Jump to content
Shipfriends

Καμέλια Ι (ΙΜΟ 8857825)


Recommended Posts

Το μικρό ΚΑΜΕΛΙΑ Ι εξακολουθεί να βρίσκεται στο λιμανάκι της Ελευσίνας, στην ίδια θέση όπου το έχουμε συναντήσει πολλές φορές τα τελευταία χρόνια.

Μόνο που στην σημερινή βόλτα μου, είδα μόνο την πρύμη του μιας και το ...υπόλοιπο μέρος του είναι πλέον βυθισμένο :(. Αναμένεται (σύμφωνα πάντα με την Ελληνική πραγματικότητα :() να ανελκυσθεί, να ψευτομπαλωθεί και να ξανααφεθεί στην μοίρα του μέχρι να ξαναβυθιστεί (ολόκληρο αυτήν την φορά) για να τελειώνουμε και με δαύτο..... :(

Δυστυχώς φωτογραφία δεν τράβηξα, μιας και στην περιοχή την ώρα που πέρασα, υπήρχε τζιπάκι του λιμενικού.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ΚΑΜΕΛΙΑ εξακολουθει να ειναι ημιβυθισμενο οπως μας τα περιεγραψε ο ΣΕΙΡΙΟΣ στο προηγουμενο ποστ.Το πιο πιθανο ειναι με τους νοτιαδες που ειχαμε να κοπαναγε πανω στο μικρο βαπορακι που ειναι στην Ελευσινα

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ετσι διαβαζοντας για κάποια σκαριά που δεν υπάρχουν μου ήρθε στο μυαλό αυτό το καράβι το οποίο για πολλά χρόνια εξυπηρέτησε τους κατοίκους των παξών με δρομολόγια προς Σύβοτα και Κέρκυρα και μεταφέροντας μικρό αριθμό οχημάτων ακόμη και στην πλώρη με την βοήθεια μαδεριών.παραθέτω 2 φωτό από τα τελευταία χρόνια της ζωής του κι αν κάποιος γνωρίζει περισ΄΄οτερες πληροφορίες...

post-3735-128327000778_thumb.jpg

post-3735-12832700078_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ειχα ταξιδεψει μαζι του, απο συβοτα (ο πατερας μου και ο θειος μου που ταξιδευαμε μαζι, ελεγαν μουρτο;) και οχι συβοτα) για παξους και αντιστροφα το 1986. τοτε πηγαινε καθε μερα απο παξους κερκυρα, αλλα δυο φορες την εβδομαδα επιανε συβοτα. τοτε μου φαινοταν πιο μεγαλο. μου ειχε κανει εντυπωση που η μια του αγκυρα (νομιζω η δεξια) ηταν διαφορετικη και μεγαλυτερη απο την αλλη.

αυτοκινητα οπως τα ειπε ο deepbluesea: απο πρυμα με καταπελτη και απο πλωρα με μαδερια

ΥΓ1: στη φωτο που ειναι σπαραλιασμενο ειναι στην ελευσινα;

ΥΓ2: στο elia org εχει και αλλες;

Edited by proud_ionian
ΥΓ
Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη ειναι στο λιμανακι στην Ελευσινα και εδω μπορουμε να τη δουμε σε καλυτερη αναλυση.Ακομα στην Ελευσινα ειναι βεβαια αλλα τωρα ειναι ημιβυθισμενο

Απο γνωστη σειρα των Ρωσικων κι αυτο αλλα δεν ηξερα οτι επερνε αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να διορθώσουμε ένα λάθος που έχουμε κάνει, με το να έχουμε κατατάξει το πλοιάριο στα Μικρά επιβατηγά από την πρώην Σοβιετική Ένωση.

Σε αυτό το λάθος βέβαια μας οδήγησε το ότι έχει πολλές ομοιότητες με τα μικρά ρώσσικα, αλλά σύμφωνα με τον γνωστό γκουρού του φόρουμ enas chiotis :D, του οποίου ζήτησα την γνώμη, το Καμέλια Ι είναι Ελληνικής κατασκευής, και ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία Χωματά στην Θεσσαλονίκη το 1964.

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερες πληροφοριες αλλα οχι και τοσο αξιοπιστες αναφερουν οτι ο πλοιοκτητης του θελει να το ανελκυσει.Αυτο βεβαια απο μονο του δεν αποτελει ειδηση αλλα μαζι με την ανελκυση ακουσα οτι θελει να το επισκευασει με σκοπο ή να το λειτουργισει ξανα ή να το πουλησει αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Θά πρέπη να έχη χοντρά λεφτά πάντως,άν σκοπεύη να κάνη κάτι τέτοιο,γιατί από την κατάσταση που το βλέπω στίς φωτό,δέν μού φαίνεται εφικτόν το εγχείρημα.Και διανύουμε ημέρες κρίσεως (οικονομικής,όχι αυτής που εννοεί ο Λιακόπουλος).......

Καλύτερα να το δώση γιά σκράπ ή να το κάνη artificial reef (ή όπως αλλιώς τό λένε) μπας και βγάλη κανένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Proud, σίγουρα πρόκειται για εκείνο το Καμέλια?

Είχα ταξιδέψει κι εγώ από Σύβοτα [ή Μούρτο, το ίδιο είναι] για Παξούς κάπου εκέι [86?] και το ξαναείδα [με επιφύλλαξη] 2 χρόνια μετά, στην Κέρκυρα.

Έχω 2 σχετικές φωτό, αλλά.... τεράστιες διαφορές

-εκτός φυσικά αν μετασκευάστηκε ριζικά από τότε

Link to comment
Share on other sites

Να διορθώσουμε ένα λάθος που έχουμε κάνει, με το να έχουμε κατατάξει το πλοιάριο στα Μικρά επιβατηγά από την πρώην Σοβιετική Ένωση.

Σε αυτό το λάθος βέβαια μας οδήγησε το ότι έχει πολλές ομοιότητες με τα μικρά ρώσσικα, αλλά σύμφωνα με τον γνωστό γκουρού του φόρουμ enas chiotis :D, του οποίου ζήτησα την γνώμη, το Καμέλια Ι είναι Ελληνικής κατασκευής, και ναυπηγήθηκε στα ναυπηγεία Χωματά στην Θεσσαλονίκη το 1964.

ναι έχει δίκιο και μάλιστα έκανε και δρομολόγια από θεσσαλονίκη πριν έρθει στο ιόνιο.κατόπιν πωλήθηκε και εκτελούσε δρομολόγια κερκυρα αλβανία.ίσως αυτό που ήταν στην κέρκυρα ήταν κάποιο που του έμοιαζε νομίζω παρόμοιο ήταν το βιολέττα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...