Jump to content
Shipfriends

Θελω να μετονομαστει το European Express?


Ποιο θελω να ειναι το νεο ονομα του European Express  

48 members have voted

  1. 1. Ποιο θελω να ειναι το νεο ονομα του european express ?

    • Barbaros Hayreddin Paşa
    • Iσιδωρος Αρβανιτης
      0
    • Παναγια Μυρσινιωτισσα
    • Αγιος Θεραπων
    • Νικος Σηφουνακης
    • Superμυτιληνη
    • Λεσβος
    • Ερεσσος
    • Στρατης Μυριβηλης
    • Selim San
    • European Express και τα μυαλα στα καγκελα
    • Κανενα απο τα παραπανω

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ας μην ανοίξει ονοματολογία για το βαπόρι μιας και δεν φαίνεται να αλλάζει όνομα παρά μόνο σημαία που μας λέει ο φίλος coyote.

καλα ντε, μη βαρας. οποιος θελει, μπορει να διαλεξει ονομα για το καμαρι του Maghreb

Barbaros Hayreddin Paşa (για να γινει γεφυρα φιλιας μεταξυ τουρκικου και ελληνικου λαου) :D

Iσιδωρος Αρβανιτης (ο πιο διασημος ποτοποιος το νησιου)

Παναγια Μυρσινιωτισσα (πλεον εχουμε μια ακομη επιλογη για churching στο νησι) B)

Αγιος Θεραπων (απο τα πιο ομορφα αξιοθεατα)

Νικος Σηφουνακης (για την 30ετη ανυστεροβουλη προσφορα του στο νησι)

Superμυτιληνη (οπως απο το ΝΑΙΑΣ πηγαμε στο SUPER NAIAS)

Λεσβος (γιατι δε θυμομαστε ΕΓ/ΟΓ με το ονομα του νησιου)

Ερεσσος (για το φεστιβαλ που γινεται καθε σεπτεμβριο) :lol:

Στρατης Μυριβηλης (γατι ειναι απο τους λιγους μυτιληνιους που δεν εκαναν στρατο στο νησι τους)

Selim San (για να το βγαλει καλες φωτο) :P

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και πρέπει να μετονομαστεί, το "European Express" δεν κολλάει με τίποτα σε πλοίο που εκτελεί Αιγαιοπελαγίτικα δρομολόγια και βέβαια (όπως πολύ εύστοχα :D παρατήρησε ο NHSOS XIOS),

...θυμιζει τρενο...

Aπό εκεί και πέρα, για να πω την αλήθεια μου, δεν θα επέλεγα κάποιο από τα προτεινόμενα ονόματα της δημοσκόπησης. Προσωπικά θα μου άρεσε η επαναφορά του "ΑΛΚΑΙΟΣ" ή ακόμα και το "ΝΗΣΟΣ ΛΕΣΒΟΣ".

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω να αρχίζει να διαμορφώνεται μία δυναμική υπέρ της λύσεως "Νίκος Σηφουνάκης" αιτιολογώ την ψήφο μου και προτρέπω και άλλους να με ακολουθήσουν;

  1. Είναι αειθαλής
  2. Διατηρεί στενότατους προσωπικούς δεσμούς με την οικογένεια της Mrs Margaret Τσάντ (Παπανδρέου αν έχετε ακουστά)
  3. Εξαιτίας του επιτυχούς γάμου του, μπορεί να βοηθήσει στην περαιτέρω τουριστική ανάπτυξη της Μυτιλήνης :D
  4. Κατατρόπωσε :P τον Α. Βγενόπουλο

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα Νικος Σηφουνακης :D ενω δεν θα ηταν ασχημο κ το ΕΞΠΡΕΣ ΠΟΛΙΧΝΙΤΟΣ:P (αυτο βεβαια μας φερνει πιο κοντα σε ονομα λεωφορειου των ΚΤΕΛ :lol: )

Και για σοβαρα,το ΟΜΗΡΟΣ νομιζω του ταιριαζει γαντι ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξαναπεί παλιότερα την άποψη μου για το όνομα του πλοίου, εμένα θα μου άρεσε το όνομα ΧΙΟΣ

Να δικαιολογήσω την απάντηση μου

Πρώτα κάνει δίδυμο με το Μυτιλήνη, όποτε το Χίος ταιριάζει άνετα. (Με το Χίος & το Μυτιλήνη για Χίο ΜυτιλήνηB))

Θα βάλουν το τοπικιστικό παράγοντα (τόσα χρόνια τους Χιώτες τους είχαν τιμωρία;))

Όλο και κάποιος επιβάτης θα το μπερδεύει με το Νήσος Χίος, όποτε κάποιος θα τσιμπάνε από τον αντίπαλο;)

Link to comment
Share on other sites

Να μεινει το EYROPEAN EXPRESS γιατι με τοσες ναυλωσεις η εταιρεια θελει και γραμμες οποτε διολου απιθανο να δουμε ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΧΙΟ-ΡΟΔΟ-ΛΕΜΕΣΣΟ-ΧΑΙΦΑ:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Νίκο Σηφουνάκη για τον πίστη που έχει δείξει στα κοινά του τόπου όλα αυτά τα χρόνια :P

Στα σοβαρά τώρα αν έχουν σκοπό να μετονομάσουν το βαπόρι καλό θα είναι να βρουν ένα όνομα που θα παραπέμπει σε κάτι κι όχι ένα όνομα κενό περιεχομένου όπως είναι το AQUA MARIA.

Μπορούν να επαναφέρουν κάποιο παλιό όνομα όπως το ΟΜΗΡΟΣ ή το ΑΛΚΑΙΟΣ, ή το ΑΡΙΩΝ ή να πάνε σε κάποιο καινούργιο αλλά με παράδοση όπως είναι το ΠΙΤΤΑΚΟΣ ή το ΚΑΛΛΟΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

Το βαπόρι πρέπει να ονομαστεί AIOLIKOS EXPRESS. Για την ακρίβεια πρέπει να είναι το πρώτο από μια σειρά βαποριών με το όνομα της ομαδάρας και να ακολουθήσουν τα

AIOLIKOS PRIDE

AIOLIKOS SPIRIT

κλπ....

Έτσι για να σκάνε κάποιοι πρόεδροι των μικρομετόχων..... :P

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Hayrettin Barbarosa δεν μπορεί παρά να είναι η σωστή επιλογή :D. Κατ' αρχήν είναι εύηχο και μεγαλοπρεπές ενώ και σε προσωπικό επίπεδο πρόκειται για τον διασημότερο Μυτιληνιό όλων των εποχών, ενώ είναι χαλαρά αυτός με τη μεγαλύτερη επιρροή στην παγκόσμιο ιστορία αν σκεφτεί κανείς ότι είναι εμπλεκόμενος σε πλέον των 40 ετών πολέμους, λεηλασίες, σκοτωμούς και παντός είδους φρικαλεότητες :P.

Αν τέλος πάντων για πατριωτικούς λόγους, αποκλείεται κάτι τέτοιο, σε αυτήν την περίπτωση συντάσσομαι πλήρως με το σύντροφο Alcaeos και την άποψή του για σύνδεση με την ΑΙΟΛΙΚΑΡΑ. Εγώ θα προτιμούσα βέβαια κάτι σε στυλ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΙΟΛΙΚΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...