Jump to content
Shipfriends

Virtual Sailor


Apostolos

Recommended Posts

Εννοει το αρχειο Anchor Χ ο φιλος Mediterranean,το μοντελο δηλαδη που σου εμφανιζεται καθε φορα που πατας το anchor.Μου ειχε περασει κ μενα απ το μυαλο να βαλω ετσι το καταπελτη αλλα αν δεν κατεβαινει σταδιακα δεν εχει την χαρη του:o.Απ την αλλη βεβαια το elevator κινειται 45 μοιρες μπρος η πισω απ τον αξονα που το τοποθετεις,οποτε δεν ακουμπαει ποτε στον ντοκο:mad: η για να ακουμπησει πρεπει να τον βαλεις ηδη με γωνια 45 μοιρων,δηλαδη μισανοιχτο...

Εγω προσπαθω τωρα με την λειτουργια των πανιων,sails,να εφαρμοσω clamshell στο πλοιο:D,οταν καταλαβω σωστα τα πανια νομιζω θα το πετυχω.

Link to comment
Share on other sites

Τhnx φιλε Χιωτη,αυτο ακριβως εννοουσα.Εμένα με χαλάει να σας πω την αληθεια που ο καταπέλτης ανοίγει μονο κατα το ημισι ετσι απο την στιγμη που τα περισσοτερα μοντέλα μου ειναι κρουαζιερόπλοια δικης μου κατασκευης και επινοησης πλαινές σκαλες embarketion ειναι πολυ βολικες και ας ξεπεταγονται απο την μια στιγμη στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αρχειο anchor ειναι αρκετα χρησιμο φιλε Mediterranean;) Οπως φαινεται στην φωτο1,σαν anchor εβαλα τον κατεβασμενο καταπελτη και ολο το εσωτερικο κατω γκαραζ,οποτε οταν παταω dock εχω και καταπελτη και ολο το γκαραζ,χωρις να επιβαρυνω το μοντελο με πολυγωνα.

Τωρα τον κανονικο καταπελτη,που σαν elevator μισοανοιγει,σκεφτηκα να τον 'εξαφανιζω',κι αυτο το καταφερα με το να μην τον βαλω στην αρχη των αξονων αλλα πιο μπροστα και χαμηλα(δουλεψα με το μοιρογνωμονιο στο μοντελο του πλοιου,και ειδα σε ποιο σημειο με γωνια 45 μοιρων κρυβονταν κατω απ το πλοιο:D),φωτο2.Στο boat cfg βεβαια εβαλα τα x,y,z ακριβως εκει που ηθελα να βρισκεται.

Οποτε οταν το πλοιο ταξιδευει,εχει κλειστο τον καταπελτη και δεν διαθετει εσωτερικο γκαραζ,φωτο3.Ενω οταν ειναι docked εχει την εμφανιση της φωτο4,οπου φυσικα 'κρυβω' τον καταπελτη στις απο 'κατω' 45 μοιρες και δεν τον εχω στον αερα:P

post-709-12832697766_thumb.jpg

post-709-128326977661_thumb.jpg

post-709-128326977662_thumb.jpg

post-709-128326977663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ναι....Αλλα εχω το αλλο αδερφακι του με διπλα,οποτε διαλεγω και παιρνω.Σε δουλεια να βρισκομαστε φιλε Mediterranean...:D,αλλιως το παιχνιδι πια ειναι σκετος υπνος:o

Link to comment
Share on other sites

Εγω μόνος δεν μπορώ να ασχοληθώ με το παιχνίδι.Αν χρειαστεί να το ανοίξω μόνος το κάνω απλά για δοκιμές σε μοντέλα.Μονο με lan ασχολούμαι που έχει περισσότερο ενδιαφέρον και κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αρχειο anchor ειναι αρκετα χρησιμο φιλε Mediterranean;) Οπως φαινεται στην φωτο1,σαν anchor εβαλα τον κατεβασμενο καταπελτη και ολο το εσωτερικο κατω γκαραζ,οποτε οταν παταω dock εχω και καταπελτη και ολο το γκαραζ,χωρις να επιβαρυνω το μοντελο με πολυγωνα.

Τωρα τον κανονικο καταπελτη,που σαν elevator μισοανοιγει,σκεφτηκα να τον 'εξαφανιζω',κι αυτο το καταφερα με το να μην τον βαλω στην αρχη των αξονων αλλα πιο μπροστα και χαμηλα(δουλεψα με το μοιρογνωμονιο στο μοντελο του πλοιου,και ειδα σε ποιο σημειο με γωνια 45 μοιρων κρυβονταν κατω απ το πλοιο:D),φωτο2.Στο boat cfg βεβαια εβαλα τα x,y,z ακριβως εκει που ηθελα να βρισκεται.

Οποτε οταν το πλοιο ταξιδευει,εχει κλειστο τον καταπελτη και δεν διαθετει εσωτερικο γκαραζ,φωτο3.Ενω οταν ειναι docked εχει την εμφανιση της φωτο4,οπου φυσικα 'κρυβω' τον καταπελτη στις απο 'κατω' 45 μοιρες και δεν τον εχω στον αερα:P

Πολύ έξυπνο!!!! Μπράβο,θα το δοκιμάσω στο επόμενο μοντέλο μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δε γίνεται να ξεκινήσουν από διαφορετικά λιμάνια τα πλοία, όταν είναι πολλοί χρήστες;

Επιπλέον υπάρχει δυνατότητα να προστεθούν πλωτές δεξαμενές (όχι ως πλοία αλλά στο senery) όπως στο λιμάνι της Σύρου για παράδειγμα;

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται να ξεκινήσουν από διαφορετικά λιμάνια τα πλοία, όταν είναι πολλοί χρήστες;

Επιπλέον υπάρχει δυνατότητα να προστεθούν πλωτές δεξαμενές (όχι ως πλοία αλλά στο senery) όπως στο λιμάνι της Σύρου για παράδειγμα;

Τα πλοία μπορούν να ξεκινήσουν απο όπου θέλουν, αρκεί να είναι στο ίδιο scenery.

Υπάρχει δυνατότητα να προστεθούν βεβαίως μέσα στο scenery...ετοιμάζω εδώ και καιρό μερικές...

Τώρα είμαι συνδεδεμένος με το όνομα ndimitr93 και το local IP adress ειναι 192.168.1.109

Edited by ndimitr93
Link to comment
Share on other sites

kalimera paidia ..prota apo ola na sas efxaristisw g ola t modela p exete ftiaksei einai tromera.eimai kainourios st forum kai sto game gia afto xreiazomai t voithia sas. Meta apo prospa8eia katafera kai eftiaksa t limani t pirea me polu megali akrivia sto sxima kai sto megethos.Sta ktiria dn einai teleio akoma alla pistevw oti einai arketa kalo gt oi diastaseis tou einai oles san t ali8inou. Apla thelw n m eksigisete i na m peite kapoio site st opoio mporw n dw pws tha valw t limani sto paixnidi. Paroti koitaksa sto episimo site t vs dn katalava tpt t idiaitero.T sxediasa sto SketchUp ,eyxaristw prokatavolika g t voithia.

pireas1fl2.bmp

pireas2ym5.bmp

pireas3pt1.bmp

Edited by jkourkoulis
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το εχεις φτιαξει αρκετα καλα το μοντελο του λιμανιου;) Τωρα ομως πας στο δυσκολο κομματι...εδω,τα λεει ολα,σε ενδιαφερει το 5ο κατα σειρα.Good luck!(μην βαλεις καθολου το 'μειον' που λεει καπου)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω φωτογραφίες από κάποια δεξαμενή για να βάλω στο vs...αν μπορείτε ελεήστε ότι φωτο έχετε!!!!!!

Ορίστε κάποιες φωτογραφίες από δεξαμενές.

Η μεγάλη δεξαμενή του Περάματος, η μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη και μια δεξαμενή της Ελευσίνας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ....αν υπήρχαν και της Σύρου έτσι δυο τρεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ξέρει κάποιος να μας πει αν το Virtual Sailor 7 είναι συμβατό με τα Windows Vista;

Aπολύτως δεν έχει κανένα πρόβλημα , που έχω Windows Vista ολα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Virtual Sailor 8.0...??? Μαλλον δεν θα υπαρξει ποτε!Απ οτι διαβασα στο forum του παιχνιδιου,ο δημιουργος,δουλευει στο να φτιαξει το Vehicle Simulator

Οριστικα αντιο στο vs8 οπως γραφτηκε κ στο επισημο forum του παιχνιδιου:(Ο δημιουργος προωθει το vehicle που θα τα συνδυαζει ολα.Κατεβασα το demo και ειναι σκετη πατατα:mad:Ειδικα στην θαλασσα δεν εχει καμια διαφορα με το vs7...Οποτε ας ελπισουμε πως καποιος αλλος ανθρωπος θα φωτιστει να φτιαξει ενα καλο simulator για πλοια:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν κορυφή είναι το Ship simulator. Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ γιατί είναι βαρύ και θέλει κάρτα γραφικών με υψηλές επιδόσεις. Αλλά δεν ξέρω έχουμε τη δυνατότητα για ελληνικές διαδρομές ή πλοία όπως Έλυρος, Superfast κλπ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η vstep με το ship simulator, έχει καμία σχέση με την Microsoft ?

Nαι και ουσιαστικα το πρωτο ship simulator (δεν θυμαμαι ετος) ηταν καθαρα της microsoft σαν επεκταση του πολυ πετυχημενου flight simulator.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατά την διάρκεια που «φόρτωνε» το παιχνίδι, λόγω μικρής διακοπής ρεύματος ο υπολογιστής έκανε επανεκκίνηση.

Μετά από αυτό, κάθε φορά που επιλέγεις κάποιο πλοίο αυτόματα το throttle είναι κολλημένο στο 50% και το τιμόνι δεν μένει σε άλλη θέση εκτός από την ευθεία.

Έκανα επανεγκατάσταση και πάλι τα ίδια……:confused:

(Το παιχνίδι είναι αγορασμένο από το επίσημο site)

Link to comment
Share on other sites

Κανε το απεγκατασταση και μετα μπες στον σκληρο σου στον φακελο program files σβησε τον φακελο virtual sailor κανε επανεκκινηση και ηανα εκγατεστησε το.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...