Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος


Recommended Posts

Δεν θα παραξενευτώ αν η blue star αποφασίσει από 1 Οκτωβρη να κόψει ένα ή και 2 δρομολόγια ανα εβδομάδα.. Η Τήνος και η Μύκονος έτσι κι αλλιώς κατα 70-75% εξυπηρετούνται από Ραφήνα..Η Σύρος όποιες μέρες δεν θα πηγαίνει το ΝΑΞΟΣ θα μπορεί να εξυπηρετείται από το πρωινό της Παροναξίας των 07,25..Πιστεύω πως δεν θα αργήσουμε να τα δούμε αυτά αυτό το φθινόπωρο.

Προσωπική μου άποψη είναι πως τέτοια κίνηση εκ μέρους της BS θα λειτουργήσει ως πρόσκληση σε ανταγωνιστή. Ήδη αρκετά παράπονα ακούγονται στη Σύρο για την εταιρεία (για τιμές και διάρκεια ταξιδιού το χειμώνα) και αρκετός συνωστισμός υπάρχει στη Ραφήνα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Replies 736
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Ίσως απλά να θέλουν να ενισχύσουν τις χαμηλές πληρότητες του ΙΘΑΚΗ.

Γιατί έχει χαμηλές πληρότητες το Ιθάκη? Μόνο του δεν είναι στη γραμμή? Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε όλες τις γραμμές η κίνηση έχει πέσει κατακόρυφα και η Σύρος-Τήνος-Μύκονος διεκδικεί τα πρωτεία της πτώσης (πιθανώς λόγω και της υπερπροσφοράς διαθεσιμότητας και προσφορών στην ανταγωνιστική Ραφήνα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
...απο 1/12 σταματαει το Ιθακι στης γραμμη Συρος-Τηνος-Μηκονος μεχρι νεοτερας...
Σχετικα με BS ITHAKI εχω κι εγω απο καιρο ακουσει για τραγικες πληροτητες για Τηνο Μυκονο οπότε το καταχείμωνο ήτανα ναμενόμενο να το σταματήσουν και να αφήνουν ολη την κινηση από Ραφήνα. Η Συρος δεν θα εχει προβλημα με το να ενσωματωθει στο πρωινο της Παροναξιας. Το προβλημα θα ειναι στο οτι δεν θα υπαρχει καθημερινη συνδεσή της με τα αλλά 2 νησιά κάτι που γινόταν τα τελευταια 40-45 χρόνια!!Τωρα θα βασιζεται στα ενδοκυκλαδικα που θα πρεπει να αλλαξουν λιγο.

το χειμωνα 2004-2005 η bs ειχε αφησει για κανα διμηνο τη γραμμη. τοτε ειχε σπευσει η νελαρα (επι διοικησεως αθηναιου) με τον αιολο να καλυψει το κενο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που άκουσα εγώ σήμερα, είναι πως η απουσία του Ithaki θα είναι τουλάχιστον δίμηνη (προσωπικά προβλέπω να απουσιάζει μέχρι και το Φλεβάρη). Και προσωπικά απορώ για την άρον-άρον βιαστική αποχώρηση, μιας και από τις 20/12 αρχίζει η περίοδος των Χριστουγέννων, που όπως και να το κάνεις η κίνηση ζωντανεύει για κανά 20μερο..

Neptune για τους ανταγωνιστές , ιδού η Σύρος, ιδού και το πήδημα ;)

Edited by csst9728
Link to comment
Share on other sites

...Αληθεια η bsf πως εξασφαλιζει οτι τωρα δε θα βρει ευκαιρια να χωθει κανας αλλος παικτης? κανας θεολογος ας πουμε?...

Κανείς δεν την εξασφαλίζει-νομίζω. Έβαλαν κάτω χαρτιά και μολύβια (ένα P&L σε Excel δηλαδή), έφτασαν στο bottom line, στάθμισαν και τις υπόλοιπες παραμέτρους της αγοράς, του ανταγωνισμού περιλαμβανομένου, και έφθασαν στο συμπέρασμα που έφθασαν.

Αν άλλη Εταιρεία φθάνει σε άλλα συμπεράσματα, μακάρι να βάλει βαπόρι και μάλιστα του βεληνεκούς του Θεολόγου Π. Ευτυχείς θα είναι όλοι: Η BSF που θα γλυτώνει λεφτά, η Fast Ferries που θα βγάζει λεφτά και οι επιβάτες που θα έχουν πρόσβαση με τέτοια καράβια στα νησιά.

It's the economy, κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Τήνος Μύκονος με διπλα δρομολόγια από Ραφήνα δεν νομίζω πως θα έχουν πρόβλημα για τρεις μήνες το καταχείμωνο. Βρίσκω περισσότερα προβλήματα με τις περικοπές τις blue star στην Παροναξία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η λύση είναι πολύ απλή αν φύγει το Ιθάκη, μπορούν τα πλοία απο Ραφήνα να τερματίζουν Σύρο και οχι Μύκονο και έτσι θα λυθεί το πρόβλημα της καθημερινής σύνδεσις των νησιών με την Σύρο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν δουλευει το λινκ. μαλλον εγινε γαργαρα

οσο για τη συρο μαλλον εννοουσε μετα απο (ραφηνα ανδρο τηνο) μυκονο να συνεχιζει για συρο. (γινοταν και παλιοτερα καποιες μερες την εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

οσο για τη συρο μαλλον εννοουσε μετα απο (ραφηνα ανδρο τηνο) μυκονο να συνεχιζει για συρο. (γινοταν και παλιοτερα καποιες μερες την εβδομαδα)

Παλιότερα επίσης γινότανε και το Α-Σύρος-Τ-Μ (και αντίστροφα) που ειναι και ποιο βολικό και χρήσιμο. Αν τελικά κόψει το 'Ιθάκη' αυτό σε συνδυασμό με μια τροποποίηση των ενδοκυκλαδικών είναι μια καποια λύση εδώ που φτάσαμε

Link to comment
Share on other sites

ακομη και αν δεν κοψει τωρα λογικα θα πρεπει να κοψει μετα τις γιορτες για να γινουν οι ακινησιες των μικρων bs. η οποια αλλαγη μπορει να αφορα τη διαρκεια της διακοπης και τον ακριβη χρονο

Link to comment
Share on other sites

Neptune επειδη καλο θα ειναι να ολοκληρωνουμε αυτο που κανουμε και οχι να δημοσιευουμε αυτο που μας βολευει, μεροληπτώντας, να πουμε οτι το www.ellinikiaktoploia.net αναφερει στο group του στο facebook τα παρακατω σχετικα με το δημοσιευμα "Εν αναμονή της επίσημης ανακοίνωσης της BLUE STAR FERRIES με θέμα τη συνέχιση ή μη των δρομολογίων του BLUE STAR ITHAKΙ, το post που ανέβηκε νωρίτερα και ανέφερε ότι το πλοίο συνεχίζει κανονικά, αφαιρέθηκε"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια μεροληψια απο μερους μου. Επισης δεν εχω facebook αλλα και να ειχα δε θα εψαχνα εκει να δω γιατι απομακρυνθηκε ενα ποστ απο ενα σαιτ. Νομιζω οτι μια διορθωση θα ηταν σωστοτερο απο την απομακρυνση του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

δεν τιθεται θεμα διορθωσης αφου αν καταλαβαινω καλα η BLUE STAR FERRIES μαλλον ζητησε να μην να διαρρευσει τιποτα αν δεν βγει η επισημη ανακοινωση απο αυτην. οποτε και το portal σεβαστηκε την εταιρια και πολυ καλα εκανε και κατεβασε το post. και ως οφειλε ενημερωσε τους φιλους του για την αφαιρεση του post μεσα απο το facebook, εναν ακομη τροπο πηγης ενημερωσης εκτος απο το twitter που καλο θα ειναι να τον αποδεχτουμε

Edited by Nils Holgersson
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...