Jump to content
Shipfriends

Κέρκυρα Εξπρές (IMO 9018787)


Recommended Posts

Όπως είδαμε στο thread της ΑΝΕΔΥΚ, η εταιρία αγόρασε το NEW HIYAMA.
Σύμφωνα με αυτό το site το πλοίο θα ξεκινήσει σε μία εβδομάδα από την Ιαπωνία για τα μέρη μας όπου θα μετασκευαστεί και θα μετονομαστεί σε ΣΦΑΚΙΑ Ι. Με το καλό να έρθει και να είναι καλοτάξιδο... :)

 

___________________________________________________

(1991, ex-New Hiyama, Sfakia I)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι σε αυτες τις φωτο δειχνει ακομα πιο ομορφο.Εντωμεταξυ και εσωτερικα δεν ειναι ασχημο

Οσο το βλεπω μου θυμιζει κατι σε ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ.

Εξακολουθω να εχω την απορια αν πραγματι χωραει σε αυτα τα λιμανια.Δεν εχω παει ποτε εκει αλλα απο οτι μου εχουν πει φιλοι που εχουν παει οι παντοφλες με το ζορι δενουν ποσο μαλλον αυτο που ειναι και μεγαλυτερο

Οπως και να χει καλοριζικο και καλοταξιδο να ναι.:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να πω οτι σε αυτες τις φωτο δειχνει ακομα πιο ομορφο.Εντωμεταξυ και εσωτερικα δεν ειναι ασχημο

Οσο το βλεπω μου θυμιζει κατι σε ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ.

Ρε σύντεκνε πόλμυτ! Τελικά τι από τα δύο ισχύει;

Σου θυμίζει ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ ή είναι όμορφο; Γιατί το ΕΥΒΟΙΑ εξωτερικά είναι σαν τσαρούχι και εσωτερικά είναι επιπέδου παντόφλας Φανερωμένης - Πάχης Μεγάρων :P

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικα μου θυμιζει ΕΥΒΟΙΑ ΣΤΑΡ,αν και ολα τα Γιαπωνεζικα λιγο πολυ μοιαζουν

Εσωτερικα ουτε λογος.Η μερα με τη νυχτα,τουλαχιστον οπως φαινεται στις φωτο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελευταιο στιγμα που φαινοταν το πλοιο ηταν στη Hakodate στις 4-3-2010. Απο τοτε παραμενει σβηστο μιας και με το ονομα Sfakia μονο ενα τανκερ κυκλοφορει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μερες ανοιξε λιγο το ΑΙΣ να παρουμε ματι και μεις αλλα περαν τουτου ουδεν νεοτερον.

Για την ιστορια εκπεμπει ακομα με το παλιο του ονομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το συμπαθητικο βαπορακι εφυγε απο την Ιαπωνια και θα ειναι στην Κρητη κατα τις 26 του μηνα αν ολα πανε κατευχην στο ταξιδι του.

Προς το παρον εχει σηκωσει σημαια Belize ??? και μας ερχεται με 14-15 κομβους.

Αντε με το καλο.

Πηγη: Neptune.info

Link to comment
Share on other sites

Το συμπαθητικο βαπορακι εφυγε απο την Ιαπωνια και θα ειναι στην Κρητη κατα τις 26 του μηνα αν ολα πανε κατευχην στο ταξιδι του.

Προς το παρον εχει σηκωσει σημαια Belize ??? και μας ερχεται με 14-15 κομβους.

Αντε με το καλο.

Πηγη: Neptune.info

Με τι όνομα μας έρχεται???

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έκανα λοξοδρομία στο vs είδα ότι το πλοίο έχει περάσει τη Μαλαισία και είναι στο δρόμο για το Suez. ΕΤΑ γράφει ακόμα 26/04 αλλά μαλλον θα έχουμε παράταση.

Link to comment
Share on other sites

8 μερες μετα το μηνυμα του φιλου Χιωτη το πλοιο εχει πλησιασει αρκετα το Σουεζ. Για την ακριβεια ειναι στα συνορα Αιγυπτου με Σουδαν ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε αν το βαπορι ειναι ετοιμο να ταξιδεψει ή αν θα πρεπει να γινουν αλλαγες οπως συνηθως γινεται με τα βαπορια που ερχονται απο την Ιαπωνια?

Γιατι αν ειναι να γινουν αλλαγες δεν θα επρεπε σιγα σιγα να ανηφοριζει για τα μερη του Πειραια ωστε να τελειωνει και να προλαβει την καλοκαιρινη σεζον?

Link to comment
Share on other sites

Το πλοίο θα ξεκινήσει δρομολόγια από το επόμενο καλοκαίρι αφού θα φάει μετασκευή και συμμορφώσεις προς διάφορους κανονισμούς. Το καλοκαίρι του 2011 δηλαδή... έχουμε καιρόοοο!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Με αυτο τι γινεται,θα ανεβει καποια στιγμη Πειραια να αρχισει την μετασκευη η μηπως οι καιροι ειναι δυσκολοι κ ψαχνουν να το μοσχοπουλησουν?

Δεν νομίζω ότι ψάχνουν να το μοσχοπουλήσουν, από την στιγμή που τόσα προβλήματα αντιμετώπισε φέτος η εταιρεία με τα ΔΑΣΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ και ΣΑΜΑΡΙΑ. Το πιό λογικό (αν και στην Ελλάδα ζούμε), είναι να προχωρήσουν στην μετασκευή του ώστε τουλάχιστον να μπει σε δρομολόγια από την επόμενη θερινή σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το τρίτο να φανταστώ είναι το ΣΦΑΚΙΑ;

Μεγαλη κουβεντα ειπες.Κοντευω να το ξεχασω αυτο το πλοιο.Πλακα πλακα μιας και εισαι εκει κανουν τιποτα στο πλοιο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...