Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γενικά με την τοποθέτηση  Scrubbers  στα συγκεκριμένα πλοία χάθηκε η όμορφη ισορροπία των γραμμών . Ειδικά στην παραπάνω φωτογραφία αυτό που βλέπω είναι άστα να πάνε .. Δεν ξέρω για ποιο λόγο θέλησαν να βάλουν το αστέρι εκεί πάνω όμως αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το μάτι να πέφτει στο υπόλοιπο κενό της τσιμινιέρας και στην προέκταση  που έγινε. Είναι σαν να έχει βγάλει καρούμπαλο.

Edited by Svo
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να ωραιοποιήσω το αποτέλεσμα, νομίζω πως η συγκεκριμένη φωτογραφία αδικεί επιπλέον το πλοίο, μιας και με το μπροστινό (φαρδύ) μέρος της τσιμινιέρας, φαίνεται ακόμα πιο μεγάλη και χαλάει περισσότερο η αισθητική της, ενώ το αστέρι φαντάζει τελείως παρατημένο στο άνω μέρος.

Ίσως να πρέπει να περιμένουμε να δούμε καμια φώτο από το πλάϊ ή δευτερόπρυμα για βγάλουμε ασφαλέστερο συμπέρασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Στην φωτο αυτή και απο αυτή την οπτική γωνία η τσιμινιέρα δείχνει μια χαρά. Μόνη "παραφωνία" το μέγεθος και η θέση του αστεριού. Λίγο μικρότερο και κανένα μέτρο χαμηλότερα θα ήταν ιδανικό. Παρόμοια λαθάκια είχαμε επισημάνει και στο Πάτμος αλλά και στο ΣΦΧΙ.

Δε ξέρω ποιός λαμβάνει αυτές τις γραφιστικές αποφάσεις στην Attica. Είναι όμως θέματα, τα οποία με λίγη μπογιά φτιάχνονται, ενώ το σχήμα της τσιμινιέρας άπαξ και "χτιστεί" δεν αλλάζει εύκολα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ήταν καλύτερο εμφανισιακά πριν και αυτό και το αδερφό του. Το μόνο που μου αρέσει πιο πολύ τώρα είναι οι κοντές απολήξεις των εξαγωγών. Δεν ξέρω αν στο μέγεθος θα μπορούσε να είχε γίνει κάτι καλύτερο. Φαίνεται ότι έγινε μια προσπάθεια να ακολουθηθεί όσο γινόταν το αρχικό σχήμα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Nikos_Chania said:

Εισήλθε στο κεντρικό λιμάνι μετά την αναχώρηση του Νάξος και έδεσε στην θέση του για να αναλάβει αύριο δράση στην γραμμή του.

 

Δεν ειχε ερθει το Ναξος πανω σημερα διανυκτευρει Αμοργο το Σαββατο

Link to comment
Share on other sites

On 10/20/2020 at 4:23 PM, Panagia Ekatontapiliani said:

Το Blue Star Delos θα μείνει εκτός δρομολογίων από τις 04/11/20 έως τις 06/02/21, για την εγκατάσταση των scrubbers.

Η εταιρεια μας δειχνει αλλη μια φορα το ποσο πιστη ειναι στα χρονοδιαγραματα της 

Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2021 at 9:19 PM, margaritis24 said:

Η εταιρεια μας δειχνει αλλη μια φορα το ποσο πιστη ειναι στα χρονοδιαγραματα της 

Τουλαχιστον στην περίπτωση του ΧΙ δεν ισχύει αυτό. Είχαν αλλάξει τουλάχιστον 5 - 6 φορές την ημερομηνία επιστροφής του στη γραμμή του.

Link to comment
Share on other sites

Πάμε να το δούμε σήμερα στον Αθηνιό.Ομολογώ πως το αστέρι δε με χαλάει.Μπορεί να έβαλε scrubber όμως καπνίζει αρκετά.

Από κίνηση πήρε γύρω στα 7-8 κομμάτια και καμια 20αρια επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ας το θυμηθούμε και στην προ-scrubber εποχή του, αναχωρώντας από τον Πειραιά ένα πρωινό του περασμένου καλοκαιριού για το κλασσικό του δρομολόγιο με όλο το δρόμο του

 
 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...