Jump to content
Shipfriends

Faros (ΙΜΟ 8745840)


pantelis2009

Recommended Posts

Ίσως τις εργασίες να τις έκανε εξωτερικό συνεργείο ή προσωπικό του ναυπηγείου.Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι οτι σε ακινησία(όχι μεγάλη άδεια) του σκάφους κλείνουν υποχρεωτικά τα ναυτολόγια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Δεν νομίζω!! ;)

 

 "Κόκκινη κάρτα" στο "ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ"

 
Σύμφωνα με τον τοπικό τύπο, το Σ.Α.Σ. (Συμβούλιο Ακτοπλοϊκών Συγκοινωνιών), απέρριψε το αίτημα δρομολόγησης του φέρυ "ΣΤΕΛΙΟΣ ΦΙΛΙΑΓΚΟΣ" στην γραμμή Λιμένας (Θάσου) - Κεραμωτή για το διάστημα από 1-5-12 έως 30-9-12.
gallery_1819_608_980534.jpg Στέλιος Φιλιάγκος
Άλλος ένας διάττοντας αστέρας εξαφανίστηκε πριν καν εμφανιστεί βεβαίως βεβαίως.

Κάτσε ρε φίλε, το καλοκαίρι έχει δρομολόγια ανά μισή ώρα και θέλεις να χωθείς σφήνα ; Είπαμε αρπαχτή αλλά όχι και έτσι.

Αν θέλεις να εξυπηρετήσεις τον κόσμο που πηγαινοέρχεται στη Θάσο έλα και κάνε δρομολόγια όλο τον χρόνο. Μη σου πω, να κάνεις δρομολόγιο Καβάλα - Πρίνο ή ακόμα καλύτερα Καβάλα - Λιμένα.................

 

 

 

Απο το blogspot της δρομολογιακής γραμμής

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες πάντως, ο πλοιοκτήτης του Στέλιος Φιλιάγκος δεν το βάζει κάτω και θα επιχειρήσει και με άλλη παντόφλα

Link to comment
Share on other sites

.

 

Σύμφωνα με τις τελευταίες πληροφορίες πάντως, ο πλοιοκτήτης του Στέλιος Φιλιάγκος δεν το βάζει κάτω και θα επιχειρήσει και με άλλη παντόφλα

ποια αλλα πλοια εχει ο πλοιοκτητης του ΣΤΕΛΙΟΥ?

δηλαδη το φιλιαγκος θα μεινει σαλαμινα για να παει αλλο πλοιο στη θεση του(στη θασο)?

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι άσχετος απο τις παντόφλες, ο πλοιοκτήτης του Φιλιάγκος είναι μέτοχος και σε άλλες παντόφλες της γραμμής και απο δηλώσεις που μου μεταφέρθηκαν, κάνουν λόγο για προσπάθεια δρομολόγησης άλλου μικρότερου πλοίου στη Θάσο και ότι για το Φιλιάγκος θα κοιτάξουν που αλλού μπορούν να το δρομολογήσουν. Πάντως το μέγεθος του πλοίου και η διαμόρφωσή του μαρτυρούν ότι κατασκευάστηκε για άλλες γραμμές και όχι για την Σαλαμίνα και προφανώς αυτό θέλει να εκμεταλλευτεί ο πλοιοκτήτης του για καλύτερη κερδοφορία.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το μέγεθος του πλοίου και η διαμόρφωσή του μαρτυρούν ότι κατασκευάστηκε για άλλες γραμμές και όχι για την Σαλαμίνα

 

Σωστα.Οταν ξεκινησε να κατασκευαζεται το αμφιπλωρο ηταν για να παει Ηγουμενιτσα-Κερκυρα αλλα τελικα αλλαξανε τα πλανα και κατεληξε Περαμα-Παλουκια κανοντας και ενα περασμα απο τη γραμμη του Ριου.Αποψη μου ειναι οτι γα Περαμα-Παλουκια παραειναι μεγαλο.

Για Σαρωνικο οντως μια χαρα ειναι

 

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 months later...

Το σκάφος είναι στο ναυπηγείο για μεγάλο χρονικό διάστημα.Απ'οτι πήρε τ'αυτί μου αν αληθεύει θα ξεκινήσει για Θάσο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γύρω στις 20 με 22 Μαΐου το πλοίο θα είναι έτοιμο για αναχώρηση προς Καβάλα-Θάσο! Όπως όλα δείχνουν κατά τις 25 Μαΐου, θα ξεκινήσει στη νέα του γραμμή το αμφίπλωρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά ακόμη δεν ξεκίνησε το πλοίο καθώς υπήρχε θέμα με τα χαρτιά του (ανήκει πλέον στον Πολωνικό νηογνόμωνα). Μέχρι το τέλος της εβδομάδος πιστεύουν οι ιθύνοντες να αναχωρήσει για Καβάλα.

Link to comment
Share on other sites

Το Στέλιος Φιλιαγκος στη διάρκεια των ετοιμασιών για να δρομολογηθεί στη γραμμή της Θάσου Καβάλας, έχουν γίνει αρκετές αλλαγές στο πλοίο όσο ήταν στο ναυπηγείο του Παναγιωτακη και στη συνέχεια του Μπεκρή!! Πρώτα από όλα τοποθετηθήκαν νέα σωστικά στο πλοίο (βαρελάκια αντί για τις σχεδίες). Τοποθετηθήκαν καθίσματα στα ανοικτά καταστρώματα του πλοίου. Κατασκευάστηκε στη μια πλώρη ένα καμπούνι, ενώ τέλος γράφτηκε στη μπάντα Thassoslink.gr, που είναι η σελίδα του πλοίου για την νέα γραμμή (ακόμα δεν λειτουργεί πλήρως)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Με το καλό να ξεκινήσει και ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τη προσπάθεια να εκτελεί δρομολόγια και στις 2 πορθμιακές γραμμές, Καβάλας και Κεραμωτής.

Edited by thanosp
Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου ώς αριστεροκεντροδεξιού ψάλτου είναι γιά ποιόν λόγο είχε απορριφθεί πέρυσι η αίτηση τού κ.Φιλιάγκου γιά δρομολόγηση τού πλοίου αυτού στην ίδια γραμμή γιά το ίδιο χρονικό διάστημα.Αλλαξε κάτι στα δεδομένα τής γραμμής;

Link to comment
Share on other sites

Το σκάφος έχει φτάσει από τα ξημερώματα στη Θάσο. Ενδιαφέρον έχει και η πορεία που διακρίνεται να έκανε στο πέλαγος, με συνεχείς αλλαγές πορείας. Ενδεχομένως καποιος συνδυασμός των ελικοπηδαλίων, ή κατι άλλο που μας διαφεύγει.

post-1827-0-56971600-1402837733_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...