Jump to content
Shipfriends

Κνωσός Παλάς (ΙΜΟ 9220330)


Recommended Posts

  • Replies 418
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελευταία φώτο ήταν του @Nick the Greek και ο βάπορας εξακολουθεί να πλέει :) .Το Ολύμπια Παλάς (γιατί έτσι το έμαθα και όχι μποναρία) στη βάση του(εκεί που ανήκει) στο Ηράκλειο πριν 10 χρονάκια.Κατάφωτο και με τη γιρλάντα αντικαθιστώντας κάποιο Ηρακλειώτικο.Μακάρι ο Ιταλός να μας το επιστρέψει στην ίδια κατάσταση που ήταν το πήρε,όμως δε το νομίζω.

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ΝΟΜΙΚΟΣ said:

Μακάρι ο Ιταλός να μας το επιστρέψει στην ίδια κατάσταση που ήταν το πήρε,όμως δε το νομίζω.

Νομίζω πως σίγουρα θα γίνει κάποιο φρεσκάρισμα , αλλά να έρθει στην κατάσταση που φεύγει το Knossos Palace εσωτερικά , το βλέπω λίγο δύσκολο  .  Και το Mykonos Palace όταν ήρθε , είχε φρεσκαριστεί σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό και πραγματικά έχω απολαύσει ταξίδια μαζί του , όμως  υπάρχουν κάποιες μικρές λεπτομέρειες σε κάποια σημεία που μαρτυρούν ότι το πλοίο ''έχει παραπάνω χιλιόμετρα''. Βέβαια μπορεί και να διαψευστούμε .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω δυο φώτο δίπλα-δίπλα..μια από το μηχανοστάσιο του Κνωσσός και μια από αυτό του Ολυμπία. 

Αλλά μάλλον αυτή την σύγκριση δεν θα την κάνουμε ποτέ... 

Link to comment
Share on other sites

θα το δουμε και αυτο..Για φτιαξιμο παει αλλωστε 

Αμα ηταν να το δουμε οπως το φανταζεται ο καθενας θα μας το στελνανε κατευθειαν για δρομολογια :P 

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

εχει χαθει η μπαλα με τις μετονομασιες, αλλα ολοι olympia palace το ξερουμε, το αγαπησαμε και το ταξιδεψαμε την εποχη που μεσουρανουσε στην αδριατικη

ευκαιριας δοθεισης, προσθεσα μερικες νεες φωτο στη gallery και διορθωσα ορισμενες που ειχαν ανεβει παλαιοτερα

 

στον πατραϊκο

 

απριλιος του 2006 διανυκτερευση στην πατρα, με φοντο το blue star 1

 

στις οξειες

απο ψηλα

 

χαρα  μας που επιστρεφει, εστω και σε αλλη γραμμη και με αλλο ονομα

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ευπρόσδεκτες οι φωτογραφίες του πλοίου. Ένσταση για τις ημερομηνίες λήψεων με την εμφάνιση συγκεκριμένων λεπτομερειών του πλοίου. (Ανάγλυφος και βαμμένος Πρίγκηπας στο φουγάρο, χρώμα γραμματοσειράς στο πλάι) Αν θυμάμαι καλά το ανάγλυφο αφαιρέθηκε για να βάψουν τα σινιάλα της tirrenia και έκτοτε δεν τοποθετήθηκε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

η ημερομηνιες ειναι αυτες που αναγραφονται στους τιτλους 100%;).

(μην σας μπερδευει η ημερομηνια που ανεβηκαν στη gallery) 

μεχρι και το 2005 ειχε το παλιο χρωματιστο σινιαλο και τα πρασινα γραμματα.

το 2006 ειχαν μπει τα νεα χρωματα, αλλα παρεμενε ο παλιος αναγλυφος πριγκιπας, οπως και στα υπολοιπα πλοια.

απο το 2007 ειχε το μεταλλικο σινιαλο. (αρχικα ο σχεδιασμος η ταν να μπει inox, αλλα μπηκε αλουμινιο λογω βαρους)

ΥΓ:

δωρο αλλη μια remastered (που λεμε και στα χωρια μας :P ) φωτο

 

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι αυτές τις λεπτομέρειες τις αγνοούσα. Πάντως έτσι όπως τα γράφετε πρέπει να είναι τα πράγματα και προς επιβεβαίωση συνέκρινα και τις ημερομηνίες στην gallery του AIS. Ούτως η άλλως ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
8 hours ago, AEGEAN SEA said:

Δεν έχει γίνει ακόμα μετονομασια των πλοιον πάντως 

Δηλαδή το Bonaria ύψωσε την Ελληνική με το όνομα Cruise Bonaria?

Πως γκενεν αυτό;

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν εχει γίνει ακόμα η αλλαγή του ονόματος στο AIS.

 

Πότε αναμένεται να αποδεξαμενηστει;

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Να ειναι ακόμα Cruise Bonaria, με ελληνικη σημαια αποκλείεται. Να μετονομάστηκε σε Κρουιζ Μπονάρια, να νηολογήθηκε σε ελληνικό λιμανι και να ύψωσε την Ελληνική ναι γίνεται.

Τώρα αν εσύ αναφέρεσαι απλά οτι σηκώσατε την σημαία στην πρύμνη, άσχετα με το γραφειοκρατικό κομμάτι, είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ξέρω πολύ καλά τι γίνεται.  Το πλοίο λέγεται κρουιζ μποναρια εχει ελληνικη σημαία και νηολογιο Ηράκλειο 46 και όταν μετονομαστεί σε κνωσσος παλας θα έχει Ηράκλειο 45 . Ξέρεις δεν γίνεται να σηκώσεις έτσι απλά την σημαία της χώρας που ανήκει. Έτσι για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AEGEAN SEA said:

Το πλοίο λέγεται κρουιζ μποναρια εχει ελληνικη σημαία και νηολογιο Ηράκλειο 46 και όταν μετονομαστεί σε κνωσσος παλας θα έχει Ηράκλειο 45.

Θα αλλάξει όνομα και θα πάρει αριθμό νηολογίου προηγούμενο από ότι τώρα??

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα απορω που αποσκοπει ολη η παραπανω κουβεντα που ειδαμε σημερα.

Εδω υπαρχει ενας ερωτας μεγαλος κι εσεις κολλατε σε κατι πραγματα ΜΙΚΡΑ που λεει και το λαικον ασμα :D

Ο ανθρωπος μπορει να μπερδευτηκε απο κει και περα ολοι εχουμε νομιζω την κριτικη ικανοτητα να καταλαβουμε τι εννοει και για το ονομα και για το νηολογιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...