Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά απαράμιλλη ναυτοσύνη των πλοιάρχων μας και των πληρωμάτων, καθώς και η καθοριστική συνδρομή των καβοδετών. 

Μου άρεσε πολύ η συγκεκριμένη μανούβρα, μια και ο κάπταιν εκμεταλλεύθηκε πλήρως τις καιρικές συνθήκες. Μπράβο σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nick the Greek said:

Δεν ξέρω αν έχει παρατηρήσει κανείς κάτι ανάλογο πρόσφατα, αλλά νωρίτερα σήμερα παρατηρούσα την άφιξη του πλοίου στον Τούρλο της Μυκόνου, καθήμενος στη Χώρα. Ήταν μέρα ακόμη και σχεδόν άπνοια στο νησί, με συνέπεια να μας(εμένα και της παρέας μου) κάνει τρομερά αρνητική εντύπωση ο μπουχός -πραγματικά- που έβγαινε από το φουγάρο. Υπερβολικά πολύς καπνός, δε θυμάμαι να έχω δεί κάτι τέτοιο από το Μύκονος. Το πλοίο παρέμεινε στο λιμάνι κανένα 15λεπτο και είναι χαρακτηριστικό πως το νέφος είχε παραμείνει στην ατμόσφαιρα γύρω από την περιοχή του Τούρλου. Πολύ άσχημη εικόνα.

Κάτι παρόμοιο έχω παρατηρήσει και στο BS Delos αλλά σε μικρότερο βαθμό.Σίγουρα όμως ο καπνός που βγάζει τώρα το Δήλος είναι πολύ περισσότερος από ότι πριν.

Ο κοινός παρανομαστής είναι τα scrubber.Απορώ ...

Link to comment
Share on other sites

Όντως ισχύει αυτό, αλλά νομίζω ότι το πλοίο απλώς ατμιζει λόγω της διαδικασίας καθαρισμού των αερίων της καύσης μέσω των scrubbers. Οπτικά το πλοίο δείχνει ότι καπνίζει πολύ αλλά δεν είναι οι κλασσικες εκπομπές ρύπων. Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Δεν νομίζω ότι δεν θα σταματήσει όλο το χειμώνα, μιας και μέσα Ιανουαρίου θα πραγματοποιήσει το δεξαμενισμο του.

On 8/1/2022 at 7:33 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Blue Star Delos αναμένεται να δεξαμενιστει στη δεξαμενή Πειραιάς Ι από τις 10/01/23 έως τις 17/01/23.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θάνατος επιβάτη στο Ε/Γ-Ο/Γ Blue Star Delos στον Πειραιά

Quote

Ενημερώθηκε πρωινές ώρες σήμερα η Λιμενική Αρχή Τζελέπη από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ πλοίου ‘’BLUE STAR DELOS’’ Ν.Π. 12082, ότι 74χρονος ημεδαπός επιβάτης έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης, μετά τον απόπλου του πλοίου από τον λιμένα Πειραιά με προορισμό τους λιμένες Πάρου,Νάξου, Ίου και Θήρας.

Το πλοίο επέστρεψε στον λιμένα Πειραιά, όπου ο εν λόγω ασθενής παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ και διεκομίσθη στο Γενικό Νοσοκομείο Πειραιά ‘’Τζάνειο’’, όπου απεβίωσε.

Από το Α΄ Λιμενικό Τμήμα Τζελέπη του Κεντρικού Λιμεναρχείου Πειραιά που διενεργεί την προανάκριση, παραγγέλθηκε η διενέργεια νεκροψίας -νεκροτομής.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Αν κουβαλούσε καμία έγκυο και ήταν και στις μέρες της κι έπρεπε να έρθει να τη παραλάβει είτε ΕΚΑΒ είτε να μεταφερθεί άμεσα σε νοσοκομείο, από τις 23:00 δεμένο θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/11/2023 at 3:21 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Blue Star Chios θα αναλάβει τα πρωινά δρομολόγια της Παροναξίας το Σάββατο 14 Ιανουαρίου.

Χθες έδεσε στις άγκυρες, αριστερά του Olympus, λόγω της σκαντζας.

Φαντάζομαι μέχρι τη Δευτέρα θα πάει στη ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...