Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Παρατηρώντας τις φωτογραφίες από τις διάφορες εποχές του πλοίου, βλέπω ότι σε κάποια φάση απέκτησε ρέλια στους διαδρόμους, που δεν είχε αρχικά και δεν έχει και σήμερα. Και δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο μπορεί να έγινε αυτό.

Επίσης, δεν κατάλαβα ακριβώς πως συνδέθηκε το πλοίο της Ραφήνας με το πλοίο του Ρίου. Δεν αμφισβητώ ότι ισχύει, αλλά δεν το κατάλαβα. Και δεν μιλάω για το «αγνώριστο», γιατί στον θαυμαστό κόσμο της παντόφλας όλα μπορούν να συμβούν. :rolleyes:

Ο γνωστός και ως "Καμπούρης" του Ρίου - Αντιρρίου .... :D

Και μιας και ξαναθυμηθήκαμε τον καμπούρη…ας τον δούμε όταν έλαμπε το άστρο του στα πιο διάσημα στενά του κόσμου. :D

gallery_1833_632_167806.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελευσίνα βρίσκεται σήμερα όλη την ημέρα το ΕΙΡΗΝΗ Κ. Έφτασε νωρίς το πρωί, και έδεσε στο γνωστό λιμανάκι, στην θέση του ΕΥΓΕΝΙΑ Π που απουσιάζει σε ταξίδι στην Σάμο.

Σημ. Πρέπει κάποια στιγμή να θυμηθώ να ρωτήσω την ονομασία του εν λόγω ...λιμανακίου, ή έστω της εκεί περιοχής, μιας και συχνά - πυκνά αναφερόμαστε σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρατηρησει κανεις τις φωτογραφιες θα βρει αρκετες ομοιοτητες.

Ακριβως ιδιος ιστος,κλειστη γεφυρα που ομοια της δεν εχουμε δει σε αλλες παντοφλες εστω και αν εχει καποιες διαφορες.Ιδιος αριθμος παραθυρων στην γεφυρα(τα κεντρικα παραθυρα)

Η πλωρη ειναι ιδια.Αν δει καποιος την παλια φωτογραφια σαν ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ διακρινει εστω και δυσκολα οτι ο χωρος κατω απο τη γεφυρα ειναι ιδιος και τωρα, με τη διαφορα οτι εχει ανεβει ενα deck παραπανω.

Ολα αυτα,συν καποιες αλλες λεπτομεριες που δεν μπορω να εξηγησω καλα,συν του οτι λογικα δεν μπορει να ταξιδευανε στο Ριο δυο παντοφλες με το ιδιο ονομα την ιδια εποχη μας κανανε να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι προκειται για το ιδιο πλοιο

Δυστυχως δεν μπορω να δωσω περισσοτερες εξηγησεις περι ιδιων γραμμων κλπ γιατι σιγουρα δεν θα τα εξηγησω καλα.Αν καποιος καλυτερος γνωστης της γραμμης θυμαται και ξερει να μας πει δυο λογια, ας το επιβεβαιωσει ή φυσικα ας το διαψευσει γιατι κανεις δεν ειναι αλαθητος.Ευκαιρια να μαθουμε και μεις δυο πραγματα παραπανω

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Τα όσα ανέφερες για πρώτη φορά, αποτελούν πράγματι σοβαρές ενδείξεις ότι μιλάμε για το ίδιο πλοίο. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και αντενδείξεις που δημιουργούν ερωτηματικά. Πχ ο καμπούρης έχει γκαράζ μέχρι πρύμα, η υπερκατασκευή του μοιάζει, αλλά δεν είναι ακριβώς ίδια, έχει ρέλια στους διαδρόμους και δεν έχει το χαρακτηριστικό Π (δεν ξέρω πως το λένε ακριβώς) στην πλώρη.

Βλέποντας τις φωτογραφίες παραπάνω έχουμε 4 εποχές και φωτό του πλοίου, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αντίρριου, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (καμπούρης) και ΕΙΡΗΝΗ Κ.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στις 2 πρώτες μιλάμε για το ίδιο πλοίο, παρόλο που στην φωτό του 80 είναι μπλε και δεν φαίνεται το όνομά του...όπως και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο καμπούρης είναι το ΕΙΡΗΝΗ, παρόλο που έφυγαν τα ρέλια και προστέθηκε το Π, διαφορετικό όμως από αυτό της Ραφήνας.

Συνεπώς, κατά την άποψή μου οι αμφιβολίες είναι στο κατά πόσο ο καμπούρης είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας. Υπάρχουν μεν ενδείξεις περί αυτού, αλλά και αμφιβολίες. Νομίζω ότι με τα υπάρχοντα στοιχεία δεν μπορούμε να αποφανθούμε με σιγουριά. Οπότε ας ελπίσουμε να βρούμε νέα στοιχεία ή κάποιον γνώστη του πλοίου που θα ρίξει άπλετο φως στην υπόθεση. :rolleyes:

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Στις εξηγήσεις -που όπως φαίνεται κρίθηκαν απαραίτητες- για την ταυτοποίηση - σύνδεση του ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας με το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (και νυν ΕΙΡΗΝΗ Κ) του Ρίου, ας προσθέσω και εγώ δύο λόγια παρ' όλο που θεωρώ ότι τα όσα είχαμε περιγράψει στα προηγούμενα ποστ ήταν αρκούντως ικανοποιητικά.

Το "όλον στόρυ" ξεκίνησε όταν από ένα σχόλιο μου για τις κλειστές βαρδιόλες του Α.Ν. της Ραφήνας, ο φίλος polmyt θυμήθηκε μία φωτό με παντόφλα στο Ρίο για την οποία δεν είχαμε κανένα στοιχείο. Δεν νομίζω πως υπάρχει έστω και η παραμικρή αμφιβολία ότι στις δύο φωτό απεικονίζεται το ίδιο πλοίο.

Όταν είδα λοιπόν ότι το Α.Ν. της Ραφήνας στις αρχές του '80 είχε ...μετακομίσει στο Ρίο, η πρώτη και απλούστερη σκέψη που έκανα ήταν το αν είχε -κατόπιν κάποιας συνήθους στην Ελλάδα μετασκευής- κάποια σχέση με το γνωστότατο μας Α.Ν. του Ρίου (λογικό ???). Ανέτρεξα λοιπόν στις φωτό του πλοίου από την gallery του φόρουμ, όπου και βλέποντας αυτήν την φωτό σιγουρεύτηκα ότι το πλοίο είχε δεχθεί μία οφθαλμοφανέστατη μετασκευή κατά την οποία η υπερκατασκευή ανυψώθηκε κατά ένα ντεκ με προφανέστατο σκοπό το μεγάλωμα του γκαράζ, και κατόπιν βλέποντας αυτήν την φωτό υπερ-σιγουρεύτηκα ότι το πλοίο ήταν το ίδιο με αυτό της καρτ ποστάλ από την Ραφήνα.

Οι φωτογραφίες -όπως λένε και οι φίλοι μας της COSCO :P - λένε χιλιάδες λέξεις. Αρκεί βέβαια να έχει κάποιος τον χρόνο και την διάθεση να τις "διαβάσει". Έτσι λοιπόν μπορούμε να βρούμε πολλά και ενδιαφέροντα στοιχεία, μέχρι και σημερινά σημάδια χαρακτηριστικά της μετασκευής και ταυτοποίησης των "δύο" πλοίων. Για παράδειγμα η παρακάτω εικόνα. Στα αριστερά είναι τμήμα - μεγέθυνση αυτής της φωτό, και στα δεξιά αυτής. Για όσους παρ' ελπίδα δεν κατανοήσουν "τι θέλω να πω ο ...ποιητής" :rolleyes: , έχω προσθέσει προς διευκόλυνση τους και δύο χαρακτηριστικά βελάκια.

post-2102-0-48412100-1307819445_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας τις φωτογραφίες παραπάνω έχουμε 4 εποχές και φωτό του πλοίου, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αντίρριου, ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (καμπούρης) και ΕΙΡΗΝΗ Κ.

Νομίζω ότι δεν υπάρχει αμφιβολία ότι στις 2 πρώτες μιλάμε για το ίδιο πλοίο,

παλι ομως παραμενει η απορια αν το πλοιο της ραφηνας ειναι το πλοιο του ριου:unsure:

Συγγνώμη βρε παιδιά αλλά πλάκα μου κάνετε ??? :unsure:

Στο προηγούμενο μου ποστ παρέθεσα συγκριτική εικόνα όπου και ο πλέον άσχετος μπορεί να διακρίνει καθαρά ότι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ρίου (καμπούρης) είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αντίριου , το οποίο ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Αντίριου -συμφώνησε και ο ΝΗΡΕΑΣ- ότι είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας.

Μιλάτε σοβαρά, ή πρόκειται για κάποιο αστείο ??? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω......... :(

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς, κατά την άποψή μου οι αμφιβολίες είναι στο κατά πόσο ο καμπούρης είναι το ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ της Ραφήνας.

Εμένα οι αμφιβολίες μου είναι σαφείς και τις εξέθεσα παραπάνω και μάλλον το ίδιο εννοεί και o proud. Και παρόλες τις αναλυτικές διευκρινήσεις το μόνο σημείο ταυτοποίησης παραμένει η υπερκατασκευή (και αυτή όμοια όχι ίδια) και η υπόθεση ότι δεν μπορούσαν να υπήρχαν 2 παντόφλες στο Ρίο με το ίδιο όνομα.

Νομίζω όμως στον θαυμαστό κόσμο της παντόφλας που όλα μπορούν νσ συμβούν, όμοια υπερκατασκευή δεν σημαίνει απαραίτητα και το ίδιο πλοίο. πχ είδαμε την υπερκατασκευή του Σοφρά πεταμένη σε ένα χωράφι. Εάν αύριο την φορέσει (για κάποιους λόγους) η Ειρήνη, μετά από 10 χρόνια θα μπορεί κάποιος να πει ότι η Ειρήνη είναι το πρώην Σοφράς?

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Ποιό ακριβώς πλοίο δεν μπορούμε να ταυτοποιήσουμε με αυτό της Ραφήνας; Το πλοίο που έχει ανεβάσει φωτογραφία ο Νηρέας ή το πλοίο από την φωτό του flickr;

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Στα μέρη μας και πάλι το ΕΙΡΗΝΗ Κ (και πρώην ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ του Ρίου και της Ραφήνας), μέσα σε ένα διάστημα μόλις λίγων ημερών.

Νωρίς τα χαράματα έφτασε στη ράδα του Πειραιά, όπου και παρέμεινε λίγες ώρες πριν ξεκινήσει και πάλι για το λιμανάκι της Ελευσίνας. Εδώ και λίγη ώρα περιμένει την σκάντζα του ΕΥΓΕΝΙΑ Π ώστε να δέσει στην θέση του.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φορές που ξεκινάς να φωτογραφήσεις ένα πλοίο και στέκεσαι τυχερός και άλλες πάλι όχι :( .

Τελικά το ΕΙΡΗΝΗ Κ δεν έδεσε σήμερα το πρωί στην θέση του ΕΥΓΕΝΙΑ Π, αλλά στριμώχθηκε δίπλα του χωρίς ούτε καν να ρίξει καταπέλτη ώστε να το βλέπαμε τουλάχιστον κάπως καλύτερα. Μια άλλη φορά, ίσως το πετύχουμε σε καλύτερη πόζα.

gallery_2102_632_213051.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπαρχει καποια ναυλωση ή να το εχουν γυρισει στις μεταφορες.Το Σαββατο ηταν στο Ηρακλειο με το γκαραζ γεματο με βυτια.Ετσι μαλλον δικαιολογουνται και οι συχνες επισκεψεις του στην Ελευσινα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πλοίο έχει κάνει ήδη δυο δρομολόγια από Ελευσίνα προς το νησάκι Αγιος Γεώργιος (Σαν Τζωρτζης) του Σαρωνικού. Επειδή από δορυφόρου δεν φαίνεται ούτε ίχνος αγροτικού δρόμου ή παραλίας για απόβαση, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ξεκινούν οι ενέργειες να καταστεί το νησί αιολικό πάρκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξημερώματα Κυριακής 17 Ιουλίου 2011, και το ΕΙΡΗΝΗ Κ (ex- ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ), διέρχεται της Σαλαμίνας, με αναμμένα ακόμα τα φανάρια του και με κατεύθυνση την Ελευσίνα.

gallery_2102_632_348054.jpg

gallery_2102_632_88863.jpg

Σημ. Σε κουβεντούλα που είχα λίγη ώρα αργότερα με μέλος του πληρώματος του πλοίου, στο λιμανάκι της Ελευσίνας, σε ερώτηση μου με ύφος άσχετου για το αν γνώριζε που είχε δραστηριοποιηθεί το πλοίο στο παρελθόν, η απάντηση που έλαβα ήταν ότι είχε δουλέψει για πολλά χρόνια στο Ρίο, και όταν είχε πρωτοδρομολογηθεί, για κάποια χρόνια (δεν γνώριζε πόσα) στη Ραφήνα.

Εννοείται βέβαια πως η "μαρτυρία" αυτή δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο και "παραμένει η απορία αν το πλοίο της Ραφήνας είναι το πλοίο του Ρίου", μιας και ούτε κάποιο επίσημο έγγραφο είχε να μου παραδώσει ο άνθρωπος, αν και επιμόνως το εζήτησα, και βέβαια δεν είναι καθόλου απίθανο να υπήρχαν δύο παντόφλες ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ στη Ραφήνα, οι οποίες αργότερα μεταδρομολογήθησαν και οι δύο στο Ρίο, και αργότερα η μία πήρε την υπερκατασκευή της άλλης την οποία βρήκαν πεταμένη -ίσως- σε κάποιο χωράφι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και αφού είδαμε το πλοίο στο αμέσως προηγούμενο ποστ, "Ξημερώματα Κυριακής 17 Ιουλίου 2011", να διέρχεται της στενωπού της Σαλαμίνας, να το δούμε και στην σημερινή του άφιξη στην Ελευσίνα, ερχόμενο από Ηράκλειο και Σαντορίνη, το κυκλικό δηλαδή δρομολόγιο που κάνει σχεδόν δύο φορές την εβδομάδα.

Τραβηγμένη από μακρινή (μα πολύ μακρινή απόσταση).

post-2102-0-89309200-1312654094_thumb.jp

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πλοίο, σε μία ανάπαυλα από τα συνεχή κυκλικά ταξίδια του ανάμεσα Ελευσίνας, Σαντορίνης και Ηρακλείου, την Κυριακή 18/9ου κατέπλευσε στην Κάλυμνο, προερχόμενο από το Ηράκλειο.

Στην αρχή πίστεψα ότι πιθανόν είχε λήξει η καλοκαιρινή ναύλωση του και είχε πλέον επιστρέψει στην βάση του. Αλλά από ότι βλέπω στο AIS, έμεινε μόνο για δύο ημέρες στην Κάλυμνο, και σήμερα βρίσκεται και πάλι στον "δρόμο" για την Ελευσίνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Στην αρχή πίστεψα ότι πιθανόν είχε λήξει η καλοκαιρινή ναύλωση του και είχε πλέον επιστρέψει στην βάση του.

Kατά όπως δείχνουν τα πράγματα (μπήκαμε πιά στον Νοέμβρη), μάλλον δεν έχουμε να κάνουμε με μία ναύλωση λόγω καλοκαιρινής σεζόν, αλλά το ΕΙΡΗΝΗ Κ έχει έρθει στην Ελευσίνα για να μείνει, ίσως αντικαθιστόντας μόνιμα το ΕΥΓΕΝΙΑ Π του οποίου το μέλλον διαγράφεται αβέβαιο.

Χθες, αναχώρησε για έναν καινούργιο προορισμό (μετά τα καλοκαιρινά του ταξίδια σε Σαντορίνη και Ηράκλειο), τα Μεστά της Χίου όπου και βρίσκεται σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

...όπου και συνεχίζει να βρίσκεται η ιστορική παντοφλίτσα της Ραφήνας και του Ρίου. Λίγο πιό δεξιά από του Κανέλλου (βλέποντας από την Κυνόσουρα) και όποιος γνωρίζει μας λέει και το ναυπηγείο.

post-2102-0-04586200-1327676593_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 7 months later...

Να βάλουμε μία παραπομπή στο ποστ που έκανα σήμερα για τις δύο παντόφλες της παλιάς Ραφήνας, και να δούμε από την ίδια ταινία του 1968 που αναφέραμε, ακόμα ένα screeshot από το οποίο μπορεί κανείς να καταλάβει καλά τον λόγο που αργότερα ...απονεμήθηκε στο πλοίο το παρατσούκλι "καμπούρης του Ρίου".

post-2102-0-57533200-1354816214_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

"Εν πλω" στα ανατολικά της Μακρονήσου βρήκε το ΕΙΡΗΝΗ Κ (ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ) η αλλαγή του χρόνου. Το πλοίο είχε αναχωρήσει προχθές από τα Χανιά, χθες 31/12ου βρισκόταν στην Τήνο και σήμερα νωρίς το πρωί κατέπλευσε στο λιμανάκι της Ελευσίνας.

 

Καλή χρονιά, υγεία και καλές δουλειές στο πλήρωμα του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...