Jump to content
Shipfriends

Παναγία Πάρου (IMO 9108049)


Recommended Posts

Στη Ναξο που ήμουν, ερχόταν κι έφευγε μέσα σε 7-8 λεπτά, δείγμα της κίνησης που δεν έχει. Επίσης ένα πρωινό στην Πάρο, πάλι τίποτα. Αυτά βέβαια μπορεί να μας τα πει καλύτερα ο Fernando_gr.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σύμφωνα με πληροφορία από κάποιο άτομο το Παναγία Πάρου θα ταξιδεύει μέχρι 18/09/05 που είναι τα δίπλα δρομολόγια και μετά θα δέσει για να ξεχειμωνιάσει!! Μήπως είναι λιγάκι υπερβολικά νωρίς??

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πρωινό δρομολόγιο του είναι μέχρι την Αμοργό, η μικρότερη καθυστέρηση που έχει το απογευματινό δρομολόγιο φτάνει στις 2 ώρες!! Αφού σχεδόν πάντα φεύγει 20:00 το βράδυ!!! Γιατί δεν αλλάζουν την ώρα αυτές τις ημέρες από 18:00 σε 20:00, για να μην βρίζουν οι δύσμοιροι επιβάτες τους!!

Link to comment
Share on other sites

Guest sporting

καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι γίνεται με το παναγιά πάρου.είναι καινούργιο,καλό,γρήγορο(1.55 από λαύριο διαφημίζουν)?Ταξιδεύω απο :) Πάρο για Λαύριο και αντίστροφα και θα ήθελα να ξέρω.Επίσης,από πάρο για λαύριο που φεύγει 20.45 έχει καθυστερήσεις or not??

Ευχαριστώ για όλα και συγνώμη αν σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο καταστημα "εδωδιμων και αποικιακων" και δεν μας κουρασες. Βλεπε μονο πριν ανοιξεις καινουριο θεμα αν υπαρχει αναλογο θεμα ηδη ανοιχτο. Υπηρχε ηδη θεμα Παναγια Παρου και συγχωνευσα τα ποστ σου.

Στο δια ταυτα, προσωπικα δεν εχω ταξιδεψει και δεν θα ηθελα να κανω κριση σχετικα με το πλοιο οσον αφορα το εσωτερικο/ταξιδεμα κλπ. Αλλα μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι συνηθως το απογευματινο δρομολογιο απο Πειραια εχει καθυστερηση(μικρη η μεγαλη) οποτε να περιμενεις το ιδιο και για την επιστροφη σου, ειδικα αν εχει και κανενα μελτεμακι.

Link to comment
Share on other sites

Για Πάρο (από φανάρι σε φανάρι) το πλοίο κάνει από 2h και 15min έως 2h και 20min τουλάχιστον. Το 1h και 55min δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

σημερα στα ραδιφωνα αναμεσα στα αλλα ευχαριστα ακουγοταν οτι το π παρου θα εφτανε πειραια με 4!! ωρες καθιστερηση λογω καιρου αλλα και λογω τεχνικου προβληματος στην αγκυρα. Ξερει κανεις κατι περισσοτερο;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αφίχθη το Παναγία Πάρου, ενώ κανονικά είχε αναχώρηση στις 16.00. Άρα μιλάμε για τουλάχιστον 1 ½ ώρα καθυστέρηση… Μακράν χειρότερα πλοία από τους Αίολους σε ότι αφορά στους χρόνους αφίξεων – αναχωρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πλοία από τους Αίολους είναι τελικά μόνο σε ό,τι αφορά στην κατανάλωση καυσίμου. Αλλά αυτό είναι το τελευταίο που αφορά τον επιβάτη.

Αυτά είναι αλουμινένια 100% η εχουν σκαρί παρόμοιο με τους Αιολους? Γιατί απο αυτά που διαβάζω μου φαίνεται ότι κοπανιούνται λίγο παραπάνω όταν ανεβαίνουν τα μποφορ.

Link to comment
Share on other sites

Οι Παναγίες είναι 100% αλουμίνιο ενω οι Αιολοι hull χαλυβας κ πάνω αλουμίνιο.

Θεωρητικά οι Αίολοι έγιναν με χάλυβα για να αντέχουν τους καιρούς του Αιγαίου, οι Παναγίες όμως?!

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερο από πλευράς κατανάλωσης, επειδή το πλοίο ταξιδεύει με μειωμένη ταχύτητα!!! Το πλοίο πάει με 27 μίλια!! Και κάποιοι κύριοι πληρώνουν διπλάσια τιμή για να πάνε με ταχύτητες παραπλήσιες των μεγάλων Blue Star, Palace και Superfast !!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα το πλοιο την περασμενη Πεμπτη στη Ναξο και μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι στο visor υπαρχει κατι σαν χτυπημα η κοψιμο, χωρις ομως να μπορεσω λογω της θεσης του πλοιου να διακρινω κατι στα σιγουρα. Ξερει κανεις περι τινος προκειται?

Link to comment
Share on other sites

Χθες το Παναγία Πάρου ήρθε κατά τις 16:30 και ήταν έτοιμο να φύγει στις 17:30, αλλά χωρίς κόσμο και αυτοκίνητο δε ξέρω για πιο λόγο?? Καθώς το κιόσκι του πρακτορείου ήταν κλειστό!! Αλλά περίμενε κανένα 30λεπτο μέχρι να μπει και να δέσει το Κρήτη ΙΙ!! Αφού έδεσε το Κρήτη ΙΙ έφυγε και ξαναγύρισε στην ίδια θέση κατά τις 18:30. Τελικά μετά έφυγε ξανά αλλά πάλι άδειο!! Ξέρει κανείς τι έγινε?? Είχε κανένα πρόβλημα?? Αν Fernado_gr είδες να ήρθε στη Πάρο πες μας?? Εκτός εάν πήγε στο Λαύριο!!

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πήγε τελικά στο Λαύριο από ότι έμαθα!! Και χθες έφυγε στις 17:15 πάλι για Λαύριο!! Αυτό τα 8 μποφόρ στις Πάρο, σαν περίεργα φαίνονται?? Τότε γιατί το Speedrunner 1 πήγε στη Πάρο, ενώ πριν κάνα 2 εβδομάδες αυτό μόνο δεν έκανε το δρομολόγιο λόγω των ανεμών?? Το Παναγία Θαλασσινή αυτό δεν το έπιασε η θάλασσα ανάμεσα στη Σαντορίνη και Ηράκλειο?? Η μήπως επειδή είχε μόνο 178 επιβάτες (σύμφωνα με τη τηλεόραση) λένε δε πάει να γαμ….., το δρομολόγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πετυχα 2 φορες στη ΠΑΡΟ , στο πηγενε και στο γυρνα απο τις διακοπες μου , και στις δυο φορες μπηκαν-βγηκαν απο καμια 50 ατομα δεν νομιζω να ηταν παραπανω....

Οι καθυστερισης του απο που προερχονται τελικα ....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...