Jump to content
Shipfriends

Nick the Greek

Recommended Posts

Την Παρασξευή το πρωί ταξίδεψα με το F/D 23 από Άγιο για Σκιάθο. Οι εντυπώσεις από το ταξίδι δεν ήταν και ιδιαίτερα καλές. Έχουμε και λέμε λοιπόν. Εγώ είχα εισιτήριο στο πρυμνιό σαλόνι στην τελευταία σειρά και γωνία. Κοινώς, μια σταλιά τόπος. Το πρόβλημα όμως δεν ήταν αυτό, αλλά το γεγονός ότι το μπροστινό κάθισμα ήταν χαλασμένο με αποτέλεσμα να πέφτει συνεχώς πίσω. Άντε να κάτσεις μετά και να ευχαριστηθείς το ταξίδι σου. Τελικά την έβγαλα στο όρθιο στο πίσω μέρος του δελφινιού. Το πλήρωμα δε, αγρόν ηγόραζε... Εκτός από το μπροστινό μου και άλλα καθίσματα ήταν σε τέτοια κατάσταση και ο κόσμος να ταλαιπωρείται. Καλά εγώ το ρεμάλι να κάτσω και όρθιος αλλά οι ηλικιωμένοι που δεν μπορούν; Τόσο δύσκολο είναι να διορθώσουν την όποια ζημιά προκύπτει; Γιατί βαστυάει καιρό αυτή η κολώνια. Και σαν να μην έφτανε αυτό το μπαρ του πλοίου δεν είχε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ (!!!!!!!). Ούτε νερό. Όποιος ήθελε νερό, είχαν κάτι μπουκάλια δίπλα σε μια άκρη και του το έδιναν σε ποτήρι. Με τη θάλασσα που είχε στο μπουγάζι όμως αμφιβάλλω αν κάποιος μπορούσε να μη χύσει το νερό από το ποτήρι. Σοβαρευτείτε λίγο ρε ΣΗΓΟΥΙΤΕΣ. Πλοία δεν είναι μόνο το ΜΥΚΟΝΟΣ και το κάθε ΜΥΚΟΝΟΣ αλλά και τα δελφίνια που ακόμα τα έχετε. Αν λυποθυμούσε κάποιος τι θα του έδιναν; Θαλασσινό νερό ή νερό από το καζανάκι; Σα δε ντρεπόμαστε καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 1 month later...

Πλοίο: Pasiphae Palace

Ημερομηνία: Τετάρτη 13 Μαρτίου 2007.

Ταξίδι: Πάτρα – Κέρκυρα

Εξαιτίας του γνωστού ατυχήματος στο Europa Palace, αρχίζει η επιβίβαση στο Pasiphae το οποίο μόλις είχε φθάσει από Βενετία, με αποτέλεσμα να έρχονται καθυστερημένα το φορτηγά από το Europa και γενικά να επικρατεί μία σύγχυση στο λιμάνι της Πάτρας, αφού κανείς από το λιμενικό σώμα δεν φρόντιζε να ενημερώσει τους επιβάτες και κυρίως τους οδηγούς των φορτηγών για την αλλαγή του πλοίου. Το πλοίο έφυγε με 20λεπτή καθυστέρηση και με απίστευτο αριθμό φορτηγών να έχουν γεμίσει κατά 90% περίπου το άνω garage και σχεδόν εξολοκλήρου το κάτω garage. Μετά τις 23.30 άρχισε και η φόρτωση για Κέρκυρα με 7 σιλοφόρα της ΤΙΤΑΝ, αρκετά ακόμα φορτηγά και καμιά 20αριά ΙΧ μεταξύ των οποίων και τα δικά μας. Γρήγορη επιβίβαση από τις εσωτερικές σκάλες, check in στη reception για καμπίνες και επίσκεψη στο Self service για να μη μείνουμε νηστικοί... Self service αρκετά καλό, με λογικές τιμές και φοβερή θεά στα δεξιά και την πλώρη του πλοίου. Καμπίνα δίκλινη εξωτερική πολύ καθαρή και αρκετά μεγάλη, με αρκετό κρύο και έλλειψη δεύτερης κουβέρτας. Το πλοίο γενικά σε πολύ καλή κατάσταση, που όμως δείχνει τα 10 χρόνια του και φωνάζει ότι θέλει αντικατάσταση σε κάποια από τα μέρη των κοινόχρηστων χώρων του. Καθαρό παντού και με πολύ περιποιημένους κοινόχρηστους χώρους. Άφιξη στην Κέρκυρα στις 06.45 με γρήγορο ρεμέντζο και σχετικά αργή εκφόρτωση. Ταξίδεψα σε νηνεμία, με προφανή απουσία κραδασμών. Εντυπώσεις θετικότατες από το κατά τη γνώμη μου ομορφότερο πλοίο της ακτοπλοΐας μας.

Πλοίο: Europa Palace

Ημερομηνία: Κυριακή 18 Μαρτίου 2007.

Ταξίδι: Κέρκυρα – Πάτρα

Άφιξη του πληγωμένου παλατιού με 15λεπτή καθυστέρηση και αναχώρηση με μισάωρη καθυστέρηση από την προγραμματισμένη. Εξωτερικά άψογο, σε σημείο να νομίζεις ότι μόλις ναυπηγήθηκε και με μέγεθος τέτοιο που να κλείνει το λιμάνι του νησιού των Φαιάκων… Επιβίβαση στο κυρίως garage 2 IX πριν το θηριώδη καταπέλτη. Άφιξη στην Ηγουμενίτσα μετά από 45 περίπου λεπτά και αποβίβαση 20 περίπου φορτηγών και σημαντικού αριθμού campers. Εκφόρτωση παράλληλα με Λευκά Ορη, τα οποία περάσαμε πριν την Ιθάκη, αν και το δεύτερο έφυγε 10’ πριν από το Europa. Ταχύτητα 24 – 25, με απόλυτα ήσυχο καιρό, με ένα αψεγάδιαστο πλοίο, θηριώδες, πεντακάθαρο (τουλάχιστον στους εσωτερικούς χώρους) αν και όχι της δικής μου αισθητικής.

Προς πλήρωμα: Γιατί δεν χωρίζουν επιτέλους καπνίζοντες με μη στους κοινόχρηστους??

Προς εταιρεία: Αν βάζατε και ΤV στις καμπίνες κάποιοι θα τις μπέρδευαν με τις lux των άλλων κόκκινων αδελφών…

Προς οικονομική διεύθυνση εταιρείας – τεχνικό τμήμα: Δώστε χρήματα κατά την αλλαγή του στροφάλου και στη βάψιμο ελικοδρομίου….

Προς φίλους Shipfriends: Κάποιες φορές το μέγεθος μετράει….Πόσο δε, όταν συνδυάζεται με ικανότητα ταχύτητας και πολυτέλεια....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειναι ακριβως αναφορα ταξιδιου αλλα το γραφω χαριν συγκρισεως. Ενας φιλος ταξιδεψε για επαγγελματικους λογους στη Ροδο την περασμενη εβδομαδα. Λογω του οτι ηθελε να ειναι εκει στις 9 το πρωι, απεκλεισθη η πιο οικονομικη λυση του Αρχοντα και ταξιδεψε με Blue Star Ferries, απο τον Πειραια με το Blue Star 2 και απο τη Ροδο επιστροφη με το Διαγορα. Ο ανθρωπος δεν εχει ιδεα απο πλοια, εταιρειες, shipfriends και τα συναφη αλλα και απο την αλλη δεν ειναι κολλημενος με το Lifestyle.

Μου εκαναν εντυπωση τα σχολια του αμα τη επιστροφη του. Το Blue Star 2 κατα τη γνωμη του ηταν ενα φοβερα πληκτικο και στενοχωρο πλοιο, τον εξεπληξε αρνητικα το γεγονος οτι δεν ειχε παρα ελαχιστο χωρο για να βγεις και να περπατησεις ενω οι κραδασμοι κατα τη γνωμη του ηταν ανυποφοροι. Αντιθετα ειχε μονο πολυ θετικα σχολια οσον αφορα το Διαγορα για εσωτερικους χωρους και ανοιχτα καταστρωματα. Γενικοτερα απηλαυσε το ταξιδι με το Διαγορα και δεν τον απασχολησε καθολου οτι η ταχυτητα του πλοιο δεν ηταν η ιδια με το Blue Star 2. Αυτα ετσι επιγραμματικα σαν η γνωμη ενος ασχετου εντελως με το χωρο και γενικοτερα με το θαλασσινο ταξιδι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σαββατο 19/5/2007

Δρομ/γιο Ροδο - Καρπαθο ( τουλαχιστον ετσι ελεγε το εισητιριο μου)

Πλοιο Νταλιανα

Ο καιρος στις 07.45 που αναχωρισα απο Καλυμνο για Ροδο ηταν βροχερος σχεδον μεχρι τη Συμη , αλλα μπουνατσα ....... Ρουπι δεν κουνιωταν.

Απο Συμη μεχρι Ροδο με το DOD.PRIDE που ημουν φαγαμε καλααα ααα ααα:D , αλλα φτασαμε αισιως στη Ροδο στις 11.00 .....

Ειχα αναχωριση με το Νταλιανα στις 15.00 για Καρπαθο (χωρις αλλη σταση) , ο καιρος φωρτονε συνεχεια με αποτελεσμα στις 14.30 που μπηκα μεσα στο πλοιο η μπουκαπορτα ανεβω-κατεβαινε αρκετα και περιμενα ωρα απο εξω για να βαλω το αμαξι.......

Στις 15.00 ακριβως αναχωρουμε ρωταω τον Υπαρχο - θα φαμε καλα στο δρομο ? και μου λεει μεχρι να στριψουμε στο ενυδρειο ναι μετα ο καιρος θα ειναι καλος .

Ανταμοσαμε και με το Ροδανθη (το οποιο περιμενε στα ανοιχτα περιπου 40 λεπτα να φυγουμε εμεις για να δεσει στο ιδιο μερος) το οποιο εφαγε πολυ θαλασσα μεχρι να μπει στο λιμανι στο οποιο δεν καταφερε να δεσει......

Στο 2 ωρο που ειμαστε εξω απο τη Χαλκη η θαλασσα ηταν σχεδον καλη , κουνουσε λιγο .....

Λιγο μετα ξεκιναει η νυχτα του Αγ.Βαρθολομαιου ......

Ο αερας ειχε αρχισει να λυσομαναει , μεχρι να βγουμε απο τη τελευταια μυτη της Ροδου κουνιωμαστε αρκετα αλλα υποφερτα....

Μολις τελειωσε η Ροδος το πανηγυρι ξεκιναει , η ωρα ειναι 17.30 και ανα διαστηματα τρωγαμε πολυ κουνημα .... Υποθηκε εκεινη την ωρα οτι ειχαμε γεματο 8αρι........

Υποθετικα σε περιππου 1 ωρα θα επρεπε να αρχισουμε να βλεπουμε Καρπαθο .... Καρπαθος πουθενα ....... Ουτε βουνα - ουτε φωτα .....

Ο καιρος συνεχεια ανεβενε , στο πλοιο εχει αρχιση να επικρατει ο πανικος , μια κυρια περνει τηλ. τον γιο της (κατα τις 20.15)στη Καρπαθο και της λεει οτι μιλησε με το λιμεναρχειο της Καρπαθου και οτι σε 25 λεπτα θα μπουμε μεσα ..(που το ειδε το λιμεναρχειο αυτο ???? :mad: - ψεμα στο ψεμα απο ολους )

Καποια στιγμη το πλοιο σταματαει (σχεδον) για περιππου 2 ωρες ειχαμε μια ταχυτητα που (κατα τη γνωμη μου) δεν νομιζω να ξεπερνουσε τα 3 μιλια ...

11.20 μας κανουν ανακοινωση απο το πλοιο οτι λογω καιρου δεν ειναι δυνατη η προσεγγιση στο λιμανι της Καρπαθου και οτι θα φυγουμε για Κασο , αν μπορεσουμε να δεσουμε εκει αλλιως Ηρακλειο ....

Εν το μεταξυ ο καιρος ανεβαζε συνεχεια το πλοιο πηρε μια καλυτερη ταχυτητα και στο πλοιο ειχαν αρχισει να τα σπανε ολα ( απο το κουνημα το ΒΑΡ της 3ης θεσης δεν ειχε μεινη τιποτα ορθιο τα ψυγεια και τα δυο η καφετιερα τα ποτηρια τα μπουκαλια ολα κατω και ψιλοκοματια)

Ο πανικος επικτρατει σε ολους μας πλεον ( οχι οτι δεν φοβομουν - αλλα ειμουν ο μοναδικος που εκανε βολτες στο πλοιο εβγενα στο καταστρωμα συχνα - φωτα βεβαια πουθενα)..

Ολοι αρχισαν να φωναζουν στο πληρωμα να μας πει που βρισκομαστε , αλλα καμια απαντηση (που να ξερουμε και εμεις που ειμαστε , δεν μπορουμε να παμε να ρωτησουμε τον πλοιαρχο , ας φτασουμε σοι και ας ειμαστε οπου να ειναι και αλλα τετοια ομορφα ), καποια στιγμη σε δυο - τρεις ακομα δυνατα χτυπηματα στο πλαι μας ειπαν οτι στριψαμε κατω απο το αεροδρομιο και μπηκαμε στη ευθεια της Κασου .... Φωτα ουτε για δειγμα.......

Η ωρα ειχε φτασει 2.15 (ειχα χτυπηση και 3 ουισκακια ;) ) και αποφασισα να την πεσω σε ενα καναπε για υπνο ..... Ξυπνησα στις 07.05 βγηκα καταστρωμα και μολις ειχε αρχισει να φενεται η Κρητη , ο καιρος βεβαια ειχε πεσει (γυρω στο 5-6 εκεινη την ωρα - και μετα απο κανα 40 λεπτο 4-5 το πολυ)

Πηγαμε στο πληρωμα να παρακαλεσουμε μηπως θα μπορουσε να γινει καποια συνενοηση να κανουμε προσεγγιση στη Σητεια να κατεβουμε οι 12 που πηγαιναμε Καρπαθο (Κασο μαλλον δεν πρεπει να ειχε επιβατες) αλλα ο λογιστης του πλοιου μας το απεκλεισε , οπως και οτι δεν δικαιουμαστε τιποτα (ουτε καν τα εισητιρια για το αυτοκινητο να το ξαναπαμε στη Καρπαθο) ειπαμε και μερικα Γαλλικα - προς το πληρωμα ,το οποιο ηταν τουλαχιστον απαραδεκτο (αληθεια ρε παιδια για να γινεις υπαληλος ναυτικος του Καπτα-Μακη ενας απο τους ορους προσληψης μηπως ειναι το οτι πρεπει να εχεις παλιοχαρακτηρα :mad: ) , ολη τη νυχτα δεν ασχοληθηκαν με κανεναν απο εμας (περιπου 50 ατομα πρεπει να ειμαστε) δεν προσφερθηκαν να μας δοσουν ουτε 1 μπουκαλακι νερο (υπηρχαν καποιοι ανθρωποι που δεν ειχαν χρηματα αλλα απανω τους - εγω προσωπικα κερασα σε 3 παιδια καφε και νερο ) δεν καναν καμια ανακοινωση για το που μπορει να βρισκομαστε ........ΞΕΦΤΙΛΑ σε ολο της το Ελληνικο μεγαλειο ..

Αισιο τελος στις 11.10 που δεσαμε και κατεβηκαμε στο λιμανι του Ηρακλειου μετα απο 20.10 ταλαιπωριας και αγανακτησης (καποιοι ειχαν καλεσει την Αστυνομια (μαλλον) και δικηγορους για να κανουν μηνυση προς το πληρωμα και την εταιρεια - δεν ξερω τι εγινε μετα , εφυγα για Σητεια αμεσως εγω - αλλα ειλικρινα ευχομαι να τους καναν μηνυσης ) .........................

Στη Καρπαθο στην οποια εφτασα στις 17.00 της Δευτερας και αρχισα να μιλαω με ανθρωπους εκει μου ειπαν τα εξης .....

Ο καιρος στις 23.00 ηταν γυρω στα 11 μποφορ και η πορεια του πλοιου ηταν προς την Λιβυη και απο αλλον ανθρωπο οτι μας ειχε χασει απο τα ρανταρ .....

Παντως το μονο σιγουρο ειναι οτι το πλοιο αντεξε καλα σε αυτο το καιρο (αν εξερεθη το ΒΑΡ της 3ης ) .

Επισης το σιγουρο ειναι οτι δεν θα ξαναδοκιμασω να ξαναμπω μεσα στο Νταλιανα ....Αρκετη δοση Νταλιανας πηρα :D

post-41-12832696491_thumb.jpg

post-41-128326964913_thumb.jpg

post-41-128326964915_thumb.jpg

post-41-128326964918_thumb.jpg

post-41-12832696492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη, να' σαι καλα να ξαναπας:mad: :mad:

Οσον αφορα το πληρωμα, πιστευω το να μη σας λενε που ακριβως ειστε εχει μια λογικη υπο την εννοια οτι αν σας ελεγαν πως ειχαν παρει πρυμα τον καιρο και πηγαιναν νοτια, θα υπηρχαν σιγουρα ορισμενοι απο τους επιβατες που θα αρχιζαν να τηλεφωνουν στα καναλια και να λενε οτι "μας πανε στη Λιβυη να μας πουλησουν σε σκλαβοπαζαρο κλπ". Οποτε πιστευω οτι για να μην δημιουργηθει ακομα μεγαλυτερος πανικος μαλλον δεν ενημερωθηκατε. Προσυπογραφω βεβαια το σχολιο σου οσον αφορα το οτι ειναι στοιχειωδες το να προσπαθησουν εστω να σας βοηθησουν με καποιο τροπο ειδικα σε τετοιες συνθηκες που σαν επιβατες δεν ειμαστε συνηθισμενοι.

Επισης αναρωτιεμαι απ' ολα αυτα που μας ειπες, αν η ΕΜΥ δεν ειχε προβλεψει καθολου ολο αυτο το πανηγυρι η αν το ειχε προβλεψει και κατοπιν πιεσεων των εταιρειων δεν εβγαλε απαγορευτικο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης αναρωτιεμαι απ' ολα αυτα που μας ειπες, αν η ΕΜΥ δεν ειχε προβλεψει καθολου ολο αυτο το πανηγυρι η αν το ειχε προβλεψει και κατοπιν πιεσεων των εταιρειων δεν εβγαλε απαγορευτικο.

Το μονο που ακουσα ειναι οτι καποιος απο τους επιβατες που εβγαλε εισιτηριο κατα τις 14.40 του ειπε ο πρακτορας να βιαστει να μπει στο πλοιο γιατι ισως να φυγει κατα 10 λεπτα νωριτερα ......

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι αληθεια , αλλα ισως να ηταν ετοιμο το λιμεναρχειο να βγαλει απαγορευτικο (ετσι πιστευω προσωπικα) ....

Σε ιστοσελιδα καιρου που ειχα μπει εγω το προηγουμενο μεσημερι στη Καλυμνο , τον καιρο στο Καρπαθιο τον εδινε 6-7 μποφορ ......

Η πλακα ειναι οτι το Ιεραπετρα εδεσε (δυσκολα) στην Καρπαθο στις 19.30 και πηγε Ροδο και αναχωρισε κανονικα στις 04.30 για το δρομολογιο του.........Αν δεν ειχα το καλο στον εγκεφαλο :mad: να μπω (ως γνησιος shipfriend ;) ) στο Νταλιανα δεν θα ειχε συμβει τιποτα και θα μου ειχε στοιχηση το ταξιδι και 110 € λιγοτερα ....(47 € αεροπορικο απο Σητεια για Καρπαθο και 49 € το αυτοκινητο Σητεια - Καρπαθο + διαφορα ακριβοτερου ξενοδοχειου και βεβαια 140 χιλ. απο Ηρακλειο στη Σητεια)

Απο τις σουρεαλ στιγμες του ταξιδιου αυτου ηταν ...

Απο μια οικογενεια μπαμπας-μαμα και 2 τεκνα (6 ως 10 ετων περιπου) οπου ο μπαμπας (μαλλον βαρυγδουπο στελεχος κομματος) επερνε τηλ. συνεχεια και ζητουσε ελικοπτερο να τον γλυτωσει απο το σιγουρο (κατ΄αυτον ναυαγιο) και το οτι η συζηγος του και τα παιδια του δεν αντεχαν τη θαλασσα και εκαναν εξαγωγες ( προσωπικα ειδα μονο το μπαμπα να κανει εξαγωγες - κανενα αλλο :D ) .......

Και 2 τουριστριουλες (καλες παναθεματες) της οποιες κατα τις 23.30 με 00.00 τις προσεγγισε ενας φανταρος και επιασε τη κουβεντα μαζι τους , καποια στιγμη εξαφανιστικαν(ο φανταρος πρεπει να ειχε καμπινα) και οπως εχει αναφερει ο Π100 σε αλλο treed , μαλλον καναν προσπαθειες γονιμοποιησης ...... ( το πρωι ηταν ξαναμενοι και ευτιχισμενοι και οι τρεις - το ειδα με τα ματια μου :mad: ).....

Link to comment
Share on other sites

Σαββατο 19/5/2007

Ειχα αναχωριση με το Νταλιανα στις 15.00 για Καρπαθο (χωρις αλλη σταση) , ο καιρος φωρτονε συνεχεια με αποτελεσμα στις 14.30 που μπηκα μεσα στο πλοιο η μπουκαπορτα ανεβω-κατεβαινε αρκετα και περιμενα ωρα απο εξω για να βαλω το αμαξι.......

Το μονο που ακουσα ειναι οτι καποιος απο τους επιβατες που εβγαλε εισιτηριο κατα τις 14.40 του ειπε ο πρακτορας να βιαστει να μπει στο πλοιο γιατι ισως να φυγει κατα 10 λεπτα νωριτερα ......

Δεν ξερω βεβαια αν ειναι αληθεια , αλλα ισως να ηταν ετοιμο το λιμεναρχειο να βγαλει απαγορευτικο (ετσι πιστευω προσωπικα)

Μήπως ο πράκτορας σου το είπε αυτό, διότι το πλοίο δε κρατιόταν στο λιμάνι και ίσως να έφευγε νωρίτερα να μην γίνει καμία ζημία??:mad:

Επειδή μίλησα και εγώ με το πλήρωμα του Νταλιανα με αφορμή τα σχόλια που είχες κάνει από τη προηγουμένη εβδομάδα. Απλώς να σου αναφέρω ότι το μέλος του πληρώματος μου ανέφερε χαρακτηριστικά ήταν η τρίτη φορά στη καριέρα του, που φοβήθηκε ότι το πλοίο που ταξίδευε, ίσως να μην τα κατάφερνε!! Και με αυτά που αναφέρεις στην αναφορά του ταξιδίου σου, ήταν ένα δύσκολο από πλευράς καιρικών συνθηκών ταξίδι.

Μερικές απαντήσεις στα ερωτήματα σου

Το πλοίο όντως είχε κατεύθυνση προς το νότο, γιατί δε μπορούσε να γυρίσει λογω του καιρού. Εάν προσπαθούσε να γυρίσει σύμφωνα με τη συνηθισμένη πορεία του, ίσως να είχαμε πολύ χειρότερο αποτελέσματα.:mad:

Το πλοίο δε μπορεί να παρεκκλίνει από το δρομολόγιο του εκτός λογού ανωτέρου βίας! Δηλαδή βλάβη, μεταφορά ασθενών, προσέγγιση σε κάποιο λιμάνι για την ασφάλεια του πλοίο σε θαλασσοταραχή, και όλα αυτά με σύμφωνη γνώμη του ΥΕΝ. Όποτε να προσεγγίζατε στη Σητεία θα ήταν παρέκκλιση δρομολογίου. Και από τη στιγμή που θα προσεγγίζατε σε άλλο λιμάνι του ίδιου νησιού, δεν υπήρχε λόγος.

Πολύ σωστά σου ανέφερε ότι δε δικαιούστε την επιστροφή χρημάτων για τα εισιτήρια, επειδή το πλοίο δε μπόρεσε να προσέγγιση στη Κάρπαθο και Κασο. Το μονό που γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις είναι να μείνει ο επιβάτης και το όχημα στο πλοίο για να φτάσει στο προορισμό του κατά το δρομολόγιο της επιστροφής του. Αλλά το Νταλιανα θα ξαναπερναγε από τα παραπάνω λιμάνια μετά από εβδομάδα!! Και σίγουρα θα υπήρχε τρόπος να φτάνατε νωρίτερα στο προορισμό σας με το Ιεραπετρα Λ ή με αεροπλάνο. Ίσως να μπορούσαν να μιλήσουν στους ανθρώπους της ΛΑΝΕ να σας μεταφέρουν χωρίς να πληρώσετε εισιτήριο, αλλά το βλέπω δύσκολο να γινόταν κάτι τέτοιο.

Πόσες φόρες οι επιβάτες της Ικάριας με τα Εξπρές Πήγασος και Μαρίνα, που δεν έχουν καταφέρει να προσεγγίσουν στην Ικάρια (Ευδηλο ή Άγιο Κηρυκο)?? Έχουν πάρει πίσω τα χρήματα τους?? Συνήθως οι επιβάτες πάνε στη Σάμο ή Πειραιά και κατά την επιστροφή των πλοίων φτάνουν τελικά στην Ικαρία.

Αυτό το παραμύθι που επιβάτες όταν μπαίνουν στα πλοία δεν έχουν ούτε ένα ευρώ όταν κάτι πάει στραβά, είναι απλά εκνευριστικό!! Μπορεί μερικές φορές να είναι αλήθεια, αλλά κατά κανόνα είναι μια πρόφαση. Μπορούσαν ίσως να σας προσφέρουν κάτι από το Bar, αλλά δε ξέρω ότι γιατί δε το έκαναν. Αυτό ανήκει στη δικαιοδοσία του πλοίαρχου και αρχιλογιστή. Για παράδειγμα θα σου αναφέρω, αυτό που είδα με τα μάτια μου στη βλάβη του Ρομιλντα. Εκτός από την επιστροφή χρημάτων για τα εισιτήρια που είχαν εκδώσει από τα πρακτορεία, τους είχαν προσφερθεί ροφήματα από το Bar του πλοίου.

Όσο γιατί δε σας έλεγαν που ήσασταν, με κάλυψε απόλυτα o Nick The Greek.

Link to comment
Share on other sites

..Το πλοίο όντως είχε κατεύθυνση προς το νότο, γιατί δε μπορούσε να γυρίσει λογω του καιρού. Εάν προσπαθούσε να γυρίσει σύμφωνα με τη συνηθισμένη πορεία του, ίσως να είχαμε πολύ χειρότερο αποτελέσματα.:eek: .

Ετσι ακριβως ειναι ...... Το ελεγα σε καποιους ανθρωπους μεσα στο πλοιο και εγω (για παρηγορια αν θες) το οτι δεν μπορει να στριψει , μονο οταν κοπασει λιγο ο καιρος (απο τις αλαγες ροτας - για να ειναι κοντρα στο καιρο συνεχεια - τρωγαμε τις σφαλιαρες απο τα πλαγια και εγιναν μεσα ολα ριμαδιο...

Το πλοίο δε μπορεί να παρεκκλίνει από το δρομολόγιο του εκτός λογού ανωτέρου βίας! Δηλαδή βλάβη, μεταφορά ασθενών, προσέγγιση σε κάποιο λιμάνι για την ασφάλεια του πλοίο σε θαλασσοταραχή, και όλα αυτά με σύμφωνη γνώμη του ΥΕΝ. Όποτε να προσεγγίζατε στη Σητεία θα ήταν παρέκκλιση δρομολογίου. Και από τη στιγμή που θα προσεγγίζατε σε άλλο λιμάνι του ίδιου νησιού, δεν υπήρχε λόγος. .

Εχουμε και λεμε στη περιπτωση του καιρου θα μπορουσε να ειχε δεσει ασφαλες στη Χαλκη (περασαμε ανοιχτα της κατα τις γυρω στις 17.00) οπου ο καιρος ηταν αναποδος απο το λιμανι της (φαινοταν καθαρα αυτο που λεω) για καποιες ωρες , μεχρι να κοπασει ο αερας .....

Επισης πιστευω πως αν μιλουσαν με το ΥΕΝ δεν θα ελεγε κανεις οχι , εαν πηγαιναμε στη Σητεια στην οποια θα φταναμε κατα τις 09.30 ολοι οσοι πηγαιναν Καρπαθο και Κασο θα προλαβεναμε το αεροπλανο για Κασο - Καρπαθο το οποιο εφευγε στις 13.00 και με αυτο το τροπο (εκτος απο εμενα γιατι ετσι και αλλιως θα πληρωνα ξενοδοχειο) οι ντοπιοι θα γλυτωναν ενα καρο εξοδα ........Και το πλοιο απλα θα εκανε 30 - 40 λεπτα ακομα καθυστερηση στην ηδη 5.40 καθυστερηση του ...Δεν νομιζω πως στη συγκεκριμενη παρεκλιση θα ελεγε οχι το ΥΕΝ , γιατι μη ξεχναμε οτι απο Ηρακλειο να πας στη Σητεια ειναι 140 χιλ . (περιπου 1 ωρα μεχρι Αγιο Νικολαο και αλλη 1.30 ωρα ακομα για Σητεια)....

Αυτό το παραμύθι που επιβάτες όταν μπαίνουν στα πλοία δεν έχουν ούτε ένα ευρώ όταν κάτι πάει στραβά, είναι απλά εκνευριστικό!! Μπορεί μερικές φορές να είναι αλήθεια, αλλά κατά κανόνα είναι μια πρόφαση. Μπορούσαν ίσως να σας προσφέρουν κάτι από το Bar, αλλά δε ξέρω ότι γιατί δε το έκαναν. Αυτό ανήκει στη δικαιοδοσία του πλοίαρχου και αρχιλογιστή. Για παράδειγμα θα σου αναφέρω, αυτό που είδα με τα μάτια μου στη βλάβη του Ρομιλντα. Εκτός από την επιστροφή χρημάτων για τα εισιτήρια που είχαν εκδώσει από τα πρακτορεία, τους είχαν προσφερθεί ροφήματα από το Bar του πλοίου.

Εγω προσωπικα δεν ηθελα απο το πλοιο τιποτα απολυτος (παρακαλεσα και κατεβηκα με καποιον αξιωματικο στις 12.00 το βραδυ κατω στο γκαραζ για να παρω το φορτιστη του κινητου μου και μαζι πηρα τον καφε και το ουσκι μου και ημουν κομπλε απο ολα - τους εκανα και τρακα παγακια συνεχεια :D )

Τωρα αν ολοι οι αλλοι ελεγαν ψεματα για τα χρηματα .... τι να πω ....

Παντως κανεις απο το Νταλιανα δεν ρωτησε κανεναν απο τους επιβατες αν χρειαζετε οτιδηποτε (ενα πηγαδακι σε ενα τραπεζι απεναντι απο τη ρεσεψιον ηταν μαζεμενη ολοι μαζι)

Παντως σε 2 παιδια που πηγαιναν στη Καρπαθο σαν εμενα τους οποιους τους πηρα με το αυτοκινητο μαζι μου στη Σητεια , τους πληρωσα το ξενοδοχειο και το αεροπορικο και βεβαια μου τα εδωσαν τα λευτα στην Καρπαθο οταν φτασαμε .....

Όσο γιατί δε σας έλεγαν που ήσασταν, με κάλυψε απόλυτα o Nick The Greek.

Τουλαχιστον θα μπορουσαν την ανακοινωση για τη μη προσεγγιση στο λιμανι της Καρπαθου να την εκαναν και στα Αγγλικα , πραγμα το οποιο το εκανα εγω και μια κοπελια απο τη Κρητη στις 4 παρεες ξενων που υπηρχαν στο πλοιο (οπου οι δυο πηγαιναν στη Καρπαθο) το πληρωμα και σε αυτη τη περιπτωση ηταν απων και ειχε τους ξενους γραμενους κανονικα :mad: ...........

Υ/Γ .. Οτι γραφω δεν προσπαθω να κοντραριστω με καποιον απο εδω μεσα .........Απλα λεω τα πραγματα οπως τα εζησα αυτες τις 20 ωρες........

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοιες περιπτώσεις επειδή έχω τύχει πολλάκις τυπικά και ουσιαστικά η εταιρία επειδή δεν ευθύνεται σε κάτι και το πρόβλημα αποδίδεται στις καιρικές συνθήκες δεν έχει και καμία υποχρέωση.

Από εκεί και πέρα όμως είναι στην διακριτική ευκαίρια της κάθε εταιρίας αν θα κάνει κάτι.Για παράδειγμα πριν το Πάσχα που ο ΠΗΓΑΣΟΣ δεν μπόρεσε να πιάσει Εύδηλο λόγω θυελλωδών νοτιοανατολικών ανέμων(με τους οποίους η προσέγγιση γίνεται αδύνατη στο συγκεκριμενο λιμάνι) και πήγαν οι Ικαριώτες στο Βαθύ ,με μέριμνα της εταιρίας και του πράκτορα κ.Κατρακάζου προωθηθηκαν το μεσημέρι στο Καρλόβασι από όπου τους παρέλαβε το ΠΗΝΕΛΟΠΗ και τους πήγε στον Άγιο Κήρυκο δωρεάν (είχαν εν τω μεταξύ κοπάσει λίγο οι άνεμοι).

Τώρα τι δυνατότητες είχε η εταιρία ώστε να πράξει κάτι για την εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού στην προκειμένη περίπτωση ,τι συνενόηση υπήρξε μεταξύ πλοιάρχου πράκτορα και εταιρίας όταν έφτασε το πλοίο στην Κρήτη δεν μπορώ να τα ξέρω.

Για τους επιβάτες οι οποίοι δεν έχουν λεφτά επάνω τους πιθανότατα να μπορόυσαν να δανειστούν από το λογιστήριο του πλοίου και να τα επιστρέψουν στον πράκτορα της εταιρίας αν και θεωρώ ζαμανφουτισμό το να ταξιδεύει κανείς με πλοίο τόσες ώρες και να μην έχει προβλέψει να πάρει λεφτά μαζί του.

Παναγιώτη καλά έκανες και τους δάνεισες γιατί προφανώς ήταν άφραγκοι.

Αλλά θα πώ και μια άλλη ιστορία η οποία υποστηρίζει τα λεγόμενα του Π100.

Κατέβαινα Πάσχα Ικαρία με το ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ:mad: και ξαφνικά ενώ είχαμε φύγει από Μύκονο 1 ώρα περίπου παρουσίαστηκε μηχανική βλάβη στο βαπόρι.Μέχρι εκεί όλα καλά.Μόλις όμως ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα ότι η προσέγγιση στον Εύδηλο είναι αδύνατην με μία μηχανή ξαφνικά εμφανίστηκαν εκατοντάδες άνθρωποι οι οποίοι αλλαλάζοντας ως κύμβαλα υποστήριζαν ότι δεν έχουν λεφτά.Πήγαιναν στα μπαρ του πλοίου παρηγγελναν και μετά δεν πλήρωναν με το έτσι θέλω βρίζοντας παράλληλα με χυδαίες εκφρασεις.

Ένας κανίβαλος δε πήγε στον αρχιλογιστή του ζήτησε ένα τσιγάρο και μόλις ο αρχιλογιστής βγάζει από την τσέπη του το πακετο να του δώσει ένα τσιγάρο του βουτάει ολόκληρο το πακέτο και του λέει άντε γ...σου εσύ και το βαπόρι σου.B)

Η εταιρία επειδή ήταν και ευθύνη δικιά της η μη προσέγγιση έδωσε εντολή για διατροφή δωρεάν μέσα στο πλοίο αλλά εδώ μιλάμε ότι παρήγγελναν ουίσκυ και μπύρες και δεν ήθελαν να πληρώσουν μπας κι έτσι εκδικηθούν την εταιρία.

Όλοι αυτοί λοιπόν που υποστήριζαν ότι δεν είχαν λεφτά άφραγκοι ξεκινούσαν να πάνε πασχαλινές διακοπές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

25/5-28/5/2007

Aegean Two, Golden Star Cruises

Πριν αρχίσω, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με το πλοίο και την εταιρία του.

Η απόφαση για μία κρουαζιέρα είχε παρθεί αρκετό καιρό πριν και μετά από διάφορα γεγονότα, το ταξίδι προσδιορίστηκε για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος.

Το πλοίο, ένα από τα τελευταία liners που ταξιδεύουν στις θάλασσες, το Aegean Two. Λιμάνι αναχώρησης ο Πειραιάς και το δρομολόγιο ήταν το «παραδοσιακό», Μύκονος, Κουσάντασι, Πάτμος, Ηράκλειο και Σαντορίνη.

Επιβίβαση λοιπόν από το λιμάνι του Πειραιά στο πλοίο που θα ήταν το σπίτι μας για τις επόμενες 3 μέρες και νύχτες.

Ανεβαίνοντας τη σκάλα, βρισκόμαστε στο deck Delphi, όπου υπάρχουν μόνο καμπίνες και πρύμα εξωτερικός διάδρομος για το πλήρωμα. Στο κατάστρωμα αυτό γίνονται όλες οι από/επιβιβάσεις του πλοίου είτε είναι δεμένο σε προβλήτα είτε χρησιμοποιεί tenders. Πιο κάτω υπάρχουν δύο ακόμα καταστρώματα για επιβάτες που έχουν καμπίνες, μία αίθουσα cinema, το γυμναστήριο και το ιατρείο του πλοίου. Πάνω από το κατάστρωμα που γίνεται η επιβίβαση είναι το deck Corfu, όπου βρίσκονται σχεδόν όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι του πλοίου (από πρύμα προς πλώρα: Discovery Show lounge, Orangery, εστιατόριο Pharaoh, reception, excursion desk, duty free shop, casino και το Voyager Bar- Disco). Το αμέσως επόμενο κατάστρωμα είναι το deck Bahia, όπου υπάρχουν καμπίνες, πλώρα το μεγάλο μπαλκόνι του πλοίου και πρύμα το Jacuzzi. Από πάνω είναι το deck Athena όπου βρίσκεται πρύμα η πισίνα του πλοίου με τον εξωτερικό μπουφέ και το bar Kontiki. Το υπόλοιπο κατάστρωμα καταλαμβάνουν χώροι για το πλήρωμα και η γέφυρα του πλοίου. Τέλος το ανώτερο κατάστρωμα, το Sun deck έχει μια μικρή σκηνή για ορχήστρα που είναι σαν μπαλκόνι προς το Athena deck.

Αυτή ήταν μια μικρή περιγραφή του πλοίου. Για τη διαγωγή του δε μπορώ να μιλήσω, αφού το Αιγαίο ήταν τις ημέρες εκείνες μια μεγάλη πισίνα, ούτε κύμα ούτε αέρας, σε πείσμα της ΕΜΥ που προέβλεπε 6-7 μποφόρ νοτιάδες. Αν όμως λάβουμε υπόψη μας ότι μιλάμε για ένα πλοίο του 1957, με περίπου 7 μέτρα βύθισμα, βαριά κατασκευή αλλά και stabilizers δε πρέπει να κουνάει και πολύ.

Το πλήρωμα τώρα. Οι περισσότεροι αξιωματικοί Έλληνες, με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια. Ναύτες κυρίως Φιλιππινέζοι. Στο ξενοδοχείο κυρίως Ανατολικό Μπλοκ, Ινδία και Αίγυπτος. Cruise Director Έλληνας. Υπήρχαν ακόμα μία Βρετανίδα, μια Γιαπωνέζα και μερικοί ισπανόφωνοι.

Στο πακέτο περιλαμβάνονται όλα τα γεύματα, και είναι πολλά, αλλά και η διασκέδαση στο πλοίο.

Δε μπορώ να μην αναφέρω το καλύτερο μέρος της διασκέδασης για μένα, την ελληνική βραδιά. Μπορεί σε εμάς να φαίνεται λίγο αστείο, αλλά οι ξένοι το ευχαριστήθηκαν. Ελληνικά τραγούδια και χοροί στο σαλόνι, ελληνικά χρώματα σε όλο το πλοίο και ελληνικό μενού στο εστιατόριο. Πραγματικά προσπάθεια να πάρουν μια γεύση Ελλάδας οι ξένοι. Πρέπει να πω ότι τους ελληνικούς χορούς, τους χορεύουν μέλη του πληρώματος με μεγάλη επιτυχία. Η διασκέδαση στο πλοίο είχε γενικότερα κάτι ζεστό και οικογενειακό. Δε νομίζω ότι στα μεγάλα πλοία συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Επειδή έχω μακρηγορήσει, δεν θα περιγράψω κάθε μέρα και κάθε προορισμό, δεν υπάρχει κ λόγος (όποιος ενδιαφέρεται για αυτά μπορεί να ρωτήσει). Επειδή όμως δεν υπάρχει κάποιο topic στο forum που να μιλάει πιο συγκεκριμένα για τις κρουαζιέρες θα προσπαθήσω να εξηγήσω κάποια πράγματα ή καλύτερα να πω την άποψή μου για αυτά.

Η κρουαζιέρα είναι κάτι ξένο για το ελληνικό κοινό, λίγοι την επιλέγουν ως έναν τρόπο διακοπών. Κάτι τέτοιο είναι λογικό, αφού τα νησιά είναι κοντά μας και μπορούμε να πάμε όπως και όποτε θέλουμε. Η κρουαζιέρα που κάναμε, είχε επιλεγεί όχι τόσο για τα μέρη που πήγαινε (εκτός από την Έφεσο, που ήταν ευκαιρία να επισκεφτούμε) αλλά μάλλον για να γνωρίσουμε έναν διαφορετικό τρόπο διακοπών, μια απόδραση σε ένα καλό ξενοδοχείο που κάθε μέρα ήταν σε άλλο μέρος. Δε σας κρύβω ότι γυρίσαμε κακομαθημένοι ;)

Τελικά η κρουαζιέρα είναι ένας τρόπος να δεις πολλά μέρη, μέσα από την άνεση ενός πολυτελούς χώρου. Αν το δούμε πιο ψυχρά, το κρουαζιερόπλοιο είναι ένα πολυτελές λεωφορείο, που σου προσφέρει ανέσεις πολυτελούς ξενοδοχείου. Για εμάς που μας αρέσει και το θαλασσινό ταξίδι, μας προσφέρει επιπλέον την ευκαιρία να ζήσουμε μερικά 24ωρα εν πλω, καθισμένοι στο κατάστρωμα αγναντεύοντας τη θάλασσα και τον ουρανό.

Το συγκεκριμένο πλοίο, μικρό σε χωρητικότητα, προσφέρει μια ζεστή ατμόσφαιρα και σε καμία περίπτωση δε θυμίζει τα γνωστά πλοία των Κυκλάδων. Οι χώροι του καταφέρνουν και μοιράζουν τους επιβάτες έτσι ώστε να νοιώθεις άνετα.

Αν θα πήγαινα ξανά? Νομίζω ότι όποιος πάει μία κρουαζιέρα, «κολλάει» κατά κάποιο τρόπο. Ίσως να μην ξαναέκανα το συγκεκριμένο δρομολόγιο σύντομα, αλλά σίγουρα θα ξαναέκανα σε κάποιο άλλο μέρος, που είναι δύσκολο να δω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Βήτα…όπως…Βαπόρι.

Ταξίδεψα μετά από πάρα πολλά χρόνια με το πλοίο, και πρώτη φορά με το νέο του όνομα. Το πλοίο είναι πράγματι ιστορικό κειμήλιο (μαζί με 2-3 άλλα), για να μας θυμίζει τι σημαίνει ταξίδι με καράβι στις Κυκλάδες. Ένα πλοίο που τα έχει όλα…εκτός από νιάτα.:( Οι εσωτερικοί του χώροι άπλετοι και λιτή (Δωρική θα έλεγα) η διακόσμηση, η οποία μπορεί να μην σε ενθουσιάζει, αλλά και δεν σε ενοχλεί….το ίδιο και οι εξωτερικοί χώροι. Σαλόνια τρία (το ένα στην διακεκριμένη)…καμιά 400αριά αριθμημένες θέσεις με την στοιχειώδη άνεση…5 μπαρ…καταστρώματα να μην τα χορταίνεις…υπήνεμα και ανοιχτά…με πάγκους και με τραπεζοκαθίσματα…σκάλες να περνάνε 4 άτομα ταυτόχρονα…γέφυρα ανοιχτή σε όλους, ευγενική και φιλόξενη…το πλήρωμα βαπορίσιο στην όψη και με ανθρώπινη συμπεριφορά. Παρόλο που είχε καμιά χιλιάδα επιβάτες…δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα από χώρο. Είτε μέσα, είτε έξω. Καθόσουν όπου ήθελες…με ένα πάγκο δικό σου και με 7 καρέκλες (που λέει ο λόγος) και έμενε και χώρος να παίξεις μπάλα…ακόμα και γκολφ, όταν σε κάποια άλλα πλοία στους 1.000 αρχίζει η μάχη της καρέκλας. Οι βάρκες στην τρίχα…και εκείνο το θρυλικό φουγάρο να σου προξενεί δέος όταν περνάς από κάτω. Ένα Βαπόρι με τα όλα του….για όσους βεβαίως τους αρέσει το θαλασσινό ταξείδι και δεν το αντιμετωπίζουν σαν αναγκαίο κακό…και με μεγάλη μου χαρά, είδα αρκετούς τέτοιους στο καράβι. :)

Όσον αφορά το ίδιο το βαπόρι…όλα τα λεφτά ήταν η μανούβρα στην Κύθνο…όπου έλεγες ότι ο μισοκατεβασμένος καταπέλτης θα «ξυρίσει» το φανάρι…τόσο κοντά πέρασε…και το βαπόρι ήρθε και έδεσε στον πόντο…μια μανούβρα…αντάξια ενός βάπορα. Όχι σαν τα τενεκεδάκια :P που μου πάνε στη μέση της λεκάνης (μιλάω για οποιοδήποτε λιμάνι) γυρνάνε με τα προπελάκια και μετά κάνουν ανάποδα.

Να πω και τι δεν μου άρεσε.:( Δεν μου άρεσε ο αποκλεισμός της Α’ θέσης από το υπόλοιπο καράβι. Όλες οι πόρτες που οδηγούσαν στα ανοιχτά καταστρώματα ήταν κλειδωμένες (για να μην μπαίνουν οι ανεπιθύμητοι) και η επικοινωνία γινόταν μόνον εσωτερικά. Αυτό εμένα προσωπικά μου δημιουργούσε ένα αίσθημα απομόνωσης από το υπόλοιπο καράβι. Επίσης, παρόλη την σχετικά καλή καθαριότητα…θα προτιμούσα να αδειάζουν πιο συχνά οι κάδοι στα καταστρώματα και να γίνεται πιο συχνά μια χοντρική καθαριότητα στα καταστρώματα.

Συμπέρασμα…ένα βαπόρι με τα όλα του, αλλά τα χρονάκια του φαίνονται…όπως και να το κάνεις…ό,τι και να κάνεις. Και το δυστύχημα είναι ότι δεν θα ξαναφτιαχτούν τέτοια βαπόρια. Εάν οι Απόλλωνες ήταν 20 χρόνια νεώτεροι και με 20 μιλάκια σταθερά…στις Κυκλάδες δεν θα έμπαινε κανείς στα τενεκεδάκια. Γι΄αυτό…όσοι πιστοί προλάβετε! Μια βόλτα μέχρι τα Θερμιά αρκεί για να «φτιαχτείτε». ;)

Link to comment
Share on other sites

09/06/2007

Δρομολόγιο: Ρόδος - Κάλυμνος

Πλοίο: ΡΟΔΑΝΘΗ

Παιδιά τι να πώ???:confused:Έφριξα με αυτό το πλοίο!!!Δόξα τω Θεό που η θάλασσα ήταν λάδι.Βέβαια αυτά που θα αναφέρω είναι η προσωπική μου γνώμη και δεν είναι σίγουρο οτι θα συμφωνήσετε μαζί μου.Απλά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση!!!B)Αυτο το πλοίο είναι μουσείο.Τόση "παλιατζούρα" δεν νομίζω να έχει κανένα αλλο πλοίο(ίσως κανένα αλλο του καπτάν Μάκη).Ακόμη και τα πλοία "παντόφλες" είναι πιο σύγχρονα στο ξενοδοχειακό τους κομμάτι και τους χώρους τους.Το μόνο σύγχρονο είναι οι τηλεοράσεις πλάσμα που έχουν βάλει στο σαλόνι!Έξω το κατάστρωμα αν προσέξετε και τις φωτογραφιες που παραθέτω θα δείτε την μαυρίλα όπου φεύγει απο το φουγάρο του πλοίου και μαυρίζεις και συ.Το σύστημα "ντελάλης" όλα τα λεφτά!Αντι να βγάζουν ανακοίνωση για την άφιξη στην Κώ αλλα την Κάλυμνο ερχόταν ένας απο το πλήρωμα και φώναζε: "Κώ" , "Κάλυμνο".Για τους τουρίστες δεν υπήρχε ελπίδα να καταλάβουν!!!Πιστεύω οτι είναι μακράν το χειρότερο πλοίο οπου κυκλοφορεί στα νησιά μας, και θα έπρεπε να μας είχε αφήσει προ πολλού .....;)

post-799-128326966408_thumb.jpg

post-799-12832696641_thumb.jpg

post-799-128326966413_thumb.jpg

post-799-128326966415_thumb.jpg

post-799-128326966418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πλοιο: Θεολογος Π, 28-07-07

Ταξιδι: Ραφηνα - Μυκονος

Πλοιαρχος: Μακης Σκιαδας

Καιρος: 5-6, τοπικα 9:p(θα εξηγησω)

Ηγγικεν η ωρα του Γιαννη Βαλαωρα να ταξιδεψει με το πλοιο το ερυθρολευκο. Η αληθεια ειναι οτι η αναχωρηση των 0700 απο τη Ραφηνα ειναι λιγακι βαρβαρη για καποιον που μενει στο νοτιο κομματι της Αττικης και προκειμενου κανεις να ειναι σιγουρος οτι θα προλαβει το πλοιο(αν δεν εχει αυτοκινητο), οφειλει να βρισκεται στις 0530 στην οδο Μαυροματαιων στο πεδιο του Αρεως για να βρεθει μεσα στο πρωτο λεωφορειο του ΚΤΕΛ της Ραφηνας. Αυτο σημαινει εγερτηριο γυρω στις 0430 κι αν εχεις ξενυχτησει και το προηγουμενο βραδι στο Γιωργο τον Καμπουριδη(Αστο Να Μεινουμε Φιλοι), στο Paparazzi, καταλαβαινει κανεις ποσο δυσκολο ειναι.

Μ' ολα ταυτα όοομωωως(που ελεγε κι ενας καθηγητης μου στο Λυκειο), ο Θεολογος ηταν γεματος απο επιβατες ενω και στο γκαραζ πρεπει να ηταν αρκετα γεματος διοτι υπηρχαν(οπως εχει καταμαρτυρησει και ο φιλος valencay) παρα πολλα φορτηγα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να δημιουργηθει ενας αρκετα μεγαλος συνωστισμος στη φορτωση(διπλα ακριβως φορτωναν το Σουπερφερρυ ΙΙ και το Χαισπιντ 2) και τελικα το πλοιο να αναχωρησει στις 0720 αντι για 0700. Επισης δεν πρεπει τελικα να το βοηθα πολυ και η ραμπα πανω στην οποια πεφτει. Η κλιση της σε σχεση με την υπολοιπη προβλητα ειναι αρκετα μεγαλη και τα φορτηγα ενω στρωνουν μια χαρα πανω στον καταπελτη, δυσκολευονται στην ακρη της ραμπας εκει που πανε να παρουν στροφη για να αναποδισουν.

Στα πολυ θετικα του πλοιου η εσωτερικη του διαρυθμιση και η εκμεταλλευση ολου του πλατους του πλοιου. Χωρις ο διακοσμος να ειναι κατι φοβερο η κατι που δεν εχουμε ξαναδει(μαλλον προσπαθουν να βελτιωσουν τα διδαγματα του Σουπεφερρυ ΙΙ), δημιουργει μια πολυ θετικη ατμοσφαιρα και κυριως δεν καταντα ο κοσμος ακομα και σε πληρη χωρητικοτητα επιβατων(οπως στο ταξιδι μου) να μην μπορει να περπατησει ή να ψαχνει χειρολαβη για να κρατηθει. Προς τα πλωρα υπαρχει και ενα μικρο σαλονι διακεκριμμενης θεσης αλλα για να ειμαι ειλικρινης δε νομιζω οτι εχει καποια τεραστια διαφορα απο το ηδη πολυ καλο υπολοιπο πλοιο ωστε να δικαιολογει τη διαφορα χρηματων.

Οσον αφορα τους εξωτερικους του χωρους, το πλοιο ειναι απλα η χαρα του καραβολατρη. Περατζαδα, ανοιχτο καταστρωμα, μπαλκονακι πλωρα, τι αλλο να ζητησει κανεις? Μην ειμαστε αχαριστοι. Πρεπει ομως να σημειωσουμε μια σοβαρη κατα τη γνωμη μου παραλειψη, ολος ο εξωτερικος χωρος ειναι εντελως ακαλυπτος απο τον ηλιο με συνεπεια ο κοσμος να καθεται κατω απο το λιοπυρι. Πιστευω οτι ειναι απαραιτητο να τοποθετηθει ενα ειδος στεγαστρου πανω απο το χωρο των καθισματων, ισως κι ενας αντιολισθητικος ταπητας να μην ηταν κακη ιδεα.

Στο ταξιδεμα ειναι πολυ εντυπωσιακα τα απονερα που αφηνει το πλοιο, σε συνδυασμο με το πλατος του. Ομως ακομα και με 5-6 μποφωρ αναγκαζεται να ταξιδεψει ετσι ωστε να εχει τον καιρο α λα μπαντα, πραγμα που υποδηλωνει το οτι τα μαγουλα του το κανουν να υποφερει πολυ. Αυτο ειχε σαν συνεπεια και παρα την ανωτερη του ταχυτητα να κανει για την Ανδρο οσο ακριβως και τα αλλα πλοια της γραμμης. Μαλιστα αυτο ειναι κατι που εχει λαβει προφανως υπ' οψιν της εταιρεια στο σχεδιασμο των δρομολογιων μια και στην επισημη μπροσουρα η Ανδρος υπολογιζεται στις 2 ωρες και 20 λεπτα. Βλεποντας την επιτυχια του πλοιου μεχρι τωρα, θα ελεγα να ξανασκεφθουν το θεμα της καινουριας πλωρης.

Και ενω στο υπολοιπο ταξιδι ο καιρος ηταν καλος, οπως γνωριζουν οι τακτικοι της γραμμης μεσα στο λιμανι του Γαυριου, της Τηνου και της Μυκονου γινοταν το σωσε απο αερα του οποιου η ενταση πρεπει να ηταν τουλαχιστον 8-9 μποφωρ, χωρις βεβαια τον αντιστοιχο κυματισμο. Η πλευρικη επιφανεια του πλοιου δεν το βοηθα, το βοηθουν ομως η καλη του ιπποδυναμη και ο σοβαροτατος πλοιαρχος του. Ειδικα στο Γαυριο η μανουβρα ηταν εξαιρετικα δυσκολη και το πλοιο κρατιοταν δεμενο οσο πιο καθετα ηταν δυνατο με δυο καβους πρυμα δεξια και προπελακι στο φουλ. Για να φυγουμε απο το Γαυριο μαλιστα, το πλοιο αναποδισε λιγο προς τον καινουριο ντοκο για να καθαρισει απο τον παλιο, και επειτα εφυγε με τιμονι ολο δεξια και προπελακι σε φουλ ενταση. Εξισου απαιτητικα τα ρεμετζα σε Τηνο και Μυκονο που μαλιστα τα "λιμανια" ειναι πιο νετα και δεν υπαρχουν τα αβαθη του Γαυριου να σε περιστοιχιζουν. Στο κομματι Ανδρου - Τηνου ειχαμε περασμα εκτος Γαυριονησιων οπως πρεπει και την ταχυτητα του Θεολογου επιτελους να φαινεται απο τη στιγμη που δεν ηταν αναγκασμενο να πλεει με γνωμονα την ανεση των επιβατων. Περαν τουτου, ουδεν αξιοσημειωτο στο υπολοιπο του ταξιδιου το οποιο συνολικα κρατησε απο το μολα μεχρι το νετα, τεσσερις ωρες και 50 λεπτα.

Μνεια πρεπει να γινει στο πληρωμα του πλοιου το οποιο μου φανηκε αρκετα ευγενικο και εξυπηρετικο, οπως και στα μπαρ τα οποια ειναι ιδιαιτερα πλουσια σε ειδη. Ειδικα τα γλυκα δειχνουν μεγαλος πειρασμος, αν και προσωπικα αντισταθηκα διοτι πρεπει να προσεχω τη σιλουετα μου και να μην παω πανω απο 130 κιλα. Ε πως, μπορει να μας δει και καμια μελαμψη καλλονη στην παραλια:( Κατι που πρεπει να προσεχθει ισως οσον αφορα τα μπαρ, ειναι το οτι τα τοστ και οι αραβικες πιτες σερβιρονται αποκλειστικα και μονο παγωμενα, δεν υπαρχει η δυνατοτητα να ζεσταθουν με καποιο τροπο και αυτο δημιουργει δυσαρεσκεια στους επιβατες.

Σα γενικοτερο σχολιο το πλοιο οντως ειναι αναβαθμιση στη γραμμη και καλως εχει ερθει, δεν ειναι ομως και το κατι διαστημικο η ανεπαναληπτο οπως εχει προβληθει, μπορει να βελτιωθει σε διαφορα πραγματα οπως ειπαμε και παραπανω. Με αυτες τις αλλαγες, θα μπορουσε ακομα και να συναγωνιστει το Ιθακη απο τον Πειραια, ισως αυτο εχουν παρει γραμμη οι πλοιοκτητες του και ψαχνουν να αυγατισουν το στολο τους. Τελος παντων συνισταται και για καραβολατρες αλλα και για απλους ταξιδιωτες. Αν υπαρχουν σχολια, παρακαλω στο thread του πλοιου.

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά τον Νίκο το γρεκό (αλήθεια, δικά σου είναι τα ομώνυμα μαγαζία στα Φηρά; ) ταξίδεψα με το Σούπερφέρρυ ΙΙ για Τήνο, κι επέστρεψα δυο μέρες αργότερα (29-31/7).

Έχοντας νωπές τις αναμνήσεις από το Blue Star Naxos, ομολογώ ότι το πλοίο μου φάνηκε πιο γερασμένο απ΄όσο περίμενα. Από την άλλη, δεν γίνεται να μην τονίσω ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΛΟΙΟ και το προτιμώ χίλιες φορές από τα νέα τρίδυμα της εταιρείας του. Πάρα πολλά ανοιχτά καταστρώματα, δεκάδες υπέροχα σημεία για να κάτσεις και τεράστιοι χώροι, ώστε να μη στριμώχνεσαι πολύ, ούτε όταν ταξιδεύει με πρωτόκολλο.

Τόσο πηγαίνοντας όσο και γυρνώντας είχε τρελλό αέρα αλλά μέτριο κυματισμό, οπότε το πλοίο κούνησε ελάχιστα, έχοντας βεβαίως μια μόνιμη κλίση κατά το ταξίδεμά του. Η ταχύτητά του μεταξύ 16,7 μιλίων (στα δύσκολα σημεία) και 17,9. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι όσο ήμασταν δεμένοι στην Ανδρο ήταν δύσκολο να σταθείς στα ρέλια της πρύμνης και να παρακολουθήσεις το ξεφόρτωμα. Τέτοιος λυσσασμένος αέρας.

Παρόλα αυτά τα ρεμέτζα του σταθερά και αποτελεσματικά, καμία σχέση όμως σε εντυπωσιασμό με του Πηνελόπη Α, το οποίο στην Τήνο έκανε "άχρηστους" κύκλους και πιρουέτες πριν δέσει!

Ο Τζώρτζης σε κάθε λιμάνι κάτω - κι απορώ πως κατεβαίνει τόσο γρήγορα από τη γέφυρα μ' αυτό το συνωστισμό -μήπως έχει καμιά ειδική μυστική δίοδο προσωπικής χρήσης προς τα κάτω; :mad:

Κατά το δέσιμο στην επιστροφή στη Ραφήνα, ήμουν στη βαρδιόλα. Ο λεγόμενος Πατριάρχης βγήκε κι άρχισε να κουνάει αποφασιστικά τους μοχλούς των μηχανών, κοιτώντας σχεδόν αποκλειστικά την πλώρη (κάποιο σημάδι πρέπει να έχει βάλει, δεν εξηγείται αλλιώς!). Κάποια στιγμή κι ενώ παίζει με τους μοχλούς (οι οποίοι έκαναν έναν "υδραυλικό ήχο" όποτε τους μετακινούσε) φωνάζει "φούντο την αριστερή". Μετά από λίγο "φούντο και την άλλη!". Λίγα δευτερόλεπτα μετά, κάνει μια χειρονομία προς τη γέφυρα, χώνεται μέσα, κλείνει την ξύλινη πόρτα και κυριολεκτικά τηλεμεταφέρεται στον καταπέλτη, όπου προσπαθεί να επιταχύνει την αποβίβαση! (γινόταν κυριολεκτικά χαμός και είχε νομίζω απογευματινό τοπικό για Άνδρο).

post-44-128326967045_thumb.jpg

post-44-128326967047_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλοιο: Βlue Star 2 Ημ/νια 19/8/07

Ταξιδι: Ροδος - Πειραιας

Ολα ξεκινησαν (λιγο πριν την επιβιβαση στο πλοιο) σχεδον ασχημα (αστακομακαροναδα ηθελε ο κο... μου :P, ας προσεχε) με εναν αρκετα καλο λογ/μο 279 € ΜΟΝΟ :) .

Παω πλοιο και ολα γεματα (μεσα και εξω) ενα τραπεζακι στο καταστρωμα το κλειστο βρηκα μονο ......

Τελος παντων αρχιζει το ταξιδι για Κω-Θηρα-Συρο-Πειραια στην ωρα μας στη Κω , αναχωριση με 5 ΄ καθυστερηση ........

Κατα τις 01.00 ο μεγαλος ψαρας :D αποφασισε να κοιμηθη στο πατωμα (με ενα sleeping bug ανοιχτο για να χωραει και το ετερον ημιση ........

1ο ψυπνημα στη Θηρα (Σαντορινη για τους αγραματους :D) 5 - 6 φωτογραφιες στο Αρσινοη (το κακο τους το χαλι ειχαν ολες - τις εσβησα)

2ο ψυπνημα στη Συρο (εκει δεν τραβηξα καμια φωτο - βαριωμουνα :P)

3ο ψυπνημα κανα 40 ' πριν το Πειραια με ενα ωραιοτατο κρυολογημα διοτι στο μερος το οποιο κοιμωμουν φυσουσε το αερακι , και το λαιμουδακι εγινε super ..........

Υ/Γ Το αντιθετο του βαριωμουνα ξερετε πιο ειναι (απαντησεις η αν δεν το ξερετε να σας το πω , μονο σε ΠΜ )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την περσμένη Παρασκευή ήρθε πάλι η γλυκιά ώρα να πάω στη Μύκονο με την συνοδεία της μανούλας lady - Dame, οπότε η επιλογή του Superferry ήταν η κατάλληλη και πάντοτε σταθερή η αξία. Το πλοίο είναι το στολίδι της γραμμής και ο Καπτα-Κώστας αρχηγός.

Το ταξίδι ωστόσο δεν ήταν το χαλαρωτικό πρωινό που οραματιζόμουν αλλά μια οδυνηρή πανδαισία σεπτής προσκυνήτριας της Παναγίας της Τήνου σε συνδυασμό με Κινέζους τουρίστες της Μυκόνου, και εξηγούμαι...

0700LT το πρωί επιβιβαζόμαστε με τη μανούλα χαρά χαρούμενες στο πλοίο και αναρωτιόμαστε τι να είναι ο οχλοβοή που ακούγεται. Ήταν οι κίτρινες δυνάμεις - πάνω από 80 άτομα - κυριώς νεαρής ηλικίας που είχαν κατασκηνώσει στο πλοίο και απλά συζητούσαν μεταξύ τους ενώ απαλάμβαναν το πρωινό τους - νόμιζα εγω... Έως τις 1240LT που φτάσαμε Μύκονο φώναζαν και έτρωγαν κινέζικες λιχουδιές οι οποίες περιελάμβαναν κάτι σε μινιατούρες από βατραχάκια, διάφορα άλλα σε σχήματα μικρής σαύρας και φυσικά πράσινο νερό σε ειδικά μπουκάλια τα οποία περιείχαν κάτι σαν στρείδι μέσα...με άλλα λόγια η απόλυτη αηδία!

Εμείς οι τυχερούλες είπαμε να καθίσουμε δίπλα σε μία μεγάλη κυρία με τα μαύρα που φαινόταν ήσυχη αλλά φευ...

Με το που καθόμαστε απευθύνεται προς τη μητέρα και της λέει με ύφος σεμνό και ταπεινό " στην Χάρη Της πηγαίνετε?" και η μητέρα απαντά πως πηγαίνουμε Μύκονο, οπότε σκάει η τρελλή ατάκα στις 0710LT "μεγάλη ξετσιπωσιά στη Μύκονο"!!!!

Τότε η Dame απλά έδειξε το βλέμμα " σε σκοτώνω με τα μάτια καρακάξα " και μετά από αυτό η θείτσα σιώπησε για τουλάχιστον 2 ώρες.

Ξέσπαθωσε βέβαια όταν καβγάδισε με μια άλλη καλή κυρία ως προς του πού βρέθηκε η θαυματουργή εικόνα, απλά μαγευτικό!

Καπτα- Κώστα προσοχή!Μυάνουν το βαπόρι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Στις 13/10 έκανα ένα ταξίδι από Πειραιά για Χίο με το ''Νεότευκτο'' ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ της Hellenic Seaways. Ο χρόνος ταξιδιού από το Μόλα όλα έως το Νέτα όλα 6 10'. Το ταξίδεμα πολύ καλό εφόσον και ο καιρός ήταν καλός. Το πλοίο πεντακάθαρο και το πλήρωμα ευγενέστατο. Τα εξωτερικά καταστρώματα υπέροχα και σε προιδεάζουν να περάσεις το ταξίδι σου εκεί. Οι ανεμοθώρακες πρύμα κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Τα άσχημα ξεκινούν εσωτερικά. Το πλοίο για μένα είναι ο ορισμός της προχειρότητας. Φαίνεται ότι οι πλοιοκτήτες έδωσαν πολύ βάρος στο χρόνο παράδοσης και όχι στης ποιότητα. Οι ταπετσαρίες στις καρέκλες και οι μοκέτες δείχνουν πολύ φτηνές. Σας επισυνάπτω και μια φωτογραφία από το μπροστινό μου κάθισμα για του λόγου το αληθές.

Στους διαδρόμους για τις καμπίνες οι μοκέτες μυρίζουν ακόμα ''καινιουργίλα''.

Το φαγητό στο Self service εξαιρετικό, μόνο που κατά τη γνώμη μου το self service είναι λίγο μικρό. Με μια πληρότητα γύρο στο 60% και περιμέναμε 10' για να βρούμε τραπέζι, φανταστείτε τι θα γίνεται όταν η πληρότητα φτάσει στο 80%.

Τα καθίσματα της διακεκριμένης θέσεις δείχνουν πιο άνετα απ'ότι στο αδελφό ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ.

Σε γενικές γραμμές πιστεύω ότι για κάποιον που δεν ξέρει την ηλικία κάθε πλοίου, το ΑΡΙΑΔΝΗ δείχνει πολύ πιο νεότερο και στιβαρό απ΄'οτι το ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ.

Στην επιστροφή ταξίδεψα με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ της ΝΕΛ, ένα πλοίο που το συμπαθώ πάρα πολύ και το έχω ταξιδέψει πάρα πολλές φορές. Εδώ έχω κάποια παράπονα από το πλήρωμα και γενικότερα από την εταιρεία.

Στο γκαράζ κάναμε γύρω στα 15' για να παρκάρουμε δύο αυτοκίνητα. Το δικό μου και ένα πιο μπροστά από μένα. Ήταν από πάνω μας 4 μέλη του πληρώματος και προσπαθούσανε να αποφασίσουνε πως θα μας παρκάρουμε. Τελικά μετά από meeting βρήκαν τη λύση !

Μετά ανέβηκα στη reception όπου με οδήγησαν στην καμπίνα μου (Α' Θέση εξωτερική). Μπαίνω μέσα και πάω στο φιλιστρίνι, και μόλις ανοίγω την κουρτίνα βλέπω την εξαιρετική θεα που έχω πληρώσει € 59 το άτομο του διαδρόμου που οδηγεί στο γκαράζ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! Δεν μπορείτε να πείτε, εξαιρετική θέα. Σας συνιστώ να πάρετε και εσείς την ίδιαα καμπίνα.

Τα σεντόνια και οι μαξιλαροθήκες σκισμένες και στα δυο κρεββάτια. Τα κατωσέντονα μικρότερα από τα στρώματα.

Το Service στο Flocafe εξαιρετικό. Καλό θα είναι να δίνουν και ένα κομπιουτεράκι ή ένα κουτάκι με ξυλάκια (σαν αυτά που είχαμε στο νηπιαγωγείο) στα παιδιά που σερβίρουν για να κάνουν τους λογαριασμούς σωστά.

Σε γενικές γραμμές το ΜΥΤΙΛΗΝΗ ήταν το γνωστό σε όλους μας ΜΥΤΙΛΗΝΗ.

Σταθερό στις ώρες του και αρκετά καλό στο ταξίδεμα με το κλασσικό κοσκίνισμα στο πλωριό σαλόνι.

Ε.Μ.Ψ.

post-109-128326969913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για αλλους χειμερινος τουρισμος ειναι αραχωβα, πηλιο και καλαβρυτα. Για μενα ειναι ταξιδι με καραβι, αρκει ο καιρος να ειναι χειμωνιατικος. Συννεφια και θαλασσα, αλλα οχι απαγορευτικο για να ταξιδευουμε κιολας:D.

Οπως ειδατε και στα αλλα threads το μενου ειχε αναχωρηση απο πειραια με το διαγορα για καλυμνο κω ροδο. νυχτερινο ταξιδι, με λιγη θαλασσα (5-6) και ρεμετζο σε καλυμνο και κω ξημερωματα. αφιξη στη ροδο 09.30, μανουβα επ'αγκυρα αναμεσα σε ανθη μαρινα και ιεραπετρα και βουρ για καφε στην πολη για ξυπνημα.

12.00 αναχωρηση με πρωτεα για συμη, τηλο, νισυρο κω. βροχερος καιρος αλλα χωρις πολυ αερα. αυτη η διαδρομη ειναι απο τις αγαπημενες μου αγονες και απο αποψη διαδρομης, αλλα και απο αποψη γραφικοτητας νησιων (ειδικα της συμης). τη νισυρο δεν την πολυειδαμε λογω νυχτας, βροχης και ρεστιας. στο τελος σου μενει το οικογενειακο κλιμα επιβατων και πληρωματος.

στην κω η απεργια μου χαρισε μια 8ωρη παραμονη, για να θυμηθω τα παλια. φαϊ και ποτο στην παλια πολη και μετα αναμονη στο τσιρκο να ερθει το ανθη μαρινα, γιατι η αιθουσα αναμονης ηταν κλειστη. παντα με δυνατη βροχη. περιεργο γιατι στην κω το χειμωνα βρεχει σπανια.

αναχωρηση στις 04.00 και αφιξη στον πειραια μετα απο 11.30', στις 15.30. Γραιγοτραμουντανα 8ρακι γεματο και ανεβηκαμε κατω απο παρο και κυθνο. αναμεσα σε παρο και κυθνο χορεψαμε το χορο του ησαια:D, αλλα μετα την κυθνο ολα οκ. ειδαμε και το διαγορα και το αδερφο του νονα μαιρη να χορευουν και αυτα.

36 πλευσιμες σε 46 ωρες. pas mal. γεμισαν οι μπαταριες να βγουν οι γιορτες

Link to comment
Share on other sites

περιεργο γιατι στην κω το χειμωνα βρεχει σπανια.

Φετος παντως εχει ριξει τον .... :confused: του απο νερο στη Κω

Στο τελευταιο μου ταξιδι 3 μερες δουλεια και 2 απαγορευτικο που ειχε(γιατι ως γνωστον σε εμενα παντα βγαινει το απαγορευτικο οταν εχω τελεωσει τη δουλεια μου ..... - κατι σαν τον Επιτημο ενα πραγμα :D :D ) δεν σταματησε να βρεχει ....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ταξιδάκι express για την Σκιάθο το περασμένο Σάββατο με το ιπτάμενο Νο 23. Το ταξίδι με αρκετά καλό καιρό και με ταχύτητα από 31,5 μέχρι 32,6 κόμβους. Το πλοίο ξεκίνησε δρομολόγια στις 18 του μήνα ύστερα από την ολοκλήρωση της ετήσιάς του. Οι εντυπώσεις όμως δεν ήταν και οι καλύτερες. Το εισιτήριό μου ήταν στο πρυμναίο σαλόνι. Εκεί τα καθίσματα είχαν επενδυθεί με δερμάτινα καλύμματα, όμως 4-5 καθίσματα ήταν εντελώς διαλυμένα και έπεφταν συνεχώς πίσω. Το κουμπάκι που ρίχνει πίσω το κάθισμα (ο γνωστός τεμπέλης) δε λειτουργούσε, με αποτέλεσμα να πέφτει συνεχώς πίσω, να χρειάζεται να το σηκώνω συνέχεια και εν τέλει να κάθομαι λες και είχα να πάω 1 εβδομάδα στην τουαλέτα ή λες και είχα αιμορροϊδες. Το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και στο μεσαίο σαλόνι και ορισμένοι άρχισαν τα παράπονα. Λίγο άσχημη εικόνα για ένα πλοίο που δεν είχε κλείσει ούτε μια βδομάδα που ξεκίνησε τα δρομολόγια.

Αξίζει να πούμε ότι άλλαξε λίγο η διαρρύθμιση στο μεσαίο σαλόνι, καθώς ξηλώθηκαν οι 2 μεσαίες μπροστινές τετράδες καθισμάτων, ώστε ο χώρος αυτός να χρησιμοιποιείται από ΑΜΕΑ. Επίσης, στις τουαλέτες προστέθηκε κουμπί αναγγελίας κινδύνου, καθώς μερικοί κλειδώνονταν μέσα και έσκουζαν μέχρι να έρθει κάποιος να τους ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καιρό σας διαβάζω και ενημερώνομαι, καιρός να συνεισφέρω και εγώ:

Εκδρομούλα το Σαββατοκύριακο στην Άνδρο. Επιλογές από Ραφήνα Σάββατο πρωί: Θεολόγος 07:05, Aqua Jewel 07:20, Πηνελόπη 07:35, Superferry 08:05. Με χρόνο ταξιδιού για Άνδρο μόλις 2 ώρες, προφανής επιλογή το Superferry, ώστε να παραταθεί όσο το δυνατόν ο πρωϊνός ύπνος. Αλλά το ταξίδι αποφασίστηκε τελευταία στιγμή, και θέσεις δεν υπήρχαν (προφανώς πολλοί είχαν την ίδια λογική…), οπότε κλείσαμε με το Aqua Jewel.

Το Aqua Jewel με σχετικά άδειο γκαράζ αλλά πολύ κόσμο στα σαλόνια, αφού είχε πολλούς προσκυνητές για Τήνο με πούλμαν – ευτυχώς υπάρχουν πολλές θέσεις στα καταστρώματα. Αξιοσημείωτο ότι το πλοίο ταξίδεψε με αισθητή κλίση, σε βαθμό που η ορθοστασία γινόταν αρκετά κουραστική, όπως διαπίστωσα περιμένοντας αρκετή ώρα για καφέ (λίγα τα μπαρ και το προσωπικό τους, αργή η εξυπηρέτηση, μεγάλες οι ουρές…)

Αναχώρηση ακριβώς στην ώρα μας, θάλασσα λάδι, μέση ταχύτητα (από GPS) 17,6 κόμβοι, και κάναμε πάνω από 2 ώρες για Άνδρο.

Κυριακή βράδυ όλα τα πλοία της γραμμής έχουν τοπικό από Άνδρο για Ραφήνα, με αραιότερη διάταξη δρομολογίων που προσφέρει βολικές εναλλακτικές: Θεολόγος 19:45, Aqua Jewel 20:30, Πηνελόπη 21:15, Superferry 22:00. Προτίμησα το Θεολόγο για να μην επιστρέψω πολύ αργά, αλλά και γιατί δεν είχα ξαναταξιδέψει με το πλοίο.

Ο Θεολόγος Π είναι όπως έχει περιγραφεί στην αντίστοιχη ενότητα. Το πάνω γκαράζ μεγάλο, ψηλοτάβανο, ευήλιο και ευάερο (λόγω των πλαϊνών ανοιγμάτων). Γέμισε και άδειασε πολύ γρήγορα. Μπορείς να περάσεις κάτω από την γέφυρα στο καταστρωματάκι της πλώρης, για μοναδική θέα (βέβαια ο αέρας δεν σε αφήνει να σταθείς…) – Αλλά για να μην αδικήσω το Aqua Jewel, και αυτό έχει πάνω κατάστρωμα πλήρως προσβάσιμο μέχρι πάνω από τη γέφυρα, με ακόμα καλύτερη θέα γιατί υπάρχει ορατότητα σχεδόν 360 μοιρών.

Ο Θεολόγος αναχώρησε με καθυστέρηση από Άνδρο, καθώς ξεφόρτωσε μεγάλο αριθμό αυτοκινήτων από Ραφήνα. Στην Άνδρο είχαμε πολύ αέρα, φάγαμε κυματάκι, το πλοίο κούνησε ελαφρά στο Κάβο Ντόρο, αλλά γενικά μου φάνηκε καλοτάξιδο. Σε αρκετά μεγάλο τμήμα της διαδρομής πήγαινε με 20 κόμβους (μετρημένο με GPS), και έκανε φανάρι-φανάρι 1:50 με μέση ταχύτητα 19,5 κόμβους.

Και για να ολοκληρωθεί η εικόνα, το κόστος: Για δύο άτομα οικονομική + αυτοκίνητο το Aqua Jewel κόστισε €70 και ο Θεολόγος €67 (ενημερωτικά, από σύστημα ηλεκτρονικών κρατήσεων, το Superferry θα είχε κόστος €64.50 και η Πηνελόπη €61.60). Υπάρχει λοιπόν κάποιος ανταγωνισμός στις τιμές, με τα δύο νεότερα πλοία ακριβότερα και την Πηνελόπη (που έχω την εντύπωση ότι εμφανώς πλέον υστερεί) φθηνότερη. Για ένα ταξίδι με επιστροφή στην Άνδρο η διαφορά φθηνότερου (Πηνελόπη) με ακριβότερο (Aqua Jewel) είναι €16.60, που δεν είναι και αμελητέα. Θα περίμενα Θεολόγος και Aqua Jewel να έχουν ίδιες τιμές.

Από κάποια παλιά μου κιτάπια βρήκα οτι το ίδιο ταξίδι (Ραφήνα-Άνδρος με επιστροφή 2 άτομα οικονομική + αυτοκίνητο) σε θερινή περίοδο μου κόστισε €90 (30.000 δρχ) το 2001 (επί κοινοπραξίας, νομίζω), €110 το 2005, €120 το 2006 και €137 σήμερα. Αύξηση 50% σε 7 χρόνια, φαίνεται λοιπόν οτι οι τιμές ανεβαίνουν ταχύτερα από τον πληθωρισμό, αλλά όχι δραματικά. Τουλάχιστον έχουμε νέα πλοία στη γραμμή και καλό επίπεδο υπηρεσιών - αναρωτιέμαι, αν δεν υπήρχαν οι νεοι παίκτες, τι θα πληρώναμε αυτή την πονηρή περίοδο...

Νομίζω ότι η γραμμή Ραφήνας-Άνδρου-Τήνου-Μυκόνου προσφέρει πολλές και ενδιαφέρουσες επιλογές, και ο ανταγωνισμός λειτουργεί. Έχοντας πλέον εικόνα όλων των πλοίων της γραμμής, στο μέλλον θα προτιμώ το Θεολόγος (με εναλλακτική το Superferry, ανάλογα με το πώς βολεύουν τα δρομολόγια).

Ομολογώ ότι με προβλημάτισε ιδιαίτερα το γεγονός ότι το Aqua Jewel ταξίδεψε με κλίση, γιατί το θεωρώ θέμα ασφαλείας… Αλλά υπάρχουν φαντάζομαι στο forum πολύ ειδικότεροι εμού που ίσως μπορούν να με διαφωτίσουν.

Edited by theochar
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πρώτο ταξίδι για το 2009 και κίνησα Γη και Ουρανό να μπορέσω να "τιμήσω" το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ με την παρουσία μου (αφού μας τιμά πλέον κι αυτό με τη δικιά του στα λημέρια της Παροναξίας :D)...

Θα ξεκινήσω λέγοντας πως ίσως να έχουν χιλιοειπωθεί τα πάντα και στο παρελθόν αλλά εγώ θα τα γράψ έτσι να μην τα κρατάω μέσα μου...:D

Αρχίζω με το αρνητικό του ότι όντως μοιάζει με ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ λόγω των υπερβολικά πολλών αεροπορικών που διαθέτει...

Κάτι ακόμα που με χάλασε είναι ότι στην Aegean (πρυμα) πιο πολύ ότι ήμουν σε κάποιο παλιότερο συμβατικό νόμιζα παρά σε ένα πλοίο 3 ετών... Η κοκκινίλα σε όλο της το μεγαλείο θέλετε, το ότι ο φωτισμός ήταν απαράδεκτος (το τονίζω ΓΙΑ ΠΛΟΙΟ 3 ΕΤΩΝ) ενώ οι μοκέτες του δεν βοηθούν πολύ... Ευτυχώς στο "σαλονάκι" (ο θεός να το κάνει) του γνωστού τυροπιτάδικου, στη Central αλλα και σε ολόκληρο το υπόλοιπο βαπόρι (πλην της Rainbow) αυτό που φαινόταν ήταν ότι όντως το πλοίο είναι καινούριο.

Στην Rainbow (ένα κατάστρωμα πάνω) ήταν η χειρότερη εμπειρία αφού σκοτάδια μαύρα επικρατούσαν... Οι έξω χώροι ήταν ικανοποιητικοί μπορώ να πω αν και σε αυτό το έρμο το μπάρ Three Dolphins η ξύλινη επένδυση είχε γεμίσει με κάθε λογής σύνθημα γραμμένο με μαρκαδόρο και δεν έχει γλυτωσει ούτε η διαφημιστική πινακίδα της αλυσίδας....

Τα αρνητικά του λοιπόν είναι αυτά...

Στα καλά του...Εγώ "ερωτεύτηκα" τη reception του (από τα δυνατά "χαρτιά" του πλοίου), ο πατέρας μου την Privillege (κι ας μην χωνευει γενικότερα τα αεροπορικά) αλλά και οι δυό μας τόσο τα καταστρώματα όσο και το...φαγητό του self service! Για το χρόνο ταξιδιού θα αναφέρω πως φανάρι με φανάρι το Πειραιά - Πάρο το έκανε 3 ωρίτσες και 45 λεπτά (4 ώρες παρά 5 δεμένο στο λιμάνι).

Σε γενικές γραμμές είναι ένα πλοίο που λίγο να είχαν προσέξει τις λεπτομέρειες του και αν έκαναν κάποιες αισθητικές επεμβάσεις (στη rainbow π.χ. δεν πάω ούτε να με πληρώνεις) για να δείξει ακόμα περισσότερο το βαπόρι, θα έκανε θραύση από κάθε άποψη! Αλλά ειδικά τώρα επί ΑΝΕΚ το θεωρώ αβέβαιο πως θα γίνει κάτι... Όσο για τη σύνοψη σε μια πρώταση: "Ναι μεν, θα το προτιμήσω εννοείται έναντι των Μπλε-εκτός κι αν έχει Διαγόρα το μενού της μέρας, αλλά κάτι με ενοχλεί (εκτός των 971 αεροπορικών καθισμάτων) στο να πω ότι τρελλάθηκα κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...