Jump to content
Shipfriends

Η πρόσκρουση Superferry II στoν Λιμενοβραχίονα της Τήνου (κόκκινο φανάρι)


Recommended Posts

Eίναι και οι συγκυρίες άσχημες για το πλοίο. Και εννοώ βέβαια την έλευση σε λίγους μόλις μήνες, στις αρχές του 2011, του BLUESTAR ΔΗΛΟΣ. Ίσως αν το ίδιο ατύχημα συνέβαινε πέρυσι γιά παράδειγμα, η εταιρεία του να ήταν περισσότερο διατεθειμένη από ότι σήμερα να το επιδιορθώσει και να το επαναδρομολογήσει. Χωρίς βέβαια αυτός ο συλλογισμός να αποκλείει το να επισκευαστεί η ζημιά και να το ξαναδούμε "εν πλω". Δεν γνωρίζω, όπως άλλωστε και κανείς μας ακόμα υποθέτω.

θα είναι πολύ κρίμα για την ιστορία του να έχει τόσο άδοξο τέλος :(

Θα μου επιτρέψεις καλέ μου φίλε να παρατηρήσω, χάριν της συζήτησης :) , ότι ένα "τέλος" είναι πάντα ένα τέλος. Είτε ένδοξο είτε άδοξο είναι αυτό. Και ίσως μάλιστα ένα "ένδοξο" τέλος να κρύβει και περισσότερη μελαγχολία. Όπως και να 'χει πάντως, μιλάμε για ένα πλοίο ήδη 36 ετών, ας μην το ξεχνάμε. Ότι και αν σημαίνει αυτό.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Ας περιμένουμε καλύτερα. Μέχρι να έρθει το ΔΗΛΟΣ και να δρομολογηθεί θα περάσουν τουλάχιστον 7-8 μήνες. Η εταιρία το χρειάζεται βαπόρι στο διάστημα αυτό. Θέλω να πω, δε νομίζω να το παρατάνε έτσι εύκολα στην τύχη του, εκτός πια αν δεν μπορεί να επισκευασθεί παρά με υπέρογκο κόστος οπότε το τέλος θα είναι κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν νομίζω να είπε κανείς ότι "θα το παρατήσουν έτσι εύκολα στην τύχη του"..... :unsure:

Προσωπικά είπα ότι αν δεν επίκειτο η άφιξη ενός νέου πλοίου ίσως να υπήρχε μεγαλύτερη ανάγκη επισκευής του. Και σε αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να διαφωνήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σείριε, απλά ονειρευόμουν τη στιγμή που θα μας αφήσει καμαρωτό, σφυρίζοντας για να αποχαιρετίσει τα νησιά που δοξάστηκε όσο ελάχιστοι άλλοι. Γιατί κακά τα ψέματα, κληρονόμησε τον τίτλο "διάδοχος του Επτάνησος" (του πρώτου θρύλου της γραμμής - τουλάχιστον για τα χρόνια μου) και κατάφερε να γίνει και αυτό θρύλος.

Σαφώς και χρειαζόταν αντικαταστάτη. Είχε γεράσει και κατά καιρούς μας θύμιζε την ηλικία του. Είναι όμως άδικο για το σκαρί και όσους έχτισαν αυτό το θρύλο να αποχωρεί αφήνοντας αυτή την ανάμνηση.

Τι θα ευχόμουν σαν παρανοϊκός καραβολάτρης της γραμμής; Λίγα ακόμα δρομολόγια, αποχαιρετώντας μας με δόξη και τιμή, αποχαιρετώντας το με τις ανάλογες τιμές, παραδίδοντας τον τίτλο του θρύλου σε ένα νέο σύγχρονο βαπόρι που θα τον τιμήσει αντίστοιχα με τη σειρά του. Όπως ένας ναύαρχος που αποστρατεύεται στο απόγειο της δόξας του και όχι υποβασταζόμενος μετά από μια μάχη.

Υ.Γ: Τονίζω το παρανοϊκός. Σημειώνοντας βέβαια πως ακριβώς τα ίδια αισθάνομαι και για την κυρία της γραμμής, την αγαπημένη μας Πόπη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καποιο νεο να μας πεις που δε ξερουμε? Γιατι δεν εχει προκυψει κατι τετοιο επισημο απο πουθενα.

Δε βλεπω καμια συγκαλυψη εγω.. Ισα ισα που εχουν ακουστει παρα πολλα εδω και χωρις λογοκρισια.

Αλλα το να βγαινουμε και να σχολιαζουμε χωρις στοιχεια καθε περιπτωση δε βλεπω να οδηγει πουθενα..

Τι νοημα εχει να λεμε οτι το στουκαραν επιτηδες? Τι νοημα εχει να πουμε οτι χτυπησε επειδη επαθε μπλακαουτ η επειδη κολλησαν τα τιμονια?

Τι νοημα εχει πουμε οτι εκανε λαθος ο καπετανιος? Αφου κανενας δεν ηταν παρων για να ξερουμε τι και πως?

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Τα αίτια δε θα τα μάθουμε ποτέ, παρά μόνο οι πραγματογνώμονες που κάνουν τους ελέγχους στο πλοίο, τα αρμόδια άτομα του πληρώματος, τα στελέχη της εταιρείας και οι ασφαλιστές.

Επίτηδες δε γίνεται τίποτα!!! Κάποια λάθη (ανθρωπινά, τεχνικά) συνετέλεσαν σε αυτή τη πρόσκρουση!!! Μην ξεχνάς οτι καμία εταιρεία δε θέλει τέτοιους είδους δημοσιότητα (ατυχήματα, βλάβες & ναυάγιο), γιατί δυσφημείται ;) !!!

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένα σχόλιο για τα αίτια. Γιατί τέτοια συγκάλυψη; Μήπως επίτηδες το στούκαραν;

Δεν βλέπεις κάποιο σχόλιο για τα αίτια γιατί προφανώς δεν έχουν γραφτεί τα αίτια που θα σε ικανοποιούσαν.

Αναρρωτιέσαι γιατί τέτοια συγκάλυψη ? Καταλαβαίνεις τι λες ?

Φαίνεται πως είσαι σίγουρος ότι υπάρχει συγκάλυψη (δεν ξέρω από ποιους εννοείς)...συνεπώς προχώρα...πάρε τα στοιχεία σου και πήγαινε χτύπα (σ)την πόρτα του Εισαγγελέα...αρκεί να μην στουκάρεις...επίτηδες !

Κι εμείς μαζί σου !

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αυτη η εξελιξη αν και για να πω την αληθεια δεν το πολυπεριμενα.Αντε με το καλο να το ξαναδουμε να ταξιδευει :)

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένα σχόλιο για τα αίτια. Γιατί τέτοια συγκάλυψη; Μήπως επίτηδες το στούκαραν;

Ειλικρινά αυτό το καταγγελτικό ύφος αλά ΑΥΡΙΑΝΗΣ δεν μπορώ να το καταλάβω από που προκύπτει. Ένα φόρουμ καραβολατρών είμαστε που ασχολούμαστε και με αυτό το θέμα περιφερειακά χωρίς να θέλουμε να προσβάλουμε κάποιον , να κατηγορούμε για κάτι κάποιους ή εταιρείες χωρίς το παραμικρό στοιχείο που θα προκυπτει από την πλέον σοβαρή πηγή. Στο κάτω κάτω δεν είναι κι η δουλειά μας να αντικαταστήσουμε το ΑΣΝΑ ή κάποιο ειδησεολάγνο site που στο βωμό του θέματος όλα τα σφάζει κι όλα τα μαχαιρώνει.

Αν νομίζεις ότι έχεις στοιχεία για οτιδήποτε μεμπτη συμπεριφορα της εταιρείας πήγαινε στον εισαγγελέα όπως είπε ο φίλος 94867 και πες τα εκεί. Μονο κοίτα πας για μαλλί και βγεις κουρεμένος...

Κατά τα λοιπά να επιβεβαιώσω κι εγώ τον φίλο valencay ότι το πλοίο όπως έμαθα κι εγώ θα φτιαχτεί.Τώρα το οριακό δίμηνο που βγαίνει για την επισκευή του είναι όντως μικρό διάστημα αλλά αν το πλακώσουν και πέσει παραπάνω χρήμα όλα μπορούν να γίνουν. Προφανώς η εταιρεία θα θέλει να είναι έτοιμο σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα ώστε να μπορέσει κάνει και τις σκάντζες των υπολοίπων.

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένα σχόλιο για τα αίτια. Γιατί τέτοια συγκάλυψη; Μήπως επίτηδες το στούκαραν;

Τα αίτια μπορεί να είναι πολύ απλά (κακή στιγμή) έως και πάρα πολύ σύνθετα και αρμόδιοι να τα διερευνήσουν είναι η εταιρεία, οι αρχές και ενδεχομένως οι ασφαλιστές του πλοίου. Και προφανέστατα αφού δεν υπήρξαν δυσάρεστες συνέπειες το θέμα θεωρείται λήξαν και κανέναν απολύτως σκοπό δεν εξυπηρετεί -όπως άλλωστε αναφέρθηκε- να ανακυκλώνεται ένα τέτοιο περιστατικό. Καί τι θα ικανοποιούσε αν ανακοίνωναν ότι πρόκειται για "ανθρώπινο λάθος" η ότι δεν "άκουσε το τιμόνι ή το pitch (αν έχει cpp) η ότι δεν πήρε η μηχανή (αν είναι μπαταριστές) ή οτιδήποτε άλλο.

Οι περισσότεροι άνθρωποι θα το άκουγαν μάλλον αδιάφορα γιατί αυτά είναι πράγματα που ενίοτε συμβαίνουν (οι λίγοι δε shipfriends θα ήθελαν σίγουρα να μάθουν περισσότερα δηλ. τι συνέβη -ας πούμε- και δεν άκουσε το pitch).

Όσο για την τελευταία ερώτηση.

Δεν προτείνω βεβαίως να μην σκεπτόμαστε, αλλά εγώ προσωπικά θα το εύρισκα απολύτως υπερβολικό αν π.χ. τρακάρει κάποιος με το αυτοκίνητό του η πρώτη μας σκέψη να είναι μήπως το έκανε επίτηδες για να πάρει καινούργιο. Είναι απλά κάτι που για τους όποιους λόγους μπορεί να συμβή.

Συγνώμη για το ίσως ατυχές παράδειγμα αλλά θεωρώ ότι και ο φίλος "sapaki" υπερβάλει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως με τους προλαλήσαντες. Εκτός αυτού, στις περίεργες σκέψεις που μπορεί να έρθουν στον καθένα (και δεν είναι καθόλου μεμπτό η σκέψη) θα ήταν καλό να σκεπτόμαστε επίσης αν υπήρχε δόλος τότε ποιός θα ωφεληθεί. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν ωφελείται κανένας (ούτε η πλοιοκτήτρια, ούτε οι ανταγωνίστριες μιας και ρισκάρουν το κατέβασμα πιο σύγχρονου πλοίου από την BS από Μάη και μετά), οπότε ακόμα και ο πιο καχύποπτος βάζει την σκέψη στη ντουλάπι (λέγοντας στον εαυτό του: "δεν στέκει, ούτε καν σαν σενάριο φαντασίας").

Στα του βάπορα τώρα, τα νέα είναι εξαιρετικά :) !!

Αλλά αυτό σημαίνει πως θα τον βλέπουμε για χρόνια ακόμα, αντί για κάτι νεότερο :(

Αυτός μάλλον είναι ο ορισμός της χαρμολύπης!

Edited by csst9728
Link to comment
Share on other sites

Τα νέα που κατάφερα και έμαθα είναι τα εξής.... δεν θα μας φύγει.. θα το ετοιμάσουν το συντομότερο και θα παραμείνει στην γραμμή για τον επόμενο ένα χρόνο τουλάχιστον αφού στα σχέδια της εταιρείας είναι οτι το καλοκαίρι που θα μας έρθει θα παραμείνει η ομάδα ως έχει παρόλο την έλευση του BSD οπότε η κότα που κάνει χρυσά αυγά θα παραμείνει στην θέση της. Και μην μου αρχίσετε γιατί το λέω κότα που κάνει χρυσά αυγά όλοι το ξέρουμε πως τα λεφτά που έχει βγάλει το SFII δεν τα έχει βγάλει κανένα άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

με τον κινδυνο να χαρακτηριστω μη αξιοπιστος, θα αναφερω το εξης :επειδη η ζημια ειναι αρκετα μεγαλη και το κοστος πολυ υψηλο,οπως μου ανεφερε αποψε αργα το βραδυ ανθρωπος πολυ αξιοπιστος, υπαρχει ακομα θεμα και δεν εχει αποφασιστει αν θα πραγματοποιηθει η επισκευη.τα δεδομενα μπορει να αλλαξουν απο στιγμη σε στιγμη.ας περιμενουμε λιγες ημερες λοιπον.... B)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να προσθέσω ότι στην ναυτιλία τα ατυχήματα δεν είναι δυστυχώς τόσο σπάνια άσχετα αν σε γνώση μας περιέρχονται μόνο τα σοβαρότερα. Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές αναφορές σε περιστατικά προσκρούσεων. Αλίμονο αν σε κάθε συμβάν ελαφρά τη καρδία αρχίζουμε να πλέκουμε σενάρια.

Ξεφεύγω τελείως από το topic και συγχωρήστε με γιαυτό αλλά και για την ιστορία θα σας περιγράψω τρία παλαιά "στουκαρίσματα" που εχω δεί εγώ

Το πρώτο -μπορεί να μην είναι και πολύ ακριβής η περιγραφή γιατί ήμουν παιδάκι- ήταν στην Πάρο. Ένα πανέμορφο τότε (αρχές δεκαετίας ΄70) μικρό ferry ονόματι Μαριάννα σε ένα από τα πρώτα του ταξείδια στην γραμμή -ίσως και το πρώτο- "πιάνει" το Ελλη, γυρίζει σβέλτα για να "ρίξει πρώτο ράμπα και ...σκάει με την πρύμη στον ντόκο.

Το δεύτερο ήταν στη Ιο τέλη της δεκαετίας του 70. Το θρυλικό Μιμίκα Λ. έχει περάσει στα χέρια των Δημ.(πατέρας) και Γερ.(γιος) Βεντούρη και έχει μετονομαστεί σε Αλκυών. Είναι και σάυτή την περίπτωση νομίζω το πρώτο ταξείδι στην γραμμή και έχει αρκετό αέρα. Ο Γερ. Βεντούρης -οπως είδα αργότερα- είναι μαζί με τον πλοίαρχο στην γέφυρα. Είμαι στό κεφάλι του ντόκου και έχω αρχίσει να απομακρύνομαι προς τα πίσω γιατί είναι εμφανές ότι το πλοίο προσεγγίζει -πιθανόν λόγω του ανέμου- με αρκετά μεγάλη ταχύτητα. Δίπλα μου ένας λιμενικός βάζει την σφυρίχτρα στο στόμα και αρχίζει να τρέχει σφυρίζοντας. Η πλώρη του πλοίου -ευτυχώς- καταφέρνει μόλις την τελευταία στιγμή να περάσει την γωνιά του ντόκου και το πλοίο κοπανάει ας πούμε 20 εκατοστά πιο μέσα με την μάσκα και δεν καρφώνεται. Ρήγμα στο fore peak πεντάωρη καθυστέρηση για να κοληθούν χλαπάτσες δεξιά και αριστερά (είχε "πάρει" το κάτω μέρος της πλώρης) και φύγαμε.

Το τρίτο live στουκάρισμα ήταν όταν φέρανε το εικόνισμα Αξιον Εστί από το Αγιο Όρος για προσκύνημα με μεταγωγικό του Π.Ν. Στην Ακτή Μιαούλη μπάντες, αγήματα, αρχηγοί, υπουργοί, δεκάδες παπάδες παρατεταγμένοι κ.λ.π. Το πλοίο πρόκειται να δέση στο "γάμμα" με την πλώρη προς τον Αγ. Σπυρίδωνα. Πλησιάζει αργά υπό γωνία (αλλά δεν ευθυγραμίζει) χτυπάει και κόβει την καδένα που συγκρατεί τα "λάστιχα-προσκρουστήρες" που πετάγονται στον ντόκο και κοπανάει με την πλώρη με αποτέλεσμα να "ανοίξει" το fore peak που προφανώς ήταν γεμάτο διότι άρχισε νε ξεπηδάει νερό στον ντόκο.

Αυτά λοιπόν για εποχές που τά έντυπα -και λοιπά ΜΜΕ- δεν είχαν αναφορές σε προσκρούσεις (και πιθανότατα ούτε τα Λιμεναρχεία εξέδιδαν ανακοινώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pathfinder τα ΜΜΕ όλων των εποχών πάντα κατέγραφαν τέτοιου είδους συμβάντα. Μια αναζήτηση με τη λέξη "προσάραξις" σε οποιαδήποτε βάση δεδομένων εφημερίδων θα σε πείσει για του λόγου το αληθές.

Αυτό που έλειπε είναι η νεώτερη τρομολαγνεία, σύμπτωμα όμως του τηλεοπτικού περιβάλλοντος και όχι του έντυπου τύπου.

Για να λέμε όμως και του στραβού το δίκιο τα δύο πρόσφατα γεγονότα (παρόλο που είναι άσχετα μεταξύ τους), της φωτιάς του HS1 και του ατυχήματος του SF II, αντιμετωπίστηκαν ιδιαίτερα πολιτισμένα από τα ΜΜΕ. Καμμία σχέση με αυτά που είδαμε και ακούσαμε για βλάβες-καθυστερήσεις των βασιλοβάπορων της GA ή της ΣΑΟΣ καθώς και το περιστατικό του Θεόφιλου στις Οινούσσες.

Δε κρίνω τη σοβαρότητα του κάθε ατυχήματος ούτε και εννοώ κάτι, απλώς αναφέρω την εντύπωση μου από τη κάλυψη των διαφόρων γεγονότων.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική αντιμετώπιση σε αυτά τα γεγονότα που ανέφερες είναι στη δύναμη που κρύβει κάθε εταιρεία πίσω της. Άλλη δυναμική έχει ο Βγενοπουλος με τον όμιλο MIG και η οικογένεια Βαρδινογιάννη, από τον Αγουδημο, Μανουση και Βεντούρης (ΝΕΛ)

Link to comment
Share on other sites

Δύο τρεις παρατηρήσεις και από εμένα, σε σχέση με το ανεκδιήγητο ποστ -ούτε σε link δεν το βάζω- σχετικά με ...στουκαρίσματα και άλλες τινές φαιδρολογίες. Παρατηρήσεις που ίσως να βοηθήσουν στο μέλλον κάποιους φίλους να αντιμετωπίζουν πιό ...ψύχραιμα κάποιες -χτύπα ξύλο- ανάλογες περιπτώσεις.

Οι ασφαλιστικές εταιρείες, και πολύ περισσότερο οι μεγαλύτερες αυτών που ασχολούνται με ασφαλίσεις πλοίων, ΔΕΝ διοικούνται και το προσωπικό τους ΔΕΝ αποτελείται από ηλίθιους, αγράμματους, αμόρφωτους ανθρώπους. Είναι εταιρείες που το βασικό τους κίνητρο, όπως και σε κάθε ιδιωτική εταιρεία ανά τον κόσμο και από συστάσεως ...κόσμου, είναι αν μη τι άλλο το κέρδος.

Αν ίσχυε το αντίθετο, τότε δεν θα υφίσταντο ανά τον κόσμο και τα διαλυτήρια των πλοίων (προς μεγάλη απογοήτευση του NHSOS XIOS :P ). H κάθε εταιρεία που θα ήθελε να ...ξεφορτωθεί ένα πλοίο της που πιά δεν θα της έκανε, θα προγραμμάτιζε μία πρόσκρουση ή μία προσάραξη, θα ερχόταν η ασφαλιστική, θα κατέβαλλε χωρίς καμμία έρευνα και ουδεμία αντίρρηση το ποσό που θα καθορίζετο για ολική απώλεια του πλοίου, και όλοι θα ήντουσαν πανευτυχείς. Εκτός βέβαια από τις ίδιες τις ασφαλιστικές, οι οποίες μετά από ένα - δύο τέτοια περιστατικά θα έβαζαν λουκέτο.

Επειδή λοιπόν δεν μπορώ να δεχτώ ότι στον κόσμο που ζούμε υπάρχουν τόσοι πολλοί ανόητοι άνθρωποι, είτε πλοιοκτήτες που προτιμούν να στέλνουν τα πλοία τους γιά διάλυση παίρνοντας ως αντίτιμο την αξία τους σε ...κιλά λαμαρίνας, είτε και ευκολόπιστοι ασφαλιστές που είναι πάντα πρόθυμοι να αποζημιώσουν τον πάσα ένα χωρίς κανένα ενδοιασμό, αναγκαστικά :rolleyes: θα δεχτώ ότι για περιπτώσεις θαλασσίων ατυχημάτων -ή τουλάχιστον για την συντριπτική πλειοψηφία αυτών- ο λόγος οφείλεται στην "κακιά στιγμή", ανθρώπινο λάθος δηλαδή, μηχανική βλάβη, αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Τέλος, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, καμμία πρόσκρουση και καμμία προσάραξη, δεν μπορεί ποτέ να είναι απόλυτα ελέγξιμη και υπολογισμένη ως προς τα τελικά αποτελέσματα της. Για το αν θα υπάρξει ρήγμα -για παράδειγμα- τέτοιας έκτασης που θα "καταδικάζει" το πλοίο σε ολική απώλεια, για το πως θα αντιδράσει το ίδιο το σκαρί (αντοχή λαμαρινών, έκταση ζημιάς, χρόνος κατάκλυσης), και βέβαια -και το βασικότερο, μιας και μιλάμε για επιβατικό πλοίο- για την ύπαρξη ή μη ανθρώπινων απωλειών και της έκτασης αυτών.

Ψυχραιμία παιδιά, λιγότερη καχυποψία, περισσότερη υπομονή και καθόλου βιαστικά -και ενίοτε γελοία- συμπεράσματα και ...πορίσματα.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον,η αποφαση που εληφθη σημερα ειναι οτι τελικως θα φτιαχτει .μεσα με τελη δεκεμβριου θα ειναι ετοιμο

Εαν δε κανω λαθος εχουν ξεκινησει οι εργασιες για την επιθεωρηση των κυριων μηχανων. Οποτε θα ξεκινησουν και οι εργασιες για την αποκατασταση των ζημιων με τη προσκρουση στο λιμανι της Τηνου

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω κανένα σχόλιο για τα αίτια. Γιατί τέτοια συγκάλυψη; Μήπως επίτηδες το στούκαραν;

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΡΙΣΜΕΝΟΙ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΝ ΒΟΥΤΑΤΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ η ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!!!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ? - ΟΤΙ κ ΑΝ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕ! - ΔΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 'ΛΑ - ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕΛΙΔΑ / ΠΑΡΕΛΘΟΝ!

Edited by SEA_PILOT
Link to comment
Share on other sites

Να σημαίνει κάτι το ότι δεν πηγαίνει αυτοδύναμα, ή αυτό γίνεται άραγε μόνο για λόγους ασφαλείας ???

Ο λόγος που το πλοίο πήγε ρυμουλκούμενο στη Σύρο οφείλεται ότι είχαν αφαιρεθεί όλα τα πετρέλαια και λάδια από το πλοίο, για αποφυγή ρύπανσης στο λιμάνι της Τήνου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...