Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 453
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τις τελευταίες ημέρες έχει κυκλοφορήσει έντονα η φήμη στη προβλήτα του Σαρωνικού, ότι το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας τέλος Απριλίου θα σταματήσει από το Σαρωνικό, για να παραδοθεί στην ΑΝΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί επίσης η φήμη οτι θα του κανουν και καποιες γρήγορες ψιλο-μετασκευεύες. Βέβαια δεν νομιζω διοτι οσο γρήγορες και να ειναι θα χάσει όλο τον Μάιο.

Link to comment
Share on other sites

Ορμωμενος απο τα παραπανω σχολια και μη εχοντας ποτε ταξιδεψει με το εν λογω πλοιο, εκανα ενα crossing-αστραπη προς την Αιγινα και πισω. Δεν θα κουρασω με αναλυτικη περιγραφη της διαμορφωσης του πλοιου, δεν εχει και παρα πολυ σημασια αλλωστε. Η γενικοτερη εντυπωση που σχηματισα ειναι οτι μπορει μεν να ηταν πεντακαθαρο και με αρκετα ευγενικο πληρωμα, αλλα δεν χρειαζεται να ειναι κανεις ναυπηγος η ναυτικος για να διαπιστωσει τη γενικοτερα πολυ χαμηλη ποιοτητα κατασκευης.

Το ολο συνολο σου δινει την εντυπωση μιας κατασκευης που ολοκληρωθηκε εντελως τμηματικα και χωρις καμια συνοχη. Ανωμαλα καταστρωματα, φτωχο εσωτερικο, φτηνα υλικα, τρελο vibration και αργο, μα παρα πολυ αργο. Χαρακτηριστικα ειναι τα καθισματακια του καταστρωματος που θυμιζουν καθισματα θερινου κινηματογραφου της δεκαετιας του 80 αλλα και τα ρελια του πλοιου που τριζουν σαν τα κοκκαλα του Ανδρεα Παπανδρεου οταν εδωσε η Δημητρα Λιανη αντιπαροχη τη βιλα της οδου Αγραμπελης:P !

Πανω απο μια 1 30' για την Αιγινα, χαρακτηριστικο οτι στο γυρισμο φαγαμε τη σκονη του Anna Maru το οποιο εφυγε αργοτερα απο την Αιγινα ενω το Αγιος Νεκταριος Αιγινας δεν καταφερε ουτε καν να μειωσει τη διαφορα που ειχαμε απο το Αιας που ερχοταν απο τη Σουβαλα;) Αυτο που επιβεβαιωθηκε ειναι οτι το πλοιο εχει οντως πουληθει αλλα χωρις να ειναι ξεκαθαρη η ημερομηνια παραδοσης του στους νεους ιδιοκτητες. Ψωνισαν απο σβερκο.

Σαν ποιοτητα πλοιου σιγουρα δεν θα λειψει απο τον Αργοσαρωνικο. Ομως αφηνει τον Φοιβο μονο του σαν αντιπαλο δεος στην HSW και αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο για τα νησια. Πλακα-πλακα με το Σαρωνικο και τον Αγιο Νεκταριο Αιγινας να πωλουνται αλλα και τον Αχαιο να εχει εγκαταλειψει τη γραμμη, η γραμμη φετος το καλοκαιρι θα εμφανιστει με 3 συμβατικα επιβατηγα/οχηματαγωγα λιγοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ολο συνολο σου δινει την εντυπωση μιας κατασκευης που ολοκληρωθηκε εντελως τμηματικα και χωρις καμια συνοχη.

Λογικό, αφού φτιάχτηκε τμηματικά. Αρχικά προοριζόταν για ανοιχτού τύπου αλλά το 1997 οι εργασίες συνεχίστηκαν ως κλειστού τύπου.

Νομίζω οτι η κατασκευή του είχε ξεκινήσει τη δεκαετία του 70 αλλά έμεινε ημιτελές (στα ναυπηγεία Σάββα?) για 2 δεκαετίες κατά τα πρότυπα του Μύρινα Εξπρές/Λέανδρος.

Καθελκύσθηκε τον 9/98 ως "Μιαούλης ΙΙ" και προοριζόταν για τη κοινοπραξία Σαρωνικού. 3 μήνες μετά το πούλησε στην ΝΕ Βορ.Σποράδων & Εύβοιας που το κρατησε μέχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πυστεβο να βιαζονται και ιδιετερα να το κατεβασουν προς τα κατο εχουν ξεκινισει και το συμη 2 να κανει τουριστικα που περιση το ειχαν παροπλισμενο. Το συμη δεν γεμιζει ακομα το γαραζ του. Ο πανορμιτης δεν ξερο αν ειναι ακομα ροδο ι ανεβικε και το λογικο 8α ειναι να ετοιμαστη προτα ο πανορμιτης (για να μιν μινουν χωρις πλοιο οι ιδιοκτητες του αγιος νεκταριος) και μετα να παραλαβει το αγιος νεκταριος ισως να περιμενουν και καποια λεφτα απο τιν σαοσ για να δοσουν στους ιδιοκτητεσ του αγιοσ νεκταριοσ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διόρθωση ώρας υποβολής μηνύματος.

Δε πιστεύω ότι θα κατέβει τελικά το πλοίο κάτω.

Αφού η πώληση του Πρωτέα στη Σαος ή σε όποιον άλλο ενδιαφερόταν δεν έγινε, λογικά και η ΑΝΕΣ δεν ενδιαφέρεται για τον Αγιο Νεκτάριο Αίγινας. Πήρε και τις επιδοτούμενες στα Δωδεκάνησα οπότε φέρνει χρήματα το πλοίο.

Σίγουρα όμως το πλοίο είναι κατώτερο από τον Πρωτέα, και στα σαλόνια και στα καταστρώματα. Στο γκαράζ δεν ξέρω, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Πρωτέας έχει πιο μεγάλο και νέτο γκαράζ.

Link to comment
Share on other sites

ρωτισα κατω στο νησι και ειπαν οτι 8α ερθει μετα τον αυγουστο προς τα κατω

μεχρι τον αυγουστο 8α δουλευει μαλλον πανω, αμα ξερει κανεις περισσοτερα ασ γραψει

Link to comment
Share on other sites

Είχα ρωτήσει πριν καιρό κάποιο από το πλήρωμα, και μου είχε πει ότι θα δουλέψει εδώ το καλοκαίρι (μάλλον μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη).

Βέβαια αυτά μου είχαν ειπωθεί πριν την ακύρωση της αγοροπωλησίας του Πρωτευς στη ΣΑΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
το βαπορι πωλειται προς 4,8 εκ. euros! πολλα δεν ειναι?

Από ποιόν πωλήται; Από την ΑΝΕΣ ή τελικά παρέμεινε στους παλιούς του πλοιοκτήτες,

Link to comment
Share on other sites

το βαπορι πωλειται προς 4,8 εκ. euros! πολλα δεν ειναι?

Στις 04-09-05 είχα γράψει

Το πλοίο σύμφωνα με αυτό το site (http://www.shipbroker.gr/) πουλιέται προς 4,8εκ.€

Δε ξέρω εάν ο captain 81 βρήκε αυτή τη πληροφορία από αυτό το site??

Ακόμα το πλοίο ανήκει στη εταιρεία ΝΕ. Σποράδων και Ευβοίας (εάν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

o prwteas 8a parameinei oso pernei tin epidotisi, an stamatisei na epidotitai 8a perasei se nea xeria. gia tin idioktisia toy agioy nektarioy paramenei stoys palioys idioktites mexri semptebri kai meta ginetai i anatlagi me ton panormiti kai ta epipleon xrhmata

Link to comment
Share on other sites

Παντως το φουγαρο του Αγιου Νεκταριου Αιγινας, ειναι πια ολολευκο και εχουν σβηστει τα παλια σινιαλα. Αυτο υποδηλωνει πως μαλλον εχει γινει και η παραδοση-παραλαβη.

EDIT

Σημερα εθεαθη στις δεξαμενες του Βασιλειαδη οπου και τα σινιαλα της ΑΝΕΣ προστιθενται ηδη στο φουγαρο του. Αγνωστο σε μενα αν θα συνεχισει στη γραμμη της Αιγινας μεχρι το Σεπτεμβρη, αν και δε φανταζομαι να γινει καποια αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

Το Άγιος Νεκτάριος Αίγινας από τις 23-07 έως 26-07-07 θα μείνει εκτός δρομολογίων λόγο του δεξαμενισμού (στη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειαδη). Μάλλον για να το δουν οι νέοι ιδιοκτήτες τη κατάσταση του πλοίου από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Εθεάθει σήμερα στη γνωστή του θέση, με το σινιάλο της ΑΝΕΣ στη "τσιμινιέρα" του.

Λογικά λοιπόν για να βρίσκεται εκεί θα συνεχίσει κανονικά.

Η κατάστασή του όμως ποιά? Δηλαδή τα έσοδά του θα πηγαίνουν στην ΑΝΕΣ ή το ναυλώνει η παλιά του εταιρία μέχρι να φύγει?

Link to comment
Share on other sites

τελικα ανικει στην ανες κανονικα και τα χρηματα απο τα δρομολογια πανε στην ανες ολοκληρο8ηκε η πωληση του και τα χαρτια

Link to comment
Share on other sites

Άρτι επιστρέψας από ορεινές εξορμήσεις, και έχοντας έντονη την ανάγκη να μυρίσω θαλασσίτσα, εξόρμησα σήμερα πρωί προς Αίγινα μεριά.

Πήγα με το Α. Νεκτάριος, και επέστρεψα με το Φοίβος (περισσότερα στο σχετικό thread). Ψάχνοντας λόγια για να εκφράσω την γνώμη μου

για το πλοίο, κατέληξα σε μία μόνο που κατά την άποψη μου το περιγράφει ιδανικά. ''ΓΡΑΦΙΚΟ''. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Γραφικό από τον τρόπο που βάζει τα αυτοκίνητα (στην κάτω περατζάδα !!!, φώτο 1, τραβηγμένη κατά την επιστροφή με τον Φοίβο),

την γλάστρα με την μπουκαμβίλια στην βαρδιόλα (ΔΕΝ ανήκε σε επιβάτη, φώτο 2), τον σταυρό στην πλώρη (δεν έχω ξαναδεί κάτι ανάλογο, φώτο 3),

μέχρι την διαρρύθμιση των εσωτερικών του χώρων (όχι το κουβούκλιο δεν ανήκει στον ...DJ του πλοίου, είναι το λογιστήριο !!!, φώτο 4).

Γραφικό λοιπόν και συμπαθέστατο και χαριτωμένο, τίποτα παραπάνω.

Σε ερώτηση μου προς τον πλοίαρχο, αν θα αλλάξει όνομα τώρα που θα κατέβει στην Σύμη, η απάντηση του ήταν ότι ''δεν πρόκειται να πάει

πουθενά το πλοίο (!!!), τουλάχιστον όχι μέχρι και τον Οκτώβρη''. Από τον απότομο τόνο της φωνής του μου φάνηκε όχι και τόσο ...ευτυχής

από την συγκεκριμένη μετάθεση:eek:.

Τέλος όσον αφορά το τελευταίο μήνυμα του φίλου symi, πράγματι έτσι είναι, το εισιτήριο πάνω έγραφε ''A.N.E.S, Σύμη, Δ.Ο.Υ. Ρόδου''.

post-929-128326967122_thumb.jpg

post-929-128326967125_thumb.jpg

post-929-128326967127_thumb.jpg

post-929-12832696713_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...