Jump to content
Shipfriends

Μεταφορικές και ακτοπλοΐα


Recommended Posts

Την προηγουμενη ΤΕΤΑΡΤΗ , ξημερωματα , απο ΛΕΡΟ προς ΚΑΛΥΜΝΟ υπηρξε προβλημα (λεν οτι δεν χωραγα με το ΙΧ μου) στο πλοιο ????

θεωρω οτι καποιο παιχνιδι παιζετε , και επισης πιστευω , οτι οσοι ταξιδευουμε με BS , ειμαστε πλεον σταμπαρισμενοι απο ολους οσους εμπλεκονται .

Τελικα , δεν μπηκα καν στη λογικη , δεν ξυπνησα και πηγα την Τεταρτη το μεσημερι με καταμαραν DODEKANISOS EXPRESS

Link to comment
Share on other sites

Μην τα βλέπεις όλα τόσο καχύποπτα!! :mad:

Αν δεις το πλοίο κάθε Τρίτη και Πέμπτη από Πειραιά αφήνει ΙΧ και φορτηγά έξω. Δεν θεωρώ απίθανο να είχε γεμίσει το γκαράζ. Κι αν δεν ήταν γεμάτο εκείνη τη στιγμή μπορεί να γέμιζε παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίχτηκε μπορεί το βαπόρι να έχει χώρο στο γκαράζ και το κομπιούτερ να μην δίνει άλλες μονάδες πολλά μπορεί να έχουν συμβεί.

Πάντως το να είσαι σταμπαρισμένος επειδή πάς με το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ 2 εγώ προσωπικά το αποκλείω.

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι καποιο παιχνιδι παιζετε , και επισης πιστευω , οτι οσοι ταξιδευουμε με BS , ειμαστε πλεον σταμπαρισμενοι απο ολους οσους εμπλεκονται .

μηπως εβλεπες πολλα X-FILES μικρος; ελεος καλυμνε. η καρδια του καπτα μακη ειναι μεγαλη και χωρα οποιον πληρωνει

Link to comment
Share on other sites

Το λεν ολοι οι φορτηγατζηδες που επιλεγουν ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ :mad: , και εγω , να και δεν εχω φορτηγο , παω και ερχομαι δωδεκανησα 10 φορες το χρονο + τα τοπικα δρομολογια που κανω , συνολικα μπαινω σε βαπορια απο 100 + φορες το χρονο , για αυτο δεν αποκλειω τιποτα πλεον :confused:

Το ζητουμενο τους πιστευω ειναι να μας σπανε τα νευρα (ολοι) , μετα απο 10 + χρονια πανω-κατω πρωτη φορα δεν χωρουσα ???? Ελεος , σιγουρα χωρουσα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι μεταφορικές εταιρίες είναι συνολικά 20-30 το πολύ οπότε γνωρίζουν που πάει ο καθένας και είναι λογικό να δίνει η κάθε εταιρία προτεραιότητα στους σταθερούς πελάτες της.

Τώρα αλοίμονο κάθε ΙΧ να ξέρουν αν παλιότερα έχει παει με το ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ έστω και συ που κάνεις 10 δρομολόγια το χρόνο ή 100 με τα ενδωδεκανησιακά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που στο παρελθόν κατέβαινα συχνά για επαγγελματικούς λόγους Ρόδο και μόνο με ΔΑΝΕ όταν υπήρχε, σε πολλές συζητήσεις με τακτικούς επιβάτες μου έλεγαν το ίδιο που λέει τώρα ο Νήσος Κάλυμνος.

Και είχα τύχει και σε επεισόδειο στον καταπέλτη της G.A. στην Κώ ή στην Κάλυμνο (δεν θυμαμαι ακριβώς) όπου μερικοί φορτηγατζήδες διαμαρτύρονταν ότι δεν τους βάζουν μέσα γιατί την προηγούμενη φορά μπήκαν στα Πάτμος/Ρόδος & Κάντια.

Υπάρχει εδώ κάποια βάση..

Link to comment
Share on other sites

Στα φορτηγά το ξέρω ότι υπάρχει αυτή η διάκριση και είναι λογικό να προτιμάς τους σταθερούς πελάτες το είπα και πιο πάνω.Ολες οι εταιρίες το κάνουν αυτό.

Αλλα για τα ΙΧ δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Και όταν ήταν ο ΑΔΩΝΙΣ ro/ro πρόπερσυ είχε η Σαντορίνη πολλά φορτηγά και τον έστειλαν εκεί και ο Πελεκάνος ο πράκτορας της εταιρίας έδωσε προτεραιότητα στα φορτηγά που πάνε πάντα με την ΕΛΛΑΣ και μετά έβαλε και κανα δυο που πάνε με ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ.

Λογικό είναι τί να κάνει να αφήσει τους πελάτες τους έξω και να πάρει τους άλλους που πάνε με τους ανταγωνιστές?

Στα φορτηγά παντού γίνεται αυτή η ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι ειδικότερα γίνεται από την Blue Star Ferries!! Δηλαδή δε βάζουν φορτηγά μέσα που ταξιδεύουν με άλλες εταιρείες δεν τις βάζουν σε μέρες αιχμής από κίνηση και τον χειμώνα!! Ξέρω φορτηγατζήδες Σαντορινιούς και Ναξιώτες που μου έχουν πει αυτή τη περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου εβγαζε καν εισιτηριο ο πρακτορας , μου ειπε να κατεβω 03.30 λιμανι και να δουν αν θα χωρεσω , για την ιστορια το πρωι (γιατι οπως ειπα δεν ξυπνησα καν) τον ρωτησα και μου ειπε οτι δεν θα εμπενα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

kaloma8hmenoi mou eiste sto aigaio blepw!

ti apaithseis einai autes?

Dhladh nissos kalymnos apokleieis 100% thn periptwsh pragmatika na mhn eixe 8esh?

Apokleieis na kanoun k alloi paromoio ta3eidi me sena k na htan pio grhgoroi apo sena?

K an se ekaige giati dne phges sto limani opws kanei olos o kosmos se limania k aerodromia tosa xronia?

Se briskw prokatelhmeno pantws.

8a se dikaiologousa mono an hsoun forthgatzhs.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΙΧ στο ΡΟΔΑΝΘΗ πάνε επάνω στο παταράκι οπότε αν ήταν μπλοκαρισμένη η ράμπα και κάτω δεν είχε περιθώριο ήταν λογικό να μην μπεις.

Μην την ψάχνεις Κάλυμνε δεν το έκαναν επίτηδες υπάρχουν χίλιες δυο εξηγήσεις που μπορεί να μην μπορούσε να σε βάλει.

Και στην τελική αν κατέβαινες μπορεί και να έμπαινες οπότε μην συζητάμε για διακρίσεις στα ΙΧ γιατί είναι αδύνατον.Στα φορτηγά ναι αλλά στα ΙΧ αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

kaloma8hmenoi mou eiste sto aigaio blepw!

ti apaithseis einai autes?

Dhladh nissos kalymnos apokleieis 100% thn periptwsh pragmatika na mhn eixe 8esh?

Apokleieis na kanoun k alloi paromoio ta3eidi me sena k na htan pio grhgoroi apo sena?

K an se ekaige giati dne phges sto limani opws kanei olos o kosmos se limania k aerodromia tosa xronia?

Se briskw prokatelhmeno pantws.

8a se dikaiologousa mono an hsoun forthgatzhs.

Δεν με εκαιγε , και για για αυτο δεν ξυπνησα , ηξερα οτι την αλλη μερα ειχε το ΚΑΤΑΜΑΡΑΝ και επισης ηξερα οτι ειχε θεση για το ΙΧ .

Αλλα ειμαι (σχεδον) βεβαιος οτι γινεται διακριση στους παντες και τα παντα , αλλα ειμαι και βεβαιος οτι κατι καλυτερο θα γινει και δεν θα εχουμε αναγκη συγκεκριμενα πραγματα . ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ λιγο θελουμε μονο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ποιο γρηγοροι , ποσες μερες θεωρουμε το γρηγοροτερο , απο την Κυριακη που ημουν στη ΛΕΡΟ ρωτησα για την θεση , και με πηγεναν μερα-μερα εως τριτη βραδακι που μου ειπε να παω προβλητα στις 03.30 και να δουν , ασλαλως και δεν αποκλειω οτι και αλλη θα πηγαιναν οπουδηποτε αλλου η στο ιδιο προορισμο με εμενα.

:D:D

Φορτηγατζης δεν ειμαι αλλα εχω πληρωσει εδω και 10+ χρονια καμποσα εκατομυρια σε εισιτηρια και να πω και την αληθεια μου , ουδεποτε συμπαθησα την εν΄λογο εταιρεια , παντα παλαιοτερα εβρισκα αλλο τροπο μεταφορας , τα τελευταια χρονια λογω ελειψης αλλων εταιρειων κανω μαζι τους περισοτερα ταξιδια , αλλα δεν ειναι θεμα προκαταλυψης , ειναι καθαρα θεμα σπασιματος νευρων και να δεις , το θεμα , που θα αρχισει να γινεται εντονοτερο και σε αλλους , ειμαι σε επαφη με πολλους συναδελφους μου για να τσεκαριστη αν θα ξαναγινει αυτο , εγω φερθηκα χαζα γιατι επρεπε να κατεβω στο λιμανι για να τσεκαρω , αν μου ξανασυμβει ομως θα παω να το δω με τα ματια μου .

:mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

re paidia oi etairies den exoun sistima mixanorganosis (ypologistes) kai ana pasa stigmh gnorizoun poses thesis yparxoun ?

px. o praktoras to gise ktp den exoun ypologistes on line me thn etairia ? den mporoun na doun poses thesis exei to ploio eleytheres thesis kai an o pelatis epileksh px na parei to aytokinito tou, mazi aytomatos mia thesi afereite swsta ?

tote giati yparxoun pareksigeiseis ? blakes einai na xasoun pelates ? ayto pisteyw oti katastrefei thn eikona ths etairias ........

Link to comment
Share on other sites

dhladh an katebaines sto limani k ebriskes ti 8a shmaine? oti se gelasan h oti den htan ola mercedes alla fiatakia kai telika xwraei k to diko sou?

pistebw oti apo tote pou mphke h mhxanografhsh prepei na ana8ewrhseis kapoia pragmata. dene iani 8eseis aeroplanou to gkaraz enos ploiou.

epishs to na mhn paei enas synta3idioths sou gia dikous tou logous k na xasei thn 8esh tou ginete apeirotates fores.

to oti den sympa8eis thn etaireia (alh8eia gia pia milame? mia k oute to ploio eipes oute thn etaireia) den shmainei oti kai autoi den se sympa8oun. to ix k malista xwris kampina den shmainei tpt gia autous.

pantws eimai periergos oi synadelfoi sou an xrizoun thn idia antimetwpish.

k telos 8ewrw oti nwris einai (k grhgoros 8a eisai ) otan kleineis thn 8esh sou thn hmera pou8a ma8eis oti ta3eidebeis

Link to comment
Share on other sites

Όταν είναι οριακά το γκαράζ, δεν μπορείς να το ελέγξεις από τον υπολογιστή, αν χωράει ένα αυτοκίνητο!! Διότι μπορεί να σου έρθει αυτοκίνητο μεγαλύτερο από ότι είναι κομμένο, ένα λάθος στη φόρτωση μιας και πολλά άτομα σκάνε μύτη στο καταπέλτη στο παρά πέντε, βαλε κάτι δέματα στο γκαράζ που σου πιάνουν ένα καρό χώρο!

Link to comment
Share on other sites

na symplhrwsw epishs oti kanonika 8a eprepe na einai 8eseis aeroplanou alla an den katargousan kitrines grammes k zwnes se meirka ploia pou sxediasthkan prin ta ama3ia ginoun 5metra den 8a briskame pote 8esh

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...