Jump to content
Shipfriends

Γρηγόρης Μ (ΙΜΟ 8745046)


Recommended Posts

Για αρκετά χρόνια υπήρχε ένα ΑΡΗΣ στη γραμμή Ωροπός - Ερέτρια. Δεν ξέρω όμως να σου πω κάτι παραπάνω. H τωρινή του κατάσταση ποια είναι;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βεβαιωθηκα οτι προκειται για το πρωην Αρης της Ερετριας.Αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το που δουλευει τωρα.Νομιζω οτι καποια στιγμη πρεπει να ηταν στα Κυθηρα ή Ελαφονησσο ή καπου στο Ιονιο,ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 3 weeks later...

Και μερικες ακομα φωτογραφιες απο την Κερκυρα

Καθως ξεφορτωνουν αμμο απο το πλοιο

Δεμενο στο λιμανι

Μεταφερει υλικα σε ολη την Κερκυρα.Την εχω πετυχει να φευγει απο το λιμανι της Κερκυρας με αμμο και να ξεφορτωνει σε ενα μικρο λιμανακι καπου στην Β.Κερκυρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Το καλοκαιρι που βρεθηκα για ενα ΣΚ στην Κερκυρα δεν ειδα καθολου το πλοιο.Ξερει κανεις αν ειναι ακομα εκει ή αν μας εχει αφησει

Link to comment
Share on other sites

Γρηγόρης Μ (1967, ex-Άρης, ΙΜΟ 8745046)

Το έχω δει πολλές φορές τον τελευταίο καιρό στο σύστημα του AIS. Την τελευταία φορά μάλιστα σε δρομολόγιο στις Διαποντίους νήσους στην βόρεια Κέρκυρα.

Αλλά και μία αναζήτηση στο marinetraffic, (Πλοία - Αναζήτηση όλων - Ιστορικό διαδρομών) μας δείχνει ότι το πλοίο ταξιδεύει κανονικά στο βόρειο Ιόνιο.

Επί τη ευκαιρία, ας αλλάξουμε τον τίτλο στο topic, μιας και βρήκαμε το ΙΜΟ του καθώς και το έτος ναυπήγησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το Γρήγορης Μ ειναι τραβηγμένο έξω στο ναυπηγείο της ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ στο Πέραμα. Στο πλοίο έχουν βγάλει τους τελικούς άξονες και τα τιμόνια ενώ τα ύφαλα του έχουν βαφτεί.

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

συμφωνα με το equasis ανηκει στην Nisos Meganisi Shipping με εδρα την κερκυρα

 

Ανήκει δηλαδή στην ίδια εταιρεία με το Μεγανήσι ΙΙ ή απλή σύμπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Και πριν λίγη ώρα έφτασε στο Πέραμα η παντοφλίτσα της Κέρκυρας και πλαγιοδέτησε στον μώλο του ναυπηγείου ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ.

 

To ΓΡΗΓΟΡΗΣ Μ έχει τραβηχτεί έξω στο ναυπηγείο ΜΕΓΑΤΕΧΝΙΚΑ. Στο ίδιο ναυπηγείο είχε βγει και στην προηγούμενη επίσκεψη του στο Πέραμα, πριν δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να και η παντοφλα στην αρχικη της μορφη σαν ΑΡΗΣ

Στην φωτο αναγραφεται σαν ημερομηνια ο Νοεμβρης του 1968,ενα χρονο δηλαδη μετα την κατασκευη της,και σαν τοποθεσια ο Ορωπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το Γρηγόρης Μ είναι δεμένο στο λιμάνι της Κέρκυρας από τα τέλη Δεκεμβρίου. Προφανώς το πλοίο βρίσκεται σε ακινησία, ενώ έχει συμπληρώσει διετία από το τελευταίο δεξαμενισμο του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...