Jump to content
Shipfriends

Μαρίνα (ΙΜΟ 7203467)


Recommended Posts

  • 1 month later...

Μπηκα στο ΜΑΡΙΝΑ σαββατο και κυριακη απο ΚΩ - ΝΙΣΥΡΟ και απο ΝΙΣΥΡΟ - ΚΩ , πρεπει να ειχει μειωσει ταχυτητα γιατι παντα θυμαμαι σε αυτο το δρομολογιο να κανει 1.15 - 1.20 και προχτες καναμε 1.40 και στο πηγαινε και στο ελα

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είχε μια βλάβη (έχανε ένας κύλινδρος) που την αποκατέστησαν στο Πειραιά και το πλοίο έφυγε το Σάββατο στις 15:00!!! Τη Παρασκευή που κοίταγα και το Openseas, δε το έδινε δρομολόγιο ούτε τη Παρασκευή αλλά ούτε και το Σάββατο!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Είχα ξεχάσει να γράψω ένα σχόλιο που είχε γράψει η ΑΥΡΙΑΝΗ, για το πρώτο πλοίο που είχε μπει στο λιμάνι του Πειραιά με το νέο έτος!!

Έλεγε ότι μπήκε το Μαρίνα του εφοπλιστή Γεράσιμου Αγουδημου, που το καλοκαίρι είχε ταλαιπωρήσει επιβάτες με τα πλοία (λόγω βλαβών και καθυστερήσεων), αλλά το χειμώνα είναι από τις λίγες εταιρείες που δραστηριοποιούν τα πλοία τους στα άγονα νησιά αλλά και στην υπόλοιπη νησιωτική Ελλάδα, και χωρίς αυτήν δεν θα είχαν σύνδεση με την ηπειρωτική Ελλάδα!! Σε αντίθεση με άλλες εταιρείες με καινούργια πλοία, που σχεδόν είναι όλα δεμένα στο λιμάνι λόγω μειωμένης επιβατικής κινήσεως!!

Εκδίκηση του καπτα Μάκη!!! Που το καλοκαίρι, όλοι τον βρίζανε και τώρα αναγνωρίζουν ότι χωρίς εταιρείες σαν τη δικιά του, πολλά νησιά θα ήταν αποκομμένα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:D To καλοκαίρι που ταξίδεψα με το μαρίνα διαπίστωσα ότι :

1) τα καθίσματα των αεροπορικών ήταν σπασμένα

2) Οι wc ήταν βρώμικες απαράδεκτες

3) Είχα καμπίνα Α2 και τα σεντόνια σκισμένα τα κρεβάτια σε άθλια κατάσταση και από τον εξαερισμό μύριζε καυσαέριο.

4) Καθυστέρηση 4 ωρών

Μπράβο GA του χρόνου να τα χλιάσεις τα προβλήματα!!!!

Ευτυχώς που τους πλήρωσα Α θέση

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου πω συγγεκριμενα για τις καμπινες του ΜΑΡΙΝΑ,αλλα επειδη εχω παρει καμπινα στο ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ και μαλιστα οικονομικης θεσης δεν μπορω να πω οτι ειχα καποιο προβλημα...Ουτε σκισμενο σεντονι ,ουτε και καμια ιδιαιτερη βρωμα...Τωρα αν στο ΜΑΡΙΝΑ ισχυει κατι αλλο αυτο δεν το γνωριζω....Να σε ρωτησω ομως κατι..Τι εννοεις οταν λες "πληρωσα πρωτη θεση.."?φανταζομαι να εννοεις καμπινα Α' κατηγοριας πλεον οπως ισχυει στην εταιρεια αφου πλεον ολες οι θεσεις ειναι ενοποιημενες σε Οικονομικη περαν των καμπινων...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταξίδεψα και εγώ με το Μαρίνα το καλοκαίρι, θεωρώ επιβεβλημένο να αναφέρω ότι πέραν της παλαιότητας που είναι αισθητή και ορατή, οι χώροι ήταν καθαροί (και μάλιστα βραδυνά ταξίδια, με +7Β και σχεδόν πρωτόκολλο), οι καμπίνες εντάξει, η εξυπηρέτηση καλή, το φαγητό εξαιρετικό (και περιέργως για τον Καπτά-Μάκη μάλλον φθηνό), η δε γέφυρα αξιοπρεπής και φιλική. Ένα πρόβλημα με την αποχέτευση των καμπινών λύθηκε πολύ γρήγορα και με πολλές συγγνώμες. Καμία σχέση (δυστυχώς...) με Ρομίλντα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου nikos paros διακρίνω μια έντονη εμπάθεια ως τα πλοία του καπτα-Μάκη. Είδα ότι και το ΡΟΔΑΝΘΗ έφαγε "στόλισμα":D :D

Όμως επειδή ταξίδεψα τόσο με το ΜΑΡΙΝΑ όσο και με το ΡΟΔΑΝΘΗ αυτό το καλοκαίρι οι ενυπώσεις που μου άφησαν ήταν πάρα πολύ καλές. Ειδικά το ΜΑΡΙΝΑ που φτάνει το όριο ηλικίας εσωτερικά ήταν πολύ καθαρό και προσεγμένο. Το ίδιο και το ΡΟΔΑΝΘΗ και απ'όσο έχουμε συζητήσει τόσο στο forum όσο κι εγώ έξω, ξέρω ότι το πλοίο ψιλοανακαινίστηκε στην ετήσια του. Τώρα όσον αφορά την ταχύτητα του ΜΑΡΙΝΑ δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις γιατί το πλοίο δεν πήγε ποτέ πάνω από 17-17,5. Αλλά νομίζω ότι μπροστά σε άλλα που δραστηριοποιούνται στο Αιγαίο της ίδιας ηλικίας, είναι πολύ μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Η εταιρεία το υπολογίζει για 13 Μαρτίου, αλλά εγώ το βλέπω χλωμό (έως ξεθωριασμένο)!!! Για να αντικαταστήσει το Ρομιλντα που θα έδενε εκείνη τη περίοδο με το Δημητρουλα και το Μαρίνα να πάει στην Ικαρία Σάμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ετοιμο λοιπον.Σημερα στις 16.00 ξεκινα.Καλοταξιδο να ειναι,καθως μπαινει στην τελευταια του σεζον.Εκτος βεβαια αν αλλαξει στο μεταξυ η 35ετια κ το κρατησουμε κι αλλο στον πειραια.Ενα απο τα πιο ομορφα καραβια της ακτοπλοιας μας με μειονεκτημα του τη χαμηλη ταχυτητα..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα θα κουφαθω...Φευγει σημερα το ΜΑΡΙΝΑ???? Γιατι ούτε στο openseas το δινει,ουτε ο Κεντρικος του ξερει κατι ακομα αλλα και την εταιρεια στον Πειραια που πηρα μου ειπε οτι μαλλον απο Πεμπτη...

Εσυ απο που το εμαθες οτι ξεκινα?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και ο πρακτορας ΚΑΙ η εταιρια δεν ξερουν τι τους γινεται.Το openseas το δινει αποψε 23.59 για ΠΑΡΟ-ΝΑΞΟ-ΚΥΡΗΚΟ-ΦΟΥΡΝΟΙ-ΚΑΡΛΟΒΑΣΙ-ΒΑΘΥ.Απο Πεμπτη κανονικα στις ωρες του (16.00 απογευμα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...