Jump to content
Shipfriends

Αντιγόνη (ΙΜΟ 9590539)


Recommended Posts

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αφού έπεσε, έφυγε απευθείας γισ δοκιμαστικό φτάνοντας μέχρι έξω από τη Σουβαλα όπου απ ότι έμαθα πρέπει σφυριξε κιόλας. Όσο το παρακολούθησα εφτασε μέχρι 13,6 knots  

Link to comment
Share on other sites

Στο Αντιγόνη έχουν βαφτεί τα σινιάλα της Saronic Ferries στις τσιμινιέρες και στις μπάντες του. Το σαλόνι του έχει σχεδόν ολοκληρωθεί, ενώ τα συνεργεία έχουν ολοκληρώσει σχεδόν τις εργασίες τους, οπότε ξεκίνησε το μινιαρισμα στην επιφάνεια του γκαράζ. Εάν έχουν τελειώσει οι επιθεωρήσεις και έχουν βγει τα πιστοποιητικά του πλοίου, μπορεί να το δούμε να ξεκινάει δρομολόγια πριν το Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Το Αντιγόνη ήρθε χθες στη γωνία του ντοκ 3 και έβαλε τα MES του. Αφού τέλειωσε τις εργασίες μεθόρμισε δυο θέσεις πιο αριστερά, έτσι ώστε να αφήσει τη θέση για το Blue Star Paros. Σήμερα το Αντιγόνη αναμένεται να πραγματοποιήσει δοκιμαστικό και λογικά θα προσεγγίσει στο λιμάνι της Σουβάλας. Μετά το πέρας του δοκιμαστικού αναμένεται να δέσει στη προβλήτα του Σαρωνικού, έτσι ώστε αύριο το μεσημέρι να ξεκινήσει δρομολόγια στη γραμμή Πειραιά Σουβαλα

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές δοκιμές στη κουβαλά έκανε και μια προσέγγιση στο λιμάνι της Αιγινας όπου ο καταπέλτης έστρωσε με τη μια και αναχώρησε αμέσως για Πειραιά. Εν πλω συναντήθηκε με Φοίβο και Απόλλων Ελλάς με τα οποία αντάλλαξε και τα σχετικά σφυρίγματα 

Edited by hayabusagr
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαιτερος χρωματισμος ειναι αληθεια.

Το βλεπεις χωρις πολυ φως και φαινεται αρκετα πιο μουντο απο οτι ειναι .Απο την αλλη οταν πεφτει ο ηλιος πανω του ,δειχνει πολυ πιο φωτεινο και σε συνδιασμο με τα χρωματα του σινιαλου και του ονοματος της εταιριας το αποτελεσμα τρομερα ομορφο

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το προγραμμα και ξεκινησε πριν λιγο τελικα για το πρωτο του δρομολογιο

Εμεις το βλεπουμε και σε χτεσινο βιντεο με την πρωτη αφιξη του στην προβλήτα Σαρωνικου

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως οι mods θα έπρεπε να μεταφέρουν το topic στα ΕΓ/ΟΓ, διότι πλέον δεν νομίζω πως ανήκει στην κατηγορία των "Επιβατηγών Οχηματαγωγών Ανοικτού Τύπου". Πάντως, έχει γίνει πανέμορφο! Καλοτάξιδο ας είναι!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω πως ισχυει "μια φορα παντοφλα, παντοτε παντοφλα". Δε νομιζω πως ειναι απαραιτητα κλειστου τυπου το γκαραζ ειναι ανοιχτο απο το καταπελτη εως την υπερκατασκευη.. Εξ αλλου και ο σαρωνικος που ηταν πραγματικα κλειστου τυπου με στεγανο γκαραζ και στεγανο στο καταπελτη, στα ανοιχτα ειναι καταχωρημενος. Εξ αλλου τα προδιδει παντα η παντοφλοταχυτητα...

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

20 χρόνια κοντά, μετά τη δρομολόγηση στο Σαρωνικό των πολύ αξιόλογων Νεφέλη και Φοίβος,δε νομίζω η δρομολόγηση της παντοφλοειδούς Αντιγόνης να θεωρείται σήμερα αναβάθμιση για τη γραμμή..

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ; το ξενοδοχειακό της είναι ίσως το καλύτερο όλων των υπολοίπων με εξαίρεση ίσως του Φοίβου και για τη Σουβαλα που θα είναι ο βασικός της προορισμός είναι ιδανική. Ωραίο γκαράζ έχει, ωραίους και ανετους εξωτερικούς χώρους επίσης. Ναι Οκ δεν πάει με 15,5 μιλια  αλλά και πάλι ταχύτερο πλοίο στη Σουβαλα δεν θα μπορούσε να μπει νομίζω έτσι όπως είναι εκεί το "λιμάνι"

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ η νέα παρουσία του Σαρωνικού από ψηλά, αναχωρώντας χθες από τον Πειραιά, όπου είχε και μια συνάντηση έξω από το λιμάνι με το Απόλλων Ελλάς 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...