Jump to content
Shipfriends

Τριάς (Ν. Πειραιώς 2800)


Recommended Posts

Στην Αμμόχωστο υπάρχουν 2-3 φωτό της ακόλουθης παντόφλας. Δεν φαίνεται καθαρά άλλα το όνομα της πρέπει να είναι Lefkoşa, αν και δεν υπάρχει στο equasis τέτοιο όνομα. Καμμιά ιδέα για το αν είναι ελληνικής ναυπήγησης, κανένα παλιό όνομα;

Edited by Nick the Greek
link
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε τον φίλο john89 για την πολύτιμη συμβολή του στην ταυτοποίηση του Lefkosa με το (πάλαι ποτέ) Τριάς της γραμμής Γλύφας - Αγιόκαμπου :).

Σε διακοπές μου στην Γλύφα το 1996 (???) όταν και δούλευε στην γραμμή το πλοίο, μαζί με τα Ομόνοια (???) και Γλύφα, είχα την τύχη να ταξιδέψω μαζί του σε ένα ...πριβέ ταξίδι. Συγκεκριμμένα το είχε ναυλώσει ένα φιλικό ζευγάρι για την βάπτιση του παιδιού τους, που είχε γίνει σε ένα ξωκλήσι στο μικρό νησάκι ανάμεσα Γλύφας και Εύβοιας. Γονείς, κουμπάροι, καλεσμένοι επί του πλοίου με μοναδική και αξέχαστη την σκηνή με το κουβάλημα της κολυμπήθρας στα απόκρημνα βράχια του νησιού όπου και είχε ρίξει καταπέλτη το πλοίο.

Να πω ακόμα για ένα περιστατικό που μου είχε διηγηθεί ντόπιος φίλος, με το ΤΡΙΑΣ να έχει βγει κάποια φορά με γερό νοτιά ολόκληρο στην παραλιακό δρόμο της Γλύφας, και με την πλώρη του να έχει ακουμπήσει σχεδόν στην πόρτα ενός καταστήματος :D.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ένα στοιχείο που μπορέσαμε να μάθουμε ακόμα για το πλοίο, είναι ότι κατασκευάστηκε το 1966 στα ναυπηγεία Ζέρβα στο Πέραμα.

Από τα Ναυτικά Χρονικά του ίδιου έτους μπορούμε να διαβάσουμε.

post-2102-0-62295500-1289931715_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής απορίες:

  1. Τι δρομολόγια κάνει εκεί μία παντόφλα (και μάλιστα του-μικρού-μεγέθους του Lefkosa/Τριάς);
  2. Το σημαία έχει (τουρκική ή της ΤΔΒ Κύπρου); Αν ισχύει το δεύτερο πως και από ποιόν πουλήθηκε σε εταιρεία ΤΔΒΚ συμφερόντων-υπάρχει κάτι σαν embargo εκ μέρους μας νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αν οντως εχει σημαια της ΤΔΒ Κύπρου πιθανον να πουληθηκε απο την Ελλαδα σε τριτη χωρα και απο κει να ξαναπουληθηκε ΤΔΒ Κύπρου.

Θυμαται κανεις να μας πει ποτε εφυγε απο την Ελλαδα?Αν υπαρχει και καμια φωτογραφια σαν ΤΡΙΑΣ θα ημουν ευγνωμων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
...Θυμαται κανεις να μας πει ποτε εφυγε απο την Ελλαδα? Αν υπαρχει και καμια φωτογραφια σαν ΤΡΙΑΣ θα ημουν ευγνωμων.

Μεγάλη μου τιμή να με ...ευγνωμονεί ο φίλτατος polmyt. :D

Να δούμε λοιπόν το πλοίο ως ΤΡΙΑΣ (όνομα που είχε και τα 35 χρόνια που δούλεψε στην χώρα μας), σε μία φωτό από άφιξη του στον Αγιόκαμπο το καλοκαίρι του 2002 (27/07/2002 κατά δήλωση του φωτογράφου). Λογικά, αυτό θα ήταν και το τελευταίο του καλοκαίρι σε δρομολόγια στη χώρα μας.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Από το υπουργείο μαθαίνουμε ότι διεγράφη από το ελληνικό νηολόγιο Οκτώβρη 2002.

Στα ναυπηγεία της κατεχόμενης Κύπρου υπάρχει μια μικρή φωτό με το πλοίο στο καρνάγιο, αλλά δυστυχώς το όνομα δεν φαίνεται.

Btw, έχουμε αποκλείσει το ενδεχόμενο να είναι το ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ και όχι το ΤΡΙΑΣ;

post-1827-0-18722400-1302178982_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι το ΤΡΙΑΣ.

Καταρχην να πουμε οτι το πλοιο εχει φαει μετασκευη(σιγα μην δεν ετρωγε) :P και η γεφυρα εχει παει ενα deck πιο πανω.

Παρατηροντας τη φωτο που μας εβαλε χτες ο ΣΕΙΡΙΟΣ και αυτη του enas chiotis βλεπουμε οτι η παλια γεφυρα εχει κλεισει και εχει χτιστει νεα.Τα παραθυρα στην παλια γεφυρα εχουν κλιση και μοιαζουν περισσοτερο στο ΤΡΙΑΣ πααρα στο ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ, η γευφρα του οποιου ειναι αρκετα τετραγωνη.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχουμε δει μέχρι τώρα σε φωτό στον Αγιόκαμπο, στην Αμμόχωστο, στη Μερσίνα της Τουρκίας. Να το δούμε και στο λιμάνι της Λάρνακας, τον Ιούλιο του 2010 κατά δήλωση του φωτογράφου.

post-2102-0-30385000-1303297000_thumb.jp

Η καλύτερη πόζα του στη ξενητειά από όσες το έχουμε δει μέχρι τώρα, αλλά και πάλι δεν διακρίνεται το σημερινό του όνομα. Aρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα το μάθουμε ποτέ.....

Από το flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τριάς (Ν.Π. 2800)

(1966, later- Lefkosa ?)

Δεν είναι καμμία σημαντική φωτογραφία, μας επιτρέπει όμως -τουλάχιστον- να μάθουμε τον αριθμό νηολογίου του πλοίου, Ν.Π. 2800. Είναι τραβηγμένη την ημέρα του "πριβέ ταξιδιού" που έχω περιγράψει σε προηγούμενο μου ποστ. Την στιγμή που επιβιβαζόμουν, φωτογράφησα ένα φιλικό ζευγάρι που ακουμπούσε στην κουπαστή δίπλα στην πόρτα της γέφυρας, το οποίο βέβαια αφαίρεσα από την παρακάτω "version" :P της φωτό.

post-2102-0-32333000-1305215720_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μη λες ποτέ.....

Στην Αμμόχωστο υπάρχουν 2-3 φωτό της ακόλουθης παντόφλας. Δεν φαίνεται καθαρά άλλα το όνομα της πρέπει να είναι Lefkoşa, αν και δεν υπάρχει στο equasis τέτοιο όνομα. Καμμιά ιδέα για το αν είναι ελληνικής ναυπήγησης, κανένα παλιό όνομα;

Η καλύτερη πόζα του στη ξενητειά από όσες το έχουμε δει μέχρι τώρα, αλλά και πάλι δεν διακρίνεται το σημερινό του όνομα. Aρχίζω να πιστεύω ότι δεν θα το μάθουμε ποτέ.....

Οριστικά το σημερινό όνομα του πρώην ΤΡΙΑΣ είναι LEFKOŞA και δικαιώνεται βέβαια ο enas chiotis που το είχε ...αποκρυπτογραφήσει εδώ και πολύ καιρό. Όσοι διαθέτουν κωδικό πρόσβασης στο shipsnostalgia μπορούν να δουν το πλοίο σε μία όμορφη και σε καλή ανάλυση φωτογραφία, απο το λιμάνι της Αμμοχώστου τον Δεκέμβρη του 2007. Φορτωμένο με containers και με ευδιάκριτο το όνομα του στην πλώρη.

Από την στιγμή λοιπόν που το πλοίο δεν αναφέρεται σε καμμία βάση δεδομένων με αυτό το όνομα, είναι σχεδόν σίγουρο ότι έφυγε από την χώρα μας με κάποιο άλλο, και στην συνέχεια όταν μετονομάστηκε σε LEFKOŞA οι πλοιοκτήτες του δεν μπήκαν στον κόπο να ενημερώσουν για αυτή την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του αμέσως προηγούμενου μηνύματος.

Πριν από λίγες ημέρες είχα ζητήσει με ΠΜ από τον κάτοχο της παραπάνω φωτογραφίας του LEFKOSA - ΤΡΙΑΣ, μέλος του shipsnostalgia με το nickname R736476, να μου επιτρέψει να ανεβάσω την φωτό του πλοίου στη gallery του φόρουμ μας. Η ανταπόκριση του στο αίτημα μου ...καθυστέρησε λίγο :) και ως εκ τούτου έβαλα σε link (ως όφειλα) την φωτό του πλοίου.

Η απάντηση όμως του φίλου Alex ήρθε σήμερα,

George,

Thank you for your mail and your request. You are most welcome to upload my photo of LEFKOSA to your website.

I look forward to viewing Shipfriends site.

Best Regards,

Alex

R736476

και έτσι μπορούμε να δούμε πλέον -αλλά και οι φίλοι που δεν έχουν πρόσβαση στο shipsnostalgia- το LEFKOSA - ΤΡΙΑΣ και από την gallery του shipfriends.gr.

gallery_2102_702_209222.jpg

LEFKOSA, At Famagusta, Cyprus, 29 December 2007.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια άποψη του πλοίου, αυτή τη φορά στη Μερσίνα της Τουρκίας. 01/01/2010 γράφει η ημερομηνία, εμφανώς παραμελημένο το γκαραζ. Και πάλι δυστυχώς δεν φαίνεται ούτε όνομα ούτε ΙΜΟ.

Ακόμα μία φωτογραφία, από τον ίδιο φωτογράφο και την ίδια ημέρα τραβηγμένη, και φυσικά στη Μερσίνα της Τουρκίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Τριάς (Ν.Π. 2800)

(1966, later- Lefkosa, scrapped as Armada)

Τίτλοι τέλους για την παντοφλίτσα, πράγμα αναμενόμενο βέβαια αν κρίνουμε από την κατάσταση που την είχαμε δει στις φωτογραφίες σε προηγούμενα ποστ, από την Μερσίνα της Τουρκίας.

Το ΤΡΙΑΣ με όνομα ...απόσυρσης το ARMADA, οδηγήθηκε το περασμένο καλοκαίρι για διάλυση στο Aliaga.

Σημ. Να μεταφέρουμε το θέμα στο "Ferries "ανοικτού τύπου" εκτός δράσης"

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τι σημαία έχει (τουρκική ή της ΤΔΒ Κύπρου); Αν ισχύει το δεύτερο πως και από ποιόν πουλήθηκε σε εταιρεία ΤΔΒΚ συμφερόντων-υπάρχει κάτι σαν embargo εκ μέρους μας νομίζω.

Έστω και με καθυστέρηση δύο χρόνων να δώσουμε μία απάντηση στην εύλογη απορία του georgios express.

Το πλοίο πουλήθηκε το φθινόπωρο του 2002 σε τουρκική εταιρεία με έδρα την Σμύρνη (Izmir) όπου και πήγε αυτοδύναμα με Ελληνικό πλήρωμα. Ο Έλληνας πλοίαρχος που το είχε τότε παραδώσει, μου είπε ότι η εταιρεία που το είχε αγοράσει είχε άλλα δύο μικρά φορτηγά πλοία, είχε την πρόθεση να το ονομάσει IZMIR (όνομα που δεν γνωρίζουμε αν τελικά είχε δωθεί στο πλοίο) και (εξ όσων γνώριζε) θα δούλευε ως φορτηγό πλοίο με λιμάνι βάσης του την Σμύρνη. Δεν γνώριζε μάλιστα καθόλου ότι το πάλαι ποτέ ΤΡΙΑΣ κατέληξε τελικά στην κατεχόμενη Κύπρο όπου και δούλεψε για πολλά χρόνια με το όνομα LEFKOSA. Τέλος, μου επιβεβαίωσε ότι, τουλάχιστον τα xρόνια που δούλευε στην Ελλάδα, δεν έφερε ΙΜΟ number.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Τη συγκεκριμενη παντοφλα την εχουμε δει ελαχιστα ,και καθολου αν δεν απατωμαι πριν τη μετασκευη της

Αν δεν κανω καποιο λαθος, γιατι η φωτο δεν βοηθαει , τη βλεπουμε δεμενη απο πρυμα.

Παραθερω και ενα κοντινο στο ονομα της.Ισα που διακρινεται αλλα μαλλον ΤΡΙΑΣ γραφει

1965576981_Trias.thumb.jpg.723113f6c41f9f0940f822f1da7a2701.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Nick the Greek changed the title to Τριάς (Ν. Πειραιώς 2800)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...