Jump to content
Shipfriends

Ζεύς (ΙΜΟ 8952950)


Recommended Posts

Το ZEUS, είναι μία Ελληνικότατη παντόφλα που είναι δρομολογημένη τα έντεκα τελευταία χρόνια στην Βορειοδυτική Σικελία και συνδέει το λιμάνι του Τrapani με τα νησιά Levanzo, Favignana και Marettimo.

Nαυπηγήθηκε το 1980 στα ναυπηγεία Αναστασιάδη - Τσορτανίδη στο Πέραμα, και στην χώρα μας είχε δουλέψει στην γραμμή Αιδηψού - Αρκίτσας ως ΝΙΚΟΣ Π (γνωρίζουμε κάποια άλλη γραμμή ???). Στα τέλη της δεκαετίας του '90, και πιό συγκεκριμμένα το 1999, πουλήθηκε στην "TRAGHETTI DELLE ISOLE S.p.A - Compagnia di Navigazione di Trapani" και αναχώρησε από την χώρα μας προκειμένου να δρομολογηθεί στο Trapani όπως είπαμε και παραπάνω, όπου δραστηριοποιείται μέχρι και σήμερα.

Στην gallery μας μπορούμε να δούμε τρεις φωτογραφίες του πλοίου ως ZEUS στο λιμάνι του Trapani , από τον καλό μου φίλο Eustachio Patalano (grazie capitano !!!). Ακόμα, δύο φωτογραφίες από το πλοίο, με το πλάνο του, και με μία .....ευγενική παραίνεση προς τους επιβάτες !!!

1_ZEUS_03.jpg

1_ZEUS_02.jpg

1_ZEUS_01.jpg

Πηγή φωτογραφιών : Capt. Eustachio Patalano & naviearmatori

 

____________________________________

(1980, ex-Νίκος Π)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολυ σωστος εισαι φιλε μου!Παρακολουθω καιρο το forum αν και σημερα εγινε μελος!Καλως σας βρηκα λοιπον!Τον Νικο Π τον γνωρισα το '89 στιν Αιδηψο.Το μονο της παλιας σχολης που δεν ηξερα που ειχε καταληξει.Μηπως να δουμε και καμια φωτογραφια του?

Αφιερωμενη σε σενα και σε ολους τους φιλους παντοφλαδες...(παλιο σκαναρισμα...η ποιοτητα ειναι χαλια αλλα υπαρχουν απειρες παντοφλοφωτογραφιες πολυ καλυτερες;))

e5b9daa1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Από το Picasa και το χρήστη Hartmut.

Η λεζάντα λέει Ελλάδα, 1981.

Η φωτογραφία είναι τραβηγμένη προς το Ρίο.

Αναγνωρίζει κανείς την παράξενη αυτή παντόφλα;

post-2359-0-79871900-1293978402_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική ανακάλυψη φίλε Ariadne. :)

Προσωπικά δεν την έχω ξαναδεί την συγκεκριμμένη παντόφλα. Κατόπιν μίας ενδελεχούς :P εξέτασης υπό το φως των προβολέων του Photoshop ;) , έχω την εντύπωση ότι το όνομα στην πλώρη του είναι κάτι ανάμεσα σε ΛΙΑΝΑ και ΝΑΝΑ (με πάσαν επιφύλαξιν).

Μία πρόχειρη αναζήτηση στο equasis με το όνομα LIANA, ενώ δεν περίμενα να έχει καμμία τύχη, απέφερε την εύρεση ενός και μοναδικού πλοίου με αυτό το όνομα, το οποίο μάλιστα τυγχάνει να είναι και Ελληνικό, και φέρυ, και του ανάλογου τονάζ. Μας κάνει ???

IMO number : 7111793

Name of ship : LIANA (during 1971)

Call Sign : SV3507

Gross tonnage : 519 (during 1971)

DWT : 284

Type of ship : Passenger/Ro-Ro Cargo Ship (during 1971)

Year of build : 1971

Flag : Greece (before 1980)

Status of ship : In Service/Commission (during 1971)

Last update : 11-12-2009

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσουμε πως είναι χτισμένο στου Σάββα με αριθμό 43, μηχανές Mirlees, σαν ιδιοκτήτης φέρεται η Spanos Maritime & Trading. Προσωπικά πιστεύω πως κάποιο κενό έχει η ιστορία, σίγουρα έχει υποστεί κάποια μετασκευή ή έχει πωληθεί στο εξωτερικό διότι δε νομίζω πως έχουμε κάποιο παρόμοιο σκαρί υπόψιν μας εν ζωή στην Ελλάδα. Επίσης φαίνεται να έχει και πρυμνιό καταπέλτη, κάτι το οποίο για τις αρχές του 80 ήταν εντελώς πρωτοποριακό νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Από το θέμα του Αθηνά και το φίλο "Ένας Χιώτης":

Ενδιαφέρον έχει το γεγονός ότι υπό την ίδια πλοιοκτησία εμφανίζεται το πλοίο Passenger/Ro-Ro Cargo Ship με το όνομα LIANA (IMO 7111793) του 1971.

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτική ανακάλυψη φίλε Ariadne. :)

Προσωπικά δεν την έχω ξαναδεί την συγκεκριμμένη παντόφλα. Κατόπιν μίας ενδελεχούς :P εξέτασης υπό το φως των προβολέων του Photoshop ;) , έχω την εντύπωση ότι το όνομα στην πλώρη του είναι κάτι ανάμεσα σε ΛΙΑΝΑ και ΝΑΝΑ (με πάσαν επιφύλαξιν).

Μία πρόχειρη αναζήτηση στο equasis με το όνομα LIANA, ενώ δεν περίμενα να έχει καμμία τύχη, απέφερε την εύρεση ενός και μοναδικού πλοίου με αυτό το όνομα, το οποίο μάλιστα τυγχάνει να είναι και Ελληνικό, και φέρυ, και του ανάλογου τονάζ. Μας κάνει ???

Από ότι μου λέει ο πατέρας μου (δούλευε 22 χρόνια στην γραμμή) στη συγκεκριμένη φώτο το πλοίο λεγόταν Νίκος π.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν παράλογο να αμφισβητήσει κανείς την άποψη ενός ανθρώπου που εργάστηκε επί 22 χρόνια στην γραμμή του Ρίου, ως προς την ταυτότητα ενός πλοίου.

Ενώ όμως,

Με μια επιμήκυνση και αρκετή φαντασία προκύπτει ο σημερινός ZEUS.

χρειάζεται πολλή περισσσότερη φαντασία και μεγάλη καλή θέληση ώστε το όνομα που αναγράφεται στην πλώρη του πλοίου, να διαβαστεί ως ΝΙΚΟΣ Π.

post-2102-0-60453100-1294595498_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το ΝΙΚΟΣ Π δεν ταιριάζει με τίποτε. Αν και εξ αρχής ούτε και το ΛΙΑΝΑ με ικανοποιούσε απόλυτα. Πιστεύω ότι καλύτερα ταιριάζει όνομα με 4 γράμματα και 1 αρχικό...πχ ΝΑΝΑ Φ. Δεν γνωρίζω εάν υπάρχει καμιά παντόφλα με αυτό ή με παρόμοιο όνομα, αλλά θα μου ταίριαζε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μα το ΝΙΚ.. Π διακρίνεται στην πρύμη. Εγώ μόλις είδα την φωτό αυτό διάβασα, αλλά συγκρίνοντας τη φωτογραφία του πλοίου με το ZEUS δεν μου ταίριαζε (έλειπε η φαντασία), γι' αυτό και δεν το έγραψα. Μην επιμένετε στο Λιανα, γιατί αν όπου Λ βάλετε Δ πάμε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

χρειάζεται πολλή περισσσότερη φαντασία και μεγάλη καλή θέληση ώστε το όνομα που αναγράφεται στην πλώρη του πλοίου, να διαβαστεί ως ΝΙΚΟΣ Π.

Μήπως είναι η μετονομασία του αργότερα θα το ρωτήσω και θα σας πω

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Αν και αποκλείω με απόλυτη σιγουριά να υπάρχει έστω και μία πιθανότητα στις χίλιες, το όνομα που αναγράφεται στην πλώρη του πλοίου να έχει την οποιαδήποτε σχέση με "ΝΙΚΟΣ Π", είτε είναι γραμμένο με λατινικούς, καλλιτεχνικούς, ή ακόμα και ...Σουαχίλι χαρακτήρες :P , ωστόσο είμαι αναγκασμένος εκ των πραγμάτων να συμφωνήσω με την άποψη του enas chiotis, ότι δηλαδή το πλοίο της φωτογραφίας είναι το μετέπειτα μετασκευασμένο ΝΙΚΟΣ Π - ZEUS.

Oι ομοιότητες και οι αναλογίες είναι πάρα πολλές ώστε να μπορέσουν να αγνοηθούν. Τώρα, ποιός ήταν ο λόγος που άλλο όνομα ανεγράφετο στην πλώρη ενός νεότευκτου πλοίου (το ΝΙΚΟΣ Π κατασκευάστηκε το 1980, ένα χρόνο δηλαδή πριν την φωτό) και άλλο στην πρύμη, αυτό είναι ένα ...μυστήριο που ελπίζω σύντομα να βρούμε την λύση του.

post-2102-0-83400000-1295071451_thumb.jp

Σημ. Προτείνω την μεταφορά των ποστς από το παρόν θέμα, στο θέμα του ΝΙΚΟΣ Π - ZEUS. Όσο για το φέρυ ΛΙΑΝΑ που όπως είδαμε από το equasis είναι υπαρκτό πλοίο και ο Nick the Greek μας είπε ότι είχε κατασκευαστεί στου Σάββα, ας ελπίσουμε να βρούμε στο μέλλον κάποια άλλα στοιχεία ή και φωτογραφίες του.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετό καιρό, τρεις νέες και πρόσφατες (6 ΙΑΝ 2011) φωτογραφίες του πλοίου έχουν ανέβει στο naviearmatori από τον χρήστη casamistretta.

"In navigazione tra Favignana e Trapani il 6 gennaio 2011."

Zeus_2010.JPGZeus_2011.JPGZeus_2012.JPG

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 years later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...