Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Tο κλειδι του sol :P είναι σ'αυτό που λέει ο NHSOS XIOS

1.Ανταποκρινεται το πρωτοκολο των 1500επιβατων στο μεγεθος και τους χωρους του πλοιου?(το μονιμο προβλημα που εχουμε στην ακτοπλοια μας,παραδειγμα 150μετρο ferry που παιρνει 600ατομα στο εξωτερικο)

(οποτε ολοι οι επιβατες συνοστιζονταν σε αυτα που επρεπε να παιρνουν 700-1000επιβατες και οχι 1500).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 593
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και το κλειδί τού fa :P (εις τήν τετάρτην γραμμήν μάλιστα) είναι σ'αυτό που ερωτώ εγώ,δηλαδή "ποιός καθορίζει το πρωτόκολλο κάθε πλοίου,ο κατασκευαστής ή ο εκάστοτε πλοιοκτήτης;"

Πάντως το τριήμερο τού Αγίου Πνέυματος θα ταξιδέψω με το Naxos και επιστρέφων θα σάς πώ εντυπώσεις.

ΥΓ.Ωστόσο,και με το Αγιος Γεώργιος που είχα ταξιδέψει πρόπερσι και μάλιστα πρώτη Αυγούστου,δέν είχα δεί στριμωξίδι,μιά χαρά άνετα ήμασταν όλοι παρ'όλο που πρέπει να είχε σίγουρα πρωτόκολλο ή έστω πολύ κοντά σ'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Απόπειρα αυτοκτονίας στο Blue Star Naxos

Συναγερμός σήμανε το μεσημέρι στις Λιμενικές Αρχές, μετά από πτώση επιβάτη του Blue Star Naxos στη θάλασσα, κοντά στη Νάξο.

Αμέσως έσπευσε στο σημείο πλωτό σκάφος του Λιμενικού και ο επιβάτης περισυνελέγη, καλά στην υγεία του, από πλήρωμα σωστικής λέμβου του πλοίου.

Δεν έχει διαλευκανθεί εάν επρόκειτο για ατύχημα ή απόπειρα αυτοκτονίας.

Πηγή zougla.gr

Edited by express skiathos
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι καλά ο άνθρωπος και να ήταν ατύχημα. Γιατί αν έχουμε φτάσει στο σημείο να φουντάρουμε από τα βαπόρια λόγω κρίσης καλά ξεμπερδέματα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τό δημοσίευμα λέει ότι το πλοίο βρισκόταν ανοικτά τής Νάξου όταν έγινε το συγκεκριμένο συμβάν.Ισχύει αυτό;Γιατί εγώ έχω εισιτήριο γιά αύριο που γράφει ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΤΗΝΟΣ.

Τώρα το να φουντάρης στην θάλασσα επειδή σε πνίγουν τα χρέη,κάπως εξηγείται.Το να φουντάρης επειδή έχασε η ομάδα τής οποίας είσαι οπαδός,μόνο βλακεία δείχνει και δή απύθμενη......

Εύχομαι πάντως να είναι καλά ο άνθρωπος και να έβαλε και ολίγον μυαλό,εν όψει και τής εορτής τού Αγίου Πνεύματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι, όταν έχει πολύ κόσμο το καράβι, γίνεται ένας πανικός στους εσωτερικούς χώρους και κυρίως στις εσωτερικές σκάλες....!!!

Όμως και ο κόσμος που πάει και πιάνει τραπεζάκια για 4 άτομα και κάθονται 1 ή 2, φέρει μεγάλη ευθύνη...!!!

Όσα ταξίδια και να έχω κάνει, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες, η κατάσταση αυτή επικρατεί πάντα...!!! Τσακωμοί, φασαρίες κτλ!!!

Κατά τα άλλα, τα αδερφάκια δε τα αλλάζω με τίποτα...!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όμως και ο κόσμος που πάει και πιάνει τραπεζάκια για 4 άτομα και κάθονται 1 ή 2, φέρει μεγάλη ευθύνη...!!!

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν ας πούμε εσύ πήγαινες σε μία καφετέρια και καθόσουν μαζί με την κοπέλα σου ή έναν φίλο σε ένα τραπέζι 4 ατόμων, θα σου άρεσε να έρθουν να καθήσουν μαζί σου άλλοι δύο άγνωστοι ??? Μήπως θα έπρεπε βάσει του υπάρχοντος πρωτοκόλλου να διαθέτει περισσότερα "τραπεζάκια", ή -ακόμα καλύτερα- να είχε πρωτόκολλο που να αναλογεί στα "διαθέσιμα τραπεζάκια" ???

...το Northern Expedition παίρνει 600 άτομα εκεί που εμείς στοιβάζουμε 1800 διότι εμείς δέν είμεθα σπάταλοι, κάνουμε οικονομίαν χώρου. Γεμάτο ήταν το πλοίο, φίλε GeorgeSt, αλλά οι Καναδοί έχουν άλλη άποψη περί τού τί εστί "γεμάτο" πλοίο.
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου δεν ειναι ακριβως το ιδιο γιατι δεν πας για καφε σε καφετερια αλλα κανεις ενα ταξιδι.Ουτε εμενα θα μου αρεσε εκει που καθομαι να ερθει και καποιος αγνωστος αλλα αν δεν υπαρχει αλλη θεση ελευθερη ουτε μπορω να το απαγορευσω, αλλα ουτε και να πιανω και τις υπολοιπες καρεκλες με τα πραγματα μου.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Αν ας πούμε εσύ πήγαινες σε μία καφετέρια και καθόσουν μαζί με την κοπέλα σου ή έναν φίλο σε ένα τραπέζι 4 ατόμων, θα σου άρεσε να έρθουν να καθήσουν μαζί σου άλλοι δύο άγνωστοι ??? Μήπως θα έπρεπε βάσει του υπάρχοντος πρωτοκόλλου να διαθέτει περισσότερα "τραπεζάκια", ή -ακόμα καλύτερα- να είχε πρωτόκολλο που να αναλογεί στα "διαθέσιμα τραπεζάκια" ???

Πίστεψε με, δε ξέρω και γω πόσες φορές έχει γίνει αυτό που λες! Να κάθομαι με τη κοπέλα μου σε τραπεζάκι και να κάθονται μαζί μου και άλλοι άγνωστοι....!!!

Στο ταξίδι, δε με πειράζει γιατί ξέρω οτι αν δε κάτσουν εκεί μαζί μου, θα ταλαιπωρηθούν η θα ξαπλώσουν σε καμιά μοκέτα...!!!!

Ίσως το να είχε περισσότερα τραπεζάκια θα ήταν το ιδανικό, αλλά από τη στιγμή που εχει αυτά που εχει, γιατι να κάνουμε τη ζωη καποιων άλλων δυσκολότερη για ενα ταξίδι μερικων ωρών, και να μη βολευτούμε όλοι...???

Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου δεν ειναι ακριβως το ιδιο γιατι δεν πας για καφε σε καφετερια αλλα κανεις ενα ταξιδι.Ουτε εμενα θα μου αρεσε εκει που καθομαι να ερθει και καποιος αγνωστος αλλα αν δεν υπαρχει αλλη θεση ελευθερη ουτε μπορω να το απαγορευσω, αλλα ουτε και να πιανω και τις υπολοιπες καρεκλες με τα πραγματα μου.

Κατά την δική μου -ταπεινή- άποψη είναι ακριβώς το ίδιο. Και σε εμένα δεν θα μου άρεσε κλπ. κλπ., και εγώ δεν θα μπορούσα να το απαγορεύσω, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό να γίνεται. Δηλαδή όταν λέμε ότι στα BLUESTARάκια γίνεται "της σαρδελοποίησης" είναι σωστό, αλλά παρ' όλα αυτά πρέπει ως καλοί Χριστιανοί να κάνουμε την καρδιά μας πέτρα και να τα υποστώμεθα αξιοπρεπώς ???

Άλλο το τι γίνεται και το τι θα ήταν το σωστό να γίνεται (αναφέρθηκε πολύ σωστά ο Hastaroth στην παράθεση που έβαλα), και άλλο αν η "καλή μας η καρδιά" μας υπαγορεύει να λέμε "εντάξει μωρέ, δεν πειράζει, τέσσερις - πέντε ώρες σαρδελοποίησης είναι, θα περάσουν".

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι.Στό πρόσφατο ταξίδι μου με το συγκεκριμένο πλοίο,στον πηγαιμό ήμασταν τρία άτομα και κάτσαμε σε μιά γωνιά στην πρύμνη πίσω απ'τους ανεμοθώρακες που ήταν 2 τραπεζάκια.Λίγο μετά τον απόπλου ήρθε κι'έκατσε δίπλα μας ένα ζευγάρι.Φυσικά δέν μπορούσαμε να τους απαγορεύσουμε να κάτσουν,αλλά όσο νά'ναι δέν είναι και φυσιολογικό να θές να μιλήσης με την παρέα σου και να'ναι κι'άλλοι δυό άσχετοι να σάς ακούνε.Και ναί μέν στην δική μας περίπτωση η κοπέλα,βλέποντας την φωτογραφική μου μηχανή,βρήκε αφορμή και πιάσαμε όλοι μαζί κουβέντα περί την φωτογραφικήν και άλλας τέχνας και περάσαμε ευχάριστα μέχρι την Σύρο όπου το ζευγάρι κατέβηκε,αλλά θα μπορούσαν να είναι αντί γι'αυτούς δύο ενοχλητικοί και αδιάκριτοι τύποι και να μήν μπορής να τους αποφύγης.Τί θα έπρεπε να κάνουμε τότε,να παραπονεθούμε στον καπετάνιο και να τούς κρεμάση απ'το ραντάρ;

Διότι όπως είπα και στην παράθεση που έβαλε ο Σείριος,η έννοια τού "γεμάτου πλοίου" διαφέρει αναλόγως τού πολιτισμικού επιπέδου κάθε χώρας.

(Στην Αίγυπτο,π.χ.το ίδιο πλοίο με τον ίδιο κόσμο θα εθεωρείτο "μισογεμάτο",καθ'ότι "γεμάτο" ΄θεωρείται το πλοίο όπου οι επιβάτες κρέμονται απ'τα ρέλια :D )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτην εποχη εχει μουσωνες στον ινδικο,κ εχουν κ την πειρα απο το ΝΑΞΟΣ γιατι να ρισκαρουν

Μάλλον από το ΔΗΛΟΣ εννοείς,γιατί είναι απίθανο να πήγαν κάτω οι ίδιοι που είχαν φέρει το ΝΑΞΟΣ πρίν 6-7 χρόνια...... Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

ρε χασταροθ η εταιρεια η ιδια ειναι. εξ οσων θυμαμαι (και απο οτι εχει γραφτει στο φορουμ), το ναξος ειχε ερθει τετοια εποχη (ιουνιο του 2002) και ειχε ταλαιπωρηθει απο τους μουσωνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρασκευή 20/7 και το Blue Star Naxos φτάνει στο λιμάνι του Πειραιά ακριβώς στην ώρα του 19:45 επιστρέφοντας από Μύκονο, Τήνο και Σύρο.

Πλησιάζει στην άδεια Ακτή Καλλιμασιώτη, ξεκινάει καπνίζοντας για την αριστερή μανούβρα, καπνίζουν τα φουγάρα και πολύ γρήγορα έχει σχεδόν ολοκληρώσει τη μανούβρα.

Ένα κοντινό στην πλώρη και πλέον έχει έρθει κάθετα στη προβλήτα, φουντάρει τις άγκυρες κι ετοιμάζεται να δέσει στην Ε6.

Δεμένο πλέον έχει ξεκινήσει την αποβίβαση των επιβατών. Η ώρα 19:51.

Η ώρα έχει πάει 21:00, η επιβίβαση των επιβατών για το έκτακτο δρομολόγιο για Πάρο έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και είναι έτοιμο για αναχώρηση.

Edited by MarkCreta
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

To Blue Star Naxos ανήμερα της Παναγίας σημαιοστολισμένο αποδίδει τιμές στο μνημείο της Ελλης. Η πλώρη πλησιάζει το μνημείο (αντίγραφο πλώρης) που βρίσκεται στο μέσον του μέσα κόκκινου και η μπουρου αντηχεί γαι 3-4 λεπτα περίπου.

post-1839-0-21436000-1345135869_thumb.jp

Edited by Superfast VI
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

Δεν προσεγγισε το πλοιο σημερα στη Δονουσα λογω του καιρου

 

 

Ενημερώθηκε, πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Νάξου, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ ΝΑΞΟΣ» Ν. Π. 11014, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από Πειραιά - Νάξο - Δονούσα - Αιγιάλη – Αστυπάλαια, ότι λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών το πλοίο δεν  θα προσεγγίσει στο λιμένα Δονούσας και θα συνεχίσει το δρομολόγιο του.

Στο λιμένα Δονούσας δεν υπήρχαν επιβάτες για επιβίβαση, ενώ προς αποβίβαση υπήρχαν 6 επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ξεκινα αποψε ακινησια εξπρες μολις 11 ημερων..Θα παει Συρο για μπανακι και θα επανερθει τη Μεγαλη Τεταρτη στη Συροτηνομυκονια για να δεσει το ΙΘΑΚΗ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...