Jump to content
Shipfriends

Μαρίνα (ΙΜΟ 7203467)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Τη Παρασκευή άλλαξε μια θέση πιο αριστερά στα 200αρια δηλαδή πήγε στη θέση που ήταν το Ανθή Μαρίνα. Προφανώς για να δημιουργήσει λίγο χώρο στο ντοκο αυτό, αλλά και για να φουντάρει καλύτερα για να μην είχε κανένα απρόοπτο με τη κακοκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το ε/γ-ο/γ Μαρίνα προσέκρουσε, κατά τους χειρισμούς πρόσδεσης στο λιμάνι της Κάσου, λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών. Από την πρόσκρουση προκλήθηκαν μικρές υλικές ζημιές ενώ δεν αναφέρθηκε τραυματισμός.

Πηγή: Marinews.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρόσκρουση του ΜΑΡΙΝΑ στο λιμάνι της Κάσου

Το "Μαρίνα" πλέει 5,5 ν.μ. έξω από το λιμάνι της Κάσου, και ο πλοίαρχος του ζητάει από το ΥΕΝΑΝΠ να του δοθεί άδεια είτε να επιστρέψει στη Ρόδο, είτε στον Πειραιά προκειμένου να επιθεωρηθεί, ενώ αποκλείει την Κάσο, λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών που επικρατούν.

Πριν αποφασίσουν να έρθει στο Πειραιά, υπήρχε σκέψη να επιστρέψει στη Ρόδο.

Link to comment
Share on other sites

Και το επίσημο δελτίο τύπου του ΥΕΝ.

Ήταν προγραμματισμένο και πριν το ατύχημα να δέσει σήμερα το πλοίο;

29-12-2008

Σήμερα και περί ώρα 08:20, το Ε/Γ-Ο/Γ πλοίο «ΜΑΡΙΝΑ» Ν.Π. 9726 εκτελώντας προγραμματισμένο δρομολόγιο από Ρόδο για Κάσο-Θήρα-Μήλο-Πειραιά, ενώ ήταν πρυμνοδετημένο στο λιμένα Κάσου, προσέκρουσε στον προβλήτα, λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών, με αποτέλεσμα την πρόκληση υλικών ζημιών μικρής έκτασης, στο εξωτερικό περίβλημα των εξάλων. Από το περιστατικό δεν αναφέρθηκε τραυματισμός και δεν παρατηρήθηκε εισροή υδάτων ή θαλάσσια ρύπανση, ενώ από την τοπική Λιμενική Αρχή απαγορεύθηκε ο απόπλους για τους επόμενους λιμένες προσέγγισης.

Περί ώρα 12:45, μετά από την προσκόμιση βεβαιωτικού διατήρησης κλάσης από τον παρακολουθούντα το πλοίο Νηογνώμονα, επετράπη ο απόπλους του πλοίου για λιμένα Θήρας. Στο ανωτέρω Ε/Γ-Ο/Γ επιβαίνουν συνολικά 16 επιβάτες και έχουν φορτωθεί 09 Φ/Γ και 07 ΙΧΕ οχήματα

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο τσαλακωμα και ξεγδαρμα στο ζωναρι που εχει πρυμα ειναι το σκηνικο. Σημερα την εκανε για Περαμα την ωρα που γυρνουσε το Ροδανθη απο το δοκιμαστικο του. Αντε να παει κι αυτο δεξαμενη με τη σειρα του. Τη χρειαζεται νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για το Πέραμα, αλλά δεν τελικά δε χώραγε στη θέση που του είχαν δώσει (νομίζω εκεί που ήταν ο Καπεταν Αλέξανδρος Α. Έτσι επέστρεψε έξω από το λιμάνι του Πειραιά και περίμενε να αλλάξουν τα χαρτιά για να πάει στο Ν.Μ Δραπετσώνας. Γύρω στις 17:50 πήρε την έγκριση και ξεκίνησε για το Ν.Μ Δραπετσώνας

Ήταν προγραμματισμένο και πριν το ατύχημα να δέσει σήμερα το πλοίο;

Ακόμα δεν είναι σίγουρο ότι θα δέσει άμεσαγια επισκευή:confused::confused: Τώρα έδεσε για να αποκαταστήσει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στις 16.00 σήμερα που είδα το πλοίο, δουλεύανε πυρετωδώς στην πρύμη του για την αποκατάσταση της ζημιάς, που από ότι συμπέρανα (από τις φτωχές μου βέβαια γνώσεις) δεν ήταν και πολύ μικρή.

Γίνονταν λαμαρινοδουλειές πρύμα δεξιά, σε αρκετό μεγάλο κομμάτι και έχει αλλαχθεί και μέρος από το "ζωνάρι" του πλοίου, πρύμα και δεξιά (όπως το βλέπουμε από πίσω), περίπου δύο μέτρα.

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση είναι η αριστερή κλίση (πάλι βλέποντας το από πίσω) που έχει το πλοίο, και η οποία δείχνει αρκετά έντονη. Αρκεί νομίζω να σας πω ότι ο καταπέλτης του πλοίου αριστερά ακουμπούσε στον μώλο και δεξιά απείχε περίπου 30cm.

Link to comment
Share on other sites

Η ζημιά φαίνεται πως ήταν μικρή και επισκευάστηκε αφού το πλοίο από χτες το απόγευμα βρίσκεται στο λιμάνι του Πειραιά και σήμερα στις 17:00 θα πραγματοποιήσει το πρώτο του δρομολόγιο.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το Μαρίνα ήρθε κατευθείαν από τη Ρόδο, μετά από καταγγελία μέλος του πληρώματος στη Ρόδο για κάποιο πρόβλημα:o:eek:. Έτσι σήμερα δεν έκανε το δρομολόγιο του και όταν ήρθε στο Πειραιά έδεσε μπροστά από το Κεντρικό Λιμεναρχείο.

Μετά από αυτό το γεγονός, άλλοι μου είπαν ότι θα δέσει για την επισκευή και άλλη μου είπαν ότι θα ξαναβγεί. Όποτε δε μπορώ να πω και εγώ με σιγουριά κάτι.:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...