Jump to content
Shipfriends

Τώρα η τότε ? Ιδού η απορία !


Recommended Posts

ΤΟΤΕ χαλαρα :D

Γιατι ετσι γουσταρουμε δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Με αυτη την ακτοπλοια μεγαλωσαμε αυτη ονειρευομαστε γιατι χαθηκε πλεον :(

Ουτε μετοχες ουτε τραπεζικοι συμβουλοι ουτε διευθυνοντες συμβουλοι.

Τοτε κουμαντο εκαναν οι ΝΑΥΤΙΚΟΙ ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το τοτε ψηφισα.

Ο neptune κατα κυριο λογο με καλυψε.Με την ακτοπλοια του τοτε μεγαλωσαμε.Με τα καλα που ειχε και με τα κακα της.

Ισως εχει να κανει και οτι αναπολουμε οι πιο πολλοι τις αναμνησεις μας.Σε μερικα χρονια αν ξαναγινει δημοσκοπηση πιθανον τοτε οι πιο πολλοι να πουν οτι προτιμουν τα ταχυπλοα διοτι με αυτα θα εχουν μεγαλωσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει καμία αμφιβολία για μένα ότι «Τότε» ήταν καλύτερο από το σήμερα. Περά από τη συναισθηματική αξία ότι με αυτά τα πλοία μεγάλωσα, πρωτοταξιδεψα & πήγα διακοπές.B)

Είχαμε περισσότερες επιλογές για πας σε κάποιο νησί, οι τιμές ήταν σε Ελληνικά δεδομένα και όχι σε γαλαξιακά δεδομένα. Το ταξίδι ήταν μια εμπειρία και όχι ένα τυποποιημένο πια ταξίδι:mad:, όπου σε έχουν περιορίσει σε μια θέση που τη πληρώνεις χρυσάφι. Χωρίς τα κλειστά συστήματα παρακολούθησης στα πλοία λες και είμαστε εγκληματίες.

Επιπλέον μπορούσες να ανταλλάσεις μια κουβέντα με τα πληρώματα, χωρίς να φοβάσαι μην τη πουν στα πληρώματα. Το λέω αυτό γιατί μου έχει τύχει σε μεγάλη εταιρεία, ναυτικός να ζητεί άδεια από προϊστάμενο για να μιλήσει και να πιει ένα καφέ μετά το πέρας εργασίας με κάποιον γνωστό του, που να τυγχάνει να ταξιδεύει (Ήθελα να επισημάνω στις εταιρείες ότι οι ναυτικοί τους είναι άνθρωποι, οπότε έχουν και αυτή προσωπική ζωή:mad:).

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν συγκρίνονται οι εποχές αλλά τα ταξίδια του ΤΟΤΕ είχαν άλλη χάρη, ειδικά για παιδιά.

Αφενός με πάμφθηνο εισιτήριο διέσχιζες όλη την Ελλάδα (και παρεμπιπτόντως πλήρωνες deck και είχες όντως δυνατότητα για deck, αληθινό κατάστρωμα δηλαδή και όχι ξενέρωτους κλειστούς χώρους).

Αφετέρου έζησα τότε πράματα που θα ήταν αδιανόητα σήμερα. Ως παράδειγμα να αναφέρω ότι μικρά παιδιά τότε (80ies) παίζαμε με τις ώρες μέσα στις σωσίβιες λέμβους (μια φορά πέρασε ναύτης και μας είπε "παίξτε αλλά μην πειράξτε τίποτα" :D), πηγαίναμε αυθόρμητα να επισκεφθούμε τη γέφυρα (όπου μας δέχονταν με τις ώρες και μας κέρναγαν παγωτό, ενώ η μάνα μας σε κατάσταση αλλοφροσύνης μας έψαχνε σε όλο το πλοίο), τρυπώναμε μέσα σε μηχανοστάσια μέχρι να μας διώξει κάποιος έξαλλος μηχανικός :D, και άλλα πολλά. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα δικά μου παιδιά δε θα τα ζήσουν αυτά.-

Edited by TED
Link to comment
Share on other sites

Καθε εποχη ειχε τα δικα της καλα.Αξια βαπορια για την εποχη τους ας πουμε ηταν το ΣΑΠΦΩ/ΟΜΗΡΟΣ οπως και αργοτερα τα ΜΥΤΙΛΗΝΗ/ΘΕΟΦΙΛΟΣ.Απ το 95 ομως μεχρι σημερα εχουν περασει αρκετα χρονια(μην παω κ παραπισω κ μετραμε σε -αντα)οποτε ειδαμε νεοτευκτα που τα χαρακτηριζαν η πολυτελεια και η ταχυτητα.Καλο ειναι να συμβαδιζουμε με τις αναγκες της εποχης(οπως κ εγινε αλλωστε)και να μην κοιταμε το παρελθον.Διαφωνω καθετα πως η αξια του ταξιδιου σημερα εχει χαθει.Αναλογως το πλοιο,τον προορισμο και την διαθεση που εχει ο καθενας μπορει να κανει ενα ταξιδι απολαυστικο-που θα του μεινει.:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον ΝΗSOS XIOS!!

Πρέπει πάντα να προσαρμοζόμαστε με τις συνθήκες του σήμερα! Κι εγώ,ψήφισα 95-08, γιατί πραγματικά ήρθαν και έμειναν βαποράκλες στη Ελλάδα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια.

1ον. Διότι το "τότε" είναι μόνο μία ανάμνηση και ως τέτοια θα παραμείνει μέχρι τουλάχιστον να ανακαλυφθεί η μηχανή του χρόνου. Στο τώρα ζούμε, στο τώρα ταξιδεύουμε, και το τώρα πρέπει να χαιρόμαστε (κι όποιος μπορεί ας κάνει κι αλλιώς).

2ον. Το "τότε" δεν συμπεριλαμβάνει (όπως είναι φυσικό) το "τώρα". Το "τώρα" όμως μπορεί κάλλιστα να συμπεριλάβει και το "τότε" :eek:. Και για να γίνω πιό σαφής να πω ότι σήμερα μπορεί να ταξιδέψει κανείς για Ηράκλειο και με τα Παλάτια, αλλά και με τα Κρήτη Ι & ΙΙ και με το ...Μιλένα. Μπορεί κάποιος να μεταβεί στα Χανιά και με το Έλυρος αλλά και με το Λατώ, στη Χίο και με το Νήσος Χίος αλλά και με τα Λισσός και Μυτιλήνη, στη Ρόδο και με τα BLUESTAR I & II αλλά και με τα Ροδάνθη, Μαρίνα. Και ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι στο "τώρα" ταξιδεύουν ακόμα πλοία όπως Superferry, Πηνελόπη Α., Άγιος Γεώργιος, Σαντορίνη, Πήγασος κ.α. Στο "τότε" όμως, μπορούσε να ταξιδέψει κάποιος με το ΦΑΙΣΤΟΣ ΠΑΛΑΣ με το οποίο ταξίδεψα το καλοκαίρι και ειλικρινά το "καταφχαριστήθηκα" ??? Και για να τελειώνω, το ταξίδι είναι πάντα ταξίδι. Κι αυτός που θέλει να "φάει τον άνεμο και το κύμα στην μάπα", θα το κάνει σε οποιοδήποτε από τα ...κουτιά (αν εξαιρέσουμε βεβαίως τα HIGHFASTSPEEDάτα ταχύπλοα), κι αυτός που θέλει από λιμάνι σε λιμάνι να την βγάλει ξάπλα σε κάποιο σαλόνι, εκεί θα την βγάλει ακόμα και το ...QUEEN ELIZABETH (που λέει ο λόγος βέβαια) να του φέρεις.

3ον. ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΕΒΑΣΤΗ και ενδιαφέρουσα η ιστορία της Ελληνικής Ακτοπλοίας. Και απόλυτα σεβαστές, θεμιτές και αξιέπαινες οι προσπάθειες για την δημιουργία μουσείου-ων για την προβολή της. Αλλά διαβλέπω τον τελευταίο καιρό μία τάση να γίνει ...μόδα (ενίοτε δακρύβρεχτη) και προς χάριν της να στέλνονται στο πυρ το εξώτερον καινούργια και όμορφα καράβια. Άσε που νιώθω να γερνάω όταν θυμάμαι την γιαγιάκα μου να μου λέει : "Axxxx παιδάκι μου, τα δικά μας τα χρόνια ήταν ωραία, ενώ τώρα τα δικά σας......"

Link to comment
Share on other sites

ότασν τα έφεραν τα βαπόρια το 2000 και τα έβαλαν στην γραμμή , τα πηγαίνανε με ταχύτητες κανονικές και είδαν ότι ο κόσμος ούτε έτρωγε,ούτε καμπίνες έπερνε ούτε τίποτα.

Την έβγαζαν με ένα καφέ και τα έσοδα στην εταιρία ήταν μειωμένα εν αντιθέση με τα έξοδα.

Οπότε έκοψαν στροφούλες και τωρα είναι μια χαρά.

Διότι αυτά τα βαπόρια για να έχουν ενα καλό κέρδος δεν χρειάζεται μόνο να βαλούν 80 φορτηγά, πρέπει να δουλέψουν τα μπαρ, τα εστιοατόρια,οι καμπίνες...

Τα φορτηγά από μόνα τους δεν αρκούν απλά καλύπτουν ένα σημαντικό ποσοστό των εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕ _ Όταν άξιζε να πηγαίνεις στο λιμάνι πολλές ώρες πριν την ώρα απόπλου. Ένας λόγος είναι η συνημμένη εικόνα. Σας αφήνω να ανακαλύψει ο καθένας πότε ταξίδευε με βαπόρια και πότε με κουτιά.

post-2592-128326978568_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κάρολε η φώτο του τότε που μας παρέθεσες τα λέει όλα.Τότε που υπήρχε η ζωντάνια στα βαπόρια, τότε που οι επιβάτες πέρναγαν από την γέφυρα να πουν μια καλημέρα ή να δουν και να δείξουν στα παιδιά τους πως ταξιδεύει το πλοίο...

Ήταν η ακτοπλοία που οι περισσότεροι αγαπήσαμε με τα καλά της και τα λιγοστά κακά της που κι αυτά ακόμα πολλές φορές μου έρχονται στο νου σαν διασκεδαστικές στιγμές πλέον.

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη με την αρση του οριου ηλικιας, αντι να υπαρξει ενας προγραμματισμος αντικαταστασης των 35χρονων με second hand 15ετιας βλεπουμε την ανασταση των ζομπι. βαπορια που ειχαν αποσυρθει ή ειχαν αφεθει στο ελεος του υψιστου ετοιμαζονται για νεες(?) καριερες αφου το κοντερ μηδενιστηκε;)
προσωπικα μπορει να ταξιδεψω με τα περισσοτερα απο αυτα απο περιεργεια, αλλα δεν προκειται να τα προτεινω σε κανεναν ταξιδιωτη, οπως και δεν το εχω κανει ως τωρα.
αν νοσταλγουμε κατι αυτο ειναι τα νεανικα μας χρονια. εχουμε ξαναπει (και σε αυτο το thread παλιοτερα) οτι σε 25 χρονια καποιοι θα νοσταλγουν τα blue star και τα νησος. και τωρα εχει ηλιοβασιλεματα και τωρα αν καποιος θελει να νιωσει τη θαλασσα τη νιωθει. το οτι δεν ειναι ολα χυμα δεν ειναι παντα κακο. και στα κτελ του 50 επαιρναν μεσα στο λεωφορειο κοτες και προβαταB), ενω σημερα δεν επιτρεπεται ουτε το καπνισμα, αυτο δε σημαινει οτι ηταν καλυτερα τοτε. τωρα κατα μεσο ορο τα πλοια ειναι περισσοτερο ασφαλη απο τοτε.

εχω ξαναπει οτι τα αγαπημενα πολλων βαπορια των 70s οταν ηρθαν στην ελλαδα ηταν 15 και οχι 25-40 χρονων. οσο και αν νοσταλγω καποια πραγματα, σιγουρα δεν ανηκω στους amis;):)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κάρολε η φώτο του τότε που μας παρέθεσες τα λέει όλα.Τότε που υπήρχε η ζωντάνια στα βαπόρια, τότε που οι επιβάτες πέρναγαν από την γέφυρα να πουν μια καλημέρα ή να δουν και να δείξουν στα παιδιά τους πως ταξιδεύει το πλοίο...

Ήταν η ακτοπλοία που οι περισσότεροι αγαπήσαμε με τα καλά της και τα λιγοστά κακά της που κι αυτά ακόμα πολλές φορές μου έρχονται στο νου σαν διασκεδαστικές στιγμές πλέον.

Φίλε Earl Granville. Και όχι μόνο. Αυτά τα απλά π.χ. συναισθήματα που επισυνάπτω, μπορεί να τα νιώσει σε κάποιο ταξίδι του κάποιος επιβάτης με το τάδε High papatreha η Super grigoro ?

post-2592-12832697857_thumb.jpg

post-2592-128326978571_thumb.jpg

post-2592-128326978573_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καρολε,σεβομαι την αποψη σου αλλα συναμα διαφωνω καθετα.Δηλαδη αν ειμαι πανω στο BLUE STAR ταδε η σε ενα ΝΗΣΟΣ,δεν μπορει να ερθει ενας γλαρος και να τον 'ταισω'(ομολογουμενως ομορφες οι φωτο)?Επισης αν θελω να παω στο νησι μου σε μια ωρα και οχι σε 100,αυτο δεν ειναι ταξιδι?Τι εκανε τοσο ξεχωριστο το τοτε που δεν το εχει το σημερα?

Υπαρχουν τα λεγομενα κουτια,υπαρχουν τα ταχυπλοα(π δεν τα θελω καθολου)και υπαρχουν και τα συμβατικα.Ειδικα τα τελευταια,εχουν ανοιχτα καταστρωματα,καπονια,βαρκες,καταρτια,γεφυρα και καθως ταξιδευεις μπορεις να φωτογραφισεις και την ανατολη και την δυση;)

Link to comment
Share on other sites

Περα απο τις αναμνησεις μας και το θαλασσινο ταξιδι αλλο ενα που προσωπικα με χαλαει εμενα ειναι το ποσο απροσωπο εχει γινει πια το ταξιδι.Μεγαλες απροσωπες εταιρειες,και προσωπικες σχεσεις μηδεν.Οι πιο πολλοι απο τα πληρωματα εχω την αισθηση οτι πλεον φοβουνται να μιλησουν με κοσμο.

Περα απο την γεφυρα που ηταν ορθανοιχτη στα περισσοτερα βαπορια το γενικο κλιμα ηταν πολυ πιο χυμα.

Πλεον το ταξιδι οπως και πολλα πραγματα στη ζωη μας εχουν γινει τυποποιημενα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καρολε,σεβομαι την αποψη σου αλλα συναμα διαφωνω καθετα.Δηλαδη αν ειμαι πανω στο BLUE STAR ταδε η σε ενα ΝΗΣΟΣ,δεν μπορει να ερθει ενας γλαρος και να τον 'ταισω'(ομολογουμενως ομορφες οι φωτο)?Επισης αν θελω να παω στο νησι μου σε μια ωρα και οχι σε 100,αυτο δεν ειναι ταξιδι?Τι εκανε τοσο ξεχωριστο το τοτε που δεν το εχει το σημερα?

Υπαρχουν τα λεγομενα κουτια,υπαρχουν τα ταχυπλοα(π δεν τα θελω καθολου)και υπαρχουν και τα συμβατικα.Ειδικα τα τελευταια,εχουν ανοιχτα καταστρωματα,καπονια,βαρκες,καταρτια,γεφυρα και καθως ταξιδευεις μπορεις να φωτογραφισεις και την ανατολη και την δυση;)

Φίλε μου NHSOS XIOS και εγώ στα ταχύπλοα αναφέρομαι που και εγώ δεν τα θέλω καθόλου, τα Blue Star, Νήσος, Superfast και κάποια της ΑΝΕΚ δεν τα θεωρώ κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Πλεον το ταξιδι οπως και πολλα πραγματα στη ζωη μας εχουν γινει τυποποιημενα

Ειπες την πολυ μεγαλη κουβεντα φιλε μου απο τα κατακοκκινα Βατερά! Παει πολυ παραπερα απο το ταξιδι που μας αφορα αυτη η συγκριση, ειναι γενικοτερες οι αλλαγες στη ζωη μας και το ταξιδι ειναι μερος τους. Δεν θα το παω παραπερα αλλα νομιζω πως ολοι λιγο ως πολυ καταλαβαινουν τι λεω.

Link to comment
Share on other sites

η καθε εποχη εχει τα δικα της θελω!φανταστειτε να ησασταν το 88 κ ξαφνικα εκει που ταξιδευες με το ελλη το ναξος κ το καναρης ερχεται ο απολλωνας κ ο ποσειδωνας!αλλαξαμε επιπεδο κ εποχη στην ακτοπλοια με ολα τα φερυ που ηρθαν τοτε απο αγγλια κ ιαπωνια...αυτη για μενα ηταν ο εξιχρονισμος κ αναβαθμιση των νησιων!τοτε ολα ηταν πιο ζεστα πιο οικογενειακα πιο ωραια ρε γαμωτο...τωρα η παγκοσμιοποιηση χτυπησε κ την δικια μας πορτα, οι εφοπλιστες γινανε ανωνυμες εταιριες κ κατι που εμεινε να θυμιζει ειναι καποιοι αξιωματικοι απο την τοτε εποχη αν δεν τους εχουν τελειωσει κ αυτους κ η παλια γλυκια αναμνηση εκεινων των χρονων...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Όχι μόνο ήταν μαϊτζέβελο και σβέλτο, αλλά πρόσφερε απολαύσεις σαν αυτές της φωτογραφίας που φαντάζουν ουτοπικές τη σήμερον ημέρα για τα καραβολατρικά δεδομένα :)

Κατι τετοιες φωτο οπως αυτη του φιλου sasha ειναι που κανουν ολους εμας τους λιγο ή περισσοτερο παλιοτερους να αναπολουμε την παλια εποχη.

Εμεις καρεκλες σκηνοθετη δεν ειχαμε στο B.A Αιγαιο αλλα μπορουσες το ιδιο να πας μεχρι την πλωρη και να νιωσεις την θαλασσα.Τελευταια φορα που θυμαμαι κατι παρομοιο ηταν το 93 σε πρωινο ταξιδι απο Μυτιληνη που η πλωρη του ΜΥΤΙΛΗΝΗ ειχε γεμισει απο κοσμο.

Εβλεπες τοτε και οτι ο κοσμος χαιροταν το ταξιδι σαν ηταν μερος των διακοπων του και οχι οπως τωρα που περιμενει πως και πως να φτασει

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης. Σαφώς όσοι μεγάλωσαν με τα παλιά ακτοπλοϊκά θα έχουν συνάμα αρκετές ρομαντικές και πικρές αναμνήσεις.

Υπάρχουν και παλαιότεροι με πλουσιότερες εμπειρίες από εποχές Τόγια και Φουστάνου που τις θυμούνται με νοσταλγία και ρομαντισμό. Στην Παροναξία, οι αλλαγές που έφεραν τα ΕΛΛΗ, ΝΑΞΟΣ, ΓΕΩΡΓΙΟΣ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΞΠΡΕΣ, καθώς και τα HS & BS ήταν καθοριστικές για τον τουρισμό και τη ζωή των νησιωτών. Για τους καραβολάτρες της γενιάς των 1970s-1980s, η περίοδος αυτή ήταν από τις πιο ενδιαφέρουσες από άποψης πλοίων, πληρωμάτων, και θαλασσινού ταξιδιού.

Ο Μανώλης ο Ρασούλης γράφει ότι «όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν» και στη Ταϊλάνδη το σλόγκαν «Same, same but different» είναι παντού. Με άλλα λόγια, αφού οι εποχές πάντα αλλάζουν, αντίστοιχα, η καραβολατρική αντίληψη προσαρμόζεται στα νέα δεδομένα. Το καλό είναι ότι υπάρχουν ακόμα γραμμές που εξυπηρετούνται από πλοία και ναυτικούς που προσφέρουν πλούσια ναυτική εμπειρία.

Η αλήθεια είναι ότι μας λείπουν τα κουβερτωμένα καταστρώματα, τα μεγάλα sundeck με τα παγκάκια, οι πλευρικοί αλουέδες, η πρόσβαση κατάπλωρα, και γιατί όχι η λίγη ταλαιπωρία που έδινε τον περιπετειώδη και λιγότερο εμπορικό τόνο στο θαλασσινό ταξίδι. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κατα καιρους εχουμε μιλησει για καγκελοπορτες που χωριζαν στα παλιοτερα χρονια την Γ'Θεση(τωρα οικονομικη πλεον) απο τις Α' και Β'.

Ας δουμε στην παρακατω φωτογραφια μια τετοια πορτα για εχουν και οι νεοτεροι που δεν προλαβανε τετοιες εικονες πως περιπου ηταν ενα βαπορι.Με τις καγκελοπορτες μεν αλλα και με τα υπεροχα κουβερτομενα καταστρωμτα.

Παρακαλω επισεις οποιον ξερει να μας πει και πιο βαπορι ειναι αυτο διοτι αγνοω πληρως:P

Εξακολουθω παντως και τασομαι υπερ των καραβιων τοτε

post-15-128326981941_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτη η καγκελοπορτα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!που ζουμε!να κολλησουμε και το εισητηριο στο μετωπο να βλεπουν οτι πληρωσαμε Γ θεση.(το καταλαβα σωστα ;χωριζει α,β,γ θεση;αν ειναι ετσι ,τοτε ολοι αυτοι που κανουν το διαχωρισμο ,να μην επιτρεπουν τους καλοπληρωτες να περνουν στην Γ θεση και να ειρωνευονται τους εκει επιβατες,Ο καθενας ταξιδευει οπως μπορει ! Αν ειναι, να κανουμε βαπορια πλουσιων και πτωχων ,γιατι εκει παει το θεμα στην κοινωνικη ταξη!υπαρχουν και αεροπλανα για οσους το παιζουν!

αμαν βρε polmyt!μου την αναψες πρωι πρωι !βλεπω τη φωτο και φουντωνω,ετσι θα παμε μπροστα !καηκαμε......ταμπελες παντου ταμπελες!

και εξηγουμε ,επειδη σε προσφατο ταξιδι στο εξωτερικο οι φιλοι μου τα ειχαν και πληρωσαν καμπινες ,με κοιτουσαν καπως που την εβγαλα στο καταστρωμα.Η ουσια για μενα ειναι να ταξιδευω, το πως ,ειναι θεμα του καθενος!

Μ αυτην την καγκελοπορτα που βλεπω εκει ,εε!ας μ αφησουν να πνιγω ,δεν πληρωσα το κατιτις παραπανω!

σορρυ,αλλα τα χω παρει!

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειναι λογος να τρελαινεσαι

Ετσι κι αλλιως αυτες οι εποχες εχουν περασει ανεπιστρεπτη.

Στη γραμμη της Χιου-Μυτιληνης οι πορτες εφυγαν απο το ΣΑΠΦΩ το 1992 με τον ερχομο του ΜΥΤΙΛΗΝΗ.Την ιδια περιπου εποχη εφυγαν και απο ολα τα βαπορια.Δεν ξερω αν εγινε και καποιος νομος που να επεβαλε την καταργηση της

Παντως για ολους εμας που το ζησαμε ηταν μερος του ταξιδιου.Θελω να πω οτι ειτε μας αρεσε ειτε οχι,ειτε ταξιδευαμε Γ'Θεση ειτε οχι δεν μας εκανε εντυπωση που υπηρχε αυτη η πορτα.

Για την ιστορια η φωτο ειναι του 1988

Link to comment
Share on other sites

αυτη η καγκελοπορτα ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!που ζουμε!να κολλησουμε και το εισητηριο στο μετωπο να βλεπουν οτι πληρωσαμε Γ θεση.(το καταλαβα σωστα ;χωριζει α,β,γ θεση;αν ειναι ετσι ,τοτε ολοι αυτοι που κανουν το διαχωρισμο ,να μην επιτρεπουν τους καλοπληρωτες να περνουν στην Γ θεση και να ειρωνευονται τους εκει επιβατες,Ο καθενας ταξιδευει οπως μπορει ! Αν ειναι, να κανουμε βαπορια πλουσιων και πτωχων ,γιατι εκει παει το θεμα στην κοινωνικη ταξη!υπαρχουν και αεροπλανα για οσους το παιζουν!

αμαν βρε polmyt!μου την αναψες πρωι πρωι !βλεπω τη φωτο και φουντωνω,ετσι θα παμε μπροστα !καηκαμε......ταμπελες παντου ταμπελες!

και εξηγουμε ,επειδη σε προσφατο ταξιδι στο εξωτερικο οι φιλοι μου τα ειχαν και πληρωσαν καμπινες ,με κοιτουσαν καπως που την εβγαλα στο καταστρωμα.Η ουσια για μενα ειναι να ταξιδευω, το πως ,ειναι θεμα του καθενος!

Μ αυτην την καγκελοπορτα που βλεπω εκει ,εε!ας μ αφησουν να πνιγω ,δεν πληρωσα το κατιτις παραπανω!

σορρυ,αλλα τα χω παρει!

Καλημέρα φίλε aeriko.

Αυτή η καγκελόπορτα ήταν στάνταρ, τουλάχιστον στα πλοία της ΝΕΛ μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90. Ήταν άπειρες οι εμπειρίες συνταξιδιωτών που επειδή δεν έβγαλαν ταυτόχρονα εισιτήρια, χώριζαν στον καταπέλτη στο ξεκίνημα του ταξιδιού και ξαναβρίσκονταν στον προορισμό τους.

Σε άλλο topic στο forum θα βρεις σχετικέ διηγήσεις.

Τώρα αν ήταν καλύτερα ή χειρότερα είναι μια άλλη ιστορία. Ίσως η νιότη, η ανεμελιά, τα κουβερτωμένα καταστρώματα όπως και πολλά άλλα να μας κάνουν να τα αναπολούμε ξεχνώντας τα δυσάρεστα τους.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη η παρεα χωριζοταν στη μεση;καλο και αυτο !

ευτυχως εγω στα χρονια της ανεμελιας ταξιδευα μονο με παντοφλες ,οποτε δεν υπηρχε διαχωρισμος!

Αυτη η νιοτη και η ανεμελια και τα μυαλα στα καγκελα ,καλη ωρα,ειναι που σε κανουν να μην αντιλαμβανεσαι τι προσπαθουν να σου πουν .......παντως δεν ειναι ασχημο ;ή εγω το βλεπω ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...