Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος


Recommended Posts

  • Replies 727
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εφόσον ακόμα δεν έχουν πάρει την έγκριση δεν μπορούν να ανακοινωθούν στους πίνακες των δρομολογίων τους!! Τα δρομολόγια της Τρίτης με τα μεγάλα Blue Star είναι περασμένα στο σύστημα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
23 hours ago, hsw said:

Οπότε Μ. Παρασκευή θα φύγει για Σύρο-Τήνο-Μύκονο 10:15.

Στις 12:00 τελικά αύριο το δρομολόγιο αντί για 9:00. 

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ημέρες είχε βγάλει μια ανακοίνωση της Λαϊκη Συσπείρωσης για την ακτοπλοϊκή συγκοινωνία της Σύρου εξαιτίας των καθυστερήσεων του Νήσος Μύκονος

Απάντηση στο δημοσίευμα της Λαϊκής συσπείρωσης και τα όσα γράφονται στον τύπο θέλησε να κάνει ο κεντρικός πράκτορας της Blue star Ferries στη Συρο, κ. Νίκος Βασιλικός.

 

Edited by proud_ionian
το λακωνιζειν εστι φιλοσοφειν
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φέτος το Πάσχα καταλήξαμε το "πρωινό" δρομολόγιο από Πειραιά για Σύρο - Τήνο - Μύκονο να φτάνει στη Μύκονο κατά τις 1600-1700, ωράρια που εξ' όσων λένε πιο παλιοί Μυκονιάτες είχαν να δούν από τη δεκαετία του 60. Βασικά με την Blue Star στο νησί φέτος το Πάσχα γελάσανε και τα φρύανα, ήταν μεγάλο στραπάτσο στο προφίλ της εταιρείας. Έχουν όμως αυτήν τη δυνατότητα να γελάνε τα φρύανα, σε ένα νησί που εξυπηρετείται κι από άλλες εταιρείες, αλίμονο στα νησιά που δεν έχουν επιλογές. Προσωπικά πρόλαβα κι "έσωσα" δυό φίλους από την ταλαιπωρία. 

 

Ένας τρίτος που δε τον πρόλαβα, είχε την ατυχία να ταξιδέψει Μεγάλη Πέμπτη με το Νήσος Μύκονος. Τις καθυστερήσεις τις ξέρετε, εγώ θα σταθώ στην αντιμετώπιση της εταιρείας. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος λοιπόν έλαβε ειδοποίηση αρχικά πως το δρομολόγιο θα γινόταν στις 0900 αντι για τις 0730, εγκαίρως. Το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης, κι ενώ η εταιρεία γνώριζε για τις καθυστερήσεις και τα προβλήματα που σε καμιά περίπτωση δε θα επέτρεπαν αναχώρηση στις 0900, ο επιβάτης λαμβάνει δεύτερο μήνυμα πως πρέπει με το ΙΧ του να βρίσκεται στο λιμάνι αυστηρά 1 ώρα πρό του απόπλου. Όπως και βρέθηκε ο συγεκριμένος, με αποτέλεσμα το πλοίο να αναχωρήσει 1130 τελικά. Σας αφήνω να φανταστείτε τη διάθεσή του. Αναμενόμενα, η επιστροφή του έγινε από Ραφήνα με Fast Ferries χωρίς καν να εξετάσει τον Πειραιά. Λεπτομέρεια: ο συγκεκριμένος άνθρωπος μένει κέντρο Πειραιά και πήγε στη Ραφήνα μόνο και μόνο για να μην πάει με Blue Star:rolleyes:. Για συγγενείς μου οι οποίοι την εβδομάδα πρίν το Πάσχα αναχώρησαν 0915 αντί για 0730 χωρίς καμιά ειδοποίηση, δεν το συζυτάω.

 

Τροφή για σκέψη για την εταιρεία, αν τους ενδιαφέρει η άποψη των επιβατών, πράγμα για το οποίο έχω αρχίσει να έχω σοβαρότατες αμφιβολίες.

 

Στα θετικά βέβαια η δρομολόγηση του WC Jet με την ελπίδα να διατηρηθεί και η ταχύτητα αλλά και η αξιοπιστία καθ' όλη τη διάρκεια της δρομολογιακής περιόδου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, margaritis24 said:

Ρωτησες εαν εδωσαν free εισητηρια για την ταλαιπωρεια για επομενο ταξιδι;;;

Έδωσαν έκπτωση 50% για οποιοδήποτε προορισμό στις Κυκλάδες.

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδευα κι εγώ με το Νήσος Μύκονος το Πάσχα (τελικά δεν ταξίδεψα φυσικά, έκανα open το εισιτήριό μου). Έδωσαν 50% έκπτωση σε επόμενο ταξίδι προς οποιοδήποτε προορισμό (στο τηλέφωνο τη μία φορά μου είπαν μόνο στις Κυκλάδες, την άλλη μου είπαν οπουδήποτε), άγνωστο αν ίσχυε και για ταχύπλοο (τη μία φορά μου είπαν πως ισχύει, την επόμενη πως όχι) και η έκπτωση ισχύει μόνο για τη θέση στην οποία ήταν κλεισμένο το αρχικό εισιτήριο (λογικό μεν, δεν το διευκρίνιζαν δε). Με λίγα λόγια κάνανε τα απολύτως απαραίτητα (κάπου διάβασα ότι οι επιβάτες με τέτοιες καθυστερήσεις δικαιούνται 25-50% επιστροφή χρημάτων - και όχι έκπτωση σε επόμενο ταξίδι) και δεν επέτρεπαν ακύρωση των εισιτηρίων και επιστροφή χρημάτων!! 😡

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Παρασκευή 14/6 και ώρα 18:30 το Highspeed 4 θα εκτελέσει έκτακτο δρομολόγιο από Πειραιά προς Σύρο και Μύκονο με σκοπό την καλύτερη εξυπηρέτηση των εκδρομέων του τριημέρου του Αγίου Πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Τουλάχιστον ας το έβαζαν στην επιστροφή της Δευτέρας που δεν υπάρχει εισιτήριο ούτε για δείγμα. 

Link to comment
Share on other sites

Η πονηρή φιλοσοφία της εταιρείας είναι να εξαντλούνται πρώτα όλα τα εισιτήρια (ακόμη και οι lux καμπίνες) των πλοίων βασικού κορμού που εξυπηρετούν σταθερά τις γραμμές και μετά να περνά στο σύστημα το έκτακτο δρομολόγιο. Αν έδιναν στο σύστημα εξ αρχής το έκτακτο, τότε στα πλοία θα εξαντλούνταν μόνο οικονομικές και διακεκριμένες, ενώ τώρα πούλησαν ένα ολόκληρο βαπόρι με 100% πληρότητα, δηλαδή πούλησε όλες τις καμπίνες με ακόμη περισσότερο κέρδος και μετά αρχίζει να γεμίζει το επόμενο βαπόρι. Το κάνουν κατ' επανάληψη σε πολλές περιόδους αιχμής που ξέρουν από πριν την μεγάλη ζήτηση που θα υπάρξει.  Όλα κομπίνα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
4 hours ago, gpap2006 said:

Διακόπτει την ακινησία του και αναλαμβάνει από αυριο Συρο Μυκονο στη θεση του paros που θα αντικαταστήσει το αδερφό του στην αγονη. Η Τήνος θα εξυπηρετείται μόνο από Ραφήνα.

Γιατι δε παει το μεγαλο παροναξια κ το Δηλος  συρο τηνο μυκονο  για εξυπηρετηθουνε ολοι  δε μπορω να καταλαβω

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

@margaritis24 μία αιώνια απορία!!

Πάντα λέμε για την ευελιξία της μπλου σταρ να μπαλώνει τα κενά της, αλλά ο τρόπος που το κάνει θα μπορούσε να είναι καλύτερος.

Κι όμως πάντα επιλέγει να αφήνει την Τήνο ξεκρέμαστη.

Link to comment
Share on other sites

Ένω υπάρχουν τρόποι να εξυπηρετηθούν όλα τα νησιά, η μονοπωλιακή blue Star, τα πουλάει! Κ τα μεγάλα blue Star έχουν ξαναδεσει στο λιμάνι της Τήνου, όπως κ μεγαλύτερα από αυτό, πλοία.

Link to comment
Share on other sites

Η μια εκ των τεσσαρων μηχανων του blue star 2 εχει ανοιχτει για επισκευη συνεπως το βαζουν σε αυτη τη γραμμη για να μπορει να καλυψει το δρομολογιο με τρεις μηχανες.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Οχι λαθος κανεις με 4 το βγαζει και το χειμωνα το Δηλος.. με 24-24.5 βγαινει το δρομολογιο της Παροναξιας και το δηλος για να βγαλει τα 24.5 θελει και τις 4 μηχανες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Aksyros said:

Ένω υπάρχουν τρόποι να εξυπηρετηθούν όλα τα νησιά, η μονοπωλιακή blue Star, τα πουλάει! Κ τα μεγάλα blue Star έχουν ξαναδεσει στο λιμάνι της Τήνου, όπως κ μεγαλύτερα από αυτό, πλοία.

 

3 hours ago, margaritis24 said:

Γιατι δε παει το μεγαλο παροναξια κ το Δηλος  συρο τηνο μυκονο  για εξυπηρετηθουνε ολοι  δε μπορω να καταλαβω


Πραγματικά, είναι για να βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο ώρες ώρες...
Και πες πως δεν την σκέφτηκαν αυτή την τράμπα που αναφέρει ο Μαργαρίτης, πόσο δύσκολο είναι να βάλουν και την Τήνο μέσα στο μεγάλο Μπλου Σταρ?
Ας πάει και αν ο καιρός είναι πάνω από π.χ. 6 μποφόρ (ή τελοσπάντων στην ένταση του αέρα που θεωρούν απαγορευτική για την ασφαλή πρόσδεση του πλοίου στο συγκεκριμένο λιμάνι) ας σφυρίξει και ας συνεχίσει για Μύκονο και μετά έχει όλα "τα δίκαια" με το μέρος της η εταιρία να γυρίσει να πει: "Εγώ θέλω να σας εξυπηρετήσω αλλά έτσι όπως είναι το λιμάνι σας, αδυνατώ να το πράξω"..!
Πασάς στα Γιάννενα μετά η Μπλου Σταρ.
Τώρα..??..μπετόβλακας η Μπλου Σταρ.
Η' εκτος και αν το κάνει "εκδικητικά" ως προς την καθολική επιλογή των Τηνιακών για την επιλογή τους ως λιμάνι εξυπηρετήσεώς τους στην Αττική την Ραφήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω αλλα παντα υπαρχουν οι καθυστερησεις στα λιμανια οταν εχει πολλα φορτηγα τουλαχιστον τις περισσοτερες μερες αν οχι ολες. Οποτε δε τη γλιτωνει την 4η μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...