Jump to content
Shipfriends

Kuntuala (IMO 7721653)


Recommended Posts

Εκεί γύρω στο 1984 - 1985 (ήμουν πολύ μωρό) παίρναμε μια παντόφλα για την Αίγινα που είχε δύο παπάκια ζωγραφισμένα,. μάλλον κάτω από τη γέφυρα γιατι θυμάμαι ότι τα έβλεπες από το δρόμο. Ήμουν ενθουσιασμένη που απ' όλα τα καράβια διαλέγαμε αυτό για να πάμε. :eek: Έχει κανείς ιδέα πως τη λέγανε? :eek:

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω στο 1984 - 1985 (ήμουν πολύ μωρό) παίρναμε μια παντόφλα για την Αίγινα που είχε δύο παπάκια ζωγραφισμένα,. μάλλον κάτω από τη γέφυρα γιατι θυμάμαι ότι τα έβλεπες από το δρόμο. Ήμουν ενθουσιασμένη που απ' όλα τα καράβια διαλέγαμε αυτό για να πάμε. :mad: Έχει κανείς ιδέα πως τη λέγανε? :)

ΤΗ ΛΕΓΑΝΕ ΠΑΝΑΓΙΑ Τ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΥΡΑ-ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να και μια παντοφλα απο εμενα. Ξερει κανεις τιποτα για αυτην?:D

Προκειται για την παντοφλα Παναγια Τ.Εδω μερικα στοιχεια της :

M/V Panagia T. - GRC Flag

450 Mtdw on 2,20M

705 GT 433 NT

Blt 1977 Greece Unknown

BV I 3/3 E - Coastal waters

Loa 66,10 Lbp 59,30 Beam 13,56 M

15 Trailers

Bow Ramp (6.5 mts x 5.0 mts)

Garage Area: 640 sqm

Strength: 8 ts/axle

Pass Total:266

2 Kelvin 880 BHP

Link to comment
Share on other sites

Προκειται για την παντοφλα Παναγια Τ

Η οποία μάλιστα έχει περάσει και από τα νησιά του Αργοσαρωνικού.

Στην φώτο βέβαια του GA FANS, είναι εμφανής κάποια μεταγενέστερη μετασκευή.

Εδώ σε αναχώρηση από το λιμάνι του Πειραιά το 1986.

post-929-128326967664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω την εντύπωση ότι η παντόφλα Παναγία Τ από τη γραμμή Αγία Μαρίνα Νέα Στύρα, επωλήθη και αυτή στα ξένα.

Προχθές ήταν με σβησμένο το όνομα αλλά ακόμα υπάρχει το σινιάλο της εταιρείας στη βαρδιολα. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, το τελευταία μεγάλο γίνεται μεγάλο «ξεσκαρτάρισμα» με τις παντόφλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω την εντύπωση ότι η παντόφλα Παναγία Τ από τη γραμμή Αγία Μαρίνα Νέα Στύρα, επωλήθη και αυτή στα ξένα.

Προχθές ήταν με σβησμένο το όνομα αλλά ακόμα υπάρχει το σινιάλο της εταιρείας στη βαρδιολα.

Το νέο όνομα της παντόφλας Παναγία Τ είναι Kuntuala (IMO No: 7721653) με σημαία Παναμά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάποιοι Shipfriends που μιλούν την Ιταλική γλώσσα πήγαν στη καθέλκυση του Cruise Europa, αλλά κάποιος άλλος έμεινε στα πάτρια εδάφη για να αποχαιρετίσει τη παντόφλα Kuntuala πρώην Παναγία Τ που έφευγε σήμερα το μεσημέρι για το μακρινό Ζαΐρ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπόν, ίσως ήρθε η ώρα να ανοίξουμε και το πρώτο thread με πλοιοκτήτρια εταιρεία με παντόφλες. Πλοιοκτήτρια εταιρεία της Kuntuala/Παναγία Τ είναι η εταιρεία PIWA SA του Ζαίρ(σύμφωνα με τις πηγές μου πρόκειται για την αντίστοιχη ΑΝΕΚ της περιοχής:D), η οποία είναι ιδιοκτήτρια εταιρεία και της Erini/Αικατερίνη Αποστόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλη μια παντόφλα που άφησε εποχή (1988-200 στα Στύρα, το Kuntuala (ex. Παναγία Τ),ποζάρει για σας το 1988 πριν την μετασκευή του στα Στύρα, στον Ασπρόπυργο το 1992 και στη Μυτιλήνη το 1995 σε όλική ναύλωση. Σήμα κατατεθέν της τα παπάκια στον καθρέπτη πάνω απο τη γέφυρα. Χαρισμένες σε όλους τους φίλους της παντόφλας

Link to comment
Share on other sites

Τη θυμαμαι στην Αιγινα.Μεχρι το 1987 το γκαραζ απο μεσα ηταν βαμμενο μπεζ. Θυμαμαι το δελφινι κατω απο το καταπελτη και τα καρτουν. Ηταν 3προπελη και πολυ θορυβωδης παντοφλα. Το 88 λιγους μηνες απο την ελευση του ΙΩΑΝΝΗΣ ΙΙ στη γραμμη εφυγε για τα στυρα.

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και ο φίλος μας ο Παντελής τις τελευταίες ημέρες μας χάρισε τόσες όμορφες αναμνήσεις από τα Στύρα, ας του αφιερώσω και εγώ άλλη μία από το ίδιο μέρος, σε νεότερα χρόνια βέβαια.

Δύο ξενιτεμένες μας πια παντόφλες, Παναγία Τ. & Διαμαντής, που αλλού, στα Στύρα :).

post-929-128326999535_thumb.jpg

Πηγή : Flickr

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 8 months later...

Μας έδωσε σημεία ζωής στις 05/07/2009 (κατά άλλη πηγή 05/05/2009) στο λιμάνι banana :lol: της λαικής δημοκρατίας του Κονγκό, όταν μετέφερε τον πρόεδρο Joseph Kabila Kabange. Φαίνεται τον πήγαν με το νεότευκτο της περιοχής.

...The Head of State arrived Wednesday afternoon in the coastal and oil city of Muanda, to Bas-Congo, by the harbour of Banana, after 4 hours of navigation to bard of the boat ferry" Kuntuala Panama ".

Πηγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
  • 6 months later...

Σ' ένα video στο youtube βλέπουμε την παντόφλα αυτή .Ποια είναι ; Είναι στην Αίγινα την ώρα που αναχωρεί το ΜΥΚΗΝΑΙ. 1984

Χωρίς τίτλο.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

Για την ιστορια να πουμε οτι στη παντοφλα φορτωθηκαν τα αυτοκινητα που υπηρχαν στο ΝΗΡΕΥΣ οταν αυτο προσαραξε στο Καβο Σιδερο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...