αυτό σημαίνει άδειασμα των γκαράζ από 417 οχήματα εντός 12 λεπτών!!! Γιατί; Επειδή επικρατούσε ησυχία, τάξη και οργάνωση και βεβαίως, ο αριθμός των φορτηγών ήταν μικρός. Αποτέλεσμα; Όλοι οι επιβάτες να μένουν ευχαριστημένοι και να μιλάνε για την εταιρεία με τα καλύτερα λόγια. Για κάντε μια σύγκριση και δείτε τι γράφουν οι ξενοι τουρίστες για τα δικά μας πλοία, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

 

Όπως έγραψα και στην αρχή, ειλικρινά δεν περίμενα να είναι οι γείτονές μας στην άλλη μεριά τόσο επαγγελματίες. Δίνανε προσοχή και σημασία στον κάθε επιβάτη. Όπως στις παλιές καλές εποχές και σε εμάς. Και μη μου πείτε, πως και αυτοί δεν έχουν ως σκοπό το κέρδος! Οπότε, μήπως πρέπει να αναρωτηθούνε οι εταιρείες μας, γιατί εκεί το σύστημα δουλεύει σωστά πρός όφελος και των εταιρειών αλλά και των επιβατών, ενώ σε εμάς μόνο προς όφελος των εταιρειών (ή και κανενός ...);

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ναι, αλλά εγώ δεν ήμουν τότε στο νησί :P

Το ταξίδεψες;

Το ταξδεψα εγώ, Κυλληνη-Πορος με 8+ Μποφώρ.

Ηταν 7.00 το πρωί και έφυγε σκοπιμα λίγα λεπτά πριν ανακοινωθει το απαγορευτικό.

Δεν πρέπει να ειμασταν σύνολο 10 επιβάτες εκείνη την μέρα.

Καλοταξιδο καράβι, μεγάλη η διάφορα από τα Ιονις, Επτάνησος και Κάλβος που ήταν τότε..

Εκεινα από τα 6 Μποφώρ την άκουγαν..

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χίος - Ικαρία σήμερα με το Νήσος Μύκονος, από το Γιάννη Μακριδάκη.

 

Είμαι στο πλοίο Νήσος Μύκονος σε ταξίδι από Χίο για Ικαρία. Μόλις ανεβηκα μου είπε ο καμαρώτος σκάλας να περάσω από τη ρεσεψιόν για να μου αλλάξουν το εισιτήριο κ να πάω δωρεάν πρώτη θέση. Κάτι ψυλιάστηκα. Του είπα όμως ότι θέλω να κάτσω στο κατάστρωμα κ ανεβηκα πάνω. Το βαπόρι γεμάτο πρόσφυγες, τους οποίους οι καμαρώτοι φορώντας γάντια κατευθύνουν αμέσως προς το κατάστρωμα. Το ίδιο γίνεται τώρα που πιάσαμε Σάμο. Μια ξανθιά σαραντάρα φωνάζει στην παρέα της πέρχαρη "ελάτε, ελάτε, μας πάνε στην πρώτη θέση γιατί έχει πολλούς λαθρομετανάστες!!" κ μια άλλη πιο ηλικιωμένη φωνάζει σε έναν γνωστό της καμαρώτο "Μανώλη γιατί δεν φοράς γάντια; Μην τους ακουμπάς βρε παιδάκι μου!"

 

Το μισό βαπόρι είναι μες στη βρώμα, στις τουαλέτες δεν μπορείς να πλησιάσεις. Προφανώς δεν το καθαρίζουν καθόλου διότι το προορίζουν για τους πρόσφυγες, οι οποίοι βέβαια πληρώνουν κανονικά εισιτήριο αλλά αντιμετωπίζονται σαν κτήνη. Μόνον το μπαρ τους έχουν ανοιχτό στο κατάστρωμα κ τους πουλάνε πανάκριβα χάμπουργκερ, κοκακόλες κ καφέδες. Οι άνθρωποι πληρώνουν αλλά εισπράττουν τη σιχαμαρα κ τον ναζισμό των σιχαμένων νεοελλήνων. Πληρώματος κ επιβατών. Απκτηνωμενα κατακάθια της ανθρωπότητας συνταξιδεύουν μαζί μου αλλα στην πρώτη θέση όλοι τους. Στο κατάστρωμα είμαστε μόνοι εγω η παρέα μου, οι πρόσφυγες κ ο σκύλος μας κι έρχονται αμέτρητα τα προσφυγόπουλα ξυπόλητα ή με παπούτσια φθαρμένα όλα τουσ όμωσ γελαστά κ τον ταίζουν κουλούρια ...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πρόσφατο ταξίδι με το Σούπερφαστ ΧΙΙ από Αγκώνα για Πάτρα και στη συνέχεια το Σολωμό από Κυλλήνη για Πόρο.

Επειδή τις τελευταίες δύο φορές είχαμε άσχημες εμπειρίες με τις Μινωικές και τις καθυστερήσεις τους, διαλέξαμε αυτή τη φορά μετά από αρκετά χρόνια ξανά τη Σούπερφαστ.

 

Το πλοίο αφίχθη στην Αγκώνα με μισή ώρα καθυστέρηση. Αναχώρηση με μία ώρα καθυστέρηση, λόγω του τρομερού για μήνα Μάρτη αριθμού νταλικών!!! Το ίδιο και οι Μινωικές. Ειλικρινά απορώ γιατί φωνάζουν οι εταιρείες. Το πλοίο είχε ακριβώς 2 θέσεις ακόμα ελεύθερες στο γκαράζ για φορτηγά αυτοκίνητα.

 

Στον πλου για την Ηγουμενίτσα, αντιμετωπίσαμε κάτι εφτάρια. Ναι μεν κουνούσε, αλλά όχι με τρόπο που σε σκότωνε και σαφώς καλύτερα από τα Κρούϊζ.

Το πλοίο όπως και το αδερφάκι του, διατηρείται σε υψηλό επίπεδο χάρη στην προνοητικότητα του Παναγόπουλου. Πρόκειται για στιβαρές, βορειοευρωπαϊκές κατασκευές με μπόλικο ξύλο, χοντρές μοκέτες και υλικά πρώτης κατηγορίας. Δυστυχώς, τα Κρούϊζ σε αυτό τον τομέα πάσχουν, φαίνονται και είναι πολύ ... πλαστικά.

 

Δυστυχώς όμως, και στη Σούπερφαστ είναι εμφανή τα σημάδια της παρακμής σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια και ειδικά την πρώτη δεκαετία. Συναντάει κανείς ελαττώματα, βλάβες και ατέλειες που παλαιότερα, δε θα τα ανεχόταν η εταιρεία ούτε για μισό λεπτό! Να αναφέρω μόνο τα σοβαρότερα από τη δική μας καμπίνα. Χαλασμένη πόρτα που δεν έκλεινε, χαλασμένη τουαλέτα, βρώμικα (και το εννοώ) σεντόνια. Στα καταστρώματα βλέπει κανείς αρκετά σημεία με ξεφτισμένη μπογιά, σημάδια σκουριάς, χτυπήματα στα ξύλα. Στο ανώτερο κατάστρωμα, το εξωτερικό μπαρ ήταν βεβαίως κλειστό. Εντάξει, χειμώνα έχουμε ακόμα, αλλά είναι αναγκαίο να επικρατεί μια εικόνα πίσω αυλής κέντρου διασκέδασης στη Μύκονο, Δεκέμβρη μήνα; Λίγη περιποίηση και καθαριότητα δε βλάπτει!

 

Ας συνεχίσουμε όμως με το ταξίδι. Λόγω της τρικυμίας, φτάσαμε στην Ηγουμενίτσα με μιάμιση ώρα πλέον καθυστέρηση. Εκεί ξεφορτώσαμε πολύ γρήγορα όμως, οπότε και ήλπιζα πως θα μειωθεί η καθυστέρησή μας. Αμ δε! Άφιξη στην Πάτρα με δύο και κάτι ώρες καθυστέρηση!!! Και όλα αυτά, με ένα γαλήνιο Ιόνιο μεταξύ Ηγουμενίτσας και Πάτρας. Γιατί η μιάμιση ώρες έγιναν δύο και, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ...

 

Και ίσως αυτό που θα πω τώρα να ακούγεται παράξενο για τον έναν ή τον άλλον, αλλά ξέρετε τι με ενόχλησε τελικά περισσότερο; Όχι η καθυστέρηση των δύο και κάτι ωρών, αλλά η απουσία μιας έστω και τυπικής συγγνώμης για αυτήν!!! Μπορεί να είχαν χίλιους δυο λόγους για την καθυστέρηση, αλλά με μια απλή συγγνώμη από τα μεγάφωνα του πλοίου, η όλη διάθεση των επιβατών θα είχε πάει πάλι στα ίσια της. Και δε θα τους κόστιζε απολύτως τίποτα. Θυμάμαι παλαιότερα στο Στρίντζη τέτοιες προσωπικές ανακοινώσεις από τη γέφυρα. Αλλά φαίνεται πως τώρα, δεν είναι πλέον της μόδας ... Αλλά, όταν το πλοίο φτάνει τελικά με 2:15 λεπτά καθυστέρηση στο λιμάνι άφιξης και μάλιστα τα τελευταία 45 λεπτά μαζεύτηκαν σε μια θάλασσα γαλήνια, δεν πιστεύω να απαιτώ κάτι το ουτοπικό. Στο κάτω κάτω της γραφής, τι είναι μια απλή, ανέξοδη συγγνώμη απέναντι στα σχεδόν 500 Ευρώ που πληρώσαμε για την καμπίνα; Τίποτα ...

 

Τουλάχιστον, δε χάσαμε τίποτα που δεν ταξιδέψαμε με τις Μινωικές, γιατί και αυτές φτάσανε με σχεδόν μιάμιση ώρα καθυστέρηση ...

 

Το πως μια εταιρεία κερδίζει την εμπιστοσύνη και ευγνωμοσύνη των επιβατών της, το απέδειξε λίγο αργότερα η ΑΝΜΕΖ. Κατόπιν τηλεφωνήματος στην εταιρεία, καθυστέρησαν τον απόπλου για 7 λεπτά, για να προλάβουμε εμείς και άλλα δύο αυτοκίνητα που ταξίδευαν για την Κεφαλλονιά. Όποιος είναι νησιώτης, ξέρει τι πάει να πει να χάνεις το πλοίο για μερικά λεπτά (χωρίς ευθύνη σου) και να αναγκάζεσαι να διανυκτερεύσεις στην απέναντι στεριά. Αυτά τα 7 λεπτά, δεν ενόχλησαν απολύτως κανέναν. Ούτε την ΑΝΜΕΖ, ούτε τους υπόλοιπους επιβάτες που νησιώτες ως επι το πλείστον ξέρανε πως μπορούν και αυτοί να βρεθούν κάποτε στη θέση μας. Απεναντίας, η εταιρεία κέρδισε το σεβασμό και την ευγνωμοσύνη 9 επιβατών, πράγμα που θεωρώ πολύ σημαντικό την εποχή μας. Έτσι και αλλιώς, στον Πόρο φτάσαμε ακριβώς στην ώρα μας, οπότε τέλος καλά όλα καλά.

 

Αποδείχθηκε, πως με λίγη καλή θέληση κερδίζεις επιβάτες ενώ με την αδιαφορία τους διώχνεις. Ουσιαστικά, οι τέσσερεις εταιρείες (δύο ......) που έχουν απομείνει στην Αδριατική, εκμεταλλεύονται αυτό ακριβώς: Την έλλειψη εναλλακτικής εταιρείας/διαδρομής και ανταγωνισμού., Οπότε, το να χάσουν 2-3 επιβάτες δεν τους ενδιαφέρει καθόλου ...


Και μια τελευταία σκέψη: Όταν η Σούπερφαστ, με τις ατέλειες που έχει σε σχέση με παλαιότερα, εξακολουθεί να είναι κλάσεις ανώτερη στις προσφερόμενες υπηρεσίες από τις άλλες εταιρείες στην Αδριατική, μήπως αυτό καθαυτό θα έπρεπε ως φίλους και γνώστες της ακτοπλοϊας να μας προβληματίζει; Από πού ξεκινήσαμε, πού βρισκόμαστε και ποιο είναι το μέλλον της ακτοπλοϊας μας ...; Το να πληρώνουμε ολοένα και περισσότερα για ολοένα και λιγότερο αντάλλαγμα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...