Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ναί μέν αλλά μήπως θα'πρεπε ο προγραμματισμός τών δεξαμενισμών ενός πλοίου (και ιδιαίτερα άν ανήκη σε μονοβάπορη εταιρία) να είναι πιό σωστά μελετημένος;Σκέψου πόσοι επιβάτες που ήθελαν να πάνε στην Αίγινα και προτιμούσαν το εν λόγω πλοίο λόγω τής χαμηλής τιμής του δυσαρεστήθηκαν απ'την ενέργεια αυτή τής εταιρίας (εδώ που τα λέμε,κι'εγώ θα δυσανασχετούσα άν ήταν να πάω στην Αίγινα και αναγκαζόμουν να πληρώσω παραπάνω χρήματα στα άλλα πλοία παρ΄όλο που,ώς shipfriend,το ίδιο θα απολάμβανα την διαδρομή μ'αυτά).

 

Οσο γιά το δεύτερο ερώτημα,εφ'όσον η εταιρία ενημέρωσε το Λιμενικό ότι θα βγάλη το πλοίο στην δεξαμενή,προφανώς δέν τους το είπε γιά πλάκα.Οπότε η απαγόρευση απόπλου ενός πλοίου που ούτως ή άλλως....δέν επρόκειτο να αποπλεύση,δέν έχει κανένα νόημα.... 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 453
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτό λέω κι'εγώ-ότι θα έπρεπε να υπάρχη σωστότερος προγραμματισμός τής συντήρησης ώστε να μήν ανακαλύπτη η εταιρία ξαφνικά μέσα στο κατακαλόκαιρο ότι το βαπόρι της έχει πιάσει μάκα και θέλει καθάρισμα.Ακόμη κι'άν το πλοίο δέν έχη υποχρέωση να δεξαμενίζεται κάθε χρόνο,την εποχή που κάνει την ετήσια μπορεί κάλλιστα να βάζη η εταιρία κάποιον δύτη να κοιτάξη τα ύφαλα και να τα καθαρίση άν χρειάζεται.

 

Εκτός άν,όπως λέει κι'ο Π100,υπήρξε κάποιο άλλο,όντως απρόβλεπτο,πρόβλημα που απαίτησε τον δεξαμενισμό-αλλά η ανακοίνωση τού λιμεναρχείου δέν αναφέρει κάτι τέτοιο.

 

Επίσης,η ανακοίνωση κάνει λόγο γιά "αύξηση τών καυσαερίων",ενώ κατά την γνώμη μου μάλλον θα έπρεπε να μιλά γιά "αύξηση τής καταναλώσεως καυσίμων".... 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...

Το πλοιο σταματησε τα δρομολογια του και εδεσε στο ναυπηγειο του Σπανοπουλου για την ετησια ακινησια του. Ακουστηκε οτι κατα τη διαρκεια της ακινησιας του φετος θα βαλει MES ^_^

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο έχω δεί,το πλοίο δέν έχει τόσο πολύ χώρο γιά να βάλη και ΜES,δέν είναι δά και κανένα υπερωκεάνειο.

 

Ειδικός βεβαίως δέν είμαι,αλλά -με την επιφύλαξη ότι μπορεί να υπάρχη απαίτηση γιά MES λόγω πρωτοκόλλου- νομίζω ότι μιά χαρά καλύπτεται με τα "βαρελάκια".

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει χωρος στο καταστρωμα της γεφυρας!! Αυτη τη στιγμη επειδη το πλοιο δεν εχει τα MES εχει πρωτοκολλο μολις 600 ατομα. Τα παραπανω ατομα λιγες ημερες το χρονο θα του χρειαστουν. Και για αυτο δεν τα ειχε βαλει τοσο καιρο, που τα ειχαν βαλει τα αλλα πλοια της γραμμης. Αλλα τωρα νομιζω ειναι υποχρεωτικα για να συνεχισει τα δρομολογια του. Εαν ακουσα καλα τωρα θα βαλουν μονο τις βασεις. Σύμφωνα με ανακοίνωση που υπάρχει στο πρακτορείο του πλοίου στο Πειραιά, θα μείνει εκτός δρομολογίων 17/02/14, δηλαδή για ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Όντως ήρθε το πλοίο στο Πειραιά και εδεσε στη γωνία της προβλήτας του Σαρωνικου! Στο πλοίο εξωτερικά έχει πέσει πολύ μπογιά και δείχνει αστραφτερό! Να σημειώσω ότι βαφτηκε και το γκαράζ στην οροφή και στις μπάντες του

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Στη διάρκεια της ακινησίας του πλοίου πέρα από τα καθιερωμενες συντηρήσεις, γίνεται επισκευή στο δεξιό καταπέλτη των οχημάτων που είχε στραβώσει από το καλοκαίρι, όταν είχε ακουμπήσει πάνω στον Αχαιό. Επιπλέον γίνονται κάποιες αλλαγές-βελτιώσεις στο εσωτερικό του. Για παράδειγμα αλλάζουν πλακάκια στις τουαλέτες, έχουν ξηλώσει το δάπεδο και μοκέτες στα σαλονια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστο που η ANES περιποιείται το βαποράκι. Επίσης, καλό θα ήταν και η αλλαγή ορισμένων θέσεων στους καναπέδες στους οποίους έχουν μείνει μόνο τα ελατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια των ανωτέρω να πούμε οτι το πλοίο περνάει γενικότερη ανακαίνιση, με τις μοκέτες να αντικαθίστανται, τοποθετούνται νέοι καναπέδες με δερμάτινη επένδυση αποχρωσης μπλε, στα εξωτερικά καταστρώματα τα γκρι καθίσματα αντικαταστάθηκαν με νέα κίτρινου χρώματος ενώ το λογιστήριο που ήταν ένα πολύ στενό κουβούκλιο στο κέντρο του πρυμναίου τμήματος του σαλονιού, ξηλώθηκε και δημιουργήθηκε ξανά σαν μία ρεσεψιον-λογιστήριο στο πρυμνιό μπουλμέ με πάσο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...