Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Εδω και κανα δυωρο το BLUE HORIZON παει με την μαγευτικη ταχυτητα των 14 μιλιων.

Κοιτοντας το AIS ειδα οτι η πτωση ταχυτητας εγινε εκει που ειναι ο κοκκινος κυκλος.Δεν ξερω αν ειναι βλαβη ή κατι αλλο καθως ειδικος δεν ειμαι αλλα μαλλον δεν ειναι κατι τυπικο μιας και οπως ειπα ειναι σχεδον κανα δυωρο ετσι

post-15-128326997682_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

To ότι γύρισε αριστερά τη στιγμή που έκοψε ταχύτητα θα μπορούσε να σημαίνει ότι κάτι δεν πήγε καλά με την αριστερή μηχανή. Ωστόσο ας κάνουμε λίγο υπομονή. Αν όντως συμβαίνει κάτι θα το μάθουμε από επίσημα χείλη.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι πηρε το αυτι μου το πλοιο εχει προβλημα στη μηχανη!!

Και εγώ αυτό άκουσα. Ωραία ξεκινήσαμε.........:(

Link to comment
Share on other sites

Μα ειναι προφανες οτι η αριστερη παρουσιασε κατι. (σοβαρο, ασοβαρο δε ξερουμε) Δε χρειαζεται να το ακουσουμε μπαμ κανει :D

Δε ξερω αν ηταν κατι τυχαιο ή αν το ζοριζανε λιγο παραπανω λογω ωραριων..

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με πρακτορειο στα χανια και μ ειπε οτι λογω βλαβης οσοι επιβατες ταξιδευαν αποψε με το blue horizon για Πειραια, θα μεταφερθουν με λεωφορεια της εταιριας στο Ηρακλειο ωστε να ταξιδεψουν με το Superfast 12 το οποιο θα φυγει 1 το ξημερωμα..

Link to comment
Share on other sites

Μηχανική βλάβη στη Δεξιά Κ.Μ. είναι τελικά

Η ανακοινωση του αρμοδιου Υπουργειου

Βλάβη παρουσιάστηκε, χθες στις 20.30, στη δεξιά κύρια μηχανή του Ε/Γ-Ο/Γ «BLUE HORIZON» Ν.Π. 10579, ενώ το πλοίο βρισκόταν στη θαλάσσια περιοχή περίπου 35ν.μ.βόρεια του λιμανιού των Χανίων, έχοντας αποπλεύσει από Πειραιά για την εκτέλεση εγκεκριμένου δρομολογίου με 287 επιβάτες και 98 μέλη πληρώματος.

Το πλοίο συνέχισε με μειωμένη ταχύτητα και κατέπλευσε με ασφάλεια στα Χανιά στις 23.30, αντί της προγραμματισμένης 21.00, ενώ από τη Λιμενική Αρχή Χανίων απαγορεύτηκε ο απόπλους μέχρι να προσκομιστεί βεβαιωτικό διατήρησης αξιοπλοΐας από το Νηογνώμονα που το παρακολουθεί.

Το προγραμματισμένο δρομολόγιο του «BLUE HORIZON», χθες στις 23.00 από Χανιά για Πειραιά, παρέμεινε ανεκτέλεστο, με αποτέλεσμα οι 195 επιβάτες να μεταφερθούν με πούλμαν στο Ηράκλειο, όπου με μέριμνα της πλοιοκτήτριας εταιρίας, προωθήθηκαν στον προορισμό τους με το Ε/Γ-Ο/Γ «SUPER FAST XII» Ν.Ρ.11052, το οποίο απέπλευσε σήμερα 01.00 αντί 00.00.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Παντως να πω την αμαρτια μου νομιζα οτι η ζημια ηταν στην αριστερη. (εκτος αν εχει γινει λαθος στην ανακοινωση) Δηλαδη απο την πορεια του πλοιου αυτο καταλαβαινεις. Αν και με μια πιο προσεκτικη μελετη η ταχυτητα εχει αρχισει και πεφτει λιγο πριν οποτε μαλλον δεν ηρθε απροειδοποιητα το μπαμ ;)

Ξερανε οτι εντος ολιγου καποια μηχανη θα σβησει ;)

Link to comment
Share on other sites

Σωστή είναι η ανακοίνωση ήμουν μέσα στο πλοίο! Πρόκειται για την δεξιά μηχανή. Είχε βγάλει σχετική ανακοίνωση ο Πλοίαρχος για μηχανικό πρόβλημα και στη συνέχεια για ζημιά στη δεξιά μηχανή. Ως άσχετος με τα πλοία....το δεξί φουγάρο δεν έβγαζε τπτ, αντίθετα με το αριστερό που γινόταν χαμός!

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όλα καλά για τον βάπορα που ξεκίνησε το αποψινό του δρομολόγιο πριν λίγο από Σούδα για πάνω και το βλέπω στο ais me 21,3 τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά! Πριν λιγο πήγα στο λιμάνι για εισητήρια και ειχαν την δεξια μηχανή στο full, λογικά για δοκιμη! Μου είπαν οτι θα έφευγε κανονικά! Να σημειώσω οτι οι προσφορες για τους φοιτητές είναι απίστευτες! Άντε λίγο ανταγωνισμός στην ανέκ! Η οποία θα μας βάλει πάλι Λατω.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Στο νυχτερινό δρομολόγιο της επιστροφής προς Πειραιά δε βλέπω το λόγο να το ζορίζουν πάνω από 22 μίλια. Μια χαρά βγαίνουν τα ωράριά του. Τί να φτάνει στο μεγάλο λιμάνι στις 6.25 το πρωί, τί να φτάνει στις 6.35.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη βλάβη το Blue Horizon έχει μειώσει λίγο τη ταχύτητα που ταξιδεύει (επανήλθε στις ταχύτητες Αδριατικής). Πριν τη βλάβη ταξίδευε με σταθερά ανάμεσα 22-23 knots, ενώ μετά από τη βλάβη ταξιδεύει ανάμεσα στα 21-22 Knots. Δε νομίζω ότι του άφησε κουσούρι η βλάβη (μάλλον κάποιο χιτώνιο ή εμβολο άρπαξε), αλλά ότι κατάλαβαν το πλοίο δε μπορεί να ταξιδεύει σχεδόν στο full της ιπποδύναμης, που το ταξίδευαν αρχικά στη γραμμή των Χανίων;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μηχανική βλάβη στη αριστερή μηχανή υπέστη στη 01:30 τα ξημερώματα το «Blue Horizon», ενώ έπλεε 32 ν.μ., βόρεια του λιμένα της Σούδας, με 489 επιβάτες και 99 άτομα πλήρωμα.

Ο καπετάνιος του πλοίου δήλωσε πως μπορεί να ταξιδέψει χωρίς κανένα κίνδυνο με τη δεξιά μηχανή.

Το πλοίο εκτελεί το δρομολόγιο Χανιά- Πειραιάς και ενδέχεται να φτάσει στον προορισμό του στις 10:00 τo πρωί.

Πηγή: http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=175365&cid=4

Link to comment
Share on other sites

Είναι η δεύτερη βλάβη που βγάζει μέσα σε ένα πεντάμηνο. Η εταιρία του, παίρνει δραστικά μέτρα σε τέτοιες περιπτώσεις. Μένει να δούμε ποιά θα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τι πιο δραστικο απο το να επισκευασουν την βλαβη ;) (αν γινεται) Παντως η προηγουμενη ηταν στην δεξια και αυτη στην αριστερη,με το φτωχο μου μυαλο υποθετω πως τα 22-23μιλια που πηγαινει,του εχουν πεσει 'βαρια':rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου! τα 22-23μιλια δεν του πανε. 21+ ειναι μια χαρα.αυτες τις μερες το παρακολουθουσα και εβλεπα οτι χτυπαγε συνεχεια 22+

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι να η ζημιά το καπάκι θα το αντικαθιστούσαν με κάποιο spare (που βάσει διατάξεων πρέπει να έχουν ένα spare καπάκι, εμβολο και χιτώνιο) και εν πλω από την ώρα της βλάβης μέχρι το Πειραιά!!! Εκτός εάν εννοούν ότι η ζημιά προηλθε από το καπάκι, με αποτέλεσμα να αρπάξει το εμβολο με το χιτώνιο και εάν ήταν ατυχή να τους στοίχιζε ένα turbocharger!!

Link to comment
Share on other sites

Λύθηκε το πρόβλημα και έφυγε πριν λίγο στην ώρα του για Σούδα. Δεν ξέρω αν στο χθεσινό πρόβλημα έπαιξε ρόλο το γεγονός πως το πιέζουν τα ωράρια (το θέλουν να κάνει 7.00 ακριβώς φανάρι με φανάρι) και το πάνε με πατημένα 22 μίλια πάνω κάτω..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...