Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 584
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...

Πάντως εγώ την Κυριακή που ήμουν στον "πηγαιμό",μιά χαρά εύρισκες θέση στο εν λόγω πλοίον.....

Σημειωτέον ότι με το συγκεκριμένο πλοίο έχω ταξιδέψει (στον "πηγαιμό" όμως) και σε πιό "full" καταστάσεις,αλλά ποτέ δέν έτυχε να δώ τέτοια σκηνικά,ακόμη κι'όταν δέν έπεφτε καρφίτσα.Φαίνεται πως οι επιστροφές από άδειες κλπ καθιστούν τους επιβάτες πιό άγριους....

Edited by proud_ionian
2 σε 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σημερινό ταξίδι από Πειραιά για πάρο Σάββατο 26 Οκτωβρίου. Το πλοίο ήταν γεμάτο από κόσμο τι θύμισε καλοκαιρινές εποχές. Ήταν αδύνατον να βρεις θέση. Παντού στις διαδρόμους στις σκάλεςσε όλα τα σημεία υπήρχε κόσμος. Δυστυχώς κάτι πρέπει να γίνει με το πρωτόκολλο του πλοίου. Αφού το ταξίδι μέχρι την πάρο ήταν πολύ κουραστικό .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

το καρναβαλι της αμοργου λογω της βροχης εγινε μεσα στο γκαραζ στου ΝΑΞΟΣ!εξυπνη ιδεα κ ενα ενα μπραβο στην εταιρεια για την προσφορα του πλοιου της

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το πλοιο ζοριστηκε σημερα και στη Μηλο που το γυρισε ο καιρος, και στην Σιφνο την οποια αφησε μετα απο μια δυσκολη προσπαθεια, και τωρα το βλεπω εχει ψηλωσει και πρεπει να τις τρωει ασχημα. Μα που βρεθηκε αυτος ο καιρος καλοκαιριατικα  :wacko:

Ομοιώς και το Νάξος πρέπει να τρώει καλά όπως φαίνεται από την πορεία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σημερα το πρωι το Blue Star Naxos εφυγε με σχεδον 1,5 ωρα καθυστερηση για το δρομολογιο του προς Συρο Τηνο Μυκονο

Χτες στην επιστροφη του το βραδυ δεν ανοιγε ο καταπελτης στον πειραια κ πηρε κανα 20 λεπτο μεχρι να το φτιαξουν!ειχε κ βραδυνο για παρο γεματο φορτηγα μαζευτηκε η καθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σημερα τα ξημερωματα ανεφεραν μερικοι επιβατες ελαφρια προσκρουση του στον Αθηνιο κατα τη μισαωρη και βαλε προσπαθεια προσδεσης του.

Link to comment
Share on other sites

Η "βεράντα" πίσω από τη γέφυρα είναι φτιαγμένη από αλουμίνιο το οποίο έχει φαγωθεί απίστευτα,λείπουν ολόκληρα κομμάτια τα οποία έχουν μπλαστρώσει με στόκο.Τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα στο αδελφό.

Link to comment
Share on other sites

 Η εικόνα που αναφέρει ο ithermos είναι γεγονός και υπάρχει τουλάχιστον απο διετίας. Εκτός απο το στοκαρισμένα κομμάτια υπάρχουν και αρκετά που δεν έχουν κλειστεί καθόλου.

Επειδή όπως λένε η ''εικόνα'' παίζει μεγάλο ρόλο στο κάθε τι, απορώ γιατί δεν το φροντίζουν επισταμένα.

Οσο αφορά το ΠΑΡΟΣ ίσως γιατί είναι νεώτερο κάποιους μήνες παρουσιάζει μια καλύτερη εικόνα στη βεράντα του.  

 

 

Για να μη δημιουργούνται παρανοήσεις αυτά τα σχόλια δεν έχουν καμμία σχέση με το αξιόπλοο των πλοίων.  

Link to comment
Share on other sites

Οταν λετε βεραντα εννοειτε τους ανεμοθωρακες πισω απο τη γεφυρα? 

Σωστά,ίσως ο λογαρας αναφέρεται πως η κατασκευή φτιάχτηκε πρώτα στο νάξος και μετά στο πάρος (δεν το γνωρίζω) αλλά έχω την εντύπωση πως φτιάχτηκαν στο νεώριο και δεν υπήρχαν εξ αρχής...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω ποιο ακριβως σημειο εννοειτε οτι εχει προβλημα. Το δαπεδο στο σκεπαστο με τις καρεκλες πισω απο τη γεφυρα; Το δαπεδο στο ανοιχτο πισω απο τη γεφυρα (που συνηθως δεν ειναι προσβασιμο) ; Το σκεπαστρο το ιδιο; Παντως τα τελευταια 2.5 χρονια που εχω παει καλοκαιρια και Πασχα σε Μικρες Κυκλαδες - Αμοργο - Αστυπαλαια εχω ταξιδεψει 10 φορες με το Παρος και δεν εχω δει κατι, μου κανει εντυπωση αυτο που λετε...

Link to comment
Share on other sites

Ο χώρος είναι το κλειστό σκέπαστρο με τα τραπέζια και τις καρέκλες πίσω απο την γέφυρα. Οι φθορές αφορούν στα αλουμινένια πλαίσια (δοκάρια και κολόνες) των τζαμιών που κλείνουν γύρω - γύρω τον χώρο αυτό. Ταξίδεψα τον Οκτώβρη με το NAXOS και μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν χειρότερα απο πέρισυ. Εκεί που καθόμουν σε τρία τέσσερα σημεία εκτός απο τα στοκαρισμένα σημεία έλειπαν και κομμάτια αλουμινίου 10 και 15 εκατοστών.

Οι φθορές αυτές είναι κυρίως στις γωνίες με τις εξωτερικές πλευρές του πλοίου όπου προφανώς φθάνουν τα απόνερα απο μεγάλους κυματισμούς. 

 

Προς Θεού δεν γκρινιάζουμε, παρατηρούμε και ενημερώνουμε!!! 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...