Jump to content
Shipfriends

Queen Elizabeth (IMO 9477438)


Recommended Posts

  • 1 month later...

Νομίζω οτι περασαμε λίγο στα ψιλά την πρώτη αφιξη του Queen Elizabeth στον Πειραιά. Μπορεί βεβαια σχεδιαστικά να είναι ένα ακόμα αδελφό μιας μεγάλης σειράς και φυσικά να μην έχει τη χάρη του προκατόχου αλλα φέρει ενα βαρύ και ένδοξο όνομα με ιστορία. Προσωπικά μου αρέσει περοσσότερο το Queen Victoria λόγω της κλιμακωτής πρύμνης.

post-1839-0-35428000-1290335070_thumb.jp

Edited by Superfast VI
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει πάρα πολύ το Costa Meditterranea και τα αδελφά του. Δε μπορώ να πω οτι με ξετρελένει για βαπόρι, μάλλον ασχημούτσικο θα το έλεγα. Αλλά, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, είναι ένα ιστορικό βαπόρι λόγω ονόματος και ...εταιρείας ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις εάν το Queen Elizabeth δεν φόραγε τα σινιάλα της Cunard αλλά κάποιας άλλης εταιρείας θα το χαρακτήριζα ένα ακόμα πλοίο της «μπαούλο»!! Αλλά τα σινιάλα της Cunard δίνουν μια άλλη αίγλη σε οποιοδήποτε πλοίο της.

Ας το δούμε κάποια φωτογραφία ακομα από τη πρώτη του προσέγγιση του στο λιμάνι του Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά είναι κρίμα γιατί θα μπορούσε να το είχε κάνει πιο όμορφο, σαν το Queen Mary για παράδειγμα. Θα ήταν ωραία να μας θυμίζει κάτι απο τη παλιά χρυσή εποχή των υπερωκεανίων. Αλλά ξέχασα, στην εποχή του χρήματος και της χωρητικότητας που χώρος για συναισθηματισμούς........ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα ότι γενικώς αυτή η τάση τών σύγχρονων κρουαζιεροπλοίων να μοιάζουν μέ..πολυκατοικίες,μού είναι αντιπαθητική.Εποχή τού χρήματος και τής χωρητικότητας ήταν και τότε που κυκλοφορούσαν τα original Queen και λοιπά κρουαζιερόπλοια,αλλά οι ναυπηγοί τους είχαν καλαισθησία.Προσωπικά,το να έχω μιά καμπίνα που να μού θυμίζη το διαμέρισμά μου με το μπαλκόνι του,δέν θα μού έδινε την αίσθηση ότι είμαι σε πλοίο,όση θάλασσα κι'άν είχα απο κάτω....

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Επισκεφθηκε χθες τον Πειραια για 2η φορα φετος .Ας δουμε την

του εχθες γυρω στις 21.00 καθως επισης και την
της 5 μηνες πριν,μια μερα που φυσαγε πολυ.Μαλιστα εκεινη την ημερα περιμεναν με το MSC Musica αρκετη ωρα εκτος λιμενα.
Link to comment
Share on other sites

To πλοιο την προηγουμενη εβδομαδα ειχε προσεγγιση στην Μυτιληνη και φυσικα εμεινει εκτος λιμανιου και οι επιβατες κατεβηκαν με τα tenders.Ειναι η πρωτη φορα που το συγκεκριμενο ερχεται στο νησι και και ισως να ειναι και το μεγαλυτερο που ηρθε ποτε

Υπαρχει και φωτο απο τα δηκτικα του Εμπροσνετ

post-1819-0-93001400-1348563669_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Προσέγγιση στο λιμάνι του Πειραιά έχει μεθαύριο Πέμπτη 27/12ου το υπερκρουαζιερόπλοιο. Αυτήν την ώρα το βλέπω στο AIS στα νότια της Σικελίας.

 

Με την ευκαιρία, να διορθώσουμε τον τίτλο του θέματος, μιας και το ΙΜΟ που αναφέρεται ανήκει μεν σε .....ομόσταυλη Queen, αλλά στην Victoria και όχι στην Elizabeth.

 

Queen Elizabeth (IMO 9477438)

(2010)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 years later...
  • 8 months later...
  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 1 year later...

Γεια σε όλους, ήθελα να μοιραστώ αυτό το βίντεο με τη βασίλισσα Ελισάβετ να φεύγει από το λιμάνι της Καρθαγένης το σούρουπο, ελπίζω να σας αρέσει

Χαιρετίσματα από την Ισπανία

Edited by polmyt
move post
Link to comment
Share on other sites

  • polmyt changed the title to Queen Elizabeth (IMO 9477438)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...