Jump to content
Shipfriends

Galaxy (IMO 7516773)


Recommended Posts

  • Replies 344
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Το Galaxy έφυγε χθες το βράδυ από το Πέραμα με προορισμό το Trapani της Ιταλίας, όπου αναμένεται να φτάσει αύριο το απόγευμα. Το πλοίο ναυλωθηκε από την Traghetti Della Isole, έτσι να αντικαταστησει το Lampedusa στη γραμμή Trapani Pantelleria, που έχει υποστεί μηχανική βλάβη

Link to comment
Share on other sites

Η απόσταση από την Pantelleria στο Trapani είναι γύρω στα 75 ναυτικά μίλια, οπότε για είναι στις 6:00 έξω από το λιμάνι στο Trapani, που θα πρέπει να πάρει πλοηγό ταξιδεύει με μικρότερη ταχύτητα από τις δυνατότητες του. Αλλιώς θα πρέπει να περιμένει σταματήμενο έξω από το λιμάνι για 3 ώρες!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα, έτσι πάει ε? Προφανώς και πάει παραπάνω το συγκεκριμένο και μου έκανε εντύπωση το 11μιλο. Αυτό εξηγεί γενικότερα τα περίεργα δρομολόγια των πλοίων στις γραμμές αυτές, δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί ήταν οργανωμένα έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μια ματιά στο Γαλαξία και από μένα, προσέξτε τα κλιματιστικά στον καθρέφτη της πλώρης, δε θυμάμαι να το έχω ξαναδεί ποτέ αυτό σε φέρρυ. Και προφανώς μου θυμίζει την καλοκαιρινή αναφορά ταξιδίου του @giorgos_249 περί κλιματισμού, ή μάλλον της απουσίας αυτού. Κι αναρωτιέμαι πως στέκονται εκεί με τίποτα θάλασσες.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι, ειναι οι 2 εξωτερικες μοναδες των 2 air condition , κλιματιστικα τοιχου φαση (!) που εχει στο χωρο πλώρα, στον καθρεπτη, για ολο το self service.  Δεν εχω δικη μου φωτογραφια , εχει ομως στην γκαλερι:

 large.595b8255d21ab_GalaxySelfService_1i

Edited by giorgos_249
Link to comment
Share on other sites

Εχει και αλλου εξωτερικα κλιματιστικα οπως πχ 2 διπλά στην εξοδο του πρυμνιου σαλονιου , στο πανω καταστρωμα 3-4 μοναδες, και εξω απο τις πορτες τις γεφυρας αλλα 2.Ολα αυτα υπηρχαν και δεν μπηκαν εδω,οταν ειχα επισκευτει το πλοιο ως SILESIA το 2005 επι GA FERRIES δεν υπηρχε κατι τετοιο

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οπως κανανε σε κατι παντοφλοειδη της δεκαετιας 90 και παλιοτερα και κολαγανε και ενα αυτοκολλητο στην πορτα"full aircontitioned" για να την κλεινουνε..

Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy θεωρητικά πραγματοποιησε το τελευταίο δρομολόγιο του τη Παρασκευή από την Pantelleria και έφυγε με σφυρίγματα.

Εάν δεν προκύψει κάποιο απρόοπτο με το Lampedusa, το Galaxy θα αναχωρήσει τη Τρίτη 13/3 από το Trapani για το Πειραιά. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...