Jump to content
Shipfriends

Πως μπορω να γινω πλοιοσυνοδος?


konstans

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!:Pθα ηθελα να μαθω πως μπορω να γινω πλοιοσυνοδος.τι ακριβως χρειαζεται?πρεπει να εχω κανει καποιες σπουδες πανω στο αντικειμενο?ξερετε εταιρειες που να παιρνουν κοσμο τωρα?ο μισθος ειναι καλος?συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις..οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθε στη παρέα μας. Το βασικότερο από όλα είναι να έχεις περάσεις σωστικά και να έχεις βγάλει ναυτικό φυλλάδιο. Η γνώση κάποια ξένης γλώσσας η παραπάνω από μια είναι στα προσόντα του, αλλά κάποια φορά μπορεί να μην είναι απαραίτητο.

Από όσο ξέρω ακόμα και τώρα μπορεί να ζητάνε κόσμο. Αλλά όπως καταλαβαίνεις όλες οι θέσεις είναι τώρα δύσκολες.

Ο μισθός είναι σχεδόν ίσως με το επίκουρου (περίπου 1500 βασικό). Αλλά ο μισθός εξαρτάται από τα έξτρα που δίνει κάθε εταιρεία και κάθε πλοίο που έχει.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για την απαντηση σου!;)το ναυτικο φυλλαδιο τι ειναι ακριβως?εχω δουλεψει 3 χρονια ως αεροσυνοδος αλλα και εκει τα πραγματα ειναι δυσκολα τωρα :(οποτε ειπα να ψαξω κατι παρομοιο.σαν δουλεια ειναι καλη?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν ένα μικρό βιβλιαράκι που αναγράφεται η υπηρεσία σου στα πλοία που δούλεψες. Είναι το έγγραφο που χωρίς αυτό δε μπορείς να ναυτολογηθείς.

Να σημειώσω ότι πλέον για να αποκτήσεις το φυλλάδιο πρέπει να περάσει από σωστικά στη σχολή Ασπρόπυργου, γιατί παλιότερα μπορούσες να βγάλεις το φυλλάδιο και μετά να βγάλεις σωστικά.

Εφόσον έχεις προϋπηρεσία σαν αεροσυνοδός δε νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το ρόλο της πλοιοσυνοδου (συνήθως την αντίθετη διαδρομή ακολούθουν από περιπτώσεις που γνωρίζω). Δε νομίζω ότι έχει τις δυσκολίες που θα έχει κάποιος συνάδελφος από το ξενοδοχειακό του πλοίου (θαλαμηπόλος/επίκουρος).

Υ.Γ: Ένα επιπλέον που κάποιες φόρες κοιτάνε οι εταιρείες είναι τα «φυσικά προσόντα» της υποψήφιου, γιατί η πλοιοσυνοδος είναι η βιτρίνα του πλοίου!!! Αλλά πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις στο κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω.Είμαι αεροσυνοδός και θέλω να γίνω πλοιοσυνοδός τι χρειάζεται για αυτό το επάγγελμα και τι προσόντα; Έχω ακούσει κάτι για ναυτικό φυλλάδιο,θέλει και κάτι ακόμη η μόνο αυτό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Απλά τώρα δεν ξέρω με τον βασικό κύκλο σωστικών και πυροσβεστικών μέσων τι γίνετε που έχω κάνει ανανέωση πριν δύο μήνες ως αεροσυνοδός.Έχεις ιδέα εάν μετράει αυτό η αν πρέπει να τα ξανακάνω από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν ισχύει. Γιατί στα σωστικά για τα πλοία υποτίθεται ότι μαθαίνεις για τα σωστικά και πυροσβεστικά μέσα του πλοίου, όπου διαφέρουν σε σχέση με το αεροπλάνο. Τα σωστικά αυτά τα είχες κάνει στο σχολή του Ασπρόπυργου ή κάπου αλλού (πχ αεροδρόμιο)?? Καλύτερα είναι ίσως να ρωτήσεις στην σχολή Ασπρόπυργου για να στο επιβεβαιώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστικά στον Ασπρόπυργο,πυροσβεστικά μέσα τα έχουμε κάνει στο αεροδρόμιο.Αλλά θα πάρω ένα τηλέφωνο να μου το διευκρινίσουν.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα του μαιου και το θεμα του ιουλιου με τον ιδιο τιτλο, ενωθηκαν εις σαρκαν μιαν:rolleyes:

(ιφκαριστουμε ακουραστο π100 που απαντησε και τις δυο φορες:P;))

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα! :rolleyes: θελω να βγαλω ναυτικο φυλλαδιο,κοιταξα τι δικαιολογητικα χρειαζεται και θα βγαλω αυτο που ειναι για 9 μηνες χωρις σωστικα.ξερετε ποσο καιρο κανει να βγει? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ακριβως. Πρεπει να πας να παρεις ημερομηνια απο τον Ασπροπυργο. Αλλα οχι μεσα στο Δεκεμβρη. Τοτε νομιζω κλεινει η σχολη οποτε πρεπει να πας νωριτερα ;)

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο σύντομα πας, τόσο καλύτερα καθώς η λίστα ειναι (τουλάχιστον πέρσι ηταν!) για 3-4 βδομάδες μέτα απο την ημέρα που έκανες την αίτητηση... βέβαια μπορεί και να έχει αυξηθεί/μειωθεί ανάλογα με την ζήτηση του κόσμου...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...